ŠACHklub Tábor

 

Zobrazit archív aktualit

TIP: Svatováclavský turnaj 2019 27. - 29. září 2019

Nepostoupili jsme

O víkendu se konaly KP družstev "Mladších žáků"a "Ligy mládeže. KP DMLZ se konal v Písku, KP LM se konal v Českých Budějovicích. 
Naše družstva nepostoupila.  

V KP družstev mladších žáků jsme obsadili 3. místo Bohužel postupovaly první dvě družstva. 

Naše družstvo "A" hrálo ve složení: Adam Martinkovič, Jan Veselý jako host, Markéta Mácová, Josef Kukla, Láda Svrchokrylová a Michal Jaroš. 
 

Naše družstvo "B" hrálo ve složení: Adam Šlechta, Lukáš Pícha jako host, Adam Škrdle, Adam Pistulka, Lucie Žilavá, Štěpánek Pistulka a Ondřej Zajíc.

Proč se nepodařilo postoupit? O vítězi bylo rozhodnuto. Nejsilnějším celkem bylo družstvo ŠA VŠTE Č. Budějovice. Bezkonkurenčně vše vyhrálo. 
Takže se čekalo, že si to rozdáme s QCC Č. Budějovice "A". Ve vzájemném zápase jsme vedli 3 : 2 a partii ještě hrála Markéta. V jasně vyhrané pozici ale udělala 2. nemožný tah a prohrála. To byla velká smůla.   

Šance nastala ještě v posledním kole, kdy QCC "A" hrálo s naším "B" týmem. Za stavu 2 : 2 podle situací na šachovnicích, získal Ondra lehce věž. Bohužel začal se soustředit na záchranu svého koně a nesoustředil se na hrozbu soupeřky a dostal mat (takový oddálený šistrák). Potřebovali jsme remizovat. Pak se v náš prospěch nečekaně otočila partie Lukáše. Soupeř mu mohl dát jasný jednotahový mat. Bohužel myšlenkový úlet soupeře v podobě ztráty věže nám dal šanci. Tu ale Lukáš nevyužil. Nepochopitelně si nehlídal figurky soupeře (dámu a střelce) a nakonec si nechal dát po diagonále mat. 

Objektivně musíme přiznat, že soupeř QCC nemělo Beátku - silnou hráčku. Jinak by asi jejich hrálo družstvo v pohodě. Ale i u nás někteří hráči dali přednost jiným aktivitám a družstvu - oddílu nepomohli, 
Výsledky zde: 

V neděli se pak hrál dvojzápas o postup do 1. Ligy mládeže. Hráli jsme v sestavě: Julie Měřínská, Vašek Měřínský, Sebík Steinbauer, Anežka Žilavá, Aneta Růžičková, Matěj Paštěka a Kryštof Paštěka. 
První zápas jsme vyhráli 3,5 : 2,5, asi trochu se štěstím. Druhý zápas jsme ale prohráli 1,5 : 4,5. A tím jsme nepostoupili.

Na 1. šachovnici hrála Julča. Zaslouží pochvalu. Obě partie měla jasně lepší nad silným hráčem, ale obě si nakonec zkazila. Je vidět, že chybí více zkušeností, ale obrovské její zlepšení je znát. 
Od Vaška jsem na 2. šach, čekal více, Než 2 remízy bylo málo. 
Na 3. šachovnici odvedl tentokráte Sebík 100% výkon. Po jeho výkonu v 1.lize, kde udělal ze 4 partií 0 bodů, si mě nyní udobřil.  
Anežka na 4.šachovnici v první partii chytila silnému soupeři dámu a on se vzdal. V 2.partii nic moc, ale nakonec se dostala do věžové koncovky s pěšcem méně, kterou by soupeř zřejmě těžko vyhrával. Bohužel to "pročuměla" a spadla na čas. To by se u přidávacího času nemělo stávat. Škoda. 
Na 5. šachovnici jsme vystřídali hráče. První partii hrál Matěj a druhou Anetka. Jasně je znát partiový deficit. A ten se projevil. Pokud chtějí dál hrát musí zvýšit herní zájem. Oba své partie prohráli 
Na 6. šachovnici hrál Kryštof. První partii vyhrála, ale ta se otáčela. Nejprve stál jasně na výhru, pak "bota jménem Melichar" a jasná prohra, mohl to otočit taktickým obratem, který ale neviděl a soupeř mohl hrát v klidu na výhru. Nakonec výhra na čas. Druhou partii jasně prohrál pro neplnění povinností v zahájení a to se pak vezlo partií.