ŠACHklub Tábor

 

Zobrazit archív aktualit

TIP: KP v rapid šachu mládeže 27. června 2020 - Písek

Mistrovství ČR 2015 družstev ml. ž.

Hlásí se Hradec Králové. 

12. června 2015

Dnes v pátek zde bylo zahájeno Mistrovství ČR družstev mladších žáků. 

Do HK vyrážíme už v 9,15 hod, protože čekáme problémy na silnicích. Odhad byl přesný. 8 semaforů a zdržování jízdy - jsem ale tolerantní, stav silnic vyžaduje velké opravy. 

Kolem poledne jsme v Pardubicích a zastavujeme na obídej. Restaurace parádní, ale nemají tradiční letní jídlo - saláty. Poté vyrážíme na zbytek cesty do HK. 

Hrací místnost nic moc - tělocvična, stoly namačkané, sotva projdete kolem družstva. I proto zavedeno opatření, že do hracího prostoru jmí jen vedoucí s kartou. Střídám se s Aničkou, ale u ní mají výhradu, že jí není 18.

Ubytování vzdálené cca 4 km. To je vcelku vyhovující. Jsme sice rozhození 1, 7. a 8. patro. Dole z druhé strany je i hospůdka, která ale nestíhá. Internet nejde, ještě že mám svůj. 

Před prvním kolem trochu chaos. Era Praha nás žádá o zapůjčení hráče. Jejich hráč ještě nedorazil. Nakonec z toho sešlo. To samé, se ale opakuje před 2. kolem. Anežka po domluvě a jejím zájmu, vychází vstříc a turnaj odehraje za družstvo Poděbrad.

V 1. kole narážíme na Pardubice A. Prohra 1,5 : 4,5 je přijatelná. David remis v zablokované pozici a výhra Vašek v jezdcové koncovce. Maruška dlouho vyrovnaná, pak ztráta střelce a bylo po partii. Rychle pro hrál Marek. Figurky mu lítaly ven jedna za druhou. Nesoustředěnost na partii. Michal chtěl remízu, ale nevěděl jak to dál hrát a postupně přišel o pěšce a prohrál. Petr nerozehrál dobře, do koncovky šel 2J + 4-5 P proti V+S a 3P. Zbytečně vyměnil aktivního jezdce za střelce a věž si s tím už poradila. Kdyby se raději obouma J snažil o vidličky, byl by to dobrý plán. Přesto chválím.

2. kolo a soupeř ŠŠPM Lipky HK. Padá jedna výhra za druhou a výhra družstva 5 : 1. Petr prohrál. Když jsem viděl začátek, trochu jsem to odhadoval. Zanedbal vývin, hlavně, že získal 2 pěšce. To se mu nevyplatilo. David soupeře pěkně ničil, soupeřka Vaška se vzdala, ale Vašek jí řekl, ať nejprve položí krále. Tak to udělala, a pak jí podal ruku. Marek výhra (neviděl jsem). Honzík výhra, ale trochu složitě a rychle hrál. 

Večer byl fotbálek, holky se dívaly, dospělí poseděli. Zalehávalo se po 22 hodině.   

13. června 2015

3. kolo a čeká nás BŠŠ F-M C. Paráda.  Venku opět začíná horko. Anička s Monikou se pojedou koupat. o polední pauze to rovněž budou chtít další. Tak uvidíme kolik nás půjde na akvárium.

S BŠŠ F-M jsme opět těsně prohráli. Kde hledat ztracené body? Maruška pěkně rozehraná partie, čekal jsem remízu, najednou opět zbabělá hra bez aktivity a prohra. Vůbec neaktivita v partiích je největší chybou našich hráčů. Čekají co soupeř udělá, ale většinou čekají na prohru. U Vaška je zase problém, že se snaží o útoky, ale nezabezpečuje se a nevnímá, jaká je role pěšců. Je schopen tajtrdlíkovat s králem a nějakou figurkou a nic nezískat a soupeř zatím buď získává materiál nebo převahu. Michal poráží nejsilnějšího hráče F-M. To byla paráda. 

4. kolo a Bohemka Praha. Za Bohemku nastoupila i naše kamarádka Karolínka Kořenová. Michal s ní hladce prohrál. Honza odchází po 5 minutách s brekotem. Dostal mat za zbrklost. Vůbec tento zápas byl přehlídkou jak naši hráči se nesoustředí. 

5. kolo Karlovy Vary. Zde se partie otáčely jak na kolotoči. Problém dodržování základních pravidel. Maruška opět vyhraná, ale výhry se nedočkala. Michal má proti sobě slabšího ráče, ale špatnou hrou také prohrává. 

6. kolo a opět Pardubice, přesněji řečeno 2222 Polabiny "B". Proč remíza? Maruška měla nejprve partii vyhranou (střelec více), pak si nechal na sebe udělat útok, kde ztratila věž. Pak soupež opět hrál špatně, protože došla pěšcem na předposlední pole a soupeř jí dokonce nechal 2 tahy možnost postavení dámy a následoval by 2-3 tahový mat. Dámu si nepostavila. Michalovi zase nestačila převaha V+S+P proti V. Vlezl si do matu. Šok. Marek nejdelší a nejzajímavější partie zápasu. Dokonce jí sleduje řada hráčů z jiných oddílů a trenérů.   

7. kolo rychle vedeme 2 : 0, ale pak opět trápení některých hráčů. Soupeřka Vaška, stála na výhru, nedokázala najít mat. Nedivme se, před týdnem byla teprve zaregistrována. David vyhrál na čes v horší pozici. Výhra družstva trochu darovaná. Opět byť hrajeme na posledním stole, tak partie Davida se dohrává poslední z celého sálu.   

14. června 2015

8. kolo. Čeká nás Plzeň. Potřebujeme vyhrát. Petr odjíždí po snídani na fotbal. Tak uvidíme. 

Plzeň jsme porazili, ale v 9. kole jsme narazili na QCC Č. Budějovice. Nám už nešlo se dostat do 13. místa, nebyl to ani náš letošní cíl, ale QCC muselo vyhrát, aby se tam dostalo. Nakonec jsme prohráli 1 : 5. 

Družstva QCC Č. Budějovice i ŠO Hraničář H. Stropnice se do 13. místa umístily, a tak i pro příští M-ČR bude mít náš kraj trojí zastoupení. Pouze nikdo zatím nedosáhl na nejlepší umístění, které dosáhl ŠACHklub Tábor v roce 2012, když jsme se umístili na 3. místě. 

Naše družstvo cíl nesplnilo - být do 20. místa - tak asi odvoláme trenéra. 

Hodnocení hráčů na:  http://www.sachklub.cz/souteze-druzstev/mcrdmlz2015.html

Výsledky zde: http://chess-results.com/tnr175322.aspx?lan=5