ŠACHklub Tábor

 

Zobrazit archív aktualit

TIP: Chess Lady 2022

Mistrovství Čech 2018 HD 12-16

Dobrý den
Vážení přátelé, 
vítáme Vás na webu ŠACHklubu Tábor, který se opět účastní Mistrovství Čech mládeže 2018 pro kategorie HD 12, 14, 16 a doprovodné openy.

Kdo bude hrát a jejich výsledky:
HD16:
Ondra Fuciman        4,0 bodu z 9 partií
Marek Malimánek     4,5 bodu z 9 partií
HD14:
David Hák               6,0 bodu z 9 partií
Václav Měřínský       6,0 bodu z 9 partií
Nikola Zemanová     4,0 bodu z 9 partií
Anežka Žilavá          3,5 bodu z 9 partií
Julie Měřínská          1,5 bodu z 9 partií
HD12
Markéta Mácová       4,0 bodu z 9 partií
Melisa Hujerová       2,0 bodu z 9 partií
Ester Měřínská         1,0 bodu z 9 partií
LOK:
Václav Měřínský - byl přeřazen do mistrovské kategorie
Sebastian Steinbauer 5,0 bodu z 9 partií   
Adam Martinkovič      4,0 bodu z 9 partií

Sledujte partie on line zde:

Počet bodů:
1. kolo: 3
2. kolo: 4
3. kolo: 3
4. kolo: 7,5 !!!
5. kolo: 7,5 
6. kolo: 3
7. kolo: 4,5
8. kolo: 7,5
9. kolo:  5

Jako tradičně bydlíme u přátel v penzionu Luscinia, dále 2 hráči jsou kousek vedle a rodina Martinkovičova v penzionu Ferda. Pokud někdy budete zvažovat trávit dovolenou v Harrachově (a je jedno zda letní či zimní) doporučujeme tento pěkný penzion. Majitelé jsou příjemní lidé a jistě Vám ve všem vyhoví, aby jste se cítili jako doma. Takové podmínky zde máme. 

Cesta do Harrachova byl letos pro mě "horor". O problémech kolem Miličína jsme věděli, tam jsme se zdrželi cca 5 minut. Bouračka v Benešově nás zdržela cca 15 minut, a to jsme to ještě dobře objeli městem. Jižní spojka v Praze - katastrofa. Zdržení cca 1 hodinu. Když jsme letos vyjeli z Tábora v 16,00 hod., tak v Harrachově jsme byli v 20,20 hod. Pan Měřínský vyjížděl později a vyhnul se Praze a byl zde dříve. Jinak vše v pohodě.
K pozdější večeři byly buchtičky, jen Nikolka si vzala chlebík.   
Ubytování je v pohodě, večer děti šly spát v 22,00 , ale musel jsem je zklidnit. To je první den vždy normální - jak z divokých vajec. Poseděli jsme s majitelem, dostal se do místního zastupitelstva, tak bylo téma na stole. 

27. 10. 2018:
Je ráno, zatím chladno, už se připravuje snídaně. Půjdu děti zaregistrovat a v 9,00 bude porada. Děti dostanou motivaci, úkoly jak hrát, výkonnostní cíle atd. 

Dnes v 9,00 proběhla porada k činnosti zde v Harrachově, k partiím, včetně motivací, výlety, služby v kuchyni. atd.
Dohodli jsme se, že pojedeme do výrobny vánočních ozdob v Poniklé. Dospělí se dohodli, že ve středu navštíví pivní lázně. To jsme ještě neabsolvovali. 
K snídani tradičně chleba s máslem, džeme či medem nebo cireálie.
Teď jsme po obědě, bylo ražničí. Z 10 minut odcházíme na zahájení a k 1. kolu. 
Tak držte palce. 

1.kolo: 
4 naši hráči hrají na on line šachovnicích - David, Ondra, Nikča a Anežka.
Získali jsme jen 3 body z 12 partií, co je málo, ale odpovídá to nasazení. Vašek měl ale vyhrát a naopak Ondra zabodoval se silnějším hráčem. Chyby v partiích byly tradiční. Upozorňoval jsem na ně, ale asi šly jedním uchem tam a druhým ven. Přestože holky prohrály, hodně jsem jich pochválil za to, že hrály aktivně.

28. 10. 2018
Tady sněží, sice drobně, ale důležité je, že jsem vyhrál sázku s Anežkou, která tvrdila, že sněžit nebude. Teď musí vymyslet co za to. Jinak nám selhala služba. Hádejte, kdo ji má? Ano - kluci Marek a Ondra. Měli trapnou výmluvu. Tak si budou muset službu některý den zopakovat.
Dělali jsme přípravu, přišla i Dorotka a nyní jdou děti na přednášku.  

2.kolo 
David prohrál nebyl aktivní. Ondra stál zřejmě na výhru, ale přijal remis. Soupeř mu nejprve dostal věž za střelce, ale volný krytý pěšec Ondry byl silný. Nikolka vyhrála dlouhou partii v koncovce, která nebyla jednoduchá. Nabízela i remízu, ale soupeř nepřijal. Vašek vyhrál v klidu. U proher stále stejné chyby, zejména v zahájení. Partie Adama vypadala následovně. Já nechci vyhrát, vyhraj Ty, ne já také nechci vyhrát vyhraj Ty. Asi si takto museli povídat u partie. Oboustranně hráno špatně. Plný počet bodů má jen Sebík. Je pravda, že zatím soupeře ničí v klidu. 

Strava: K obědu bylo knedlo zelo vepřo, Markétka nejprve zelí nechtěla, ale pak ho ochutnala a snědla. Melisa je nejmenší jedlík. 1 knedlík je málo. Má asi sále velké zásoby sušenek z domova. Kluci to jsou jedlíci, ale naše "kuchařky" konstatovaly, že loni jedly děti více. To je tím, že jsou tu holky, které drží linii. (nevím proč). K večeři byly palačinky. 
Počasí, že by ani psa jsme do něho nevyhnali, ale děti jsme ráno vyhnali na přednášku. Přednáška se opozdila, tak se vrátily a za půl hoďky zase do nevlídného počasí znova. Takže jedou zatím mobily a tablety naplno. 

29. 10. 2018
Dobré ráno. Venku je na hoře mlha, tady v údolí je vidět dalek. Dnes už až do konce partie začínají v 9,00 hod. Službu dnes má Markéta a Esterka. Chtěli přijít dolů už v 6, ale prý to nestihly. Službu mají od 7,30 hod. Už připravily hrnky na stůl, poklidily šachy a uklidily místnost Nikolka přišla a má opět tu její kaši ke snídani. Nenosí bačkorky. To většina. Jsou tu jako doma. 
Držme palce dnes by mohli i další dosáhnout na nějaké body.

3.kolo
Šachy - trochu smolně se ztratilo několik bodů. Vašek měl min. remízovou partii, Nikolka přehlédla zřejmě vyhrávající tah, Anežka nehrála dál v normální pozici, Ondra mohl rovněž vyhrát partii. Konečně vyhrál Adam, ale měl trochu štěstí, malé holky opět prohrály, a tak začínáme přistupovat k "písemným trestíkům". 

Po obědu (kuře s bramborovou kaší + polévka) se šlo ven. Část nás byla na bobové dráze, "nováčci" šli do sklárny. Všem se líbilo. Nyní už je zate tady rachot, hádají se u partií, překřičují se, zkrátka rachot. Tak nevím, zda je napomínat či nezahnat k mobilům. 
Navštěvují mě i kamarádi na rozbory - např. Vojta Volf s taťkou, atd. 
Jo včera večer přijela i Lenka. Tak jsme kompletní.       

30. 10. 2018
Dobré ráno, v Harrachově svítí sluníčko, po dnešní snídani šly děti na partie. Věřím, že přijdou a budou spokojeni se svojí hrou. K snídani většina si dala křupky s mlékem. 
Odpoledne jsou zase výlety. Jedna skupina jde na Mumlavské vodopády, druhá skupina pojede do Poniklé do výrobny vánočních ozdob. 
Běžně se zde pečou zákusky, naše "kuchařky" děti rozmazlují. Službu dnes měly: Nikolka s Julčou. Kluci Ondra i Marek pomohly odnést odpadky. Hodní kluci.    

4. kolo
Dnes se partie vydařily. Naši hráči získali 7,5 bodu a to ještě jak Nikolka, tak Julča mohly bodovat. Nikolka vlétla do léčky, a vyšla z toho jen s pěšcem méně. Toho pak získala zpět a měla aktivitu. Bohužel špatně řešila závěrečnou fázi partie a prohrála. Julie zase držela remízu, ale vyměnila dámy a přešla tím do prohrané pěšcové koncovky. Potěšení bylo u Markétky a Melisky. Vyhrály a měly z toho velkou radost.

Po partiích jsme jeli do Poniklé do výrobny vánočních ozdob. Melisa si tam vyrobila i 2x hvězdička a jednu si pak koupila. Anežka nakoupila ozdoby na stromeček. Vždyť už se blíží vánoce. Když viděli, spíše cítili v jakých podmínkách se tam pracuje, říkal jsem jim "učte se nebo vás to čeká". Večer hráli venku basket. A první drobný úraz. Vašek asi naražený malíček, tak ledoval. To je tak, když neumí děti hrát technicky a do všeho jdou po hlavě. 

V obědu jsme měli kuřátko. Víte kdy kuře pípne naposledy? V marketu na pásu. K večeři byl gulášek. Kdo jí jak vrabčák? Melisa a Anežka. Anežka drží asi tajly. Melisa je asi zmlsaná.  

31. 10. 2018
Dobré ráno. Dnes děti čeká dvojkolo a pak večer půjdeme na pizzu. Ale budu jim muset říci, jestli se budou chovat hlučně jako na penzionu, nikam už se nebude takto chodit. Hluk dělají zejména starší hoši Marek a Ondra, Sebík a Melisa. Vašek leží naopak nejvíce v knihách a čte si. 
Myslím, že už se všichni seznámili a baví se všichni spolu. Nejvíce kamarádí Melisa se Sebíkem. 
K snídani dnes budou rohlíčky z královské pekárničky. 
Včera nás navštívila naše kamarádka, já říkám moje adoptovaná dcera Věrka. Setkáme se ještě zítra v Jablonci. 
Starší nehrající kapitáni objevili novou stylovou místnost. Pivo za 50,-. Tak dáme 2 a jdeme zase domů. Vrátnou dělala Monika.
Koukám, že tu ještě není služba. Musíme je jít vzbudit.   

5.-6. kolo
Zatím co dopolední kolo dopadlo dobře - zisk 7,5 hodů z 12 možných, odpolední už tak úspěšné nebylo. Pouze 3 body. Pouze Markéta a Nikolka 100% úspěšné. Ve hře o postup je stále David, dále šance stále žije u Ondry a menší u Vaška. K medaili má blízko Nikolka a za určitých okolností by mohla na ni sáhnout i Markéta. Musí ale bodovat. U holek medaile může být kolem 4,5 bodu. O to, aby nebyly poslední bojují Esterka, Julče a Melisa. U Esterka a Melisy je to o tom soustředění se na partii a zbrklosti. U Julči je to o lepším řešení problémů. Na 1 tah mají na přemýšlení cca 2,5 - 3 minuty. Jenomže malé holky se pohybují cca 10-20 sek. včetně zápisu. pak se nemohou divit, že nenajdou dobré řešení, že nemusí hned šahat na napadenou figurku, když mají jinou možnost atd. Řešíme to i psaním textu 10x, 20x atd. Např. Nesmím hrát rychle a musím se dívat atd. Snad si to zapamatují. Kdysi Anežka psala - Musím dělat rošádu - 50x. Dnes si skoro nedovolí ji nemít. Byla poučena, že když jí neměla, tak prohrávala na zadrženého krále. 

Večer jsme si došli na pizzu. Bylo nás 19. Obsadili jsme skoro celou restauraci. Malé holky včera porušily ubytovací řád, tak se jim vyčinilo. 

1. listopadu 2018
A zase se přiblížily vánoce. Těšíte se na příští měsíc? Dnes je jedno kolo od 9,00 hod. Musím do hrací místnosti, protože starší holky se chtějí fotit a idolem, a pak mi dají mobily. V hrací místnosti nesmí být. 

Odpoledne podle počasí pojedeme lanovkou na Čertovu horu a večer do bazénu. Tak držte palce.  

7. kolo
Nu nic moc. Pouze 4,5 bodu. Ale Anežka nabídla remízu ve vyhrané pozici, Rovněž Marek mohl pokračovat a partii mohl vyhrát. Důvody je nutné hledat v neznalosti koncovek nebo, že si hráč nevěří. Jak říkám, raději pokračovat i za cenu prohry, než koncovku nehrát. Jen z dohrané koncovky se něco naučíme. Vašek i David se dotáhli zase blízko boji o postup. V 8. kole je ale nutné dál bodovat. 9. místo je zřejmě postup, protože v předu je hráč, který na MČR bude hrát mladší kategorii. Holky včera nic moc.

Odpoledne se šlo na procházku na Mumlavské vodopády. Tam jsme se potkali s výpravou VŠTE. Večer se jelo koupat do bazénu v Jablonci. Přijelo se po osmé večer a pak se šlo spát. 

2. listopadu 2018
Děti jsou natěšené na soupeře, tak snad budou body. Jeden bod už máme jistý, ale i jeden bod ztrátový. Hraje totiž Melisa s Esterkou. To bude boj o poslední místo v turnaji. 
Odpoledne pokud bude dobré počasí a bude daleko vidět vyrazíme na Maják Járy Cimrmana. 

8.kolo
Opět 7,5 bodu, což bylo dobré. Bohužel Anežka si nechala chytit triviálně dámu, Sebík potřeboval rychle na toaletu a zahrál prohrávající tah. Souboj mezi Esterkou a Melisou byl zajímavý. Esterka nevyužila chyb soupeřky, přesně řečeno, obě dělaly chyby. Rozdíl byl v tom, že Estrer figurky nebrala a Malisa ano. Vašek se dostal do časovky, tak nabídl remis. 

Odpoledne jsme vyjeli na Maják J. Cimrmana. Jeho muzeum bylo výborné a určitě některé náměty k využití. Např. Přenosná turistická značka, rohové koště na vymetání rohů, atd. 
Večer děti byly na přednášce. 

3. listopadu 2018
Je zde poslední den v Harrachově. Naděje na postupy či medaile v dívkách žije, tak uvidíme.  Domů přijedeme v cca 19,00 hod. Pokud nic nezískáme, tak i dříve.  V noci zde pršelo. 

Jak hodnotit výkony hráčů
Esterka - dnes prohra, šachy jsou jejím koníčkem, neočekával jsem nic moc a tento výsledek se dal očekávat.
Melisa - dnes prohra, její zbrklost je hlavní nepřítel. Nedodržuje pokyny pro zahájení. Odpověď  při rozboru když udělala chybu "já vím, že to je chyba". Pokud nezmění přístup nelze očekávat jiné výsledky. 
Julča - dnes prohra, hraje pomalu, ale měla zde slybý propočet, kde vznikaly její prohrávající tahy. Nic moc. Čekal jsem lepší výkon.
Anežka - dnes sice výhra, ale pro mě velké zklamání ze hry. S tím čím sem přijela se turnaje nedají hrát. Výkon ovlivněn jejím nesoustředěním. 
Adam - hrál doprovodný turnaj a hodnotím jeho výkon dobře. Zase poznal další možnosti hry, vyzkoušel si zahájení a 4 body byl dobrý výkon.
Sebík - dnes remis. Celkově spokojenost, škoda, že neudržel rozjetý výkon. Jak Sebík, tak Adam hráli doprovodný turnaj, který by měli hrát i jiní naši hráči a to je škoda, že nejeli. 
Vašek - dnes výhra, senzační výkon, škoda, že než jeden hráč byl silnější než on. V každém případě potvrdil oprávnění, že byl zařazen do hlavního turnaje. A je nejlepší z hráčů našeho kraje co sem postoupili.   
David - poslední partie remis. Škoda nepodařilo se postoupit. Přesto vcelku dobrý výkon. S Vaškem reprezentovali kraj dobře. Musí se ale vyhýbat časovkám. To je jeho největší slabina.
Nikolka - naposledy prohra, ale hrála stabilně. Chtělo to ještě alespoň půl bodíku a bylo by to vynikající. Vyzkoušela si další zahájení a zejména jedna její partie byla ukázková
Markéta - poslední partie prohra, ale jinak překvapující celkový výkon. Posun o cca 30 míst paráda. Velice potěšila. Za půl roku na MČR uvidíme, kam to dotáhne. 
Marek - výhra a parádní vystoupení. Velice překvapil. 
Ondra - poslední partie remis. Turnaj začal výborně. Dokonce se dostal na postupové místo, ale nějak došel dech. Škoda. Přesto si jistě vynahradil loňský rok, kdy přijel do Harrachova a hned musel odjet ze zdravotních důvodů. 
Celkově jsem spokojen. Raději ne, ať se snažíme více.

Strava: poděkování "kuchařkám" Veronice a Monice. Děti byly i rozmazlovány, protože každý den byla i dobrota na pekáči. Bohužel se našli někteří kdo jí jako vrabci. Šok je že děti chtěly stereotypní snídani- cereálie a mléko. Chléb či rohlík s máslem, džemem či medem jim asi nic neříká. Služby vcelku fungovaly, pouze Marek a Ondra zaspali, ale vynahradili to jinou službou. 

Volný čas: myslím, že v pohodě, bohužel nejezdila lanovka - servisní prohlídka, tak jsme nemohli na "Čerťák". Bazén, výroba vánočních ozdob, bobová dráha, sklárny, Maják, vodopády, pro dospělé pivní lázně atd. Příště jistě bude další program. 

Ubytování: v pohodě, děti chodily v 22,00 hod. spát. Pořádek nehodnotím, na letním táboře by to byl asi na některém pokoji vyhazov. Příští rok ale zredukujeme počet. 

Šachy: děti byly na 2 přednáškách, probíhaly rozbory, chodili všichni a vysvětlovali jsme si chyby. Aby si je děti zapamatovaly, tak se i zapsaly (i několikrát). Na rozbor přišly i děti ze Sokola. 

Cestou zpět jsme se zastavili na Konopišti ve Staré myslivně, kde děti dostaly odměnu. 
Děkuji všem za reprezentaci a dospělým za pomoc.                               

  
         

Kalendář akcí na Leden 2022

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Zobrazit všechny akce