ŠACHklub Tábor

 

Zobrazit archív aktualit

TIP: Svatováclavský turnaj 2020 v září - zde více

Letní tábor v roce 2014

Zde Vás budeme informovat o dění na soustředění. Piště nám své náměty, co všechno se chcete dozvědět. Letos i více doplníme fotogalerií.  

10. srpna 19,30 hod. 

Dobrý den

Vážení přátelé,

vítám na této stránce rodiče, prarodiče a všechny fandy našeho letního šachového soustředění. Trochu problém se sílou internetu, ale snad se bude dařit dávat info na web.

Nejprve to hlavní: nikdo se nám dosud nezranil, drobné odřeninky jsou z fotbálku, ale jinak nic vážného.

Poštovní adresa: Jméno, Základna Kobyla, Vráž u Písku, směrovací číslo 398 32

Můžete psát i na mail: sachklub.tabor@seznam.cz

Po příjezdu účastníků, byl oběd a poučení o chování na základně. Děti jsme rozdělili do 3 družstev:

Družstvo Katky si zvolilo název E=mxc2 (vzorec relativity, družstvo Dana si vymyslelo název Danova jedenáctka a družstvo Pepy se jmenuje Šmoulí jedenáctka.

Proběhla soutěž u bazénu, kam jsme šli odpoledne. Děti se osmělily a byla hra ve vodě, a házeli se papírové vlaštovky – šipky. Soutěž ve vodě vyhrálo družstvo Katky,   šipky 1 kolo vyhrála Majda Kořenová,  2. kolo vyhrál Matěj Záluský, před Benem Chmelíkem a Aničkou Tůmovou. Navečer proběhl první šachový znalostní test. Ještě není ohodnocen, ale co k tomu. Jsou prázdniny a děti myšlenkami jinde.

Hlídky od 22 do 02 má družstvo Dana. Úklid v jídelně má družstvo Katky. Nyní se opékají vuřty a jsou tam u ohně i kytary. Někteří stále sportují - přehazovaná, fotbálek.

Zatím nejvíce se stýská Kryštofovi z Říčan. Uvidíme co udělá první noc s dalšími. Ale zatím nálada dobrá.     

11. srpna 7,30 hod.

Tak máme za sebou první noc. Bouřka se nám vyhnula, i když Leona hlídala až do 3 do rána a sledovala to na internetu. Včera večer jsme sledovali super úplněk.

Účastníky z prvních 3 stanů jsme přestěhovali, protože tam byli létající mravenci a ne málo. Vedoucí snědl houby, co nasbíraly holky Anička a Anežka, další ještě dodali jiní. Děti na táboře houby takto nesmí, takže Anička než koukala jak mlsná kočička.

K večeři byl letní zeleninový salát. Našli se někteří, který ho vůbec nejedli. Dohnali to pak při opékání vuřtů.

Na noční hlídku se nedostavila Julča. Důvod prostý. Nepodařilo se jí vzbudit. Zatímco při buzení všichni okolo říkali, ať je nechají spát, Julča asi pod vlivem úplňku s spinkala dál.

Jinak proběhl v 7 budíček, mírně kape, ale rozcvička běží. Jakub Hájíček říkal, že tak brzo nevstává a tak spolu se Sašou Rychteckým a Kryštofem Mandátem dorazili poslední na nástup před rozcvičkou.

Dnes už budeme bodovat úklid.   

Konečně jsme mohli dát na web. Problémy s internetem.

11,00 hod. 

Dopoledne probíhají šachové přednášky. Stále drobně prší. Nikdo není zraněný, zdravotnice je bez práce. Ke svačince byl meloun - děkujeme rodině Žilavých.

18,30 hod.

Od rána s různou intenzitou pršelo až do 15 hodin. Takže se k počasí přizpůsobil program. Dopoledne přednášky. V jednotlivých družstvech byli vyhlášeni nejlepší hráči. V družstvu „A“ Kryštof Mandát a Jan Marek, v „Béčku“ Marek Malimánek a Lukáš Pekárek, v „Céčku“ Petr Novák a Honzík Sovadina.

Děti sbírají za úspěchy cenné kamínky, které budou moci směnit na konci na ceny.

Družstvům byly předány vlajky, které musí členové hlídat. Naopak vedoucí a instruktoři jim je mohou „ukrást“ či vylákat. To ale bude znamenat pro družstvo ztrátu bodů. Hned se nechala nachytat Anežka, když dobrovolně jí vedoucí řekla, že jí vlajku pohlídá. Nu a družstvo bylo bez vlajky.

Zdravíčko slouží, mimo Matěje, kde jsme zavolali rodičům a na noc si odskočil domů. Zvracel, tak si odpočine doma a zítra se zřejmě vrátí. Maminka určitě pomůže.

Odpoledne kromě hry „Bingo“ se promítaly filmy, které účastníci našich táborů točili v letech 2010 a 2011. Je to pro ně inspirace, protože se o něco podobného pokusí děti také – dělat scénky u ohně. 

12. 8. 2014 7,00 hod. 

Začínáme mít problém s klíšťaty. Malé nemáme, ale velké. Jsou tací, že se nám věší na krk a těžko je dostáváme dolů.

Jakub měl včera službu v kuchyni. Přišel ze služby zničený, ale dostane ocenění, že může nastoupit doma místo maminky, která bude moci odpočívat.

Jakub Hájíček spinkal s instruktorem Honzou. Celou noc byl v klidu.

Zdravíčko slouží, pouze Honzíku Sovadinovi asi vypadla hvězdička ze zoubku. Ptal se z čeho je? Když jsme mu to přirovnali k maltě, tak se hrozně divil, že má nějaký cement v pusince.

Jinak MT na který můžete volat mezi 19,00 – 20,00 je – 602 840 598 Pozor opravené číslo. Omlouváme se za chybu a děkujeme za upozornění.

Po večeři byl rozehrán šachový velký turnaj na elo. Dnes připojíme i tabulky, aby jste mohli sledovat, jak se dětem daří. Hru Bingo vyhrál Jiřík Přibyl, soutěž pětikoruna – vyhrálo družstvo Šmoulové.

Děti bedlivě hlídají vlajky. Dokonce při večeři jeden vždy stál u ní, a pak byl vystřídán. Bojí se, aby jim jí nikdo neukradl.

Dnes po ránu je tu sychravo, ale neprší. Při noční hlídce se podařilo dětem vidět divoké prasátko, které se sem zatoulalo.

  20,40 hod. 

Dnes byl více méně šachový den. Ráno po snídani přijel pan Ivan Hausner, se kterým už dlouhodobě spolupracujeme. On je nejen výborný šachista, ale i šéfredaktor Čs. šachu. Tento časopis se vyskytuje často v cenách na našich turnajích – celoročné předplatné. Přednášky na zahájení a na některé koncovky trvaly až do oběda. Velice aktivně se zapojovali – Dominik Novotný, Vašek Měřínský, Petr Lachout, Anička Tůmová a další.

Po obědě se konal táborový rapid šach. Turnaje ve dvou skupinách. Skupinu „A“ vyhrál Jan Žilavý (plný počet bodů) před Annou Tůmovou a Ladou Doležalovou. Ale ceny si odnesli jen hráči z řad účastníků tábora bez instruktorů. Takže na ceny dosáhli: Anička, Majda a Janek. Skupinu „B“ vyhrál Ben Chmelík, před Lukášem Pekárkem a Honzou Markem. Všichni dosáhli 7 bodů a tak muselo rozhodovat pomocné hodnocení.

Po večeři jsme děti rozdělily, jakou figurku budou při živých šachách hrát. Seřadili jsme je do řady a vzali od pěšců. Anička a Majda budou představovat DÁMY. Majda chtěla být černou, že jinak bude plakat. A já jsem jí ještě, tuto věčně usmívající holku, neviděl plakat, tak bude dáma bílá. Lukáš Pekárek a Janek Hlavatý budou králové, atd. Budeme vyrábět masky a v pátek zřejmě dojde na šachovou partii.

Dnes mě šokoval Lukášek Pícha. Volala maminka a ptala se, jestli nechce domů. On tu je (byl) na kratší zkušební pobyt. Mamince jednoznačně odpověděl, že tu bude do soboty. To jsem vůbec nečekal. On je tady náš smíšek. Věčně se směje. Je v poho tak pro domů. Děkujeme rodičům za pochopení.

Ve čtvrtek jedeme na výlet do Píseckého hřebčince.

Jídlo – snídaně: některé děti nám nejedly sýrové tavené trojúhelníčky s rohlíkem. Jinak jsme i teplý čaj, bylo chladněji po tom deštivém dnu. K obědu byl segedýnský gulášek a pórková polévka. Nu moc zbytků nebylo. Ke svačince (odpolední) byl pudink s piškoty. Vylízali všichni. Večeře zapékané těstoviny. Tak snad dobré. V kuchyni sloužil instruktor Ondra a obdrží velkou pochvalu. Vzkaz pro maminku – máte vyučeného pomocníka domů do kuchyně.

Teď probíhala soutěž šátek. Mám za to, že vyhrálo družstvo šmoulů. Zatím jen jeden mail pro účastníky, ale už jsme dali i na poštu nějaké dopisy. Některé děti si vždy večer zavolají domů a podělí se o dojmy.

13. 8. 2014 8,30 hod.

Jsme po snídani, počasí přeje. Zdraví: leží nám Betka - únava po večerním zápřahu (hra šátek) a pak ještě měla hlídku do 23,00. Tak bude mít klid na lůžku min. do oběda. Podobně je na tom Petr Novák, při "šátku" naboural do soupeře a spadl, tak ho bolí záda. Rovněž klid na lůžku. Marek Legát si sedřel zase strup, ale jinak je ok. Honzík Sovadina si stěžoval na zoubek, ale zatím ok. 

Dopoledne bude klidné, jsou přednášky, pak příprava na živé šachy. K snídani poprvé kukuřičné křupky s mlékem, a hned se na to děti vrhly. Jinak standardní snídaně. 

23,30 hod.

Zdraví: Bety se už zapojovala do podvečerní činnosti, Petr Novák už je také ok, Anežka při odkopávání míče klukům podklouzla a vyrazila si dech, ale vše je ok.

Za největšího jedlíka je tu považován nejmladší účastník Martin Kudrna. Je i pohodovým účastníkem. Odpoledne nás už začal svým přístupem překvapovat Kryštof M. Zapojoval se do hry a byl hodně aktivní. Zřejmě už překonává stres, že tu přijel bez kamarádů a znal než Majdu a Karolínu. Naopak se nám rozmáhá lehce řečeno "fňukání". Když zavolá maminka jednoho, tak druhému to je líto. Zde můžeme vám než doporučit - čím méně, tím lépe. Když už voláte, je nutné děti motivovat a nenechávat se tlačit do odjezdů. Nejen že to narušuje program, ale i načasování odjezdu může být nevhodné pro další. Samozřejmě, že nám počasí nepřeje a tak s počasím je i chmurnější nálada - u některých. Jako každý rok někteří nejmladší jsou statečnější než starší účastníci - viz. Lukášek Pícha, Adámek Pistulka či Martin Kudrna.

Proto, kdo si v sobotu bude vyzvedávat ratolest, požadujeme, aby jste si je vyzvedli buď dopoledne, nebo pak až po 18,00 hod. Protože mezi 15,00 - 18,00 zde máme objednaný program - pejsky a neradi bychom si tím narušovali program, nehledě nebylo by to vhodné vůči účinkujícím. 

Zítra ráno jedeme na výlet do Písku - Hřebčince. Máme domluveného průvodce mimo program návštěv. Řešíme tím i situaci, kdy naše kuchařka musela odjet na pohřeb. Takže se už chystaly balíčky dnes večer. 

Pochvalu za práci v kuchyni dnes udělujeme instruktorce Ladě. V přehazované vyhrálo družstvo Šmoulové, před Donova jedenáctka. Kromě druhého kola - výsledky turnajů jsou v příloze, byl promítána 1. část filmu (venku pršelo) Jezdci z Jížního Bronxu.

14. 8. 2014 8,45 hod.

Jsme připraveni k odchodu na výlet. Bude trochu náročný, na vlak to je cca 3 km, pak z vlakového nádraží v Písku do Hřebčince ještě cca 45 minut chůze. To samé cesta zpět. Nikdo nemá úlevy. V Písku se k nám zpět připojí Matěj Záluský. 

Na večerní hlídku jsme neprobudily Karolínku. Jinak se hlídalo než do 24.00 hod. Ode dneška platí nový režim: budíček až v 7,30 hod, ale večerka už v 21,00 hod. Hlídky než do 24,00 hod.

Všichni zdraví, je dnes opět chladno, tak se chůzí zahřejeme. Další info až večer. 

19,30 hod.

Vrátili jsme se z výletu. Cesta klapla. Vlak měl sice trochu zpoždění, ale to nám nevadilo. Před odchodem do hřebčince jsme dali na půl hodiny rozchod na náměstí. Všichni se vrátili včas zpět a v pořádku. Chodili po skupinkách, kde min. jeden měl hodinky. 

Pak jsme před jednou hodinou dorazili před budovu Zemského hřebčince. Přijel tam i Matěj Záluský, který se mezi nás opět vrátil, "živ a zdráv" a zase usměvavý. Prohlídka trvala přes hodinu a prováděl nás bývalý ředitel - dnes v důchodu. Dětem se líbilo. Lukáš P. prohlásil, že nejvíce ho zaujal metr dlouhý koňský pen.. Všichni jsme lehli smíchy. 

Poté jsme se vrátili na náměstí a dali jsme dětem delší rozchod. Děti si kupovaly drobné dárky pro rodiče, sourozence i pro své potěšení. Na nádraží měl hezkou hlášku Adámek Pistulka. Já bych chodil, ale nohy umřely. Po příjezdu do Vráže jsme děti potěšili, že jsme je postupně sváželi alespoň k zámku a zbytek došly. Pomohl nám správce s větším autem.

Provedlo se další hodnocení chatek a stanů - úklidu. Zatím jeden stan má 2 prasátka, tak se blíží "zabijačka". Někteří to neznají, jiní se obrovsky těší. Pro neznalé: zabijačka znamená, všechny věci z chatky či stanu ven a pak řádný úklid. To jsme zvědaví, kdo bude první. Tuto akci převzali už i někteří rodiče doma na hračky. 

Nyní je už po večeři a právě skončilo divadelní loutkový program. Takový zájem jsem ani nečekal. Děti se zapojily do pohádky "O šípkové růžence". Nyní si prohlíží loutky a ještě mají možnost si je namalovat a osahat. Bude následovat test co v pohádce slyšely. Budou oceněni nejlepší nejdražší kuličkou. Už po návratu jsme rozdali všem kamínky za jejich dnešní vytrvalost a slušnost. Všechny chválíme.

Rovněž pochvalu zaslouží holky Lada a Saša, které udělaly pořádek v táboře a připravily večeři.

Volat můžete až po 20 hod. nechceme děti teď vytrhávat od zájmu o loutky. Možná stihneme dokoukat včerejší film. 

Doplnění: dnes jsme rozdali největší várku dopisů a balíků. Vyhrál, Kryštof Mandát, Anetka Růžičková a Ben Chmelík lépe řečeno chatka č. 9 dnes už č. 26. Naštěstí zde nepanuje vojna. Tam jsme za dopis museli dělat kliky.

15. 8. 2014 v 7,30 hod.

 A máme tu pátek. Pro některé děti předposlední den pobytu. Počasí se snad na nás usměje a budeme moci dokončit naše připravené akce, zejména „Živé šachy“.

Ještě ke včerejšku. Po divadélku se konala soutěž ze znalostí, co v pohádce zaznělo. Z 29 soutěžících jich všechny správné odpovědi mělo 15. Všichni byli oceněni a 4 z nich tou nejvyšší hodnotou – velkou kuličkou. Tu získali: Jirka Přibyl, Karolína Kořenová, Aniička Tůmoá a Ondra Čech. Kdo jí dostane, rozhodli děti sami, tím, že říkaly čísla, které pan Doležal napsal na správné odpovědi. Dodívali jsme ještě film.

Závěrečný (a úspěšný) den byl před spinkáním završen vypuštěním létajícího lampiónu. Děti si mohly něco přát a dlouho sledovaly, jak lampión stoupá vzhůru do oblak – k marťanům. Věříme, že hasiči nemuseli někde v dáli vyjíždět. Ne je to vše ok.

Dovolte mi říci něco o Vašich telefonátech. Věřím, že máte radost, když můžete mluvit se svojí ratolestí. I oni jsou rádi. Ale … Zatím co do telefonátu si hrají honí se, smějí se, přijde telefonát a nastává obrat o 180 st. Někteří začnou plakat a dokonce ani Váš telefon neposlouchají, protože ho dávají od ucha pryč, aby jste neslyšeli, že pláčou. Na poradách se pak k tomu vracíme a stále nás honí myšlenky, za volání úplně nezastavit.

Nevím, zda už je to tradicí, ale většina nejmladších jsou nejvíce v pohodě. Martin Kudrna (nejmladší účastník) pokud vím, neměl ani jeden telefonát, je to na celý pobyt, je nejvíce „trestán“ za to, že věčně nechává své věci někde po táboře ležet, ale je s ním největší sranda. Dalšími pohodáři jsou Jan Landhhaus, Lukáš Pícha, který si pobyt prodloužil až do soboty (měl být pouze na 3 dny), pohodářky Julča Měřínská, Karolínka Kořenová či Bety Obořilová.

Zdraví: u většiny slouží. Nevím, zda nepojedeme na rengen s Majdou. Včera po večerce hrála „kopanou“ s postelí. Postel vyhrála 1 : 0. A pak ještě přišla do stanu spolubydlící a na tu nohu jí nechtěně stoupla. Jestli kolem byli nějaká divoká prasátka, určitě po výkřiku utekla, a tak jsme je neviděli.      

16. 8. 2014 v 7,50 hod.

Dobré ráno, vítáme vás při poslední zprávě pro přátele skupiny účastníků, kteří si dnes přijedou pro prví skupinu účastníků, kteří u nás byli jen na 1. týden.

Včera byl zase den plný zábavy, ale i s hrozným počasím, takže jsme museli vyrukovávat i s náhradním programem.

Dopoledne jsme hráli šachy, zejména ve skupinách, ve kterých jsou děti, co dnes odjíždí.  „A“ skupina je tu i další dny, takže tam se pokračovalo klidným tempem. Zatím vede Anička, která má o zápas více než Lada. V „B“ skupině musel dohrát Ben Chmelík, získal 3. body z 5. Bude si muset počkat na cenu, zřejmě za 2. či 3. místo. Cenu případně pošleme či předáme na nejbližším turnaji. Ve skupině „C“ dohrál Jirka Přibyl, ale do 1.-3. místa nezasáhne, takže zde si to v dalších dnes rozdají Vašek Měřínský, Marek Malimánek a Saša Kotsyba. Skupina „D“ se dohrála celá. Vyhrála Anetka Růžičková, která dokonce odjela hned po poledni, takže cenu předáme v Táboře. Na 2. místě skončil Ondra Čech před Dominikem Novotným a Lukášem Pekárkem. Všichni získali 3 body. Na 5. místě skončil Marek Legát a poslední Jan Sovadina. Ve skupině „E“ vyhrála Anežka Žilavá s plným počtem bodů, před Kryštofem a Matějem Paštěkou.

To vše bylo dopoledne. Ještě si děti zastříleli ze vzduchovky. Jejich výkony si berou domů.

A pak to přišlo. Slunce pálilo, tak jsme vyrukovali na „Živé šachy“. Museli jsme rychle improvizovat, protože nám odjela Anetka a Petr Novák  Nahradili je Lukáš Humhal a Pavla Kunzová. Bohužel jsme sehráli jen jedinou partii, protože nám do toho začalo pršet a ke konci tak hustě, že musely děti utíkat se schovat. Protože pak přišla pořádná průtrž, další činnost se odehrávala v jídelně. Z té se stalo hřiště pro lžičkové závady. Boje to byly velké, protože křik a povzbuzování bylo slyšet daleko.  Vyhrál Jiří Přibyl.

Po večeři to přišlo. Dražba. Děti se učily ekonomice. Celý týden měly možnost vyhrávat kamínky různých hodnot a ty nyní mohli dle zájmu proměnit za různé věci – karty, létající talíře, trička a další, včetně posledních našich šachových ručníků, které řada z nich znala z turnajů. Nu, a vemte to, že když vyvolávací cena byl jeden kamínek a vyšplhalo se to na 30! Měli možnost i taktizovat – buď se spojili a dali kamínky dohromady, nebo když bylo stejných cen více, nechaly některé, co chtěli to vyhrát hned vyšponovat cenu a pak poslední kousky byly i než na 2 kamínky.

Počasí nepřálo a tak jsme rušili program a chtěli jsme, aby děti šly spát. Najednou se ukázaly hvězdy a tak jsme bleskově připravili očekávanou NOČNÍ HRU. Po 22 hod. jsme děti vzbudili a museli do jídelny. Největší práci nám dal Martin Kudrna. Pak ročníky 2005 a mladší chodily okruh kolem táborové základny, označené svíčkami a hlídané všemi instruktory a vedoucíma. Chodili ve dvojicích. Ročníky 2004 a starší už ale musely sami. Mladší se nestrašily, straší trochu. Jak prohlásili „starší“ účastníci  předchozích táborů, „byl to slabý odvar předchozích táborů“. Všichni to přežili, neplakal nikdo, dokonce někteří byli hodně natěšení, že to prošli, a tak mohli zase zalehnout. 

Dnes ráno jsem musel budit Lukáš do služby v kuchyni. Byl teď budíček a příprava na snídani.                                     

17. 8. 2014 8,30 hod.

Tak něco ještě ke včerejšku. Ráno na základnu přijel Pepa Jahelka s paní a děti seznámil s činností ornitologa. Nejprve za pomoci instruktorů Honzy a Jirky natáhli odchytové sítě a pak přinesli první ptáčky. Děti měli možnost si je i pohladit. Ukázal jin, jak se kroužkují, jak se váží atd. Přednáška o t=to činnosti trvala až do oběda. Děti se stále na něco ptaly a Pepa odpovídal a vyprávěl. Procházku kolem sítí využili rodiče Honzíka Sedláka, kteří přijeli jako první. Bohužel mě se podařilo projít k sítím cestičkou, kde bylo vosí hnízdo, a tak se „rozčílily a pomstily“ se na mamince Honzíka.

V průběhu ornitologie, kdy děti byly v jídelně na přednášce, přijela řada rodičů pro děti, co byly jen ne jeden týden. Byl jsem potěšen, že sledovali naše zpravodajství a vyjadřovali souhlas s naším názorem o mobilech. Doporučovali zakázat úplně volání dětem.

Po obědě byl fáborkový běh. Vyhodnocení bude dnes do nové soutěže. Přihodila se nám ale situace, která nás poučila do budoucna. Vedoucí označila trasu žlutými fáborky z krepáku a děti dostaly informaci, aby šly po žlutých fáborkách. V lese a na cestách byly i občas jiné barvy od jiných oddílů. Zatím co všechny děti prošly v pohodě, Honzík Langhause vyšel z dráhy. Po zjištění, okamžitě museli všichni vedoucí a instruktoři naběhnout na trasu i mimo ni a Honzíka hledat. Našel se rychle správným odhadem Leony, která ho přivedla zpět, aniž by Honzík něco tušil. Dost rychle jsme zjistili, kde se u nás stala chyba, která nás poučila. Honzík zahlédl žlutou turistickou značku a vydal se po ní. Poučení: ukázat z čeho je trasa označená.

Protože počasí je značně nestále, ovlivnilo i ukázku pejsků.  I za částečného deštíku se to nakonec konalo. Děti měly velkou radost z ukázek, živé překážky udělali: Majda Kořenová, Anička Tůmová, Anežka Žilavá, Janek Hlavatý a vedoucí Leona. Na závěr si mohly děti pejsky hladit a fotit se s nimi. Naši přátelé od pejsků si rovněž mohli prohlédnout naší kroniku, kde byly fotky staršího data, kdy nás rovněž navštívili.

Odjel nám vedoucí Pepa ze zdravotních důvodů a na noc i Leona. Večer jsme dětem promítli českou klasiku „Ať žijí duchové“, a pak byla večerka a bez hlídek.

Dnes ráno po budíčku jsme děti rozdělily do nových družstev. Rovněž byl sdělen trest pro Majdu a Aničku za porušení táborového řádu – celodenní služba úklidu v jídelně po stravě.

Dopoledne budou šachy do turnajů, protože počasí je stále nevhodné. Sice neprší, ale je zima. Dnes by ještě měli odjet Martin Kudrna a Dominik Novák. Družstva si určí nové názvy, pokřiky a vlajky. Budeme pokračovat ve stěhování dětí do uvolněných chatek. Už včera se do chatek přestěhovali: Honza Marek k Matěji Záluskému, Karolína k Betce, Ondra Hána s Honzíkem Langhausem, Pavla na samostatné lůžko. Dnes by se mohly přestěhovat holky Majda a Anička

18. 8. 2014 8,50 hod.

 Konečně tu máme slunečné ráno. Je po rozcvičce a dopoledne bude šachová výuka, dokud nevyschne tráva.

Včera k obědu jsme měli švestkové knedlíky, k odpolední svačince ananasový kompot a k večeři nám tady "běhaly" slepice, tak jsme si je dali na paprice.

Do her jsme zapojili soutěž ve střelbě z luku na cílové místo. Do vymezeného prostoru se trefil jedině Jan Marek a získal 50 bodů. Jůlie Měřínská minula jen o 5 cm. Honza Marek u jedné střely přepnul více luk a trefil stan. Udělal „větrání“ ve „dveřích“ stanu. Turnaj ve stolním tenisu vyhrálo družstvo Dana. Fotbal rovněž vyhrálo družstvo Dana.

Kdo je vlastně v jednotlivých družstvech pro tento týden?

Družstvo Danův gang: Anička, Karolína, Anežka, Lukáš, Ondra, Honza M., Kryštof, Honza L. Pavla a Matěj

Družstvo Katky Diblíci: Majda, Julča, Beata, Marek M., Petr, Alexander, Vašek, Dominik a Janek

Včera nás opustili Dominik Novák a největší jedlík a nejmladší účastník a prima kluk Martin Kudrna.

Večer jsme po týdnu mohli rozdělat konečně oheň. Tak jsme vyčouzený a hlídka se měla hned kde ohřát. Matěj s Honzíkem L. počítali, kolik kroků musí udělat než obejdou tábor. Do chatky se přestěhovala Majda s Aničkou. Takže už mimo instruktorů máme obsazené 3 stany kluky.  Ve stanu Vaška a Lukáše byl ptáček, který tam zalétl a schoval se tam.

Majda nám zavedla do češtiny nové výrazy. Víte co je vykoštit? to je zamést podlahu. A co je vyhadřit? To je vytřít hadrem podlahu. Takže její dotazy zněly: mám to vykoštit a vyhadřit?                       

19. 8. 2014 8,20 hod.

Dobré ráno. Spíše stále chladnější ráno. Počasí nepřeje, je zde zataženo, a tak se šly děti proběhnout.

Dnes má významný den Bety Obořilová. Má narozky, tak je připravena na večer dětská párty. Máme nakoupené dobroty, dětské šampáňo. Už od rána má „úlevy“. Nemusela na rozcvičku. Zjistili jsme, že má ráda marcipánovou žábu, tak ji také dostane. Připravujeme i písničky na párty.

Včera děti odpoledne měly hru „Slepičí úlet“. To se běhá pro napíchnuté špagety v polystyrénu a musí je donést na určené místo. Nejlepší „slepičkou“ byla vyhlášená Majda a za kluky Lukáš. Po dopolední soutěži si družstva prohpdily Lukáše a Jankem. Muselo se provést „silové“ vyrovnání družstev. Dále si děti připravily scénky, které po večeři předváděly. Vyhrálo družstvo Kačky. Opět jsme měli táboráček, a sedělo se u něho dost dlouho. Někteří hráli šachy, děti si dodívaly i pohádku.

K večeři jsme měli langoše s česnekem a kečupem. Nu, česnek jsme si moc nedávali, byl asi řádný český. Jinak po jídle se jen zaprášilo. Děti si chodily přidávat.

17,50 hod.

Dopoledne se hrály další šachová kola. Ve skupině "A" turnaj vyhrála Lada Doležalová, 4,5 bodu, 2. místo Anna Tůmová 3,5 b. a 3. místo Majda Kořenová 2,5 b. Ve skupině "C" turnaj vyhrál Marek Malimánek před Vaškem Měřínským oba 4 body. Na 3. místě skončila Saša Kotsyba.

Další soutěží byla Kámen- nůžky - papír. Vyřazovací způsob vyhrál Dominik Novotný, který ve finále porazil Jana Marka. V boji o 3. místo vyhrála Bety Obořilová, která porazila Kryštofa Mandáta.

Po obědě nás opustil smíšek a fajn kluk Matěj Záluský. Měl tu být do zítra, ale smutná zpráva mu pobyt zkrátila. Těšíme se na něho příští rok. 

I po obědě pokračovaly další soutěže družstev. Jednou z nich bylo stavění bunkrů. Kdo vyhrál rozhodne komise později. Jeden z bunkrů může být pro návštěvníky lesa využíván jak suchá toaleta. Obě družstva splnila podmínky zadání. Je pravda, že družstvo Dana postavilo velký bunkr. Stavbě dobře velely holky - Pavla a Anička.

Vážení rodiče. Pořádek je na našem táboře na prvním místě. Proto bodujeme chatky a stany. Nu ne vždy se daří držet pořádek a tak musí následovat generální úklid v podobě, kterou nazýváme "Zabijačka". Dnes postihla první dvojici: Marka Malimánka a Janka Hlavatého. Oba se tomu zasmáli, Janek více, Marek čestně přiznal, že uklizeno neměl. Skandování dětí "všechno ven" či "vysypat" s obrovským smíchem a křikem je na denním pořádku. Nu řada z nich se asi zítra ocitnou v opačné pozici. Kandidátů máme hned 4 dvojice.

Večer bude oslava narozenin. Tak se už těšíme. Betka má pro děti připravené bonbónky. Vedení zase připravilo něco pro Betku.

20. 8. 2014 13,00 hod.

Dobré poledne. Omlouváme se, že se ozýváme ze základny až nyní. Tak ještě ke včerejšímu večeru.

Bety měla narozeniny. Když vešla do jídelny, všude bylo zhasnuto a jen svíčky osvětlovaly místnost. Družstva si pro ni připravily překvapení v podobě písniček a pozdravů a dostala hobla. Od vedoucích a instruktorů dostávala jednotlivé dárky od náramků až po řetízek. Připili jsme si s ní šampáněm (dětským), a pak každý dostal zákusek. Poté následovala diskotéka. Za tanečníka večera jsme vyhlásili Vaška. Kolovali zvěsti, že něco musel sníst nebo si něco „píchnul“. Jeho taneční  kreace po zemi, byly úchvatné. Zda to bylo válení sudů či vytírání podlahy nevíme. Budeme muset s ním udělat rozhovor. Honzík Langhause chtěl, aby disko trvalo do rána. I on stále vyzýval k tanci instruktorky. Celá diskotéka trvala, až do 22,30 hod. Dětem se moc líbila a jistě na fotkách či videu vše pak uvidíte. Diskžokejkou se stala vedoucí Leona.  Betku to tak zmohlo, že nám usnula na židlích. Tak jsme ji přenesly do chatky. Bohužel asi velkým elánem, který dávala do tancování a pohybu, plus zákusek a šampáňo jí udělalo v bříšku míchanici, tak to muselo ven. Museli jsme jí vyprat věci a uložit do jiné chatky. Ráno byla bez rozcvičky, ale už zase tady běhá a je veselá. Moc se jí to prý líbilo. Tak snad na to bude v dobrém vzpomínat.

Noční hlídka byla zkrácená.

Dnes dopoledne byly šachové přednášky, a pak další „zabíječka“. Postihlo to chatku č.7, kde bydlí Honzík Marek a k němu přestěhovaný Saša Rychtecký. Na další adepty to asi dopadne také. Holky mají většinou sluníčka, takže ony jsou v poho.

Proběhla soutěž vlajka, tj. hledání soupeřovy vlajky. Vyhrálo družstvo Kačky. Mezi námi: zelená vlajka se v lese hledá hůře než červená.

Odjel nám Dominik, který si pobyt protáhl. Měl zde být než do soboty, ale parta a zábava mu vnukla myšlenku tu ještě zůstat. Byl středem pozornosti i dívek Aničky a Majdy. Společně ještě s Petrem Lachoutem hráli různé karetní hry a „kecali“ (i po večerce).

Odpoledne budeme hrát dámu se živýma figurkami a večer bude i bleskový turnaj. Dnes má službu v kuchyni Lada. K obědu byla čočka s párkem. Někteří nejedli čočku, tak měli chleby, jiní zase nejedli párek, tak si přidávali čočku. Tak se v tom pak vyznejte co vařit.

17,20 hod.

Odpoledne bylo opět bohaté na zajímavou činnost. Po obědu jsme si zahráli dámu. Živou dámu. Danovo družstvo vyhrálo 2 : 1. Líbilo se, takže velkou šachovnici zřejmě využijeme i zítra. Poté otužilci se šli koupat. Hlavně všechny holky. Voda je prý velice příjemně osvěžila. Bylo to koupáníčko než na 10 minut. Ke svačince byla buchta - perník. 

Pak už následoval hlavní program - zdravověda. Měli jsme 3 stanoviště a zopakovali jsme scénky jako před dvěma lety. 1. stanoviště - autohavárie (Saša ležela pod autem, zraněná a zvracela, Leona ležela na volantu s rozbitou hlavou a vyraženým dechem). 2. stanoviště - pořezané osoby (Lukáš rozbitá hlava, Ondra pořezané břicho a zlomené ruce, Dan zabodnutý střep v ruce). 3. stanoviště - "drobné" úrazy (Honza kousnutý zmijí, Jakub výron kotníku a bodnutí vosou-sršánem.

Pak už byly družstva vysílány k jednotlivým stanovištím a měly za úkol říkat co by se mělo dělat a případně ošetřovat. Zážitky bohaté, řada úsměvných výroků či chování. Postupně situace nezvládli: Petr, Lukáš, Anežka a Julča. Na závěr i Majda. Zatímco Petr, Julča a Lukáš se brzo ze zážitku otřepali, Majda a Anežka si šly lehnout. Majdu rozplakala Leona svým reálným zraněním. Ona už když přiběhla k autu, tak jako všichni si všímala jen Saši pod autem. Až poté zaregistrovali Leonu. Majda vše přečkala, ale když se šly holky umýt od barev, tak je viděla znova a to jí hodně rozrušilo. Nyní spinká. 

Zážitky a reakce: Vašík přestože přiběhl k Lukáši a viděl rozbitou hlavu, začal obvazovat tělo, pak když si všiml Ondry, strhl obvaz z Lukáše a začal obvazovat Ondru a když uviděl Dana o kousek dál, vrhl se, se stejným obvazem na Dana. Honzíkové u ušknutého Honzy šli hledat hada a neošetřovali (proč také). Julča začala Saše pod autem říkat, že jsou vánoce, a že dostane hodně dárečků, ať nekřičí a nepláče. Dan prohlásil, že za ty 4 roky co dělá instruktora ještě ani jednou nepřežil. Jedna skupina Leonu vytáhla z auta ven (chyba), a když jí chtěly dát do stabilizované polohy, tak by jí zlomily spíše ruku. Druhá skupina si ani neotevřela dveře u auta a vše dělali přes okénko. Lukáše zase začali tahat za bradavky. Volání sanitky bylo v počátcích zmatené, ale u 3. zásahu už věděli, jak komunikovat a bylo to už lepší.

Nyní před večeří si děti hrají - Bety a Kryštof hrají badminton, další parta -Marek, Vašek, Lukáš a Ondra hrají "Holanďany" další si povídají.

21. 8. 2014 11,00 hod.

Dobrý den, spíše dopoledne.

Zde nám prší už od rána, tak se hraje turnaj v "Holanďanech". Hrají ho téměř všichni, pouze Bety a Honzík L. měli se mnou jinou zábavu. Trénovali jsme paměť hrou "Moucha" a trénink paměti, kde byly umístěné figurky na šachovnici. Vyhrála těsně Bětka. 

Včera večer velký bleskový turnaj vyhrál Jan Žilavý před Majdou Kořenovou a Danem Jungvirtem. Byl to zajímavý turnaj, všichni získali nějaký bod. Tabulky na elo a bleskový turnaj v příloze doplněno.

Dnes je odpoledne naplánovaný pochod za pokladem. Děti čeká pochod cca 3 km. Organizujeme to i z důvodu sekání trávy na základně (po dohodě se správcem). 

Žádné zranění, drobné oděrky či puchýřky ošetřujeme. Večer bude opět velké koupání a prohlídky, zda někdo nemá klíště.

Už se nám to krátí. Pouze se 2x vyspíme a pojedeme domů. Někdo se už těší, někdo by tu zase chtěl ještě být.

22. 8. 2014 9,00 hod.

Dobré slunečné ráno. Po noční hře jsme trochu déle spinkali a zrušili jsme i rozcvičku. Nočka začala nečekaně. Děti jí stále chtěli, a já i vedoucí jsem jim říkali, že je nás už málo a není nic připraveno. Navečer šli kluci promyslet trasu a na večerní poradě jsme vše doladili. Připravili jsme svíčky, rozdělili úkoly a mohla trochu strašidelná noční hra začít. Změnili jsme i hlídky, které byly stanoveny do 24,00. Nočka začala po 23.hodině. Aby se mohli vedoucí a instruktoři přesunout do lesa a označit trasu, bylo nutné odlákat hlídku. Měl jí Janek, Honza M. a Anežka. To se vcelku dobře podařilo, že nic nezpozorovali. 

A při výměně stráží začala. Než holky Pavla, Anička a Kája vstaly a přišly na hlídku, tak zhosnul téměř celý areál. Pavla šla jako první, po ní Anička a pak Kája. Udělali jsme to i z důvodu, že nám holky pomohly budit a odškrtávat, kdo odešel a kdo se vrátil. Největší problém vzbudit dali Saša a Jan M. Jsou vyhlášení i jako největší "Malý poseroutkové". Nejmladší dvojicí, která šla byl Honzík a Julča. Při buzení i Petr vypadal jak "vyvoraná myška", než pochopil, že musí jít. Anička říkala, že to už byla lepší nočka než minulý týden. Majda šla 2x. Někteří říkají, že chtěla. Majda tvrdí, že nechtěla. Proč tedy šla? Nu je pravdou, že jsme po jejím prvním průchodu prohodily svíčky, který ji navedly znova na trasu. Honzík ráno říkal, že se mu to líbilo. Na nočku nešli: Anežka, Vašík, Ondra a Bety. Ráno Vašík říkal, že kdyby ho někdo vzbudil, že by šel. Tak dostal odpověď, že před námi je ještě jedna noc a noci se prodlužují a bude ještě chladněji. Pak rychle znova řekl, že nechce. Byla ale "kosa" dobře jsme promrzli, že jsme museli ještě rozdělat oheň.

Dohrála se skupina "C". Vyhrál Jakub Humhal před Ondrou Lachoutem, oba 4 body. Na 3. místě skončil Ben Chmelík. Protože odjel, cenu předáme při nějakém jiném turnaji.

Holanďany vyzrála dvojice Jakub a Petr, před Majdou a Markem M. Na 3. místě skončili Lada a Honza M.

16,30 hod. 

Možná poslední zpráva z našeho soustředění. Dopoledne proběhly simultánky. Se silnějšími hráči hrál Honza Žilavý, ostatní hráli s Danem. jediná Anička dokázala vyhrát. 

Po svačině se hrály další zábavné kolektivní hry. Po obědě se s námi rozloučila vedoucí Leona, která odjela na další akci. Děti se s ní loučily a nechtěly jí pustit. 

Nejhoršími jedlíky na táboře byli Saša R. a Ondra H. Sašovi jsme museli zabavit do zítra balík se sušenkami, přestal jíst normální jídlo. Ondra si stále vymýšlí co nejí. Doporučuji rodičům domluvit klukům, nebo bychom se museli domlouvat na neúčasti na našich akcích. Důvodem jsou i náročnější hry, a neradi bychom zažili kolaps některého účastníka. Naopak jedlíkem po odjezdu z tábora se stal Vašek. Šel si třeba i 3x přidat. Dětí, co si chodily přidávat bylo několik.

Odpoledne bylo koupání - hlavně zase holky. Řada kluků se asi vody bojí. Začaly postupně úklidy, a tak musejí mi děti pomoci očistit šachovnici pro živé šachy. Dá to zabrat, protože několikrát zmokla a bahýnko na ní se musí odstranit. 

Proběhly dvě zabijačky. Chata č. 5 (Ondra a Honzík L.) a stan č.3 (Vašek a Lukáš). Nu přiznejme si, že děti tím, že mají moc prádla (stejně řadu nepoužívají) míchají čisté se špinavým a nedokáží si udržovat pořádek. Ještě bude další bodování a tak se můžeme dočkat i u dalších.

Nyní se hraje "Ringo" vedoucí proti dětem. Stav 1 : 1 na sety. Další si hrají šachy. Pozorovali jsme ještěrky a s Betkou jsme pozorovali i užovku. Pak nám ji další vyplašili.

Večer bude opékání a disko. Večerka v 24,00 hod. Zítra (i dnes navečer ještě provedeme úklid areálu. Máme rozdělené "rajóny", každý má svůj úkol.

Nezapomeňte - odjezd dětí mezi 11,00 - 12,00 hod.                                                   

           

Kalendář akcí na Září 2020

PoÚtStČtSoNe
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

Zobrazit všechny akce