ŠACHklub Tábor

 

Zobrazit archív aktualit

TIP: Svatováclavský turnaj 2020 v září - zde více

Letní šachové soustředění 2018

Sobota 11. srpna 2018
Dovolte mi Vás přivítat na stránkách ŠACHklubu Tábor, které jsou věnovány našemu "Letnímu soustředění 2018".

Příjezd byl v pohodě, Poslední z vedení dorazila Anička T. po náročné phasičské soutěži kolem 5 hodiny, Nikolka dorazila před večerkou. Takže jsme kompletní.

Družstva si určily názvy, kreslily loga a vymyslely bojový pokřik.

Družstvo červené pod vedením Jardy Burešem. si dalo název – Rudá zmije

Družstvo žluté vedení Aničkou Tůmovou si dalo název – Banáni

Družstvo modré pod vedením Jirky Berky. si dalo název – Sněhurák a 8 trpaslíků.

Družstvo zelené vedení Martina Šustra si dalo název, kde komise provedla cenzuru a bude změněno. 

Družstvo předškoláčků pod vedením Lady Doležalové má název – Šachové družstvo.

Za nejlepší název získalo body "Modré družstvo"

Za nejlepší logo získalo body "Červené družstvo"

Za nejlepší pokřik získalo body družstvo "Červené - Rudá zmije.

Velice nás všechny překvapilo, jak se Adamek stará a bratra Štěpánka. Patří mu velká pochvala.

Proběhl vstupní šachový test. Je vidět, že jsme téma na pěšcové koncovky určili dobře. Znalosti u řady z nich nevalné. Tak je to naučíme. Ano znají nejlepšího fotbalistu planety či našeho nejlepšího hokejistu, ale nejlepšího našeho šachistu či mistra světa v šachu, to jim nic neříká. 

Esterka na otázku „Jak se dělí partie“ napsala – Bleskovky, Vážné a Moje. Odpověď měla být na – Zahájení, Střední hru a Koncovku. Zajímavých odpovědí bylo dost.

Zdraví: kromě odřenin z pádů při honění nic vážného. 


Neděle 12. srpna 2018 8,00 hod. 

Před chvilku byl budíček a následuje rozcvička a hygiena.

Včera večer jsme postavili první hlídky. Začínala dvojice Matoušek a Bohdan. Po nich hlídali Kryštof N. a Honzík K. Matoušek se na ní připravil výborně. Dvě bundy, dvoje ponožky. Nu sníh nám ještě nenapadl, na severním pólu také nejsme. Hlavní bylo, že nás kluci hlídali dobře. Hlídka druhá Kryštof s Honzíkem „zkontrolovali“ rodiče Nikolky, kteří přijeli po 22 hod. a procházeli táborem. Mají přeci spát a nepotulovat se po táboře.

Ranní ptáčata chatka č. 10 a 9. 

Neděle 12. 8. 2018 20,00 hod.

Dobrý večer.

Tak si pojďme něco zase říci. To hlavní zdraví. Odřeniny? Běžná záležitost, sporty jsou zrádné, les také. Takže náplast s polštářkem a dezinfikace je nejvytíženější. Nic vážného nemáme. Děti šly do sprchy a bude kontrola, zda si nechtějí vzít domů malé klíšťátko. Z lesa kromě hub se domů nic nenosí.

Dopoledne byly šachové přednášky a partie. Předtím jsem některé přesunul do vyšší či nižší skupiny. Je pravda, že musíme udělat znova změny, pro některé je to složité, a někdo zase vyniká. Zítra se to už ustálí. Sehráli se i cvičné partie, kde hráč musel navrhnou 2-3 dobré tahy o kterých přemýšlí a ten co zahraje zakroužkuje. Partie se zpomalily, že hráli 10-15 tahů. Pak se dělal rozbor. Cílem této výuky je naučit děti přemýšlet o více možnostech na šachovnici.

Pokusy. To se dělalo skoro 2 hodiny a na všechny nedošlo. Takže kdo měl připraven pokus – kouzlo s karty, tak na ně dojde teď večer při ohni. Jinak nejlepší byla „chemická“ raketa sourozenců Nechvátalových. Raketa vylétla podstatně výše než při testování v NASA doma. Markéta měla z jednoho pokusu modrý jazyk. Tak nevím. Nic nepředváděla, tak má asi šlechtickou modrou krev. Anežka ho zase měla zelený. Ty holky se nám měnily během chvilky. Tradiční pokus Cola – Metos se zvrhnul. Děti nám colu sebraly a stříkaly s ní po sobě.

Stavěli se bunkry v lese. Kdo vyhrál ještě nevím, ale družstvo zelených má největší šance. Pochopilo, že padlý strom s náklonem je ideální základna a vešlo se tam pak 36 dětí. Přišly k nim na návštěvu.

Tam maminky stýská se vám? Tak kdo to vydrží děti nebo vy? Zatím málo kdo si vzpomněl na maminku a přišel, že se mu stýská. Takové poseroutky tady nemáme. A tak to má být. Samozřejmě, že se našly jedinci, kterým jsme umožnili zavolat si. On, když je někdo poprvé, tak zatím neví, co to obnáší. V jedné chatce se kluci strašili, tak jsem musel zakročit. Dojde na omluvu a věřím, že už bude pohoda.

Předškoláčci jsou v pohodě. Řada si to zřejmě prodlouží.

Řešil se problém v chatce č. 5. Kluci jsou či byli v „těžkém balíku“ a teď se pídí, kde ty prašulky jsou. Bohužel nevíme, kdo kolik měl, zda to nevytratili, či jiné možnosti. Raději mají peněženky u mě a dostanou je vždy, když si řeknou. Na odbyt v bufíčku jsou dudlíky, pendreky a další. Doufám, že už se vyjedly zásoby a dojdou penízky a začnou si přidávat, jak to dělají starší kluci.

Dnes už budou noční hlídky a jdeme opékat. Tak zase třeba zítra.


Pondělí 13. 8. 2018 18,00 hod. 

Omlouvám se za pozdní info. Omarodila nám jedna vedoucí, tak musíme zaskakovat a program byl náročný. Rovněž jsme vám chtěl ukázat první průřez - fotoalbum. Tak se kochejte.

To je z "Šachového kufru" buď se musí kreslit či udělat pantomimu, 

Družstva mají kšiltovky do barvy družstva.

Toto sou loga družstev a vyčtete i pokřiky.

Pokusy měly úspěch a vše odvážným je nutné jen poděkovat.

Další fotky dodáme.

Ještě ke včerejšímu večeru.

Opékání: Kdo měl zájem opékal, vuřty, chleba, vegetariánské klobásy atd. Klacíky na opékání se musely připravit. Někdo to svedl, někdo si myslel, že 1cm šíře špičky je vhodná. Například Adam B. si řekl, že si klacík připraví sám. Paráda. Jako správný muž má i nůž. Po chvilce musel za zdravotníkem. Zjistil, že nožík je prevít. Dokud nepracuje s cirkulárkou, tak je to pohoda. Nebyl sám. Lubošek R. ho také následoval. Hlavně, že chutnalo.

Před opékáním jsme musel řešit jednu neznámou. Rozbité okno od míče. Ocenil jsem jak se Lukáše P. rychle přiznal. Na nástupu se mi hned přiznal a sdělil mi, jak se to stalo. Nic z toho nedělám, věřím, že se s vedoucím domluvíme, a pak s tatínkem na úhradě. Vzpomeňte si na své mládí a jistě přiznáte, že se vám to také stalo. Alespoň v ulici, kde jsem vyrůstal to bylo časté. Občas přilétl pohlavek, ale řešilo se to i prasátkem. Takže pohoda.

Hlídky měli kluci předškoláci - Martin D. Štěpánek, Jeník K. dále Ondra a Kryštof Z. atd. dále holky Markéta, Marcela a Esterka. Holky "hlídaly" od 23 do 24,00. Pak se jim nechtělo spát, tak seděly ještě u ohýnku.

Dnes odjeli 3 kluci. U některých bychom mohli říci "poseroutkové", ale protože to měli na zkoušku, tak se jim už začalo stýskat. Byla to skoro lavina. 

Musím na večeři tak potom.

Pondělí 13. 8. 2018 20,30 hod. 

Začal šachový turnaj.

Skupina "A": http://chess-results.com/tnr371637.aspx?lan=5

Skupina "B": http://chess-results.com/tnr371636.aspx?lan=5

Několik dětí poslalo dopisy, vzkazy na mail od rodičů a pohledy předáme dětem.


Středa 15. srpna 2018 10,00 hod.

Dobrý den, po delší odmlce opět další informace z našeho soustředění.

Zdraví: dá se říci, že je v normálu, běžné záležitosti, pouze Markéta byla včera odpoledne v Táboře s maminkou na vyšetření a dnes ráno jsme pro ni opět dojeli. Chtěla dělat budíček holkám, tak jsme jí to povolili. Vašek M. včera zvýšená teplota, ráno už bez, pouze nějaký střevní problémek. Je na dietě.

Včera jsme museli vstávat hodně brzo, abychom připravili trasu pro „Fáborkový běh“. To jsme s Martinem dělali od 6,00 hod. Běh začal v 9,00 po snídani. Běžela se trasa, na které byly obrázky a děti si je měly zapamatovat a v cíli sepsat. U malých to zapsal vedoucí. Výsledky se zpracovávají. Předběžně asi vyhrála Nikolka. Sice nejrychleji běžel Lukáš Pi., ale zapamatoval si méně obrázků.  Kdo doběhl, tak šel na střelbu ze vzduchovky. Rovněž vyhodnocujeme a udělí se medaile.

Další soutěží bylo přetahování lanem. Vyhrálo družstvo zelených. Pak se tradičně konal zápas vítězného družstva proti vedoucím. Dětí bylo 10, vedoucích 6. Vedoucí vyhráli a mají právo být vedoucími nadále. Pak se k dětem přidal jejich vedoucí a družstvo porazilo vedoucí 2 : 0. To už bylo nad naše síly.

Byla rovněž soutěž ve výrobě šipek a hod šipkou. Některé děti neumí si vyrobit šipku. Doporučujeme tatínkům, aby je to i doma naučili. Co do počtu, tak do dalších kol postoupilo nejvíce dětí z družstva zelených. Vítězství a nejvíce bodů do soutěže družstev si ale družstvo modrých.

Odpoledne přijel špičkový trenér Ivan Hausner. Hned na úvod ztratil peněženku. Tu ale našem Matěj Z. a odevzdal vedoucímu, protože nevěděl, komu patří. Patří mu velký dík.

Už dopoledne přijel na tábor David H. s maminkou. Tak jsme ho zapojili. Dnes bude odjíždět. Bohužel ze zdravotních důvodů mu nikdy lékař nepovolí být na LT sám. Tak alespoň mohl se takto na chvilku zapojit.

To tu ještě nebylo. Malý Štěpánek si řekl, že chce domů. Odpoledne pro něho přijel tatínek. Tak se sbalil a odjel. Večer, když probíhaly šachové přednášky, tak se Štěpánek objevil. Přišel mi říci, že se mu doma stýská po Adamovi, a tak se vrátil na tábor. Byl to šok. Je první, kdo se vrátil zpět.

Celou středu byl zákaz návštěvy bufetu. A myslím, že to bylo dobré rozhodnutí. Děti jí lépe normální stravu a nevidíme je stále s něčím sladkým. Šetří penízky a možná je rodičům vrátí, že je nepotřebují.

Začínají se nám více projevovat holky. Esterka se přemístila do jiné chatky, ale protože nechtěla spát na palandě, tak si vlezla k Marcelce. Marcelka říkala, že 2x spadla z postele na kufr. Nu to si holky musí vyřešit sami. Chtějí mít stále hlídku i přes půlnoc.

U táboráku se dojídaly vuřty a hrálo se na kytaru.      

Stýskání. To je běžné, zejména večer. Hlavní stížnost je, že je brzo budíček. Ano souhlasím, že o prázdninách by si každý rád pospal. Bohužel, snídaně je v 8,00. Tak kolik času potřebují děti na to, aby vstaly, umyly se, poklidily, převlékly atd. Dáváme i krátkou rozcvičku. na druhé straně, večer je zaháníme v 21,00 hod, aby šly spát, ale to se jim nechce. 

Věříme, že to děti vydrží a budou z nich hrdinové a ne poseroutkové. 

Předškoláčci nyní dělají z modelíny figurky, starší mají přednášky a šachové partie.   

Pátek: 17. srpna 2018 7,00 hod.

Dobré ráno. Opět se omlouvám, že dáváme info až nyní. Je znát, že nás je o jednoho vedoucího méně, že nám chybí Anička, která hned na začátku omarodila. Tímto jí pozdravujeme.

Děti ještě spí, protože včera v noci byla „Noční hra“. Budíček mají až v 7,30 hod. a bez rozcvičky.

Čtvrtek, probíhal tradičně. Dopoledne šachová výuka, odpoledne hry a večer 3 kola do šachového turnaje či pro nejmenší i „Letní kino“. 

Zdraví: Ve středu pozdě odpoledne jsme s Jakubem P. zajeli do Tábora do nemocnice. Naražený prst, tak mu to zrentgenovali a zafixovali dlahou na prstík. To jsme už udělali i my na táboře. Ale protože Kubík „knoural“, tak jsme jeli. Jinak vše v běžném normálu.

Ono bylo po středečním odpoledním „fotbálku“ těch zraněných více. Adam N., Adam B., Esterka atd. Vůbec fotbal zvažuji, zda ho nezakázat. Taková brutální hra. Kde je míč, tam najdete všechny. A kopou a kopou, jeden do druhého. Překvapilo mě, že někteří kluci vůbec fotbal neumí, či ho ani nechtějí hrát. To jsou asi ti ajťáci. To, že některé holky to nebaví, to se dá pochopit. Výjimka je Nikča. Ta kluky přehrává. Fotbálek se hrál, že gól platil jen po zemi. Pak jak je možné, že Esterka dostala míčem do hlavy. Chudinka. Loni ji to samé provedl brácha, nyní Lukáš Pe., vyrazil „bombu“ a ta na ní letěla. Bohužel technický klidný fotbálek s nahrávkami pouze po zemi to jim nejde.

Včera se hrála přehazovaná. Výšková převaha, zejména jednoho hráče modrého družstva byla znát. Řada hráčů si stěžovala, že se proti nim nedá hrát. Zapomněli, že u fotbálku to bylo to samé. Některá družstva měli hráče, kteří ho uměli velice dobře. Mladší děti hrály „Hajzlbábu“. Po louce je honil průjem či zácpa, a oni museli běhat pro toaleťák a k hajzlbábě. Všechny to moc bavilo.

Základnu opustil Jiřík H. Nu chtěl vydržet do pátku. Chtěl jen, aby maminka přijela na návštěvu, chvilku s ním pobyla a zase odjela. Jak už to bývá, chodí to pak jinak. Přesto z návštěvy jeho maminky měly děti radost. Divné co? Ale jeho maminka nám dovezla velké vaničky zmrzliny z jejich cukrárny. To byla nekonečná fronta před noční hrou. Všichni jsme si brali příklad z potulujícího se domácího skotu, co je v okolí na pastvě a olizovali jsme se až za ušima. Moc, moc děkujeme.

Nočka. Byla potají připravena. Zkušenější děti věděly, že někdy přijde. Pořád jsem jim říkal, že buď nebude, že nás je málo nebo v pátek až odjedou malý. Letos nám ale vypomohli Vašek a Anežka. Cílem bylo projít les bez baterky po svíčkách. Trasa jako při fáborkovém běhu.

Kdo to nedal? Jediný, kdo nešel byl Jeník K., který usnul dřív, než nočka začala a nešel vzbudit. Nevadí, jistě si ji vyzkouší jindy.

Kdo se hodně bál před odchodem? Lubošek, Matěj H., Jakub P., Esterka, Adámek B., Matěj B., Markéta. Lubošek už skoro nešel a byl by vyhlášen jako poseroutka nočky. Přemlouval nás, že si vezme baterku. Nakonec i bez baterky šel. Podobné to bylo u Jakuba P. Jako jediný ze starších šel v doprovodu Káji.

Mladší děti chodily ve dvojici, starší po jednom. Šla i Anna-Marie (5 let). Největším odvahou byl Vojtíšek. Šel 3x!!! Některé děti mě přemlouvaly, že chtějí jít znova. Tak někdo šel 2x. A jak říkaly, bylo to bezva. Takže možná už jim doma zhasněte ty lampičky, když jsou na záchod, nemusí si svítit, atd.

Šachový turnaj vyhráli:

Skupinu „A“: Kája Š. před Vaškem a Nikolou. Skupinu B: Matěj H. před Danem J. a Markétou. 

 

 

    

 

 

Sobota 18. srpna 2018 7,30 hod.

Dobré ráno,

Na web dáváme poslední zpravodajství z našeho pobytu na letním šachovém soustředění.

Zdraví – to je nejdůležitější. Na to, že jsme hráli další běhavé hry, nic vážného se nestalo. Dáša si odřela kolínko, Kryštof Z. zakopl u ohně o kládu a spadl vedle ohně na kámen. Asi chtěl přiložit. Vedoucí měl klíšťátko za uchem.

Dopoledne se hrála hra na „Bizony“. Vedoucí se změnili v bizony a děti je lovily. Čím injekční stříkačkou s vodou. Na rozdíl o přírody naši bizoni měli bílá trička, aby bylo vidět jak z nich stříká krev. Krev byla nahrazena potravinářským barvivem. Krvelační lovci je pak po louce honili a když měl bizon 10 viditelných zásahů byl skolen. Družstva pak musea bizona odtáhnout domů. Když ulovili bizona Jirku zdravotníka, malá dcerka Anička začala plakat. Dlouho to netrvalo.

Další hrou byla soutěž se lžičkou a pálkou a k tomu míček. Proběhnout trasu celé družstvo formou štafety. Hned na začátku se do sebe pustili Ondra Z. a Jakub P. Došlo málem na pěstní souboj. Asi zapomněli, že se soutěží v něčem jiném.

Opět jsme navštívili místní bazén, kde se děti vyřádily. Ondra Z si našel zábavu, že se bude klouzat na namočené podlaze kolem bazénu. Berme, že je ještě malý. Musel opustit bazén dříve a vyhledat zdravotníka. Kolenu se to nelíbilo. 

Vyhlašuji největšího hrdinu z předškoláčků. První místo dávám Vojtíkovi. Spolu s Matouškem vydrželi celý týden. Vojtík sice víckrát volal domů, ale obešel nočku 3x, ale dnešní noc dokonce trávil pod širákem. Druhý je Matoušek a na třetím místě Štěpánek. On odjel na 3 hodiny domů, aby zjistil, že se mu tady líbí a je zde i brácha.

 Několik dětí si ustlalo postýlku na trávě a zalezly do spacáků. Nad sebou měly nejvyšší strop s hvězdami. Až se probudí, jsem na to zvědav, co budou říkat.

Skončila celotáborová hra. Vyhrálo družstvo zelené. Všechny družstva obdržela krabice cen, kde děti našly baterky, propisky či hračky a věci co se mohou hodit do školy. Vyhlásili jsme i nejlepší v šachu, plavání, střelbě či z fáborkového běhu. Získali medaile a diplomy.

Večer jsme trávili u ohně, malý šmoulíci se podívali na pohádku. Večerka byla v 10,00 hod. Tak budíček máme v 7,30 hod. Holky Markéta, Marcelka a Esterka si hrály na koťata. Dámská rtěnka stačila. Vyráběli jsme i sádrové masky. 

Pokud jste sledovali naše zpravodajství, děkujeme vám za váš zájem. Pozdravujeme všechny, kdo odjel dříve i našeho maroda z vedoucích.

Fotky dáme na rajče, kde se budete moci podívat na více foteček a s dětmi si povídat.

Takže zase možná za rok neshledanou.               

 

 

Kalendář akcí na Září 2020

PoÚtStČtSoNe
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

Zobrazit všechny akce