ŠACHklub Tábor

 

Zobrazit archív aktualit

TIP: Chess Lady 2022

M-ČR HD 10-16 Kouty 2015

Zdravíme Vás a všechny fanoušky naší výpravy z Koutů na Desnou. Budeme se Vám opět snažit podávat info ze "zákulisí" turnajeSněhu je zde pomálu. 

Naše 1. část výpravy se do Koutů vydala už včera dopoledne. Dvě auta - 6 hráčů a 3 dospělí.  Anička T., Honza Ž., Honza M., Vašek K., Jakub S., a Anetka S., dále paní Petrášková a Kotálová. Cestou jsme se zastavili v Brně na Hradu Špilberk, kde jsme navštívili Kasematy. Nu málem jsme dostali na auta "botičky" od tamní vysoce aktivní městské policie (jak to komentoval kolemjdoucí a poradil nám kam přeparkovat). Poté jsme se těsně za Brnem na dálnici zastavili na oběd. Cesta v pohodě, až na hustý provoz. Přesto jsme se s paní Petráčkovou stále drželi při sobě, i když jsme předjížděli jeden kamion za druhým. Do Koutů jsme přijeli přesně v 17,00 hod. 

"Nováčkům" jsme vysvětlil, kde co je - hrací místnosti, stravování atd. pak jsem zalehl a spal. Anička a kluci hned po vybalení vyndala pálky na stolní tenis a šli všichni protáhnout těla. Večer všichni zalehli včas a byl klid. 

Když se dívám na startovní listiny, je než škoda, že do turnaje dívek se nepřihlásily naše další dívky. Své šance zde mohla mít Anetka i Anežka. Lada jede na školní lyžák, to se nedá nic dělat. Kategorie D16 je také jediná, kterou náš kraj neobsadil. Jinak řada hráčů z našeho kraje bude bojovat o postupy na MS, ME a MEU.

Neděle 10,00 hod.
V Koutech jsou někdy sliby chyby. Loni nás ujišťovali tak jako předtím, že zde bude internet i na pokojích. Není. Wifi je stále pomalá jen v některých místech (restaurace atd). Mám svůj, ale ani O2 zde není ideální.
Včera kolem poledne se naše výprava zkompletovala - přijeli naše želízka David a Lukáš. 
Odpoledne to vypuklo. Výsledky hodnotím dobře nejen co se týče našich hráčů, ale celé Jč. výpravy. Prohráli Vašek K. a Aneta S. Remis dosáhl Lukáš, ale byl vcelku spokojený. Přeci jenom kategorie H14 je značně vyrovnaná. Remis i Jakub S. Ten měl ale hrát dále, stál lépe. I Láďa Nagy remis. To co jsme psal u Lukáše platí u H12. I Danielka Nagyová získala remízu. Ostatní vyhráli. Zajímavé je to ve skupině H10, kde byla včera nějaká pohroma favoritů. Že by psychika? Vždyť prohrál Rousek (nasazená 1) i Přibyl (nasezená 2) a Kučeš (nasezená 3) remis. tak se stalo, že hned v 2. kole hraje náš David na 1. šachovnici. Davídek je v poho, večer ještě hrál s Honzíkem Žilavým. 
Opět jako každoročně se zde potkávají kamarádi z různých oddílů. Takže jsme seděli s Rudou Černíkem z QCC, Martinou Kořenovou z Říčan a paní Němcovou a Jelínkovou. Nechyběl ani Vladimír Kořen, tak jsme se tradičně pobavili o točení pořadu "Zázraky přírody". Martina nám ukázala různé testy šachově matematické, které učí na VŠ v Praze. 
Večer Marek Vokáč svolal poradu ke KTCM. protáhlo se to až do 23 hodin. Jsem rád, že všichni hráči po mám návratu už spali. Anička mi říkala, že šla spát v 21,30. 
Dnes se bude bojovat opět natvrdo. Odpoledne čekají účastníky i kontrolní testy. Budu chtít, aby všichni na ně šli. 
Nezapomeňte sledovat on line partie. 

14,00 hod
Dnes dohráno. na jedné straně spokojenost s bojovností hráčů, na druhé straně zbytečné chyby a prohry. Výhru zaznamenal Honza M., kde se to čekalo, velkou výhru zaznamenala Anička nad Sofií Přibylovou. Vyhrál ještě i Láďa Nagy a Martina Šťastná. Remízu dosáhl Honza Ž., ale pořád zkoumá, zda to nešlo vyhrát. Ostatní prohráli. David v úvodu vzal pěšce ve středu šachovnice a dostal se do pod tlak. Špatná pěšcová struktura a pěšec méně rozhodlo. Lukáš dlouho vzdoroval jednomu z favoritů T. Hurdzanovi. V časovce pak chyby a ztráty rozhodly. 
Jinak na základně pohoda, jsme po obědě a někteří se připravují na testy. 

úterý 9,00 hod.
Včera jsme žádnou informaci nepodali. Omlouvám se, ale mám zde zaneprázdnění. Každý večer ŠSČR naplánoval diskuse na nějaké téma kolem mládeže. Není to špatné, ale forma a občasné "vykecávání" některých schůzky protahují, takže od 20,30 se to táhne až třeba do 24 hod. Včera jsem musel dokonce odejít, protože zde pracuji i na vyplnění tiskopisů na dotace, které musím nejpozději zítra odeslat do Tábora.
Výsledky a partie můžete sledovat a vidět na on line. 2. a 3. kolo nic moc. Vašek K. mohl včera i vyhrát, ale přehlédl matovou síť. Davídek si komplikoval život, protože zbytečně mění a soupeři dělá aktivitu. Je stále nějaký nervózní, je to daný velkou akcí. Ale začal chodit i na přednášky a rozbory s trenéry, tak očekávám výrazné zlepšení a návrat do jeho pohody. Anička, Lukáš, a další jsou v pohodě. Každý už má nějaký bod či půlbod, tak už se to bude jen zlepšovat. 
Paní Petrášková a Kotálová včera navštívily Papírnu ve Velkých Losinách. Děti hrají hlavně pinec, v místosti je jich tolik, že hrají stále obíhačku. Na lyže se zatím nikdo nevydal. Sněhu málo. 
Dnes je nejnáročnější šachový den - dvojkolo. Tak můžete sledovat partie. 

15,00 hod.
V Koutech sluníčko, rádi bychom šli ven, ale začíná 5. kolo. Dnes je dvojkolo, takže pro některé hráče náročný den. 
Dopoledne rychle vyhrála Danielka. Brzy šla s výhrou i Martina. Dědeček Ruda mi říkal, že po včerejší partii plakal on ne Marťa. Tu partii si přehrajte, uvidíte jak se vyhraná partie dokáže prohrát, když zapomenete na povinnosti a nesledujete záměr soupeře. Marťa se oklepala o bude bojovat o přední umístění dál. Davídek si zvyká. Sice jsem si myslel, že i tu dnešní partii bude remizovat, ale díky soupeři ji dotáhl do konce. Teď ho čeká soupeř, kterému má co oplácet. Aničce řekli na rozboru, že ona hrála, dělala nepatrné chyby až se dostala do prohrané pozice. Soupeřka se o nic nesnažila, jen tahala. Vašek si už sedá na koně a body jistě budou lítat. Už včerejší partie ho mrzela, že ji nedotáhl do výhry jak jsem mu říkal. Jakub rovněž vyhrál, ale výhru má Anetka (kontumační). Tak odpoledne by mohla znova vyhrát, když bude tak odpočinutá.   
Dnes jsem poprvé seděl na wifi v restauraci, a protože to stejně padalo, sleduji vše opět z pokoje na svém mobilním internetu. 
K obědu byl špenát (a bramborový knedlík s masem) tak všichni budou mít sílu hrát jak Pepek námořník.
Musím jet do obchodu pro limonády. Byl jsme hráči vyslán. Někdo jim musí sloužit, aby měli dobré výsledky. Pitný režim je základ. 
Škoda, že nejsme na letním táboře. Tam se pokoje bodují a za 3 prasátka vše letí ven. To tady nemohu praktikovat, ale uklízečka po otevření pokoje u starších kluků (nebudeme jmenovat) ho zase zavřela a nesnažila se o nic tam měnit. 
Zvažujeme po partii zajet na Červenohorské sedlo dokud svítí sluníčko. Tak uvidíme dokolika se bude hrát.   
              
Středa 9,00 hod.
Opět Vás vítám na našem webu. Včera po 5. kole se objevily slzičky u Davídka i u Martinky (jak mi sdělil její dědeček Ruda). Davídek držel remízu s jedním z favoritů soutěže, ale pak se stáhl jezdcem do obrany tak špatně, že si neuvědomil, že mu ho soupeř v klidu sebere bez náhrady. Hodně ho to mrzelo. Ani on ani Marťa nechtěli na rozbor. Pak když už jsme je nějak přemluvili Pavel Šimáček rozbory ukončil a šel na večeři. Jinak derby souboj vyhrál Jakub nad Ládíkem. Tato dvojice už hrála v Harrachově, takže Jakub oplatil porážku. Byla to ale zajímavá partie. 
Dnes ráno když jsme vstali, tak "skoro " nevidíme ven jak začalo chumelit. Zatímco včera se dalo lyžovat v trenýrkách, jaké dosud panovalo parádní počasí, dnes je situace jiná.  Také nám zde neteče voda. Porucha na trase dolní budova - horní budova. Anička to vyřešila tak, že si myla ruce vodou co je na venkovním parapetu. Asi se učí přežít.
Dnes si půjdou děti zahrát bowling. Tak nadále držte palce. 

Čtvrtek 9,30 hod.
Posíláme pozdrav z Koutů nad Desnou všem, kdo sledují drobné info z mistrovství ČR mládeže a všem, kdo mi napsali a pozdravují hráče z naší společné výpravy. 
Letos pořadí na M-ČR bude více ovlivňovat výši dotace do krajů. Z tohoto pohledu je škoda, že náš kraj zde nemá silné zastoupení dívek. Myslím, že by se zde neztratily, ba přímo naopak. Jinak většina hráčů bojuje o pozice v první desítce, což je jistě dobré. Rozhodující bude konečné pořadí. 
Jak se budou dotace rozdělovat? Hráči i hráčky získají body pro kraj. 1. místo 10 bodů, 2. místo 9 bodů atd. Hráči/ky od 9. do 16 místa 2 body, všichni ostatní 1 bod. Do dotací je započítáno i M-ČR dívek D18, které bylo na podzim. Bohužel náš kraj neměl zastoupení. Takže už z toho je vidět, že musíme více pracovat i s dívkami, aby se příště účastnily. Určitě by Lucka R., Anežka Ž. Lada D., Olexandra K., Saša K., Nikola Z., atd. by získaly body. Rozděluje se částka 280.000,- Kč. To jen pro informaci k trenérům.
Včera proběhla i další beseda na téma " Školení a doškolování trenérů". Byli jsme informováni, že už 16. května by mělo v H. Brodě proběhnout seminář pro všechny trenéry. ŠSČR se bude snažit pořádat i výuku pro trenéry ve formě webinářů i s výkladem jednotlivých témat.
Bouřlivější beseda se spíše bude konat dnes. Téma "Reorganizace soutěží jednotlivců a družstev". Ta asi neskončí před půlnocí jak jsem měl možnost mluvit s vedoucími různých družstev. Návrh na reorganizaci soutěží družstev Extraligy a 1. ligy se jim nelíbí, a nikdo neví, kdo se vyjadřoval pro jak je prezentováno. 
Včera nejsmutnější byla Anička. Mrkněte na její partii s Karin Němcovou. Karin svým posledním tahem zahrála hrubou chybu a nabídla remis. Anička přijala, aniž by uvažovala o tahu Sh2+ s okamžitou výhrou. Byla na sebe zdravě naštvaná, ale byla chválena při rozboru za celou partii. Ještě dnes ráno si to připomínala. Snad ji to naopak povzbudí do dalších kol. Turnaj na jedné partii nestojí. Včera jsem věnoval i delší čas Anetce. Musel jsem jí vysvětlit jaké zbytečné chyby dělá a musí změnit myšlení u partie a hrát je až do konce. Věřím, že body zvýší. Pochválit je nutné Lukáše, Ládíka, Jakuba, Davídka i Vaška za snahu bojovat o dobrá umístění. Od Honzíka M. a Martinky se čeká přední umístění a zatím o ně bojují. Tak musí vydržet. Danielka je všude slyšet a je hlavní, že se jí také daří. 
Odpoledne byli kluci si zahrát fotbálek, hráči QCC protože všichni včera vyhráli šli do bazku. 
Počasí nic moc. Dne sby mělo více sněžit tak uvidíme. 
Jinak sledujte, jak se nám hlásí hráči na náš velikonoční turnaj. A to řada trenérů kamarádů mi říkali, že to silně zvažují. Takže se sestava TOP 16 jistě bude měnit. Věřím, že kdo vypadne z TOP 16 si přesto dobře zahraje - třeba i tréninkově - v turnaji Jordán.

Pátek 13.
Pro někoho šťastný den ( já tomuto dni věřím) někdo ho nemá rád. Tak ještě ke včerejšku. proběhlo vyhodnocení testů. No nic moc. Je to info pro trenéry, aby učili děti pořádně do hloubky. Po partiích někdo vyrazil na lyže Lukáš a Vašek , někdo šel hrát bowling. Nevím čím to, ale přestože jsem to hrál poprvé v životě, porazil jsem 2x Aničku, Majdu, a oba Honzy. Nepodváděl jsem.  V prvním duelu já 103, Honza M. na druhém místě 64, na 3. místě Honza Ž. 63, Anička 50 Majda 36. V druhém duelu to bylo vyrovnanější já 74 Anička a Honza M 63. 
Večer byla opět porada na téma reorganizace soutěží. V 22 hod. nás "vyhnali". Padly tam i dobré návrhy, tak uvidíme. Rozhodně zejména trenéři družstev extraligy a 1. ligy by se měli písemně vyjádřit.
Dnes derby v H14 Honza M - Lukáš. Začíná se jinak lámat chleba o dobrou výchozí pozici pro poslední kolo. Co mě osobně velmi potěšilo, včera na rozboru partie Aničky s Aničkou Vítovou se Pavel Šimáček vyjádřil, že mu holky ukázaly dosud nejlepší partii zde na mistrovství ze všech kategorií. Obě to hrály agresivně útočně. Anička si toho moc vážila. Stále i odmítala remízu, ale věčnému šachu se nevyhnula. 
Na velikonoční turnaj mi přišly další přihlášky. Už je přihlášeno přes 40 hráčů. Cílem bylo 40 hráčů. Takže můžeme být spokojeni, že 1. ročník možná vyjde dobře. 

sobota 14.3. v 8,30 hod.
Zdravíme z Koutů naposledy. Tady sněží. Nu doufám, že do údolí odpoledne sjedeme dobře a domů rovněž dorazíme všichni bez problémů. 
Včera asi trochu na některé zapůsobil pátek 13. Nejen na naše šachisty, ale jak jsem viděl, i na naše biatlonky. 
Lukáš kdyby neudělal jeden chybný tah, tak mohl pomýšlet v partii s Honzou M nejen na remízu. Anička podobně. Pro počítačové mágy - když už její pozice byla ohodnocena 2,2 co více si přát. Ale zásady hry platí stále a neměly by se porušovat. Trest byl pak jen otázkou času. Oplakala to. davídek se zachraňoval věčným šachem. Naopak pěkně zahrála Marťa. Pochod krále přes celou šachovnici za výhrou byla ukázka, že šachu rozumí. 
Za chvilku se spustí poslední kolo. Martina a Honza M. bojují o tituly. Na bedně už asi budou. Lukáš může pomoci nejen sobě možná i na bednu, ale i Honzovy. Ostatní bojují dostat se do první desítka - Ládík, Jakub, Anička, Danielka i David. Vašek a Anetka tak vysoko nedosáhnou, ale alespoň být do 15.  
Včera se šlo opět odreagovat na bowling. První hru vyhrála Anička, před Vaškem. Druhou zkrácenou vyhrál Honza M. před Anetkou. 
Večer vedoucí poseděli společně s přáteli z Interchess FM, z Říčan atd. 
Za celou dobu musím za naší výpravu všechny pochválit, že dodržovali režim zejména co se týče spánku. 
Držte palce na poslední kolo. 
       

Kalendář akcí na Leden 2022

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Zobrazit všechny akce