ŠACHklub Tábor

 

Zobrazit archív aktualit

TIP: Svatováclavský turnaj 2020 v září - zde více

Velká cena Tábora 2014

1. kolo
Včera se rozehrálo 1. kolem "Velká cena Tábora" neboli FIDE OPEN Tábor. V úvodu nejrychleji skončila moje partie (po 6 tazích), když soupeř po návratu z míst, kam i císař chodil pěšky, přehlédl, že jsem mu napadl střelce, a tak ho ztratil. Dále vyhrál Martin Šourek a remizoval Honza Rybín. Ostatní prohráli, ale někteří bojovali statečně a nebyli daleko od lepšího výsledku. Asi nejblíže k výhře byl Honza Motalík. David Hák silně trápil Marka Brčáka atd. 

Z našeho oddílu, ze 118 startujících, na turnaji hraje 12 hráčů!! - já (33), Martin Šourek (58), Jan Žilavý (70), Jan Rybín (90), Lada Doležalová (96), Dominik Šustr (100), Dan Vlach (103), Anna Tůmová (105), David Hák (106), Jan Motalík (116), Martin Šustr (117), Matěj Zedník (118). Škoda, že mim. dalších 5-6 hráčů nakonec nemohla z různých důvodů - jiný turnaj, nemoc, odjezd s rodiči do zahraničí. Pouze 2 jsme v 1. polovině. Turnaj je výborně obsazen. Letos žádný hráč s nasazovacím elem. Takže zde nejsou hráči 3. a 4. vt. Proto ani našim hráčům jsme to nedoporučovali. Spíše stále se snažíme pořadateli navrhovat, aby založil "B" turnaj pro slabší hráče. Jistě by to bylo přínosem.

Dnes se hraje "nepříjemné" dvojkolo. Já hraji na 3 šachovnici, zajímavý souboj bude trenéra s žákem - Ivan Hausner - Jan Miesbauer. Většina našich hráčů už bude mít příjemnější soupeře, tak snad už budou body. 

Na výsledky a nasazení se můžete dostat nejrychleji kliknutím na TIP (na hlavní stránce ŠACHklubu nahoře pod obrázkem), který Vás přesměruje na stránku o turnaji a tam hned na chess results.  Takže dvě kliknutí a jste tam. 

2. a 3. kolo
Včera sehrálo náročné dvojkol. V 2. kole jsme získali celkem 4,5 bodu a v 3. kole 3,5 bodu. Pro řadu hráčů je turnaj ještě silný, lépe řečeno "chytají silné soupeře. Já jsem měl v 2. kole loňského vítěze Plischki z Německa, Martin měl včera 2 soupeře s elem hodně přes 2000, atd.   Po 3 kolech já mám 2 body, vstup do turnaje se podařil Janu Žilavému a Aničce Tůmové - oba 1,5 bodu. Pouze Honza Motalík a Matěj Zedník zatím bez bodu. Řada hráčů ale hraje na dobrý výkon, ale to je ještě brzo hodnotit. 

4. kolo
Včera jsme na turnaji sbírali body. Získali jsme 7 bodů z 12 možných. David Hák vyhrál nad Pavlem Procházkou, což pro Pavla je už několikátá porážka od Davida. Trochu náhodně, ale to není důležité, vyhrála Anička. Jak soupeř řekl ze zahájení vyšel lépe (potvrdila to i Anička, když mi říkala, že stojí špatně), ale pak přehlédl vidličky a Anička další hrou dovedla partii k výhře. Honza Žilavý porazil "korespondenčního velmistra" Zdeňka Straku. Vyhrál Martin Šourek a Matěj Zedník porazil pana Edera (dědečka Martina). Jediný bez bodu tak zůstává než Honza Motalík. Včera ještě prohrála Lada a Honza Rybín. Oba měli silnější soupeře. Honza hrál už po páté vážnou partii s Mošničkou. Skóre 0 : 5. Ostatní remizovali. Já jsem ze zahájení vyšel s Matyášem Zemanem s pěšcem více, ale nepodařilo se mi ho uplatnit.  
Dnes se můžeme těšit na partie Honzy Žilavého s dánským talentem, který porazil v 2.kole velmistra, David hraje proti dalšímu hráči Sokola M. Pikhartovi, Dana Vlacha otestuje Pavel Procházka, který už 3. kolo hraje proti hráči z našeho oddílu a zatím prohry. Tak se bude chtít pomstít. Dane bojuj. Hanza Motalík má šanci, hraje se soupeřem Matěje Zedníka. Těžké to bude mít ale opět Honza Rybín. Zatím stále bere silné hráče. Čeká ho Filip Hlavsa. Aničku čeká pan Kopecký, který remizoval s Vaškem Kotálem. Tak by nemusela být bez šancí. Ostatní mají hratelné soupeře, tak uvidíme.

5. kolo
Po 5. kole každý náš hráč má minimálně bod. Včera konečně vyhrál, jako poslední, Honza Motalík. Matěj si připsal další výhru. Hodně se hovoří o dvou našich hráčích - Aničce a Davídkovi. Všichni s kým mluvím, obdivují jejich výkony. Oba mají po 5. kole 3 body. Naopak se nedaří mě a Martinu Šourkovi. Oba jsme včera prohráli se soupeři, které bychom měli porážet. U mě to byl nějaký "myšlenkový blackaut", když jsem ve výborné pozici zahrál dva tahy za sebou s dvěma otazníky. Z prohry jsem byl hodně špatný, protože partii jsme měl výborně rozehranou. Včera jsme všichni získali 5,5 bodů. Lada nabídla remízu ve vyhrané pozici. Dokonce soupeř se jí ptal, zda jí opravdu nabídla. Dominik dostal lekci od rozhodčího. Musel se soupeřem rekonstruovat partii (Domča reklamoval překročení času), a pak mu nařídil přepsat partii pro nečitelnost. Dominik neměl zapsaný 1-2 tahy. Velké poučení, i rozhodčí oběma sdělil, že jim může partii kontumovat. Danek remizoval s Pavlem Procházkou, který je naším "testovacím" hráčem. Dnes dostane už 4 hráče po sobě z našeho oddílu. Honza Rybín snad dnes konečně bude opět bodovat. Zatím "chytá" samé těžké soupeře. Honza Žilavý si včera zahrál s dánským talentem a také prohrál. Dnes poprvé budou společné naše dvojice, což je škoda. Honza Žilavý hraje se mnou a Martin Šourek s Dominikem Šustrem. Těším se i na "derby" Pavel Procházka vs. Lada. Pavel je nalomený, ale určitě se na Ladu hodně připraví. Jinak průměr soupeřů Aničky je 1887 elo bodů, u Davida 1875!!! Když vezmete, že oni mají elo 1462 resp. 1424, je tu rozdíl přes 400 bodů!!! Takže dosavadní jejich výsledky jsou fantastické. Tak ať se nám všem v 2. polovině turnaje daří stejně dobře nebo ještě lépe.

6. kolo
Toto kolo moc úspěšné nebylo. Výhry jen dvě -"povinná" Martin nad Dominikem a Honza Rybín na to měl. Remíza jediná já s Honzíkem Žilavým. Všichni ostatní prohráli. Za parti ale chválím Davida a Aničku, šahali po lepším výsledku. David hledal komplikace soupeři do poslední chvilky. Nevhodný přístup k partii Matěj a Honza M. - partie se musí hrát déle, tj. přemýšlet. Být hotový po cca 15 minutách - co k tomu říci. Lada zahodila vyhranou, a pak remízovou partii. Danek nevím co prováděl, ale několikrát jsem se přišel podívat na jeho partii a to samé jako u Lady. Zbytečně hraje ustrašeně. Martina Š. jsem ani neregistroval, tak asi jako Matěj. 

Info z Murecku, Lukáš Dolanský má plný počet bodů.       

7. kolo
Anička měla den bez "boje", protože její soupeř odstoupil z turnaje pro nemoc. Takže kontumační výhra. Netěšilo jí to, protože se jí soupeř nezapočítává na elo. Kompenzací je, že má dnes dalšího soupeře s elem kolem 2000. Výhry: David porazil Filipa Hlavsu. Partii jsem neviděl, ale několik hráčů mi říkalo, že stál prohraně, a nikdo nechápal co se stalo. Historie se neptá, blahopřejeme k cenné výhře. Honza Žilavý má skal rovněž silného hráče p. Líznera. Myslím, že je KM, (pamatuji, že měl elo přes 2000). Dan Vlach konečně ochutnal výhru. V partii jsem u něho neviděl nějaký problém, takže klidná výhra. Honza Motalík získal 2. bod. Nu když jsem koukal na části partie tak to nehrál přesně a soupeř mu k výhře hodně pomáhal. Remízy: Já jsem remizoval s Jakubem Skořepou, který hrál 2 roky za ŠACHklub Tábor v 1. lize. Celou partii jsem tlačil a Kuba, pak nezvládl časovou kontrolu a udělal chybu. V partii jsme stál na výhru. Nepochopitelně jsem si ale nechal sebrat 2 pěšce a musel jsem zase vychytávat jeho. Bohužel dámou proti věži a střelci jsem už nedokázal vyhrát i když jsem hledal různé možnosti po celou dobo 5 hodinové partie. Honza Rybín udělal remízu s Jirkou Severou. Partii jsme nesledoval. Lada remis. Proč nevyhrála? Můj názor je, že moc rychle směnila figury a koncovka střelců byla remis. Chybí mi u ní chuť vysedět si partii.  Prohrál Dominik a Martin Šourek. Také jsem neviděl. Martin měl silného hráče z Dánska - táta toho 10-letého talenta. Matěj prohrál, když zbytečně udělal už chybu v zahájení a ztratil pěšce. Kdyby raději seděl u partie a nelítal jinde, měl šanci na lepší výsledek. Martin Šustr rovněž prohra. Nu Martin není šachista. Šachisté hrají v klidu a přemýšlí. Kdyby měl tyto vlastnosti nemohl by hrát tu partii tak naivně. Prohra zasloužená a je spíše trestem jeho vlastností u partie. Já jsem se na partii poprvé podíval po cca 10 minutách hry a on už měl kolem 17 tahů a pozice nic moc. Ten čas měl spotřebovaný soupeř, Martin měl více času než při zahájení. Takže zase hrál než na přidávací čas. celkově jsme získali 6,5 bodu, což je dobré. Dne bude jedno derby : Lada - Honza Motalík.

Info z Murecku: Lukáš v 3. kole prohrál. Partie se dají přehrávat na internetu turnaje.    

8. kolo
Kolo se dá říci, že bylo úspěšné, ale jistě jsme mohli získat i více bodů. Martin Šourek si poradil s Ládíkem Nagy. Přišlo  i, že Ládík to hrál pasivně, tak ho Martin přetlačil a pozice se hroutila. Lada Měla nějak rychle figuru více proti Honzovi Motalíkovi, tak to bylo na jednu branku. Já jsem porazil kamaráda Jardu Alexu. Vypadalo to stísněně, ale pak jse intuicí obětoval střelce na h3, kterého soupeř nesebral a nechal mi tam proniknout dámu. Pak před závěrečným útokem jsem ještě obětoval věž za jezdce a mat už byl neodvratný. Jarda se mi chtěl prý nabízet na začátku remízu. Tak asi bych jí přijal. Blízko k výhře byl Honza Žilavý. Neproměnil složitou a zajímavou pozici k výhře a partie skončila remízou. Na pivku to řada hráčů komentovala výhrou pro Honzu. Třetí remízu uhrál Martin Šustr. Nejprve byl prohraný, ale v koncovce, kdy dal remízu byl zřejmě vyhraný. Chtělo to pustit volného pěšce a jít po soupeřových pěšcích s jezdcem proti střelci. Jistě by byl rychlejší. Ostatní hráči prohráli. Komentáře jiných: Anička stála nadějně, ale pak se jí to nějak zvrtlo, David nesehrál partii dobře, ztratil pěšce a bylo to na jednu branku. Matěj se musí naučit počítat, protože propočtem ztrácí zbytečně pěšce. Dominik to nějak s útokem přehnal a prohrál se soupeřem, kterého by měl asi porazit. Dan stál dobře, ale hrál to nějak divně a tak přišla prohra. Honzíka Rybína jsem nesledoval. 
Dnes na posledních 6-ti šachovnicích hrají naši hráči. Všichni mají hratelné soupeře, tak jsem zvědavý. Výhru očekávám i od Lady. Anička to bude mít těžké, ale není bez šancí. Totéž to platí o Janu Žilavém a další soupeř z Dánska. Martin si vyzkouší hru proti talentovanému Matyáši Zemanovi. David si zahraje s Jakubem Skořepou. Ten bude chtít Davida přehrát. Já mám talentovaného hráče z Klatov.

Info z Murecku: Lukáš v 3. kole remizoval.  

9. kolo
Poslední den turnaje se nepodařil. Výhru zaznamenal než Dominik. Hrál s panem Ederem, který prověřil celkem 5 našich hráčů a získal s nimi jen 1 bod. Remizovali Martin Šourek s Matyášem Zemanem, Lada, Honza Rybín a Dan Vlach. Ostatní prohráli. 
Celkově se nejlépe umístil Honza Žilavý 4,5 bodu 54.místo a slušný nárůst na elu. Hrál na výkon 1996!!! Já jsem získal stejný počet bodů a skončil na 57. místě, Martin Šourek rovněž 4,5 bodu a skončil na 63. místě. Oba jsme na elu klesli. A máme tu ty nejpříjemnější výsledky. David Hák a Anička Tůmová skočili se 4 body na 70. a 71. místě Oba se posunuli přes 30 míst. Připíší si hodně bodů na elu. Hráli na výkon 1851 a 1809. 3,5 bodu získala Lada Doležalová, i ona poroste na elu za svůj výkon. Další hráči získali 3 body - Honza Rybín Dominik Šustr a Dan Vlach. Přesně tak se umístili za sebou od 102. do 104. místa. Přestože Honza byl výš nasazen, všichni porostou na elu, protože měli silné soupeře. Souboj nejslabších vyhrál Matěj Zedník (nasazený jako poslední hráč turnaje), před Honzou Motalíkem a Martinem Šustrem. Matěj a Honza získali jen 2 body, Martin jen jedena půl. Jsem zvědav, zda jim vyjde FIDE Elo. Národní jim vzroste.

Co říci na závěr: Turnaj proběhl, řada jiných hráčů hodnotila vystoupení našich hráčů velice pozitivně, účast mohla být z naší strany i vyšší, ale zasáhlo do toho několik dalších činností, které neovlivníte, nebo jsou zajímavější. Velký zájem ve sledování byl o Davida a Aničku. 
Co nás zarazilo? Asi nejlepší vyjádření je "jeďte se podívat či zahrát si FIDE OPEN Klatovy a uvidíte jak se má organizovat kvalitní turnaj". V hrací místnosti bylo velké vedro, restaurace pro šachisty byla saunou. Při závěrečném vyhlašování mě osobně překvapilo, kolik lidí si nepřišlo pro cenu. Být pořadatelem, řešil bych to jinak - určitě jin to doporučím a navrhnu řešení. Jinak by se pořadatel měl nějakou formou omluvit hráčům, kteří v posledním kole stáli z důvodu nevhodného chování soupeřů a naopak by měl následovat trest pro jejich soupeře. Škoda, že taková věc se stala a poškodila turnaj.         

     

Kalendář akcí na Říjen 2020

PoÚtStČtSoNe
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Zobrazit všechny akce