ŠACHklub Tábor

 

Zobrazit archív aktualit

TIP: Chess Lady 2022

Olympiáda Ostrava 2012

Střípky z olympiády 1
30.1.2012
Tak jsme na 5. Olympiádě dětí a mládeže ČR. Odjezd proběhl v pohodě. Ráno jsme si udělali dostatečnou časovou reservu, protože z Tábora jsme vyrazili krátce po 6 hodině a v Č. Budějovicích jsme byli už v 7 hodin. Provedli jsme krátkou návštěvu u Andrejky, prohlédli Adélku (raka). Tkanička (užovka ) byla schovaná, tak nebyla vidět. Na sraz u zimního stadionu jsme přijeli krátce po čtvrt. Byli jsme mezi prvními. Tam postupně najížděli hokejisté se svojí výzbrojí. Chtěli jsme jim říci, ať se s ní moc neroztahují, že až my vybalíme z auta naše sportovní náčiní, že na parkovišti nebude místo. Nu raději jsme nedráždili, byli v převaze. Brzy jsme se potkali s Honzíkem Miesbauerem a byli jsme kompletní. Toho přivezla maminka s jeho sestřičkou. Autobus přijel včas. „Nalodění“ a odjezd proběhl v pohodě, cestou se v J. Hradci se nabrali zbývající hokejisté a jelo se dál. Autobus parádní, pohodlný s televizí, takže děti byly v klidu celou cestu. Řidič jel pomalu, nikam se nespěchalo. Pouze mě zaskočilo, že jsme nenajížděli hned na dálnici, když ne směrem na Humpolec, tak proč ne v Jihlavě. Do Ostravy jsme přijeli v půl druhé. Nás vysadili rovnou v ČEZ aréně, hokejisté se jeli ubytovat. V ČEZ aréně proběhlo od 15 hod. slavnostní zahájení za účasti řady sportovních osobností – Dany Zátopkové, Květy Jériové –Peckové, Vladimíra Martince atd. Slavnostní nástup krajů byl tak trochu módní přehlídkou. Každý kraj měl svoje jednotné oblečení.Pak nastaly nějaké mínusy. Za největší je nutné považovat, že děti se nemohly dodívat na kulturní program, který měl trvat pouze 1 hodinu. Měli jsme se jet rychle ubytovat. Dopadlo to následovně: v autobuse jsme seděli na parkovišti 30 minut, pak jsme jezdili hodinu po Ostravě a hledali ubytovnu pro krasobruslaře. To považuji za selhání i pořadatelů, proč výpravy neměli přiděleného místního pořadatele, který by věděl kam jet . Když jsme přijeli na naši ubytovnu, chtěli po mě údaje, které jsme hlásili už s přihláškou. Další organizační selhání s přenosem informací. Nu nic. Ubytování je velmi dobré.
 
Střípky z olympiády 2  14.30 h
Také nějaké pozitiva – přestože bydlíme ve starší zástavbě (domov mládeže je starší budova) - je moc pěkně zrekonstruovaná. Pokoje moderně vybavené, totéž je sociální společné zařízení. V domově je výdejna jídla. Velice příjemný personál od paní vedoucí po kuchařku. Udělujeme velké plus. Do pokojů samovolně nevstoupíte, všude „koule“, tak musíte nosit klíče a klepat před vstupem. V domově mimo olympiádu bydlí budoucí zdravotní sestřičky, holky navštěvující konzervatoř a kluci z Baníku. Prostě zázemí skvělé.

Dnes jsme poprvé hráli, v kulturním domě Akord, dříve KD Nové Hutě Ostrava. Autobusem tam dojedeme za cca 20 minut, zastávku máme vzdálenou od ubytovny cca 3 minuty a vystupujeme před KD. Sál je ideální na šachy. Místní televize dělala rozhovory s pořadateli a natáčela děti.

První zápas se nám vydařil. Honzík Žilavý na první přehlédl figuru a prohrál, Lada zase soupeřce chytila dámu, Honzík Miesbauer přehrál svého soupeře a Anička nepřesně natáhla pěšce a přestože si partii rozehrávala v klidu a dobře, tak neudělala rošádu a doplatila na vazby. Přesto 2 : 2 s Pardubickým krajem je úspěchem.

Včera večer k večeři byly kuřecí nudličky, zeleninová rýže, jablko, k snídani celozrnné pečivo, máslo, med, mandarinka, jogurt a bílá káva. K obědu bramborová polévka a špagety s vepřovým masem. Protože máme mezi sebou Honzíka , našeho malého vegetariánka, tak už domlouváme drobné změny v jídelníčku. Takže na oběd měl špagety na sladko. Snad to přežije.

Děti jsou v pohodě, nálada velmi dobrá, včera večer hrály na „schovku“, ve tmě v pokoji. Včera na zahájení totiž získaly svítící tyčky různých barev. Nyní je polední pauza a klid. Hrajeme s Ústeckým krajem. Tak držte palce.

 
Střípky z olympiády 3
Tak jsme si odpoledne poradili s  velmi silným Ústeckým krajem 3 -1.
Papírově jsme byli na všech šachovnicích o dost slabší, ale bojovnost nás tentokrát posunula vpřed a soupeře jsme zaskočili. Naši hráči nemají v turnaji co ztratit , jsem nasazeni jako 12 ze 13 a tahle role druhého papírově nejslabšího jim zdá se vyhovuje.
Prvý zápas jsme nečekaně zremizovali se 6. nasazeným
kraj Jihočeský     kraj Pardubický  2 : 2
Žilavý, Jan 1671 -  Půlpán, Jakub 2146 0 - 1
Doležalová, Lada 1379 -  Hofmanová, Vilma 1382 1 - 0
Miesbauer, Jan 1523 -  Půlpán, Matěj 1812 1 - 0
Tůmová, Anna 1250 -  Ambrožová, Lucie 1313 0 - 1
 
Druhý zápas jsme nečekaně vyhráli nad 7. nasazeným
kraj Ústecký                    kraj Jihočeský  1 : 3 
Kalužný, Matyáš 1856 -  Žilavý, Jan 1671 0 - 1 
Žatečková, Karolína 1515 -  Doležalová, Lada 1379 0 - 1 
Vykouk, Jan 1810 -  Miesbauer, Jan 1523 1 - 0 
Mrišová, Eliška 1363 -  Tůmová, Anna 1250 0 - 1
  
Je za námi velice úspěšný vstup do turnaje. Body po 2 kolech jsme nečekali. Odpoledne jsme porazili 7 nasazený celek Ústecký kraj 3 : 1. Anička porazila naší kamarádku Elišku (jezdí k nám do Tábora na turnaje), když jí nechala dokonce postavit dámu a pak jí hned dala mat. Pak vyhrál Honzík1 (Žilavý), po něm Lada. Dlouho se hrála partie Honzíka2 (Miesbauera). Ztratil postupně 2 pěšce, to ještě nevadilo, protože na šachovnici byly nestejnopolní střelci. Honza ale přehlédl možnost přejít do totální remízy, kdy by soupeř neměl střelce barvy políčka proměny. Nevadí. Zápas skončil po 2,5 hodinách. Děti jsem za odměnu pozval do restaurace, kde kluci si dali zmrzlinový pohár a holky palačinky.
 
Ráno zabodovala ještě Anička, když těsně před zahájením partie polila šachovnici při otvírání limonády (děti je mají zdarma, jako řešení pitného režimu během partie). Rychle jsme to dali do pořádku. Natáčela je i místní televize. Domů jsme se po zápase vrátili až v půl sedmé. V Ostravě je dobrá zima – po ránu -20!!!! K večeři bylo zapečené rybí filé s lečem (Honzík M. bez filé) a mrkvový salát. Ráno k snídani nás čeká opět celozrnné pečivo, máslo, šunčička (asi udělíme řád šunky zlaté) a na svačinku hruška. Naším dalším soupeřem je Praha. Takže další kamarádky – Kamila a Karin. Je to opět silné družstvo. Snad se dostaneme do pozice černého koně soutěže. Tak se na to pěkně vyspinkáme. Pozdravy z Ostravy letí do Tábora a do obce Nebahovy a samozřejmě do celých Jižních Čech. O tom, že organizace některých věcí nějak vázne, dokládá to, že rodiče museli k sehnat lékařská vyjádření, dále podepisovat bezinfekčnost, ale dosud to po nás nikdo nechtěl. Přitom byl na to dáván velký důraz. Asi si to každý vykládá jinak.
Střípky z olympiády 4
Tak tu máme druhý soutěžní den. Čeká nás družstvo Prahy. Jsme po snídani, kde se začala soutěž kdo nejdále dohodí mobilem. Honzík 1 měl hned 2 pokusy. Mobil mu vypadl z kapsy od stolu cca 30 cm. Jsem zvědavý, kdo vstoupí do soutěže jako další. S kolegou vypracováváme plán, zda se dostaneme i na další akce. Zatím by určitě mohly vyjít tance (jsou ve stejné budově, kde hrajeme, ale věříme, že se nám podaří podívat se na rychlobruslení. Sice musíme téměř přes celou 300 000 Ostravu. Už mi říkají, že musíme jít. Držte palce.
 
Střípky z olympiády 5
Tak jsme po obědě. Byla pórková polévka a kari rýže s krůtím masem, moučník a zeleninový kompot. Vaří moc dobře - zatím známkujeme 1. Večer budou buchtičky, to Honzík 2 musí zabagrovat. Toho masa je na něho už moc. Kuchařky mu ho vnucují, holky mu ho vnucují, už vymýšlíme na holky nějakou pomstu. Stále jsme Černý jezdci z Jižních Čech. Porazili jsme Prahu 2,5 : 1,5. Nejprve Honzík 1 po 1 hodině prohrál, když mu soupeř předvedl útok po h sloupci. Anička remizovala s Karinkou. Nechtěla asi vyhrát. Když jí podruhé nabídla remízu, Karin ji vzala, jinak by i mohla prohrát. Pak se hrály partie, které jsme odhadovali na remízy. Ráno jsme plánovali, že asi rychle prohrajeme, tak se zajedeme podívat na rychlobruslení. Plány je jedna věc, realita druhá. Jako družstvo jsme hráli poslední, všechna družstva už dohrála, ale Honzík 2 a Lada stále bojovali. Honza metodicky přehrál soupeře v koncovce jezdec proti špatnému střelci. Lada s Kamilkou hrály partii, kde asi ani jedna nechtěla vyhrát. Lada měla střelce a 2 pěšce proti věži, plus každá měla ještě věž a dámu. Lada pak získala dalšího pěšce při výměně věží. Pak dělá velkou chybu, když mění zbytečně dámy, místo toho, aby si vyšachovala dalšího pěšce, který ji pak dělal velké problémy. V té době zase Kamila nevyužíná triky k výhře – např. i spojené s obětí věže za střelce a pěšce, s uvolněním vlastního pěšce, který by šel do dámy. Partie skončila v 11,40 tj. po 2,5 hodinách překročením času soupeřky. Zápas infarktový. Objektivně zápas byl prohraný. Družstvo mě chce zrujnovat. Čeká mě opět pozvání dětí na poháry.Mají nařízený odpočinek.
Třetí zápas jsme nečekaně vyhráli nad 4. nasazeným
kraj Jihočeský    Praha Rtg 2½:1½ 
Žilavý, Jan 1671 -  Petr, Jan 1987 0 - 1 
Doležalová, Lada 1379 -  Němcová, Kamila 1439 1 - 0 
Miesbauer, Jan 1523 -  Anaškin, Arsenij 1832 1 - 0 
Tůmová, Anna 1250 -  Němcová, Karin 1531 ½ - ½
 
Střípky z olympiády 6
Tak ještě ke včerejšku. Před odpoledním zápasem Anička si zahrála na servírku. Všem našim hráčům přinesla a rozdala pitíčko. Zápas byl opět zajímavý. Přestože Honzík1 prohrál, oceňovali zde přihlížející jeho pozici proti nejsilnějšímu hráči turnaje. Jo hrát koncovku 2 věží proti 3 lehkým figurám, když mu věže nemohly proniknout k soupeři byla škola. Lada v remízovém postavení před bojem dává se soupeřkou remis. Taktika to byla dobrá, protože Honzík 2 a Anička stáli dobře. Anička stála na výhru, útočila celou partii, ale ztrácela čas až na to málem dojela. 44s před koncem soupeřka přijala remízu, když stála už na prohru. Anička by to ale asi do výhry nedotáhla, spíše naopak. Honzík 2 neudržel volného pěšce, který se řítil do dámy. Udělal tam několik nepřesností a remízovou koncovku J proti 3P prohrál. První prohra nás nepokládá. Nálada je stále dobrá.
 
Já a Lada jsme se stačili podívat na soutěž v tancích. Jinak nic jiného jsme neviděli. Holky večer hrály stolní tenis, kluci odpočívali na pokoji. Já absolvoval návštěvy a posezení s vedoucími.
 
Člověk se dozvěděl zajímavé informace. Od 3 kola pořadatelé turnaj údajně nasazují ručně. Liberecký kraj nepřijel pro zákaz od KÚ, že raději dají přednost a peníze na lyžování. Je to velký šok, že je vůbec nezajímá že negují šachový turnaj. Názorná ukázka přístupu. Máme tu -17 stupňů.
 
Čtvrtý zápas a prvá prohra s třetím nasazeným
kraj Moravskoslezský  -   kraj Jihočeský  3 : 1
 Szotkowski, Jakub 2200 -  Žilavý, Jan 1671 1 - 0
 Pistovčáková, Aneta 1748 -  Doležalová, Lada 1379 ½ - ½
 Havelka, Ondřej 1531 -  Miesbauer, Jan 1523 1 - 0
 Kopcová, Ludmila 1338 -  Tůmová, Anna 1250 ½ - ½

Střípky z olympiády 7  1.2.2012
Dnes nás čekalo „derby“ s Plzeňským krajem.  Kluci bydlí společně na pokoji a já s jejich vedoucím. Použili proti nám naší zbraň. Nepřipravovali se, jako my se na nikoho nepřipravujeme. Zápas nezačal pro nás dobře, Anička si nechala sebrat figuru hned v úvodu a partie probíhala na jednu branku. Honza 1 oplatil a srovnal stav. Pak Lada dlouho bojovala s Jitkou. Nakonec jí Jitka chytila figuru a bylo po partii.  Honza 2 stál dlouho zajímavě, věřil jsme, že by mohl vyrovnat. Nakonec nezvolil přesný plán a partie přešla do věžovky. Tam se vyměnily věže a byla to remízová koncovka. Honza zahrál ovšem nepřesný tah a partii prohrál. Celkově jsme prohráli 1 : 3. V průběhu zápasu Anička, Lada i Honza 1 se šli dívat na tancování. Probíhalo finále. Po zápase jsme ještě zajeli do haly pro rychlobruslení. Protože to bylo přes celou Ostravu, pobyli jsme tam jen asi 10 minut a vydali se zpět na oběd, který nám museli schovat. Není to k tomu cestovat na jiné sporty a ještě mrznout. 
 
Jelikož jsme odpolední zápas vyhráli po těžkém boji (kontumačně) máme čas na zábavu na ubytovně. Takže budou děti hrát stolní tenis, holanďany  a pak zajdeme do cukrárny oslavit výhru. Zřejmě už skončíme nejhůře na  9.místě. Honzík 2 nepůjde na večeři – gulášek není to pravé ořechové, tak prý dojí zásoby od maminky.
 
kraj Jihočeský    kraj Plzeňský  1 : 3
Žilavý, Jan 1671 -  Truksa, Václav 1676 1 - 0
Doležalová, Lada 1379 -  Jánská, Jitka 1923 0 - 1
Miesbauer, Jan 1523 -  Hurdzan, Tomáš 1883 0 - 1
Tůmová, Anna 1250 -  Brunová, Blanka 1432 0 - 1
A zítra s chutí na středočechy !!

Střípky z olympiády 8  - 2.2.2012
Včerejší odpoledne probíhalo tak, jak jsem předpokládal. Do stolního tenisu mě děti zapojily také. Hrála se obíhačka a pak jednotlivé zápasy. Honzík 1 hraje stolní tenis dobře, porazil mě 2 : 1. Anička drží pálku jako kuchařka když dělá palačinky, takže míčky končily většinou za ní. Byla u toho velká legrace.Příprava na dnešní poslední kolo byla následující. Koukáme do počítače, jak je to vyrovnané a dramaticky zamotané. Vždyť můžeme skončit jak na 3., tak 9. místě. Bude zřejmě rozhodovat i pohoda hráčů. Děti chtěli mít přípravu jako dosud, která se vyplácela. Shodujeme se, abychom navrhli vyloučení Libereckého kraje ze všech soutěží z důvodu, že tento kraj neumožnil účast šachistům a silně ovlivnil výsledky turnaje. To je jedna varianta nebo odebrat 200 bodů (Liberecký kraj suveréne vládne olympiádě).    Středem pozornosti jsou holky z Karlovarského kraje. Proč? Ještě za 7 let se mohou této akce účastnit. Jsou velmi sympatické. Dědeček už dávno spí a ony běhají klidně po klubovně a viditelně ke spaní se nemají. Asi dostanou nějakou cenu od nás všech.     
Tak nám držte palečky, ať se nám trochu opět zadaří.

Střípky z olympiády 9     
2. 2. 2012 odpoledne
Dnes byl poslední hrací den. Zároveň je to náš poslední příspěvek z olympiády. Tak nejprve k zápasu: soupeři (kamarádi) ze Středočeského kraje nás přehráli, ale děti bojovali. Nejprve prohrála Lada s Nelou, když tam přehlédla figuru v pozici, kdy nestála špatně. Partii ještě chvilku hrála, ale zná kvality Nely,která měla ještě navíc dnes svátek, a tak brzo vzdala. Pak srovnává stav Honzík 2. Soupeři nedal šanci a postupně ho tlačil, získal figuru a bylo rozhodnuto. Soupeř ještě zkoušel hrát se střelcem proti věži, ale pozice k tomu nebyla nakloněna. Pak prohrál Honza 1. Soupeř mu střelcem chytil věž. I Honza se pak pokoušel hrát s jezdcem proti věži, ale ani zde pozice nebyla k tomu, aby byla nějaká šance. Nejdéle hrála Anička. Pozici měla vyrovnanou. Zahájení zvládla bezvadně a na to, že byla černá vyšla ze zahájení podstatně lépe. Ve střední hře se pokoušela získat nějakou převahu, ale naopak se soupeřce podařilo jí udělat slabého dvojpěšce a tlačila na f7. Anička se snažila rozhodit dvojpěšce, měla zase velmi dobré tahy, ale dosáhla než různých výměn V-V D-D J-J. Když chtěla ještě zaktivnit poslední věž přehlédla, že ztrácí pěšce. To byla chyba. Následovala hned druhá a to výměna věží s přechodem do pěšcové koncovky s pěšcem méně.  Nu prohra, ale celkové umístění (9.místo z 13 družstev a to jsme byli nasazeni jako 12) a výkon našich dětí hodnotím velice úspěšně. Honza 1 elo 1671 hrál na výkon 1775!,  Lada elo 1379 hrála na výkon 1615!!!, Honza 2 elo 1523 hrál na výkon 1724!!! A Anička 1250 hrála na výkon 1271. Všichni sehráli 6 partií s elisty. Takže pokud si to někde nezkazí, mohou se těšit na elový růst.Něco ze zákulisí. Stupně vítězů byly převzaté od sportovních tanců. Na mé upozornění je pořadatel upravil, aby alespoň znak tancování nebyl vidět . Samozřejmě, že to byly stupně pouze pro jednoho hráče.Slavnostní vyhodnocení proběhlo hned po skončení poslední partie. Medaile předávala paní Taťána Netolická, řada lidí ji ale zná spíše pod jménem Kocembová, úspěšná reprezentantka v atletice a medailistka z tratí 400m a štafet 4x400m. Stále hezká ženská.Máte zájem mít on line šachovnice? Připravte si velké peníze. Když už si ji koupíte v ceně cca 13.000,-, musíte zaplatit licenci 10.000,- a za každou šachovnici 1.000,- Kč. Takže to je bomba. Co mě u této šachovnice zarazilo (a nejen mě) na šachovnici není notace. Takže mladší hráči si běžně stále opakovali abecedu, aby zjistili, kam umístili figurky. Na dotaz, proč tam novaci dočasně nenalepili – stručná odpověď – nic tam lepit nebudeme je to nepřípustné. To že jsou tam samolepky oddílu je zřejmě jiná věc. Večer se koná ještě hromadné slavnostní vyhlášení, na které pojedeme. Ráno úklid balení a odjezd do ČEZ arény na oběd a od 12,00 slavnostní zakončení. Doufáme, že nás někdo zase nevyžene. Návrat do Č. Budějovic očekávám v 20.00 hod. do Tábora v 21,00 hod. Fotogalerie bude umístěna v sobotu či v neděli.
Na závěr jen informace - do turnaje jsme vstupovali jako tým s 2. nejslabším průměrným elem našich hráčů (1456) a tak jsme byli nasazeni až jako 12 ze 13. Průměr Ela našich soupeřů byl však 2.  !! nejsilnější. Hráči vítězného družstva z Královehradeckého kraje ( průměrné Elo 1785)  se potkávali se soupeři s Elem o průměru 1674 a naši Jihočeši v turnaji potkávali hráče s Elem v průměru 1673 !! Los nám mnoho nepřál, ale bojovali jsme - vždyť jsme porazily druhý tým (Prahu). Čtvrtí Středočeský kraj měl průměr soupeřů např. pouze 1574.
 
kraj Jihočeský   kraj Středočeský  1 : 3
Žilavý, Jan 1671 -  Čáp, Adam 2063 0 - 1
Doležalová, Lada 1379 -  Pýchová, Nela 1723 0 - 1
Miesbauer, Jan 1523 -  Rastočný, Josef 1345 1 - 0
Tůmová, Anna 1250 -  Zlámaná, Anna 1303 0 - 1

Kalendář akcí na Leden 2022

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Zobrazit všechny akce