ŠACHklub Tábor

 

Zobrazit archív aktualit

TIP: Svatováclavský turnaj 2020 v září - zde více

LT 2016 - Javorová skála

Dobrý den

Vítáme Vás, opět po delší době na on line stránce „Letního tábora – soustředění mladých šachistů 2016“, které se koná v areálu kempu „“Javorová skála“.

Velice nás těší názor rodičů, že jsme opět vybrali pěkný areál dobrý, vhodný pro děti.

Tak na úvod hlavní informace:

Pokud chcete volat a mluvit s Vaší ratolestí, tak volejte číslo: 728 011 438 – hl. vedoucí Jarda Kadlec v době 12,30 – 14,00. MT na mě: 602 840 598 jen v nejnutnějším případě, protože zajišťuji ještě další akce a některé dny na táboře nebudu.

Můžete psát i vzkazy na mail: sachklub.tabor@seznam.cz . Vzkazy budeme dětem vyřizovat při nástupech. Jinak návštěvy nedoporučujeme, myslíme si, že týden bez maminky to děti určitě vydrží. Jestli to vydrží maminky, nevíme, ale držíme jim palce.

Na tábor nedorazili – Ben Chmelík (výron kotníku – uvidíme, jestli přijede) a Jan Langhaus (drobná viróza - měl by dorazit v neděli či v pondělí). Cristi to vzdal. Má jiné záliby. Zatím nevíme o Lukáši Pekárkovi, dorazí zřejmě později.

A začal program:

Už před odjezdem někteří rodiče mohli vidět seznamovací hru. Děti byly rozděleny na dvě party a schované za „stěnou“, která se odkrývala. Za ní si vždy někdo sedl a po odkrytí vyhrálo to družstvo, které řeklo jméno „protivníka“ dříve.

Rozdělení do chatek proběhlo v pohodě, jen jedna změna. Nyní probíhá soutěž o zařazení do družstev, a družstva si pak vybírají názvy družstev. To jsem zvědav, jaké nápady a názvy to budou. Budou ještě vybírat barvu družstva, protože pro všechny máme připravené barevné kšiltovky.

Ke svačince byl pudink. Jinak pitný režim je v pohodě, várnice s čajem je k dispozici, tak si děti vždy doběhnou.

Po večeři je čeká první šachový test, který se bude bodovat. Prvních 18 pěšcových koncovek. Dojde k přesnému rozdělení do šachových družstev. Celý týden budou probíhat přednášky na pěšcové koncovky v různém poměru pěšců, dále průlomy, znalosti pravidel v pěšcových koncovkách atd. Rovněž řešení diagramů na taktiku. Bude to nalejvárna J.  

Sluníčko svítí, tak je pohodička. Hry venku běží.  

Večeře- brambory a přírodní plátek masa + zeleninka. Dobré. U večeře byl nával, a tak se stalo, že Marek L. šlápl nechtíc Lucince na nohu a plakala. Ale přežila to. Zbytky nebyly, tak snad všichni se najedli dobře.   

Jak zdravíčko? Ali začala bolet hlava, tak ležela u zdravotnice a nebyla na večerním šachovém programu.

Šachy – přišel vstupní test. Ještě není celý vyhodnocen, ale už se objevovaly zbytečné nepřesnosti a neznalosti. Překvapením je i to, že favorité mě trochu zklamali a naopak. Blíže po vyhodnocení. Jsou 3 skupiny. Pro šachový turnaj budou ale 4 skupiny. Některé hráče zatím nedoporučuji, aby hráli partie. Naopak Jirku Zemana jsem už přiřadil do vyšší skupiny. Jak je neznám, tak to 1-2 dny bude, trvat kam patří.

Problém je ale na základně s internetem, tak dnešní zpráva je z Tábora. Nějak to vyřešíme. 

Zítra snad i první fotky.  

Neděle 21. srpna 2016 16,00 hod. 

Zdravíme opět z rekreačního střediska OUNUZ

Včera si děti zvolily názvy týmů: máme ti „Kouzelníky z Bradavic“, „Danův klobouk“, „Kouzelné králíky“ a „Šachisti z klobouku“. Při této příležitosti můžeme našim fanouškům sdělit, že tým Dana Jungvirta si zvolil ve svém názvu slovo „Dan“ již po osmé v řadě. To svědčí o jeho oblibě nebo diktátorství.

Velkým zážitkem byla dražba „Netopýrů a kouzelných hůlek“, z díly Katky Žilavé a Jirky Berky. A tak každý správný kouzelník má svého netopýra a hůlku. Každý kousek je originál a v táboře nejsou dva stejní.

Dnes se měnil program. Počasí nám do toho zasáhlo. Tak den začal v holinách. Takže se hrálo 1. kolo šach. turnaje v rapidu a řešily diagramy.  

Odpoledne 4 hráči – Vašek M., Anežka Ž., Nikolka Z. a Kryštof P. sehráli plánovanou simultánku s panem ministrem Mládkem na Táborském náměstí. Stav 3 : 1 pro ministra. Vyhrál jen Vašek.

Odjíždím zpět na Javorovou skálu.  

Pondělí 22. srpna 2016 15,30 hod.

Zdravím z Prahy. Proč z Prahy? Zde běží ME mládeže a máme zde několik hráčů z našeho oddílu i z kraje. 

Pondělní ráno je tu. Kluci Adam, Honza a Ondra už zase vzhůru. Doma by jistě ještě spali, tady jsou ranní ptáčata.

Ještě k neděli: první odjezd do nemocnice - Honza S., ale nakonec nic vážného, jen namožený kotník. Nemá lítat na záchod. Jinak další úrazy ruky (odřeniny) – Jakub J. Jinak se rozehrál šachový turnaj. Několik překvapení bylo. Horší je, že některé partie skončily šustrmatem – např. Dominik Novák – Marek Legát.

Odpoledne se začaly vyrábět figurky či jiné talismany z KERY (materiál schne na vzduchu). Sotva se uklidilo, děti se dozvěděly, že je honí nebezpeční Trollové. Ti se nám naší snahu (získat bájný kámen ARXIS) snaží překazit. Schovaly se děti do „hospody“ a hrály hry. Nejlepší byl Jirka Z.

Největším jedlíkem je vyhlášen Saša R. Přidává si třeba 2x.

Dnes se hrál bleskový turnaj. Vyhrál Vašek Měřínský. Tadeáš Hanz s ním prohrál ve finálové partii a skončil na 2. místě.  

Úterý 23. 8. 2016 11,20 hod. 

Úterý nás přivítalo slunnou oblohou, takže budou jistě tropy.

Pojďme si připomenout i složení družstev:

Červené družstvo: Ondra Kafka, Matěj Paštěka, Dominik Novotný, Nikola Zemanová, Jiří Přibyl, Ester Měřínská, Elenka Tuháčková

Modré družstvo: Jan Sedlák, Adam Pistulka, Lukáš Pekárek, Jan Marek, Ciprian  Gutnic, Ali Legátová, Daria Rychtecká, Jáchym Kratochvíl

Žluté družstvo: Kryštof Paštěka, Matěj Záluský, Saša Rychtecký, Václav Měřínský, Anežka Žilavá, Jan Veselý, Kristýna Fůrová, Ondřej Hejda, Vít Hanzl

Zelené družstvo: Marek Legát, Jakub Jareš, Tadeáš Hanzl, Dominik Novák, Melisa Pecová, Jiří Zeman, Lukáš Pícha, Lucie Žilavá, Julie Měřínská  

 Včera se s námi rozloučil nejmladší Jeník. Byl zde na zkoušku a obstál. Jak mi říkal, tak se mu líbilo a když jsem s ním mluvil, tak se ještě rozmýšlel, zda si to neprodlouží. Šikovný malý kluk. 

Na nástupu se předávaly první vzkazy od fanoušků tábora (rodičů). Vzkazy pro Ondru H., Nikču Z. po telefonu Ciprianovi.

Všichni byli pasováni do hodnosti poslíčka. Pak ale se u některých hodnost zvedla: do hodnosti „Pomocník kouzelníka“ byli schváleni: za včerejší zdravovědu byli pochválení a povýšeni – Lukáš Pekárek, Lucka Žilavá, Ester Měřínská, Anežka Žilavá. Za soutěž „lžíce“ – Jirka Zeman, za výraznou organizaci družstva – Tadeáš Hanzl, za střelbu ze vzduchovky – Matěj Paštěka, za střelbu z luku – Jan Marek (jediný trefil alespoň bednu). Terč nikdo netrefil. Ta armáda by byla nebojeschopná. Za bleskový turnaj – Vašek Měřínský  

Nejlepší ve střelbě za vzduchovky bylo družstvo červené.

První kolo v šachu výsledky:

Skupina „A“:

Vašek Měřínský – Lukáš Pícha 1 : 0, Matěj Záluský – Jan Veselý 0 : 1, Jiří P. – Jan Marek 1 : 0, Anežka Ž. – Matěj P. ½, Lukáš Pekárek volno

Skupina „B“:

Dominik Novák – Marek L. 0 : 1, Ondřej H. – Adam P. 0 : 1, Saša R. – Julie M. 1 : 0m Jakub J. – Kryštof P. ½, Dominik Novotný – Ondra K. 1 : 0, Nikolka Z. – Jirka Z.  1 : 0

Skupina „C“:

Kristýnka F. – Jáchym K. 1 : 0, Ester M. – Melisa P. 0 :1, Elenka T. – Ali L. 1 : 0, Vít H. – Lucka Ž. ½,   

Druhé kolo:

Veselý – Hanzl 0 : 1, Pekárek – Měřínský ½, Paštěka M. – Přibyl 1 : 0, Pícha – Žilavá ½, Sedlák – Záluský 0 : 1, Jan Marek volno.

Pistulka – Novotný 1 : 0, Legát – Rychtecký 1 : 0, Paštěka K. – Zemanová ½, Zeman – Jareš 0 : 1, Měřínská – Novák 1 : 0, Kafka – Hejda 1 -0,

Pecová – Fůrová 1 – 0, Žilavá L. – Tuháčková 0 : 1, Kratochvíl – Hanzl V. 1 – 0, Legátová – Měřínská E. 0 – 1.  

Středa 24. srpna 2016 8,45 hod.

  Je tu středa, to znamená, že se nám to tu už krátí. Občas stesk – např. Ciprian (věříme, že už to vydrží a bude lepší než starší bratr), nebo Ali, ona to ale vydrží. Statečně se drží Ondra H. – poprvé na táboře, včera měl i noční hlídku. Na ní byl i Honza V., Kristýnka, Kryštof, Matěj Z., atd.

Včera po šach. kole, hrály družstva turnaj ve fotbálku a přehazované. K obědu přišla Lucka s kapesníkem na čele. „Cos dělala“? Zněl můj dotaz. Odpověď „Dostala jsem 3x míčem“. Nic vážného, nestačila uhnout hlavou. Míč byl rychlejší.

Po obídku volno, a pak další šach. přednáška. Věřím, že se znalosti prohlubují.

Po šachách dohrání fotbálku a přehazky. Pak tradiční exhibice vedoucí proti vítěznému družstvu.

Zbyl čas na další hru, která ale měla za následek neúmyslné testování odolnosti hlav Marka L. a Vaška M. Po srážce musel být Vašek odvezen na ošetření do Tábora a zůstal snad jen do dnešního dne doma v klidu.

Po večeři byla přehlídka kostýmů a kouzel. Vedení pro hlasování vybralo 11 nejlepších kostýmů. Děti pak hlasovaly, že nejlepší kostým měl Kryštof Paštěka a hned za ním trojice Matěj Záluský, Saša Rychtecký a Nikolka Zemanová. Bylo to těžké rozhodování, protože další kostýmy se líbily. Nejlepší kouzelnický trik, předvedl Tadeáš Hanzl. Dvouminutové karetní představení výborně pojaté sklidilo velký aplaus. Špatné vystoupení rozhodně neměl Saša – vytáhl králíka z klobouku. Pěkný prstový trik Esterky zaujal, řada dětí měla trik s kartami, atd.

Jelikož jsme v lese a dost her proběhlo i na okolních loukách, musíme být i ve střehu na klíšťátka. Takže se konalo celotáborové sprchování a prohlídka celého těla. Nikdo se nestyděl a vše proběhlo bez závad. Klíště se nenašlo. Tak příště asi přidáme krystýr (jak ve Švejkovi) na cestu z umývárky.

Povýšení se dostalo: Nikolce, Kryštofovi, Sašovi a Matěji Z. - všichni za kostýmovou promenádu. Janu M. a Janu Markovi za výpomoc ve sprchách s půjčením kamarádům sprchový gel.

Vyhodnotil se i vstupní šachový test – 17 diagramů na probíranou t=matiku. Max. bodů mohlo být 40. Kdo nejlépe řešil a potěšil?  Z družstva „A“ Vašek, Matěj P. a Jirka P + Nikolka z družstva „B“ – 32 bodů.  Přes 30 bodů se dostal ještě Tadeáš. Přes polovinu (tj. 20 a více) se dostali: Matěj Z. a Anežka z družstva „A“ dále Jakub J. Kryštof, a Dominik Novotný z družstva „B“, Pod 10 bodů – tam se „vešel jen Marek L.

Večer na hlídce byl vystrašen Saša. Jestli měl blátíčko v kalhotech nevím, Kdo se koho více leknul, zda ten králík Saši či naopak ptejte se aktérů.

Dnes ráno se Ondrovi H. "narodil" v ruce zub. Tak si ho schová možná na památku. 

Opět po roce problém mobil. Vážení, jestliže to 99% dětí respektuje, že není dobré je mít, nevím, proč je někdo musí mít u sebe. Máte možnost jim zavolat v době poledního klidu. Pro děti bez maminky je to těžké a někdo jim to stěžuje, když vidí, jak si kamarád povídá a maminkou večer. Nezapomeňte, že trestáte i družstvo Vaší ratolesti. Kdo použije mobil a někdo ho uvidí, družstvo ztrácí 50 bodů. 

Je tu čtvrtek 25. srpna 2016 13,00 hod.

Vracím se s Anežkou z nemocniční kontroly a zároveň dávám na web další info, psalo se už od rána.

  A máme tu čtvrtek ráno. Je krátce po šesté a chatka kde je Honza S,, Adam a Ondra K. je na nohách. A to měli poslední hlídku. Chápete je, když budíček je až v 7,20?

Včera velký poštovní den. Přišlo hodně pohledů, dopisů i vzkazů po mailu. Vítězkou se stala Melisa, před Nikolkou a Kristýnkou. Pěkné pohledy dostali sourozenci Paštěkovi. Přestože umožňujeme vzkazy po mailu (i když s internetem je to zde špatné), tak pohled je pohled, zejména když je s obrázkem pejska, kočičky auta atd. K táboru to patří a děti je mají pak vystavené v chatce.

Víme, co budeme dělat příští rok. Budeme se učit psát pohledy. Děti neví jak psát adresu a kam, někteří ani neví adresu bydliště. Nevadí, máme seznamy. Maminko, Ciprian napsal za pomoci Andrejky pohled – vyhlížejte pošťáka. Jinak věříme, že pohledy a dopisy k Vám došly.

Včera, jsme měli jednu, po letech, zase zvláštní příhodu. Když se písknul nástup, jedno dítě (nebudeme prozrazovat kdo) zrovna bylo na toaletě. Vedoucí viděl, že jde na toaletu, tak si říkal, to se jde vyčůrat a  bude zde hned. Bylo, ale nečůralo. Vykonávalo jinou potřebu. Řeklo si „písknutí je písknutí“. Tak nedokončilo vykonání potřeby celé, včetně utření. Natáhlo spodní prádlo včetně kalhot a fofr na nástup. Nu prádlo se lehce přepere a bude mít zase vše ok. Děti musely z chatky, aby se vše dalo do pořádku. Jak jsem říkal po letech. Tenkrát kluci hráli v chatce karty. Nu asi mu šla dobrá karta, a tak v zápalu hry zapomněl, že toalety jsou o kousek dále, ale vchod do chatky blízko. Když vedoucí šel pak kolem a viděl papír, dal pokyn jinému děcku, seber ten papír. Po zvednutí tam byl, ale ten „hříbek“. Na táborech zažíváme řadu příběhů a po letech se na ně dobře vzpomíná. Jistě i rodiče to pak vezmou s humorem. Ví o tom málokdo, tak se jich ani nemusíte ptát.

Včera byl výlet. Děti ušly celkem 8 kilometrů. Získaly zážitky a poznaly i hlavní zákon „Zákon schválnosti“. Šlo se do střediska Monínec. Z kopce dolů podél lanovky to byla pohoda, viděli včelí úly a Kačka jako včelařka jim i něco řekla. Ve středisku někteří navštívili trampolínu či čluny. Na trampolíně si kdo šel, vyzkoušeli i salta. Vedoucí Dan to zná, tak mohl radit. Další parta byla na naučné stezce. A všichni i u stánku s občerstvením. Už ráno každý fasoval min. 1 litr pití. Cesta zpět, mohla být pro některé, zážitkem. Plánovala se lanovka. Bohužel se porouchala. Tak vzhůru na „Xapatán“. Když se kopec zdolal, lanovka se rozjela. Je vidět, že zákon schválnosti funguje. Tento zážitek se ale netýkal Cipriana a Lukáše Pe. Ty se vezli autem. Jak to Lukáš okomentoval? „Když mi to nabídli, tak proč bych toho nevyužil. Já bych to ušel“. Lukáš s námi jezdí už leta a známe ho, že i přes jeho postižení se zapojí do všeho. Ale někdy ho musíme krotit. Je to moc prima kluk. 

Jestli si myslíte, že 8 km a děti padnou, chyba. Kluci viděli míč a už se za tím kulatým nesmyslem honili. Výlet se určitě většině líbil. Vždyť Darinka s Luckou mi to řekly osobně. Drobné odřeniny jsou běžné, pouze Anežka má zavázanou nohu po špatném kroku. Výron to snad nebude, bolela jí ale nožička, tak seděla a řekla si o diagramy.

Povýšení čeká zase řadu dětí.

Dneska večer budou dopoledne šachy, pak návštěva „Poštovny“, přednáška a návštěva bizónů. Stihne se i další hra do celotáborky. A večer – nu co??? Neprozradíme, ale jistě tušíte. Tak se nechme překvapit jaké zážitky budou.

Jinak se nám vrátil po jednodenním leženíčku v nemocnici Vašek. Navštívila nás i Lada (bývalá instruktorka) s taťkou. On dal návrh, že by se mohl konat LT v areálu nemocnice, že bychom je hned zásobili. Když viděl Anežku, monokl Vaška, zavázané ruce atd.

Včera jsem obcházel některé chatky a zjišťoval názory. Máme zde i „Zeď nářků“, kam děti mohou napsat, co se jim nelíbí. Asi ji budeme muset přejmenovat na „Zeď líbivou“, aby se tam toho objevilo více. Darinka mi říkala, že se jí moc líbí, malinko stýská, ale když jsem řekl, že Nikču mají jak učitelku, tak se na ní s Luckou vrhly a objímaly. Parádní chatka. A jak uklizená. Také se mi pochlubili, že mají zatím než sluníčka. Cipriana jsem vyzpovídal. Povídali jsme si i o prarodičích, které má v Moldávii atd. 

Pátek 26. srpna 14,00 hod.

Předposlední den na táboře.

To hlavní zdraví. Všichni přežili noční hru bez úrazu. S Anežkou jsme byli na kontrole nohy v nemocnici. Po obědu a svačině někteří museli na rychlé toalety. Myslíme si, že to bylo kombinací stravy. Gulášová polévka a buchtičky s krémem a na svačinu jogurt. Zajímavé. Častěji tam zaběhl na onu místnost Lukáš Pe. a Ali.

Už včera, ale největším jedlíkem u snídaně byl Ciprian. Neměl na něho nikdo, když si dal 6 párků. Buchtičky s krémem se dělaly pro 70 lidí a nás je 42. Takový byl zájem a skoro na mě a Anežku nezbylo. Paní kuchařka nás chválí jací jsme jedlíci. Jinak celkově největším jedlíkem je Marek L.  

Další zub je venku. Tentokráte u Vaška. Oko už má dobré, tak snad se nepere, kde zuby jen lítají.

Výsledky 3. kola:

Hanzl – Pekárek 1:0, Měřínský – Paštěka ½, Záluský – Přibyl 1:0, Žilavá – Veselý 1:0, Sedlák volno.

Legát – Pistulka 0:1, Jareš-Zemanová ½, Rychtecký – Kafka 0:1, Novotný-Paštěka K.1:0, Hejda – Měřínská 1:0, Novák-Zeman 1:0,

Tuháčková – Pecová 0:1, Měřínská E.-Kratochvíl 0:1, Fůrová – Žilavá L. ½, Hanzl V.-Legátová 1_0

Šachový test č.4. nejlepší Tadeáš 24b. Vašek 23b z 33 možných. Pod 10 body: lepší bude napsat kdo měl více jak 10b-Jirka P., Lukáš Pe., Dominik Novo., Nikolka, Matěj P., Honza M., Adam, Kryštof a Saša.

Hrály se hry do celotáborovky. Tam vede družstvo Dana.

Noční hra začala v 21,30 a jako první vyrazila na ní malá Samantha s maminkou, Ali a Ciprian. Báli se, ale vydrželi to. Po 5 min. vyrazily na cestu odvahy holky Darinka a Lucka. Držely se pevně za ruce a trasu prošly. Musíme ocenit i Ondru s Vítkem. Oba šli poprvé a rovněž nebyl vidět pláč. Adam měl na krajíčku, Kdyby šel sám nevím nevím. Ondra ho podržel. Později šli frajeři a „staré pasty“. Hrdina Honza S. u ohně smích a jak na něho šáhla ruka Dana, že má jít na trasu, zbledl a začal natahovat. Pak chvilku plakal. Po návratu opět změna do tradiční povahy frajera, že vše zvládá. Jáchym byl na trase nejrychlejší. Řekl si, že to proběhne a tak všem strašidlům utekl. Největší „malý poseroutkové“ jsou pro letošek Lukáš Pe a Honza S. Hra skončila před půlnocí. U ohně se opékaly vuřty, chleba a dojedly se obložené chleby.

Teď ráno je stále vítr, ale rozcvičku to nenarušilo.

Kdy to dáme na web? Uvidíme.

Pátek znova 26.8.2016 15,00 hod.

Výsledky 4. kola:

Žilavá - Hanzl 0:1, Paštěka - Záluský 1/2, Marek - Měřínský 0:1, Pekárek - Sedlák 1/2, Přibyl -Pícha 1:0, Veselý volno

Pistulka - Jareš 1:0, Zemanová - Novotný 0:1, Kafka - Legát 1:0, Paštěka K.-Novák 1:0, hejda - Rychtecký 1:0, Měřínská - Zeman 1:0

Pecová - Kratochvíl 0:1, Fůrová - Tuháčková 0:1, Měřínská E.- Hanzl V. 1:0, Žilavá L. -Legátová 0:1

Honza S a Honza M byli přistižení při nedovolené pomoci při celotáborové hře a družstva byly potrestány ztrátou bodů.

Odpoledne se šlo koupat. Oběd moc dnes dětem "nejel" špagety s masem, chtělo by se  vyjádřit jak v Kameňákovi - blé. Někteří z nás byli ale spokojeni. To jsme mi "popelnice".

Večer čeká na děti diskotéka a vyhodnocení soutěží, foto v kostýmech a závěrečné rozloučení. 

Zítra dopoledne 5. kolo a úklid. Po obědu příjezd rodičů, a pak- nu nu přeci NÁVRAT DOMÚ!!!                     

 

             

 

  

Kalendář akcí na Září 2020

PoÚtStČtSoNe
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

Zobrazit všechny akce