ŠACHklub Tábor

 

Zobrazit archív aktualit

TIP: Svatováclavský turnaj 2021 - více zde

1. liga mladšího dorostu sk. JIH roč. 2011_2012

  • Místo konání akce: Česká republika - jih
  • Datum konání akce: 15.10.2011
  • Začátek akce: 15.10.2011
  • Konec akce: 23.04.2012

Začíná další ročník druhé nejvyšší mládežnické soutěže družstev - 1. liga mládeže (mladšího dorostu) skupina JIH.
Tuto soutěž budeme hrát nepřetržitě už 5. rokem!!! První dva roky jsme měli i nejmaldší družstvo a na výsledcích to bylo znát. V ročníku 07/08 jsme skončili na 11. místě, 08/09 na 12. místě. Pak nám děti dorostly co do věku soutěže a do šachové síly, a hned se to změnilo. V ročníku 09/10 jsme obsadili 7. místo a v ročníku 10/11 jsme se umístili na "bedně" - 3. místo. Loni jsme měli v soutěži 2. družstva. Letos máme rovněž dvě družstva, i když jsme měli možnost mít ještě 3. družstvo. Tuto nabídku jsme odřekli a přepustili místo QCC Č. Budějovice.
Letos jsme z důvodu dobrých vztahů s jinými oddíly umožnili Martinu Šourkovi hrát extraligu za Biomedicu Říčany, kam přestoupil. On už má z této soutěže zkušenost, protože hrál jako mladší hráč za Sokol Klatovy, kam tenkrát také přestoupil a přispěl k bronzové medaili. Za naše družstvo už z důvodu věku hrát nemůže. Přejeme mu hodně úspěchů. Je to naše filozofie, dávat vyšší možnosti dobrým hráčům. I pro příští sezónu je předjednán případný přestup našeho talentovanýho hráče. Vše bude záležet, jak toto významné družstvo skončí. Takže nám držte palce, ať i letošní sezóna je pro nás dobrá. Cíl máme skromný udržet družstev v soutěži. Do družstev začleňujeme i talentované hráče z jiných oddílů, které nemají (zatím) na tuto soutěž hráče nebo finance. 
      

1.kolo:

Na zápasy vyjíždíme třemi auty, kam se nám vejde přesně 12 hráčů. Sraz a odjezd klape, pouze já se ráno rozhoduji, zda pojedu já či moje žena z důvodu doznívající chřipky. Cestou nabíráme posledního hráče. Zodpovědný přístup hráčů ke srazu mě potěšil.  

ŠACHklub Tábor „A“ – Spartak Vlašim „B“ 4,5 : 1,5

Utkání nepodceňujeme a nastupujeme v základní sestavě. Dělám rozhodčího obou zápasů, protože máme bílé na 1. šachovnici u obou zápasů. Sestava Vlašimi mě zaskočila – značně oslabena, očekávám bezproblémový zápas a tak ho ani moc nesleduji. První mi nese výsledek Honzík Žilavý. Remis?! Pouze se ptám nešlo to vyhrát, pokrčí rameny. Na jeho šachovnici jsem čekal jsem výhru. (Až doma vidím, jakou vyhranou koncovku dal za remis). Naše „mašinka“ se rozjíždí, ale občas to dře. První bod nese Lada. Soupeř ji dost brzo dal figuru, pak druhou atd. a Lada v pohodě kráčela k výhře. Druhý bod přidává Honzík Rybín. Sice nehraje nejpřesněji, ale soupeř mu dal také figuru a pak dokonce dámu. Partie trvala déle, protože se hrála do matu a Honzík hraje na jistotu a vše kontroluje. Správný postoj! Třetí bod přináší Richard. Zde ale objektivně přiznáváme, že Richard stál na prohru. Anežce daroval pohodovou hru a pak figuru. Podcenil jí a pak ho to stálo „hodně sil“. Anežka mu to usnadnila vrácením figury. Zápas je vyhraný, ostatní partie se už než dohrávají. Lukáš stojí na výhru, ale nenachází ji. V koncovce J+2P proti S+1P nenašel dobrý plán. Honza Simon hraje dlouho s lepší pozicí, ale nic tam nenachází. Naštěstí soupeř nevyužívá jeho nepřesnosti a partie končí rovněž remízou.

ŠACHklub Tábor „B“ – Gambit Jihlava 4,5 : 1,5

Na soupeře jsme se moc nepřipravovali, ale nějaké informace (i ze zdrojů z Vysočiny) jsme sehnali. Ještě v pátek si promítáme na tréninku jejich partie. Obě družstva staví zřejmě to nejlepší co momentálně mají. Na kluky Skořepovi je toho dost, pak už jsme neměli nic. Spoléhám na zadní šachovnice. První rozčarování pro mě přichází hned v úvodu. Petr Schachinger si nechá chytit figuru (dost triviálně). Pak teprve začíná myslet – jak říkám to je pozdě. Dominik jde zbytečně do velkých výměn v zahájení, což se mi nelíbí – může to směrovat k remíze.Pak ale soupeř přenechal iniciativu Dominikovi a ten ji plně zužitkoval! Druhá výhra nám padá dost rychle do klína. Katka hrála dobře zodpovědně, soupeř ji daroval figuru a tlakem po f sloupci rozhoduje partii matem! Ben dlouho tahá za kratší konec. Nepřesnými tahy dal iniciativu soupeři. Ten jí naštěstí nevyužívá a ještě ztrácí figuru. Ben si dochází pro druhou dámu a soupeř vzdává. V té době už vidíme výhru v zápase, protože velice dobře hrál od začátku Honza Miesbauer. Nezalekl se silnějšího soupeře a postupným tlakem ho přehrává! Petr Knotek remizuje. Co bude na něho hrát soupeř jsme plně odhadli. Dokonce se ale projevila informace, že Jakub se i bojí hrát aktivně. V zahájení Petra přehrál, ale místo toho, aby zvyšoval tlak přestal útočit a nedělal soupeřovi slabiny. Petr pozici vyrovnal a udržel. Vraťme se k Petru Schachingerovi. S figurou méně se věnoval partii a dost přemýšlel. Dokonce v koncovce vymyslel přechod do vyhrané koncovky 3P proti V. Bohužel ale nedokázal promyslet jak ji vyhrát. Byla to naše jediná prohra v 1. kole. Ale zase zasloužený trest za nesoustředěnost hned od začátku na partii.
 
2. kolo:
Spartak Vlašim „B“ – ŠACHklub Tábor „B“ 2 : 4
Jestliže první kolo byl pro nás důležitý zápas v boji o udržení v soutěži pro družstvo „B“, zde jsme cítili šanci na pojistku. Družstvo Vlašimi má silnější soupisku, ale dopoledne nemělo silný tým. Na odpolední zápas posílilo. Dokonce nás požádali o dřívější začátek. Rozehrála se partie na 1. a 6. šachovnici. V hrací místnosti je celkem klid, ale na chodbě vládne pohoda. Koukám od stolu rozhodčího, že soupeř drží Dominikovo dámu v ruce. Z dálky se dívám a vidím, že soupeřova dáma je na šachovnici. Co se děje? Jdu tam. Už tam jdou i děti se dívat. Nic se ale neděje. Soupeř se chytnul do léčky – dostává Legalům mat – oběť dámy za matový útok. Partie končí po 5 minutách hry!!! Bravo Dominiku. Pak už přichází další hráči soupeře a začíná se hrát za stavu 1 : 0 pro nás. Jestli Dominik mě pozitivně šokoval, hned na úvod mě negativně šokovala Kačka. Soupeř nehraje dobře, ale Kačka reaguje na jeho tahy hrozně. A má figuru fuč!. Šok. Ještě že znám, co se děje v soutěži družstev a věřím Katce, že něco vymyslí. Ben před zápasem dostává už tradiční pokyn „nekoukej na tu holku a raději hraj. Nu opět to moc nepomohlo. Anežka mu zatápí a má jasnou aktivitu. Naštěstí to Ben otočil a vyhrál. Prohrává Petr Knotek, což hodně mrzí. Čekal jsme že remizu by měl udělat. Hrají se zápasy na 1. 3. a 5. šachovnici, tj. všude, kde máme černé. Dobře stojí Petr Schachinger, u Honzíka Miesbauera je to nejasné a Kačka bojuje. Sedíme na chodbě a povídáme si o všem možném. Kačka prochází na onu místnost a sděluje nám, že má figuru více. To je velice pozitivní zpráva. Už věřím ve výhru v zápase. A opravdu, Kačka nakonec vyhrála, Petr získává v jezdcové koncovce pěšce více a stojí na výhru, naopak na 1. šachovnici je šílená pozice. Soupeř má D+V+4P a Honza má 2V+S+4P. Dáma je ale uvězněna na okraji šachovnice. Soupeř nabízí obě partie za remis, kterou naši hráči přijímají. Vyhráváme a máme splněno ne na 100%, ale na 200%. Všem patří velký dík za bojovnost a chování se jak se tým má chovat.
 
Gambit Jihlava – ŠACHklub Tábor „A“ 2 : 4
I zde zápas začíná pozitivně. Lada si opět poradila rychle se slabším hráčem. Její letité zkušenosti jasně využívá a v soutěžích družstev je na ní spoleh. Další bod rychle přidává Honzík Žilavý. Ránu sobě si dává Richard. Partii pokazil a prohrál. Naštěstí Honza Rybín kráčí k výhře, a tak není strach o zápas. Na předních šachovnicích stojíme vcelku spolehlivě. Sice Lukáš je pod tlakem, ale pozice se blokuje. Honza Simon pojišťuje zápas. Dohodl se se soupeřem na remíze. Tak to má být. Družstvo má mít přednost pře individuelním výsledkem. Honza je zkušeným hráčem. Lukáš se soupeřem už než koukají do pozice, občas zatáhnou a chodí se dívat na jiné partie. Nakonec pochopili, že tahají remízu, protože sám soupeř si to blokoval, místo toho, aby se pokusil o nějaký pěšcový průlom.
Z Vlašimi odjíždíme plně spokojeni.
 
3.kolo
ŠACHklub Tábor "A" - ŠACHklub Tábor "B"  4  : 2
Zápas jsme rozehráli už v 8.00 hodin. Honzík Miesbauer přespal s maminkou u nás v Táboře. Bohužel musel počkat až přijde Lukáš, který "zaspal" (nečte maily) a myslel, že se hraje od 10,00. Jinak všichni přišli, jak bylo domluveno. Trochu unaveně působil Lukášek Dolanský, který vyjížděl brzo ráno, aby si zahrál jak 1. ligu, tak poté 3. divizi. Partie jsme brali jako zahřívací na Harrachov. První (podle očekávání) skončili Martin s Mirkem na 6. šachovnici. Mirek Martina v klidu přehrával. Pak však udělal chybu, když přehlédl figuru a už se vezl. Přesto jsem Martina upozornil, že pokud takto bude hrát na mistrovství Čech H10, dopadne hodně špatně. Jako druhá partie skončila Lukáše s Dominikem. Dominik si to dobře rozehrál, ale najednou i on přehlíží figuru a prohra je na spadnutí. Přichází první remíza v partii Honzy Žilavého s Benem. Partie trochu divočina, ale oba v pohodě. Výsledek zápasu ve prospěch družstva "A" zajistil Richard svojí výhrou nad Honzou Motalíkem. Oba kluci na 1. šachovnici se dívají, jak se místnost vyprazdňuje od kamarádů a naopak plní soupeři z Týna. A tak to dlouho netrvá a dávají si remízu. To boj na 5. šachovnici je nelítostný. Michael, který má elo, často nehraje a je to znát. Přesto nechce odejít poražen. Naopak Anička, která dělá do šachů, zase má za cíl elo získat, a tak se rve o každý bodík s elistou. V zahájení Anička přehlédla pěšce. Mrzelo ji to hodně, ale bojuje dál. Pak ale zase míša vlezl do vidliček a je to vážné. Figura je pryč a Anička postupuje metodicky. Míša vzdoruje. Partie však po 3 hodinách končí výhrou Aničky a zasloužila se o snížení stavu. No byl to pro družstvo "A" risk, v těchto sestavách hrát, některé výsledky jsem očekával, ale družstvo "B" bylo blízko k remíze kdyby.... Na to se ale nehraje.
Víkend dopadl dobře, obě naše družstva jsou v horní polovině tabulky a ostudu neudělaly. Už příště (v listopadu, kdy hostíme "Klokany") může být i rozhodnuto, zda se obě družstva udrží v soutěži pro další ročník.
 
4. kolo
ještě doplním až uvidím partie. 
Do Tábora přijely družstva z QCC Č. Budějovic, Vlašimi a Bohemky Praha. Jediná Jihlava nepřijela z důvodu počasí - náledí na Jihlavsku (info i na webu) jim v tom zabránilo. Takže po ránu se rychle rozhodovalo co s tím a samozřejmě, že vedoucí soutěže dal přednost bezpečnosti dětí. I náš Lukášek Dolanský to neměl jednoduché vyjet z Č. Krumlova. Jeho maminka mi říkal "kdyby nešlo o družstvo, zůstala by doma". I já jsme čekal, že může přijít telefonát, že nepřijede a bude muset nastoupit náhradník či narychlo uzdravit Honzíka Rybína.   
Bohemians Praha "B" - ŠACHklub Tábor "A"  0  :  6
Výsledek jednoznačný, ale na šachovnicích nic moc. Soupeře jsme viditelně podcenili a to se nesmí příště opakovat
 
Bohemians Praha "A" - ŠACHklub Tábor "B" 4,5 : 1,5
Zde jsme čekali jednoznačný výsledek pro soupeře. Říkal jsme si " dopolední zápasy budou jednoznačné, a tak odpoledne začneme brzo. Opak byl pravdou. Tento zápas trval nejdéle díky partii na 1. šachovnici a končil až po druhé hodině odpolední. Takže odpolední zápasy začaly až v 15,00 hod.    
 

5. kolo

ŠACHklub Tábor „A“ – Bohemians Praha „A“

Čekal nás favorit soutěže, který usiluje o postup do extraligy. Tým Bohemky je silný. Před zápasem si děláme nějaké naděje jen na zadních šachovnicích. Proběhla i menší příprava, zejména na přední šachovnici.

Dost brzo skončil Lukáš Dolanský. Dá se říci, že partie byla plně v jeho režii od 14.tahu. V úvodu však soupeř nevyužil špatného rozehrání partie. Spotřeba jeho času 5 minut + přidávací čas za 63 tahů, hovoří za vše. Jak o spěchu v úvodu, tak pak o pohodové hře na výhru. Partii mohl rozhodnout i dříve.
Vedeme 1 : 0

Pak se hrálo dlouho a stále nic. Naše družstvo „B“ už téměř dohrálo. Přichází však rázem konec 3 partií. Richard prohrál, Lukáš dává remis bez konzultace a Lada dává rovněž remis v trochu lepší pozici, ale zeptala se a dostala povolení. Lépe řečeno myslel jsem, že Lukáš bude pokračovat a jeho remíza nás zaskočila.

Stav byl 2 : 2

Lukáš Novák se tentokráte rozhodl pro 1.e4. Soupeř rozehrál sicilku, kterou jsme čekali. V průběhu hry nikdo nedosahoval moc navrch, ale postupně se podařilo Lukáši získat dobrou pozici. Získal sice pěšce, ale měl tam těsně před koncem lepší tahy. I Fritz ukazoval 2,5 pro Lukáše. Lukáš se s remízou moc unáhlil, jednak se nezeptal, a zejména si nezhodnotil řádně pozici. Myslel si, že když má dvojpěšce, není to dobré. Pak si teprve uvědomil, že si ho dobíráním rozhodí do vynikající pěšcové struktury. Hned totiž mohla následovat vynucená výměna posledního páru věží a zisk 2 pěšce a hrála by se dámská koncovka s dvěma pěšci navíc a útokem na zisk 3 pěšce. Velká škoda!

Richard Široký partii s bílýma rozehrál bojácně. Celou partii hrál bez aktivity a čekal než co bude dělat soupeř. Ten měl celou dobu jasně navrch, ale postupně si partii kazil až vznikla remízová pěšcová koncovka. Bohužel Richard zahrál nepochopitelně hloupý tah a soupeř lehce vyhrál. Nevnímat opozici je hrubá chyby, která by se u elistů neměla vyskytovat!

Lada Doležalová, si partii rozehrála dobře. Celou dobu stála mírně lépe, měla iniciativu a soupeře do ničeho nepustila. Škoda, že nenašla zesilující tahy. Partie skončila remízou, v pozici, kdy to bylo vyrovnané a hledal by se těžko aktivní plán. Jen zřejmě za cenu určitého rizika.

Tak a zápas vstupuje do napínavé koncovky.      

Honza Žilavý hrál s černýma. Hned po zahájení si vytvořil dobrou pozici a vypadalo to, že to bude rovněž hra na jednu branku. Zisk pěšce to jen utvrdil. Bohužel v 39.tahu nezahrál dvojúder pěšcem na oba soupeřova jezdce, ale raději se pouští do aktivity krále. Ve 41. tahu soupeř nabízí remis. Dáváme nabídku na remis na obou posledních šachovnicích. Ptám se Jendy, zda to zremizuje a on si věří. Raději povoluji Honzovi přijmout remízu, i když si myslím, že pozice je nejasná a lepší pro nás. Vidím ale jeho únavu. Možná další škoda pro nás.

Stav 2,5 : 2,5

Jenda Simon si rozehrál tradiční sicilku. V partii měl trochu navíc soupeř, ale Jenda držel stále krok. Po velkých výměnách, s mírnou převahou soupeře partie přechází do jezdcové koncovky. Jenda nevhodně nabízí výměnu jezdců a je štěstí, že ji soupeř nepřijal s přechodem do vyhrané pěšcové koncovky. Zde ale musíme brát v potaz, že oba kluci začínají hrát téměř už než na přidávací čas. Nakonec soupeř jezdce vyměňuje, ale to už je zase pěšcová koncovka remis. Nastává podobný osud jako u Richarda. Nejprve Jenda natahuje špatně g pěšce, ale opět toho soupeř nevyužívá a h pěšce přetahuje a blokuje pozici zase do remízy. Nakonec, ale Jenda se unáhlí a snaží se nastoupit pěšcem. Neuvědomuje si, že soupeř ale má vzdáleného volného pěšce. Tahle prohra Jendu moc mrzí, ale partie se hrála 4 hodiny. Připočtěte ještě dopolední dlouhou partii cca 3,5 hodiny a nedivme se. Měl toho plné zuby. Přesto patří mu poděkování za bojovnost.

Zápas jsme prohráli těsně 2,5 : 3,5. Asi jsme měli smůlu, ale favorizovaná  Bohemka nám oplácela porážku z loňského ročníku. Stále nám žije naděje na umístění na „bedně“. Tahle sestava na to má.