ŠACHklub Tábor

 

Zobrazit archív aktualit

TIP: Svatováclavský turnaj 2021 - více zde

1.liga mladšího dorostu sk. JIH roč. 2012-2013

  • Místo konání akce: Česká republika -Jih
  • Datum konání akce: 01.10.2012
  • Začátek akce: 10/2012
  • Konec akce: 04/2013

ŠACHklub Tábor má opět v 1. lize 2 družstva. Družstvo "A" bude patřit mezi kandidáty na postup do extraligy, proto je jeho sestava nejsilnější - co můžeme postavit. Družstvo "B" rovněž není nejslabší, ale jeho cíl je umístit se do 5. místa. I zde hrají hráči - naše budoucnost. Pro letošní ročník jsme dali možnost dalším hostům. Kromě již tradičního Honzy Miesbauera, jsou to kamarádi z Jihlavy. Jejich družstvo z 1. ligy sestoupilo a nepodařilo se jim znovu bojovat v  rámci kraje o postup do této prestižní soutěže. Takže sourozenci Skořepovi budou na soupiskách našich družstev. 

1.kolo: 
ŠACHklub Tábor "A" - QCC České Budějovice "A" 5,5 : 0,5
ŠACHklub Tábor "B" - QCC České Budějovice "B" 2,0 : 4,0

 
2.kolo: 
QCC Č. Budějovice "A" - ŠACHklub Tábor "B"  1,5 : 4,5
QCC Č. Budějovice "B" - ŠACHklub Tábor "A"  0,5 : 5,53.kolo:
ŠACHklub Tábor "B" - ŠACHklub Tábor "A" 1,0 : 5,0

4.kolo:  
SK Pyrit Příbram - ŠACHklub Tábor "A"   1,5 : 4,5
SK Řevnice - ŠACHklub Tábor "B" 3,5 : 2,5

5.kolo:
ŠACHklub Tábor "A" - SK Řevnice 4,0 : 2,0
Vysoce prestižní zápas pro naše hráče, hned z několika důvodů. SK Řevnice je spolufavorit na postup do extraligy s naším družstev. Dále za Řevnici hraje hráč - Vojta Jandl, který hrál za naše družstvo a ještě k tomu chodí do stejné třídy jako Honza Žilavý na Gymnáziu PdC Tábor. Soupeř mění proti dopolednímu zápasu sestavu. Přijíždí Josefínka Králová. Zápas se ve 14,00 hod rozehrává. Hned v úvodu na 6. šachovnici trochu šok pro Danka Vlacha. Soupeřka na něho hraje vídeňskou, kterou Danek nehraje dobře a prohrává hned o pěšce. Ztratil i hodně času nad pozicí, kterou neznal. Na 5. šachovnici Richard hraje v pohodě, útočně a má navrch. Pak přišel i zde šok, když si nechal dát dvojúder a ztrácí figuru. Obě partie mají ale jedno společné, soupeři mají materiál, ale problémy s vývinem. Toho jak Dan, tak Richard využívají k tlaku na krále. Richard nakonec vyhrává a uklidňuje situaci. Vedeme 1 : 0. Na 4. šachovnici postupně se tlaku ubránil Lukáš D. a přešel do vyhrané pozice. Jeho zkušenosti plně uplatnil a zvyšujeme vedení na 2 : 0. Josefínka se stále nemůže vymotat z tlaku Dana, dokonce se dostává i pod časový tlak a přehlíží  mat. 3 : 0 a jsme plně spokojen. Už vzhledem k dalším partiím. Výsledek a výhru pojistil Honza na 2. šachovnici, když stál lépe s Vojtou. Zápas se už než dohrává. Lukáš N. uhrává na 3. desce než remízu - myslím, že stál lépe, ale někde soupeře vypustil. Věžovku ustál. Na 1. šachovnici prohrává Honza M. a tak zápas vyhráváme po 4 hodinách 4 : 2. Všem patří dík za přístup k zápasu od přípravy a jeho průběh.                

ŠACHklub Tábor "B" - SK Pyrit Příbram 5,5 : 0,5
Rozehrání zápasu se mi nelíbí z důvodu pozdního příchodu Beníka k zápasu. Asi měl k obědu rybu a ještě nestíhá autobus. V sobotu to moc nejezdí a o tom kluci moc nepřemýšlí. Po dopolední nevydařené partii, přistoupil k zápasu dobře Jirka Berka na 6. šachovnici. Brzy získává převahu a postupně získává jednoho pěšce za druhým. Co mu vytknout? Když je tam dvoutahový mat, tak by ho měl dát a ne nacházet horší tahy. Jistotou je hra Aničky na 5.šachovnici. Dopoledne vyhrála během první hodiny, i nyní se do soupeřky pustila útočně. Partii holek si postupně přehráváme v zázemí pro trenéry a doprovod. Hledáme zajímavé možnosti za soupeřku. Přeci jenom naše výkonnost je jinde, a tak se soupeřka nebrání nejpřesněji. Anička nakonec získává dámu a partie pomalu končí. Na 4. šachovnici Dominik sehrál po delší době dobrou partii a soupeře postupně aktivní hrou přehrál. Hned na to, soupeř Honzíka R. na 3. šachovnici udělal nepochopitelnou chybu a Honza chytá věž. Soupeř vzdává. Podobné to je i na 1. šachovnici, kde Jakub vyhrává, když získává figury s hrozbou matu. Dohrává se než koncovka na 2. šachovnici. Výsledek partie se průběžně překlápí na jednu a druhou stranu. Kluci řadu možností nevidí. Takže remis je spravedlivá. Výsledek je pro mě velkým příjemným překvapením. Všichni hráči zaslouží pochvalu. 

Komentář k 6. a 7. kolu
Do Vlašimi vyrážíme už krátce po 8 hodině, i když je vzdálená než 44 km. Lukáš Dolanský přijel s maminkou do Tábora už v pátek. Ráno je tradičně sraz před nádražím. Já jsem tam už v 7 hodin, když „expeduji“ družstvo mladých kluků s paní Šímovou do Písku, beru Terezku a jedu ji „vyměnit“ za Aničku. Terezka hraje na Sokole až v 10, tak musí někde přečkat tuhou zimu. S Aničkou hned jedeme zpět na Sojčák, kde nabírám Ladu a Dominika. A pak zpět na nádraží, kde už čeká zbytek hráčů.
 
Cesta do Mladé Vožice byla krásná zimní idylka. Poté se ale naplnily moje obavy. Uježděný sníh a občas led a jedeme než třicítkou. Bezpečně ale dojíždíme do Vlašimi. Tam se setkáváme s Kubou a Tomášem Skořepovými. Takže družstvo „B“ v základu, družstvo „A“ bez Honzíka Miesbauera (dle dohody s jeho oddílem) a tentokráte s Ladou, která nemá atletiku.
 
Spartak Vlašim „B“ – ŠACHklub Tábor „A“ 1,5 : 4,5
Očekávám těžký zápas. Na tento víkend jsem přípravy dělal už v nemocnici po vánocích, v posledních dnech jsme si už jen říkali, co můžeme čekat a co budeme hrát. Sestavy soupeřů jsem odhadl na 100% včetně, že nastoupí Kubík Vojta. Je to talent a je dobře, že už dostává šanci. A po jeho výkonu v 3. kval. turnaji týden předtím v Táboře, důrazně varuji před jeho podceněním. Po hodině hry nic moc, zápas vyrovnaný. Pak, ale již konstatuji, že Honza na 1. šachovnici prohraje. Sám přiznal, že druhou oběť pěšce nemusel. Byl z toho smutný až do doby, než jsme zápas rozhodli. Lada poráží na 6. šachovnici Kubíka, Lukáš na 3. šachovnici se zase vřítil do remízy, ale Tomáš na 2. šachovnici zvládl partii bravurně. Trochu mě pouze zaskočil otázkou, jakým tempem se hraje v domnění, že po 40 tazích se mu něco přidá. Časovku ale zvládá a soupeř dokonce chce hrát jasně remízovou pozici na výhru, ale předchází po chybě do prohrané pěšcové koncovky. Richard přehrává na 5. šachovnici po boji Anežku a Lukáš na 4. šachovnici po 4 hodinách těžké partie poráží Jůlii. Sice v závěru byl u hrací místnosti rachot, hráli jsme v jídelně a děti už měly hlad. Oběd se musel vydával na chodbě, ale příbory byly v hrací místnosti. Jsem s výsledkem i bojovností spokojen.

Protect.cz Humpolec – ŠACHklub Tábor „B“  1 : 5
Opět šokující výsledek. Naše „Bé“ družstvo dokazuje, že má na přední umístění. Na 2. šachovnici vyhrává Ben a krátce na to i Honza na 3. šachovnici. Vstup do zápasu nečekaný. Partie na to nevypadaly, ale chyby soupeřů byly hodně hrubé. Pak ale soupeř snížil. Jakub na 1. šachovnici v dobré pozici přehlíží figuru. Sice se snaží bojovat dál, ale zkušený Jirka mu nedává žádnou šanci. Pak se objevuje u soupeře na 4. šachovnici pláč. Dominik ho poráží, když soupeř dělá hrubou chybu. Nařizuji Aničce na 5. šachovnici, ať dá remízu. Neposlouchá, chce hrát na výhru. To je názorná ukázka jakou mám autoritu. Už mě asi ani nepotřebují. Jsou bojovnou partou. Anička houževnatého soupeře poráží a zápas je vyhraný. Zatímco všechny partie se dohrávaly, na 6. šachovnici jsou v zahájení. Přišlo mi to, že nikdo z nich nechce bojovat a čekají na rozhodnutý zápas. Jirka ale nakonec soupeře v časovce přehrává a upravuje stav zápasu na výborné skóre. Jsem hodně spokojen. Všichni si zaslouží velkou pochvalu.

ŠACHklub Tábor „A“ – Protect.cz Humpolec 4 : 2
Odpolední zápas začíná ve 14,30. Měl by to být klidný zápas, ale opak je pravdou. Po 2 hodinách nevidím zápas jako vyhraný. Budeme rádi za remízu. Dost rychle bylo rozhodnuto na 5. šachovnici, kde Richard jde za výhrou. Partie trvala ale zbytečně dlouho. Přichází první šok. Lada přehlíží obraný tah a dostává mat. Situaci na šachovnici nevyhodnotila dobře a nešla do výměny dam. Byla smutná a věděla, že to není pro družstvo dobré. Naštěstí Tomáš na 2. šachovnici kráčí opět k výhře. Zodpovědně hraje i Honza. Zápas částečně otáčíme. Pak přichází druhý šok. Lukáš se „vřítil“ do prohrané pěšcovky. Soupeř ji ale nehraje přesně a Lukáš se dostává do pozice, kde je hrana partie – může zahrát vyhrávající nebo prohrávající tah. Můžete hádat pouze jednou. Je srovnáno. Když vidím, jak stojí Lukáš D., doufám, že Richard to vyhraje a bude celková remíza. Soupeř Lukáše má asi před očima mlhu. Nejprve nevidí dvoutahový obrat, po kterém by mohl Lukáš okamžitě vzdávat. Krátce na to nevidí dvojúder, kde by získal materiální převahu a rovněž by bylo po partii. Završuje to vlastní chybou a Lukáš vyhrává. To byl naopak příjemný šok. Richard partii dotahuje do vítězného konce. Postupně mi kolegové blahopřejí k postupu do extraligy. Náskok snad neztratíme, ale stále jsem opatrný na výrok postupu. 

ŠACHklub Tábor „B“ – Spartak Vlašim „B“  2,5 : 3,5
Vstup do zápasu by famózní. Dost rychle vyhrává Jirka, když poráží mistra Čech do 8 let. Malý Kuba sice získal pěšce, ale pak si nechal chytit dámu a věž. Druhý bod přidává Jakub na jedničce. Byla to paráda.  Když se dívám na další partie, říkám si, že ten zápas bychom mohli v klidu vyhrát. Nelíbí se mi pouze partie Aničky. Po její partii musím než konstatovat, že to byla její nejhůře sehraná partie za poslední rok. Na to, že byla bílá a v 20. tahu stojí hodně špatně, nevím, co se jí honilo v hlavě. Nic, ať rychle zapomene a vrátí se do herní pohody. Stav 2 : 1 a všechny zbývající pozice se mi v celku líbí. Nejvíce Honzíka na 3. šachovnici. Bohužel pak ale nastal šílený obrat. Ben nezvládl pozici, kdy měl věž+střelce+ pěšce za dámu. Byla tam nesouhra figur a neaktivní střelec. V partii mohl klidně pomýšlet min. na remízu. Dominik si zbytečně nechává sebrat jezdce a završí to tahem, kdy soupeřka provádí krásné odtažné napadení a dáma je fuč. Honzík zbytečně mění nevhodně dámy a za remízu může být než rád. Toho zápasu byla škoda. Přeci jenom tu sehrála roli únava dětí. 1.liga není jednoduchá. Náročná je na dlouhé soustředění a i fyzickou a psychickou přípravu.

V průběhu zápasů proběhla příjemná jednání s trenéry jiných družstev o spolupráci na různé úrovni, přijali naší nabídku spolupráce na soustředění, které bude před velikonocemi v Hlavatcích, takže se můžeme těšit na hráče z Humpolce, Havlíčkova Brodu a i z jiných měst. Rovněž proběhla jednání o vystoupení trenérů na tomto soustředění. Takže začíná velmi dobrá spolupráce mezi oddíly z jiných krajů.    
 
Domů přijíždíme večer v 19,00 hod. všichni v pořádku. Měl jsem zapůjčené auto ze servisu "Autoservis Suchý Slapy u Tábora", kde mi opravují moje poškozené vozidlo po drobné kolizi. Protože mi nemohli opravit auto do odjezdu, nabídli mi náhradní vozidlo zdarma. Už samotné jednání od předání auta do servisu, průběžné informace o opravě a zapůjčení vozidla, udělalo na mě velký dojem, že tento servis mohu doporučovat. Jsem rád, že se cestou nic nestalo. Jedna srna mi přeběhla před autem a druhá se včas zastavila, jinak nevím nevím…  

Pozdější info: Aničku bolelo břicho a po příjezdu domů musela ještě ležet. Tak i zde můžeme vidět důvod její nevydařené hry.                                 
        

Přílohy dokumentu