ŠACHklub Tábor

 

Zobrazit archív aktualit

TIP: Svatováclavský turnaj 2020 v září - zde více

1. liga mladšího dorostu 2009-2010 sk. JIH

  • Místo konání akce: Česká republika - jih
  • Datum konání akce: 03.10.2009
  • Začátek akce: 03.10.2009
  • Konec akce: 30.04.2010

1. liga mladšího dorostu byla dnes zahájena. Do letošního ročníku 2009-2010 jsme vstoupili se záměrem udržet se v soutěži a bojovat v 1. polovině tabulky.

Letos hrajeme i pod novým názvem. Do názvu družstva přibyl název sponzora - táborské firmy SIMOPT Tábor. Doporučujeme sledovat jejich webové stránky. Za pomoc, kterou nám sponzor věnoval a věnuje,  se  chceme odměnit dobrou reprezentací jeho jména.

K prvnímu kolu jsme zajížděli do Náměště nad Oslavou. Sestava byla oslabena, dokonce za maroda na poslední chvíli Lukáše Nováka, jsme večer před odjezdem zajišťovali náhradu. Díky velice pozitivnímu přístupu rodičů jsme zajistili odvoz dětí i plnou sestavu. 

Pro letošní ročník se do sestavy aktivně vrátil Martin Šourek, který loni hrál extraligu za Sokol Klatovy, dále přestoupil k nám Vojtěch Jandl z Bechyně, do sestavy se vrátil host z Prachatic Michal Staněk, tradiční host ze Sokola Tábor Luboš Otradovec opět chce hrát, řada našich hráčů zase trochu více vyspěli a někteří si uhráli ela - Lada Doležalová, Jan Žilavý, Ben Troják, Míša Sovadina atd., další zkušenosti budou sbírat mladíci - Dan Vlach, Honzík Rybín atd, a máme i další děvčata Katku Žilavou a Radku Kváčovou.

1. zápas: ŠK Náměšť nad Oslavou - ŠACHklub SIMOPT Tábor 4,5 : 1,5

Zapas jsme začali velice dobře. Přijeli jsme včas, dobrá nálada v družstvu a vytváří se dobrá parta. Na úvod musím konstatovat, že i přes prohru, přístup všech hráčů byl velice dobrý. Řada z nich měla zájem se i připravit na soupeře.

Vcelku rychlou prohrou nás překvapil Martin Šourek (1. šachovnice) i když hrál svoje zahájení. Poučil se, že v něm má stále co zlepšovat a zejména dodržovat pořadí tahů.  Na poslední šachovnici zase opačně potěšil Danek Vlach, který nahradil Ladu Doležalovou, výhrou nad svým soupeřem. Není důležité že koncovku mohl hrát jednodušeji, ale šel za svým cílem a potěšil. Míša Sovadina prohrál. Výsledek není u této partie tak důležitý, ale poučení z partie. Po oběti střelce za útok na krále nenašel další dobré pokračování a možnosti. Bylo to ponaučení. Chtělo to více další odvahy. Pěťa Knotek hrál zodpovědně, u úvodu si nedobíral pěšce, věnoval se raději vývinu. Pak udělal chybný tah dámou a partie se ztratila. Matěj Bednář se snažil, ale nedopočítal výměny, lépe řečeno vložil nekorektní mezitah, který ho rozhodil, že hned následovala druhá hrubá chyba. Remízou se rozešel Luboš Otradovec s Janou Maříkovou.

2. zápas: ŠACHklub SIMOPT Tábor - DURAS Brno  2 : 4

Zatímco v 1. kole Danek pěkně vyhrál, odpolední kolo odehrál ve spěchu a bez většího soustředění a výsledek byl jasný. Pro tyto mladé hráče je dvojkolo velkou zátěží a někde se to projeví. Opětovně prohrál Michael Sovadina, když postupně ztratil 3 pěšce. v dámské koncovce se ani nepokusil něco vymyslet. Soupeř to převedl do pěšcové koncovky s pěšcem více a lehce vyhrál. Petr Knotek znova prohrál a tak stav zápasu byl 3 : 0 pro soupeře. Luboš Otradovec se přišel zeptat, zda může nabídnout remízu. Přestože dostal souhlas, přišel k partii a viděl, že soupeř udělal hrubou chybu a tak snížil. Martin Šourek a Matěj Bednář stáli materiálně vyrovnaně, ale obě pozice byly lepší pro soupeře. A tak když soupeř Matěje neviděl zisk střelce, nabídli jsme partie za remis a soupeři to přijali. Hráči obou družstev chtěli už domů, protože je zítra čekají důležité boje. Nás derby s QCC a DURAS si to rozdá s dalším favoritem na postup Náměští.        

3. zápas: QCC České Budějovice - ŠACHklub SIMOPT Tábor 1 : 5

Na derby jsme jeli v obměněné sestavě. Soupeř by oslaben, ale jejich kluci se snažili. Rychle skončila partie Lady Doležalové na 6. šachovnici. Přestože hrála úvod nepřesně, Jonáš udělal dvě hrubé chyby a rychle s ní prohrál. Vyrovnání se čekalo na 5. šachovnici, kde náš Vojtěch Jandl hrál italskou nepřesně a ztratil figuru. Soupeř se "namlsal" a zahájil další útok. Nerespektoval, že Vojta si postavil dámu a věž na sloupec kde stál král. Takže když mu pomohl soupeř  odkrýt sloupec, tak nu Vojta dal jednotahově mat. Soupeř byl v šoku. Vedeme 2 : 0.  Následně se vzdal Michalu Staňkovi i jeho soupeř, a tak po hodině a půl máme už zápas téměř vyhraný. Proti Lukáši Novákovi se snažil domácí Kryštof Nuc, ale přehlédl jednoduchou léčku a ztratil figuru. Pak už se partie než dohrávala. Rovněž se už jen dohrával celý zápas. Martin Šourek si to rozehrál pěkně, soupeř měl řadu slabin. Jenže série nepřesných tahů umožnila soupeři obětovat figuru a přejít do nezadržitelného matového útoku. Škoda ztráty této partie. Matěj Bednář sice se přišel zeptat, zda může nabídnout remízu, ale byla mu zakázána, tak vyhrál. Máme první body !!! Příště budeme hostit družstva Říčan "C" a "A".  

4. zápas: ŠACHklub SIMOPT Tábor - Biomedica Říčany "C" 5,5 : 0,5

Další zápas, který jsme považovali za nutný vyhrát, pokud se chceme udržet v 1. lize. Naše družstvo se nevyhlo chřipkové epidemii a zdravotním problémům. Ještě večer volala maminka Martina Šourka, že má teplotu a budeme rozhodovat jeho start až ráno. Zápas jsme tentokráte přemístili do restaurace Beseda na Žižkově náměstí, kde jsme souběžně hráli i zápasy obou družstev 3. divize. Martin na dopolední zápas po vzájemné konzultaci nenastoupil, a tak se měnila i sestava družstva "A" v 3. divizi. Pořád jsme si věřili, že i ve slabší sestavě musíme vyhrát. To se sice stalo, ale vstávaly i vlasy na hlavě. Honza Žilavý nejprve přehrál soupeře, ale najednou to nějak vypustil. Soupeř převzal iniciatinu a měl dokonce o lehkou figuru více. Všichni jsme už viděli, jak Honza dostane dvoutahový mat, ale soupeř ho naštěstí neviděl. Naopak zahrál zbytečný tah a dostal on mat. Vojta Jandl získal rychle figuru, ale pak i on začal prožívat "zatmění slunce". Dostal se pod tlak, proběhla výměna, kde Vojta měl věž a dvě lehké figury proti dvěma věžím, ale stále byl pod tlakem. Soupeř však přestal hrát aktivně a Vojta partii dovedl do vítězného konce. Dále ještě vyhrál i Luboš Otradovec. Lada Doležalová  a Matěj  Bednář, který zaskočil za Martina, stáli dobře. Problémy měl i Lukáš Novák. Proto když probíhaly partie byli jsme trochu v šoku jak to hrajeme. Nakonec všichni mimo Matěje vyhráli, Matěj remizoval (ale jasně vyhranou koncovku totálně vypustil).  

5. kolo Biomedica Říčany "A" - ŠACHklub SIMOPT Tábor  5 : 1

I do tohoto zápasu vstoupila najednou nemoc. Na odpolední zápas přišel Honzík Žilavý, a když mě upozornila paní Nucová a Jandlová, že má teplotu, okamžitě jsme ho posílali domů. Přišel dle dohody Martin Šourek. Matěj Bednář mezitím už šel domů. Museli jsme ho rychle volat zpět a oznámit mu, že bude hrát. Vůbec nepočítal, že by měl hrát nějaký zápas 1. ligy, a tak se na žádného soupeře nepřipravoval. Nu odpolední zápas proti favoritu soutěže, byl už únavný pro všechny. Matěj brzy přišel, že prohrál v miniaturce. Když přišla Lada i Lukáš, zda mohou nabídnout remis, bylo jim řečeno, že ještě ne. Stáli oba vyrovnaně - Lada o pěšce méně, ale aktivně. Poté přišla remíza od Vojtěcha Jandla, který mohl pozici stále zkoušet vyhrát po případné chybě soupeře. Ani se neptal, zda může remízu nabídnout. Martin Šourek v dobré pozici zbytečně otevřel krajní sloupce a na to dojel. Pak se zhroutila pozice Ladě, když úplně vypustila partii a prohrál i Lukáš Novák. Luboš Otradovec dal remízu a zápas skončil naší vysokou prohrou. Stále ale držíme střed tabulky.    

6. kolo ŠACHklub SIMOPT Tábor – Jiskra Humpolec  1,5 : 4,5  

 

Zápasy se odehrály v naší nové klubovně, kterou jsme si pronajaly od města Tábor a sami vybavili za nemalé prostředky. Přesto děkujeme i JčKÚ za podporu a příspěvek na vybavení.  

 

Do zápasů jsme šli, že musíme min. alespoň 1x vyhrát. O úspěchu v zápasech ale rozhodují - příprava na partie, plnění základních prvků pro hraní partie a pokynů. Bohužel jsme se museli obejít bez hostujících hráčů, což náš tým značně oslabilo.  

 

Rozehrání zápasu se moc nepodařilo.  Snad jen na 1. šachovnici to byla pohoda, ostatní stáli podezřele. První skončila Lada Doležalová. Sice povinně vyhrála, ale výkon byl za očekáváním. Soupeř hrál špatně, ale Lada se nevyvarovala hrubých chyb, jako byla např. nevýhodná směna dvou lehkých figur za věž. V koncovce V+J proti S+S+J soupeř vyměnil jezdce, místo aby dal vidličky. Pak dokonce poztrácel oba střelce a prohrál. Šok přišel v podobě prohry Honzíka Žilavého. Soupeřku měl několikrát přehranou, ale vždy ji „vypustil“. Závěr partie byla obdoba jeho partie proti Říčanům C, kde rovněž tlačil, až to přehnal a ztratil figuru. Tehdy soupeř mohl dát i mat, který neviděl, a tak mu ho dal Honza. Tentokráte opět ztratil figuru a před matem vzad. Byla to pro nás velká rána. Další přidal Petr Knotek, který nerespektuje zásady pro zahájení – neudělal rošádu a celou partii hrál pasivně, podcenil tlak na sloupci, ztrácel pěšce a prohrál. Vojta Jandl nehrál partii aktivně (spíše naopak), nechal soupeři udělat dokonce volného krytého pěšce, měnil svoje aktivní figurky a nerespektoval boj o volný sloupec. Následovala tudíž prohra. Lukáš Novák rovněž neudělal rošádu, protože nesehrál přesně zahájení. Dostal se však k dobré aktivní hře na soupeře dobře útočil. Největším soupeřem Lukáše byl ale jeho čas. Ten byl jedou z příčin nepřesností v závěru, ztráta figury už jen vedla k prohře. Když byl zápas rozhodnut, dal Martin Šourek partii za remis. Nebylo o co hrát i když stál dobře.                

 

 
7. kolo Jiskra Havlíčkův Brod – ŠACHklub SIMOPT Tábor 3,5 : 2,5

 

Na odpolední kolo jsme pozvali Petr Schachingera s tím, že ze sestavy vyřadíme Petra Knotka či Honzu Žilavého. Hodně dlouho to vypadalo na Honzu, protože ho dopolední partie hodně psychicky rozhodila. Nakonec nehrál Petr Knotek, protože soupeř navrhl zahájit dříve a Petr nebyl v místnosti.  

Šok nám opět ale připravil právě Honzík Žilavý, když velice rychle prohrál. Nezná v „italce“ léčky a obrany proti nim. Právě nepřesné bránění pozice bylo strůjcem prohry, ale problém byl zejména i věnovaný čas tomuto řešení problému. Na 20 tahů spotřeba cca 4 minuty?!?!?!? Takto se hrát za družstvo nedá. Další prohru utrpěl na 2. šachovnici Petr Schachinger. Partii rozehrál dobře, přestože toto zahájení hrál zřejmě poprvé. Bohužel potom ve střední hře nastavil úplně zdarma jezdce a bez figury se hraje špatně. Vojta Jandl upravil stav na 1 : 2 výhrou, když soupeřka nehrála zahájení přesně. Vojta zvolil jen klidné zahájení, kde soupeř nemůže mít problém. Takže to považujeme za štěstí. Velice zajímavá partie probíhala na 6. šachovnici. Lada Doležalová se dostala do velice dobré pozice – zadržení krále v centru. Úvod partie ale nezvládla, dokonce soupeři umožnila i dvojici volných krytých pěšců. Přesto v pozici to chtělo více promýšlet možnosti, buď zesilovat tlak na krále či jít do oběti věže. To ale znamená vysedět propočty. Nakonec přehlédla šach, ztrátu figury a mat. Stav zápasu upravil a dal naději alespoň na remízu Martin, když vyhrál na 1. šachovnici. Poradil si se soupeřem ve věžové koncovce. Soupeř hrál pasivně. Zápas tak rozhodoval Lukáš Novák. Ten však plně nesledoval stav zápasu, a tak výměnou figur tahal partii do remízy. Soupeř dokonce přehlédl výhru.  

 

Závěrečné čtyři kola nás čekají v dubnu na víkendovém soustředění všech družstev. Pokud nezískáme 6 bodů budeme čekat, kdo spadne z extraligy do naší skupiny. Zda Vlašim či Bedřichov, které budou bojovat o udržení se v extralize.                     

 
Závěr soutěže:
8. kolo: ŠACHklub SIMOPT Tábor - Biomedica Říčany "B" 5 : 1
Tento zápas nám soupeř ulehčil. Nastoupil pouze s 5-ti hráči, proto Lada vyhrála kontumačně. To nás nabudilo tak, že brzy jsme zápas rozhodli. Pěkná výhra Honzíka Žilavého a Martina Šourka dávalo předzvěst vyšší výhry. Luboš nabídl remízu aby pojistil výhru a 3 body. Zápas se pak už než dohrával. Lukáš vyhrál a Vojta ve vyhrané pozici, ale s horším časem zopakoval tahy a remizoval. To bylo jediné, co se nám nemuselo hodit, protože se očekávalo, že více družstev  bude mít stejný počet bodů a bude právě rozhodovat počet partiových výher.
 
9. kolo: Vlašim "B" - ŠACHklub SIMOPT Tábor  2,5 : 3,5
Zápas o kterém jsme věděli, že nás může posunout do 1. ligy i pro příští sezónu. Rovněž nám nahrávalo, že dva hráči soupeře bojují v extralize, kde jejich družstvo "A" bojovalo o udržení v této nejvyšší prestižní soutěži  mládeže. Nejprve rychle vyhrála Lada pěknou útočnou partií. Druhý bod se rýsoval u Honzíka Žilavého, ale jak hrál dále nic z toho zatím nebylo. Zápas jsme ale měli pod kontrolou, Martin stál dobře, Luboš chytil figuru a stál na výhru, jediný ohrožený byl Lukáš Novák. Když stál Honza na výhru, dostal pokyn Vojta Jandl, aby dal partii za remis. Poté se ukázalo, že to byl trochu risk. Jelikož Honzíkovi nebylo dobře, dostal pokyn k remíze a rovněž Martin v klidu remizoval. Lukáš nevydrřel tlak soupeře, který vyrovnal. Rozhodovala partie Nely a Lubošem na 2. šachovnici. Luboš měl o figuru více a převaha byla stále větší. Nela stále nevzdávala. Asi si myslela, že Luboš to nezvládne na čas. To však už bylo v pozici, která nepotřebovala mnoho času. Luboš dovedl partii k výhře a naše družstvo těsně vyhrálo. Zde už jsme věřili, že se udržíme.     
 
V neděli:
10. kolo Bohemians Praha - ŠACHklub SIMOPT Tábor 3,5 : 2,5
Tento zápas nezačal pro nás dobře, Lada prohrává velice rychle. Kontruje Honza a srovnává na 1 : 1.Ostatní partie nejasné. Po dvou hodinách se vyjasňuje, Lukáš nestojí dobře, Martin a Luboš naopak dobře. Nejasno je u Vojty. Potom Vojta se dostal do problémů, stojí na prohru. Soupeř nevidí výhru. Vojta se dostal do remízové pozice. Když už se tím uspokojil, zahraje tah a nabízí remis. Soupeř přijal, ale ani jeden si neuvědomuje, že zahrál prohrávající tah. Bylo to velké štěstí. Luboš stojí už na výhru, Lukáš naopak na prohru. Také tak partie dopadly. Martin dělá v remízové (možná i lepší) pozici hrubou chybu a okamžitě vzdává. Škoda. Těsná prohra mrzí.