ŠACHklub Tábor

 

Zobrazit archív aktualit

TIP: Svatováclavský turnaj 2020 v září - zde více

1. liga mladšího dorostu sk. JIH roč. 2010_2011

  • Místo konání akce: Čechy
  • Datum konání akce: 02.10.2010
  • Začátek akce: 02.10.2010
  • Konec akce: 30.04.2011

Tradiční soutěž, které se pravidelně zúčastňujem. Letos máme v soutěži dvě družstva. Družstbo "A" skončilo v minulé sezóně na 7. místě, proto se udrželo v soutěži. Družstvo ŠACHklubu SIMOPT Tábor "B" vyhrálo KP, tak se probojovalo do soutěže postupem. I letos budeme reprezentovat našeho sponzora firmu SIMOPT Tábor. Podívejte se na jeho webové stránky a zjistěte si co tato firma zajímavého nabízí. Domácí zápasy budeme hrát v naší nově vybavené a vyzdobené klubovně. Všechny zájemce zveme do naší klubovny.
 
Cíle našich družstev jsou: Silnější družstvo má cíl být do 3. místa, slabší družstvo nebýt poslední (jsou nejslabší). Ligu hraje 12 družstev. Favoritem je družstvo Biomedica Říčany a Bohemians Praha "A".
 
Na první 3. kola jsme nastoupili oslabeni o 2 hráče. Nemohli nastoupit Luboš Otradovec a Honza Žilavý. Přesto náhradníci je zastoupili dobře, a tak je jen škoda, že se nepodařilo vyhrát všechny zápasy. Soutěž bude určitě vyrovnaná, takže zatím je to dobré.
 
1. kolo:
ŠACHklub SIMOPT Tábor "B" - ŠK Praha Smíchov  4 : 2
Sestavu soupeře jsme téměř odhadli celou, takže příprava byla vhod. Rychle jsme se ujali vedení. Lada v miniaturce (20 tahů) vyhrála - aktivně rozehrála, soupeř hrál bez rošády, a tak to byl nakonec útok na zadrženého krále v centru. Další bod přidal Honza Simon. I zde byla miniaturka. Soupeřka si vlezla do vidličky K+D a vzdala. Další bod získal dobrou hrou Honza Rybín. Už v 10. tahu měl 2 pěšce. Soupeř nezvládl zahájení. Když získal 14. tahem 3. pěšce, začalo se hrát na jednu branku. Pěšce rozeběhnul a proměna byla jasná.  Závěr nenechal na sebe dlouho čekat. Vojta Jandl pojistil výhru nabídkou remízy, kterou soupeř přijal. Vojta hrál neaktivní zahájení, které po rychlých výměnách přešlo do koncovky těžkých figur. Přestože stál lépe jistota byla jistota. Lukáš Novák sehrál partii velmi dobře a aktivně. Nakonec jeho partie skončila remízou, když nevyužil některé dobré šance na zesílení. Jedinou prohru zaznamenal na 1. šachovnici Martin Šourek. V 15. tahu ztratil pěšce, a když ještě se rozhodl pro"oběť" věže za střelce a pěšce, koncovka střelec proti věži se hrála špatně.  
 
ŠACHklub SIMOPT Tábor "A" - Jiskra H. Brod 2 : 4
Zápas se hrál až v neděli. 1. a 2. kolo mělo družstvo přeloženo ze soboty na neděli a nedělní zápas byl přeložen na sobotu. Tento zápas se vydařil. U tohoto družstva budeme hledat optimální sestavu, ale jeho síla se může ještě zajímavě projevit. Neznáme bližší podrobnosti, ale z partiového materiálu můžeme hodnotit. Na 1. šachovnici Matěj Bednář remizoval už ve 14. tahu. Zřejmě zápas byl už rozhodnutý. Petr Knotek po dobrém rozehrání udělal v 15. tahu nepřesnost, která vybídla soupeře k aktivitě. Po ztrátě pěšce v 18. tahu nenašel dobré pokračování a byl zatlačen. Soupeř prolomil střed a dvojice pěšců ženoucí se na pole proměny rozhodla. Richard Široký ustál tlak na jeho pozici a po bojovné partii remizoval. Honza Motalík ztratil v 18. tahu figuru a bylo po partii. Nedokončil vývin, a tak ho Simona pěkně slovila. Šťastně dopadla partie pro Bena Trojáka. Byla to dlouhá a bojovná partie. Končila věžovkou, ale poté co oba ji hráli nepřesně, přešli do pěšcovky, kde soupeř zahrál špatně a místo toho, aby pěšce zastavil, tak jej pustil na pole proměny.  
      
2. kolo:
ŠK Řevnice - ŠACHklub SIMOPT Tábor "B" 3 : 3
Byl to pro nás důležitý, těžký a nakonec nešťastný i šťasný zápas najednou. Důležitý pro náš vstup do soutěže. Chceme hrát o přední umístění. Těžký? Protože soupeř přijel v námi předpokládané sestavě. Pouze jsem čekal jiného hosta. A síla? V porovnání ela, hrála než malinko pro nás. Zápas začíná pro nás špatně. Na šachovnicích, kde jsme čekali body, není z toho nic. Vojta Jandl rozehrál partii dobře. Pak zase aktivitu předává soupeři. V 18 tahu ztráta pěšce a začíná boj o remízu. Bohužel výměnami se Vojta žene do prohrané pěšcovky. Honza Simon po bojovném zahájení přenechal iniciativu rovněž soupeři a po zápletkách ztrácí v 26. tahu figuru. A je vymalováno. Jak zachránit zápas? Naštěstí Lada Doležalová má svůj den. Úvod patří soupeři, ale Lada vyrovnává hru a začíná hrát odvážně aktivně. To ji přineslo zisk figury v 27 tahu. Tomu však napomáhá soupeř. Nechtěl měnit dámy, tak zvolil "oběť" střelce, ale výsledkem byla ztráta pěšce. Partie přešla do věžové koncovky, kde Lada nevěděla jak to hrát. Naštěstí ji pomáhá soupeř a odevzdává důležitého krajního pěšce. Soupeř to nezvládá a nabízí výměnu věže. Přechází však do prohrané pěšcové koncovky. Lukáš Novák "smetl" soupeře. Hrál celou dobu aktivně a v 30. tahu získal figuru. Čas měl dobrý, takže partii vedl do vítězství. Byl to bod, se kterým jsme moc nepočítali - děkujeme. Začínáme znova uvažovat o celkové výhře. Vždyť Martin Šourek získal rovněž figuru a Danek Vlach stojí na výhru. Danek však neví jak to vyhrát. Je vidět, že se trápí s pozicí, tak rozhodujeme, aby nabídl remízu a věříme Martinovi. Když padla remis Martin kazí a figuru vrací. Pak se partie hraje až do večera. Oba hráči chtějí vyhrát. Byla to paráda se na ně dívat jak "dřou". Hrála se věžová koncovka, kde Martin má na jedné straně 2 volné spojené pěšce a na druhé straně jednoho pěšce proti 3 spojeným pěšcům soupeře. Martin v závěru nenachází výhru. Škoda. Partie končí remízou a vysokou školou z věžovky. Objektivně uznáváme, že remíza je spravedlivá. 
            
Jiskra Humpolec - ŠACHklub SIMOPT Tábor "A"  5 : 1 
Partie zatím nemáme a ve Vlašimi jsem nebyl. Takže bez komentáře. Výsledek ale o něčem vypovídá. Kluci byli už ve 4 hodiny doma!?!?! 
 
3. kolo:
QCC České Budějovice - ŠACHklub SIMOPT Tábor"B" 2,5 : 3,5
Derby je derby. Výkonnost jde stranou a rozhodují i nervičky. Vždy jde zejména o soustředěnost na partii hned od začátku. Během půl hodiny končí Lada Dolažalová. Velice špatnou hrou podlehla v miniaturce. A naše plány, kde bodovat vzaly za své. A to jsem ji upozorňoval, aby soupeře nepodcenila. Naštěstí v té době měli dobře rozehrané partie Lukáš Novák a Honza Simon. Lukáš zadržel soupeři krále v centru a byla to než otázka času. Honza hrál velice dobře-aktivně a postupně zvyšoval tlak na pozici soupeře. Partie byla krásnou ukázkou, jak po rychlých výměnách přejít do vyhrané pěšcové koncovky. Třetí bod získává Vojta Jandl. Zahájení nic moc, ale soupeř skočil na "špek". Závěr ze strany Vojty, přestože vyhrál, nebyl dobrý. O tom si promluvíme. Honza Rybín tentokráte nezískal aktivitu. Naopak mohl rychle prohrát, kdyby soupeř věděl o braní mimochodem. Další štěstí měl Honza i v závěru, když soupeř přehlédl figuru. Pokyn k nabídce remízy byl na místě a soupeř ji přijal. Výsledek byl pojištěn. Martin mohl hrát v klidu. Partii měl dobře rozehranou, ba přímo na výhru. Bohužel nesoustředěnost a podcenění pozice znamenalo ztrátu figury a partie. 
 
ŠACHklub SIMOPT Tábor "A" - Spartak Vlašim "B" 1 : 5
Zápas hraný v sobotu odpoledne nezačal dobře. Zbrklá hra Matěje Macka zaznamenávala postupné ztráty. Jako první samozřejmě prohrál. To ještě už od 5. tahu stál na prohru Honza Rejthar, který ztratil svoji naivní hrou věž. Pak se ještě hodinu trápil. Další prohru přidal Honza Motalík. Partii rozehrál dobře, ale pak přehlédl figuru a i zde bylo po partii. Všechny tyto partie měly jedno společné. Zbrklá hra našich hráčů!!! Zbytek našich hráčů už bojoval. Velice příjemně překvapil Jirka Berka, který dlouho držel lepší pozici. Nakonec rozhodla zkušenost soupeře a partii otočil. Překvapení připravil Petr Knotek. Byla to však šťastná výhra, ale historie se neptá. Matěj Bednář měl těžkou pozici a podle toho partie dopadla.