ŠACHklub Tábor

 

Zobrazit archív aktualit

TIP: Mezinárodní velikonoční turnaj 2019 - "O pohár Mistra Jana"

2. divize 2017_18 2. kolo

  • Místo konání akce: Tábor - klubovna ŠACHklubu Tábor
  • Datum konání akce: 04.11.2017
  • Začátek akce: 10,00 hod.
  • Konec akce: 16,00 hod.

Dosti nečekaná výhra nás potkala v 2. kole 2. divize. Doma jsme přivítali soupeře z Jindřichova Hradce. Po tuhém 5 hodinovém boji jsme vyhráli 4,5 : 3,5. Ze základní sestavy nastoupili jen 2 hráči.

ŠACHklub Tábor - Slovan J. Hradec 4,5 : 3,5
1.šach.: D. Hák - J. Lener 1 : 0
2.šach.: J. Odehnal - V. Königsmark 1 : 0
3.šach.: L. Fučíková - H. Outrata 1 : 0
4.šach.: A. Kadlecová - V. Kutnar 0 : 1
5.šach.: V. Měřínský - J. Plucar 0,5
6.šach.: V. Růta - K. Brožek 0 : 1
7.šach.: A. Žilavá - J. Tippl 0,5
8.šach.: M. Malimánek - S. Ližan 0,5

Měli jsme velké starosti se sestavou. Ze základní sestavy byly omluveny - L. Doležalová (měla včera maturitní ples), A. Tůmová (byla rovněž na plese kamarádce Ladě), J. Šimeček (nemoc a pracovní vytížení), J. Rybín (ozval se večer, že nebude, že marodí, ale já jsem otevřel sms až ráno), D. Šustr (florbal), M. Šourek (mimo Tábor). Nic slavného ani u náhradníků. Na poslední chvilku ráno jsme sehnal Marka Malimánka, za což patří díky.

Nejprve prohrál Vítek. Dost rychle se mu pozice zhroutila a tak se vzdal. 

Pak remizovala Anežka. Měla o pěšce méně, ale byly tam nestejnopolní střelci a ona to udržela. Paráda. Soupeř o cca 200 bodů silnější. 

Zápas vyrovnala Leona. Já jsem jí říkal, že hrála zase jak za "mlada". Bez rošády (zbytečný tah), ale útočně. Šachy už moc nehraje, ale znalosti se nevytratily. Pouze se zeptala, zda udělala správně braní mimochodem. Soupeř tlaku neodolal. Když mu chytla figuru a nastaly by další ztráty, tak se vzdal. 

Já jsem zvýšil náskok. Je pravda, že jsem zadarmo odevzdal hned v úvodu pěšce. To jsem se ještě nesoustředil na partii. Pak jsem odevzdal dalšího na kraji, myslel jsem, že na opačné straně budu matit. Bohužel jsme našel za soupeře obranu, tak to byla zbytečná další ztráta. Mohl jsem hrát v klidu - po chránit, a stále myslet na oběť. Pak, ale soupeř se stáhl s jeho jedinou aktivní figurkou a já už mohl jít za svým plánem. Jeho jezdec na h2, či věž na f2 a dáma na d2 nehrály. Takže oběť na h3 a útok po g sloupci byl jasný. Když jsem skoro dával mat či chytal dámu se soupeř vzdal. Přesto panu Königsmarkovi musím opět vyslovit uznání, jaké dobré šachy v jeho věku hraje. Má můj velký obdiv. 

Vašek jen remizuje. Velká škoda. To jsem viděl jako vyhranou partii za něho a říkám si, že ta půlka může chybět. 
Andrejka prohrává a stav je opět vyrovnaný. Snažila se dobře, ale přeci jenom dnes neměla dobře rozehranou pozici. Chtěla ještě hrát na věčný šach, ale nepovedlo se. 

David nakonec chytá soupeři dámu za věž a hravě si pak už jde pro vítězství. Partie to byla, ale dosti divoká. Zřejmě remíza tam byla. David si myslel, že už vyhnaného krále bude matit, ale vždy tam byla výmluva. Pak, ale soupeř dělá chybu, nechá si roztrhnout pěšce a David vidí dvojúder na krále a dámu věží.    

Takže remíza zápasu je zde. 

Ale hraje ještě Marek. Má 2 pěšce a střelce proti věží a 2 pěšcům. Partie je prohraná. Marek ale přehlíží remízu. Soupeř, ale nedokázal pozici vyhrát, provedl špatně výměny a krajní pěšec mu už neprošel. Marek měl krále pod pěšcem. Dobrá koncovka pro výuku příští týden. Takže Marek vybojoval pro nás výhru!!! Paráda.

Děkuji všem za přístup. Věřím, že se docházka zlepší a že už budou nastupovat hráči, kteří dosud nehráli.