ŠACHklub Tábor

 

Zobrazit archív aktualit

TIP: Mezinárodní velikonoční turnaj 2019 - "O pohár Mistra Jana"

2.divize 2012_13

  • Místo konání akce: Jihočeský kraj
  • Datum konání akce: 01.10.2012
  • Začátek akce: 01.10.2012
  • Konec akce: 30.03.2013

Poprvé hrajeme 2. divizi. Tato soutěž je pro nás opět jako trénink pro mladé hráče a zejména je pro hráče ročníků, kteří už nemohou hrát mládežnické akce.

1. kolo:
ŠACHklub Tábor "A" - ŠS Reality Bechyně "B" 0,5 : 7,5
Tento zápas byl velkým debaklem. Příčinu hledejme i v plné klubovně, protože se zde hrála 3. divize a zápas s Bechyní se po dohodě kapitánů předehrával. Sám jsem skončil jako první a oprávněně mi Pišta (soupeř) vynadal, že se starám o partie dětí a ne o svoji. Chybou hned v zahájení je z partie miniaturka. Postupně jsme končili všichni jen Lukáš Novák remizoval. Byla to ostudná porážka, ale patříme mezi nejslabší družstvo. Věřím, že se budeme zlepšovat a náš čas přijde.

2. kolo:
Spartak Kaplice - ŠACHKlub Tábor "A" 4,5 : 3,5


3. kolo:
ŠACHklub Tábor "A" - QCC Č. Budějovice "C" 3,5 : 4,5


4. kolo:
ŠACHklub Písek "C" - ŠACHKlub Tábor "A" 5,5 : 2,5
Na tento zápas jsme jeli vlakem. Hlášená ledovka byla jasným sdělením co dělat. Zážitek jsme měli hned při odjezdu z Tábora. Po několika stovkách metrů se vlak v polích zastavil (..zamrzly CD ROMy ..) a už jen poskakoval vpřed. Nakonec se musel vrátit do Tábora a přestupovali jsme do jiného vlaku. Nakonec jsme do hrací místnosti dorazili v 9,30 hod. Cestou jsme jako jediný hodil na ledu "boudu". Hold technické služby v Písku chodníky nezvládly. Ještě, že domácí hráči nevyužili naší nabídky začínat v 9,00 hod. 
Trochu byl problém postavit družstvo. Volno dostali: J. Žilavý (generálka na vánoční koncert) L. Novák (Rakousko), L. Odehnalová (zkouškové), L. Dolanský (odpočinek po 1. lize), holky - Lada a Katka (příprava odpolední oslavy), P. Knotek ( den po maturitním večírku - to se nedá) atd. 
Jsem velmi rád, že už tak vytížení hráči z 1. ligy opět zasáhli do bojů - H. Rybín, D. Vlach, B. Troják, A. Tůmová a R. Široký. Takže soupisku doplnil H. Motalík a M. Bednář.
Po hodině hry jsem byl spokojen s pozicemi na všech šachovnicích, mimo mojí. Za půl hodinky ale nezvládl koncovku Honza M. na 8.šachovnici. Krátce na to druhý bod pro domácí pusti Dan V. na 5.šachovnici. Velice se mi ale líbí pozice Richarda Š., Honzíka R., Matěje B. a Bena T. Soupeř mi nabízí remis, tak ji beru. Bohužel Richard přehlíží tah soupeře a partii hraje "zklamaně" až do matu. Stál na výhru. Stav 3,5 : 0,5 nenasvědčuje nic dobrého. Partii za remis dává Honzík R., i když stál i on na výhru a aktivně. Anička T. rovněž přehlíží výhru a když soupeř přehlíží výborný tah, partie konči rovněž remízou. U obou to bylo ještě z malá zkušenost s danou pozicí. Přesto výborně zahrané partie. Výhru získává Matěj B. Konečně po dlouhé době si Matěj užívá výhry. Už minule mu utekla. Nakonec Ben T. pozici prohrává, ale za bojovnost rovněž chválím. 

5. kolo:
ŠACHklub Tábor "A" - Spartak Počátky 4,5 : 3,5
Dnes jsme hráli o poslední místo a to jsme prohráli, protože jsme těsně porazili soupeře. Obě družstva dosud nebodovala, a byli jsme na předposledním místem jen na skóre. Opět jsme hráli v sestavě dle možností, potřeboval jsem dát mladým klukům a Ladě příležitost se rozehrávat, protože nás brzo čekají zase důležité zápasy v 1.lize. V základní sestavě tuto sezónu zřejmě nenastoupíme. Přesto první čtyřka hrála už po třetí kompletní. Honza a Lukáš ale prochází těžkou zkouškou, ale prohry, které je provází vznikají po bojovných partiích. I dnes jsme musel zejména Honzu pochválit za bojovnost. Dlouho soupeře tlačil, ale on nakonec uplatnil zkušenosti. I soupeř jeho výkon ocenil. Lukáše jsme dnes nesledoval, tak ani nevím, co se stalo. Na 3. desce byl souboj trenéra se svým svěřencem a nejlepším naším mladým hráčem. Přiznávám, že jsme se musel důkladněji připravovat. Martin je dobrý hráč, v současnosti musí ale dávat přednost škole a na šachy není tolik času. K tomu ještě trénuje naše začátečníky. Za Počátky hostuje již několik let, protože v týmu působí jeho dědeček. Já jsem rád, že hraje a dostal příležitost na předních šachovnicích.  Po hodině hry, jsem zápas hodnotil pozitivně, zejména zadní šachovnice si partie rozehráli podle mých věčných rad. I Ben na 4. šachovnici hrál dobře. Jeho soupeřem byla ale i jeho zbrklost, a tak pozici nedopočítal. Po cca 1,5 hodině vyhrává Danek na 7. šachovnici. Soupeře porazil přes vazbu a průnik věží do soupeřova tábora. Paráda. Vzápětí Katka na 8. šachovnici jen remizuje. Celou dobu hrála dobře, a když stojí na výhru udělala hrubou chybu a soupeř našel věčný šach. Mrzelo to mě i jí. Ukázal jsem jí pak jak měla pokračovat v dámské koncovce. Nevadí, je to zkušenost. Pak se zápas otáčí. Prohrává Lukáš na dvojce a Ben na čtyřce. Jsem překvapivě v klidu, protože si ve své partii věřím, Martin udělal nepřesnost a já z toho vytěžil tlak a a dva pěšce. Po cca 3 hodinách přehlíží chytání jezdce a vzdává. Stav zatím 2,5 : 2,5. Když ale vidím partie na 5. a 6. šachovnici je klid a pohoda. Lada hrála s lehkou figurou více. Dnes partii dobře sehrála bez větších připomínek - jako "za mlada". I zde soupeř po průniku její věže partii vzdává. Honza na pětce má rovněž o lehkou figuru a 2 pěšce více. Jsou tam dámy, tak jen sleduji, aby nevznikla chyba jako u Katky. Sice hrál závěr trochu komplikovaně, ale dovádí partii do výhry a tím i zápas. Dohrává se jen na jedničce, kde ale Honza nakonec podléhá. Je to naše první historická výhra v 2. divizi. S výkonem a přístupem svěřenců jsem plně spokojen. Díky. Sice jsme v pásmu sestupu, ale pořád je to pro nás tréninkové soustředění. Nejvíce mě ale trápí výkon Bena. Musíme se na to podívat. Jinak výsledky na: http://db.chess.cz/soutez.php