ŠACHklub Tábor

 

Zobrazit archív aktualit

TIP: Mezinárodní velikonoční turnaj 2019 - "O pohár Mistra Jana"

3. divize 2010-2011 Střed

  • Místo konání akce: Jihočeský kraj
  • Datum konání akce: 01.10.2010
  • Začátek akce: 01.10.2010
  • Konec akce: 31.03.2011

Dlouhodobá soutěž pro všechny oddíly v kraji. 3. divizi hrají tedy jak dospělí, tak děti. Soutěž bereme jako trénink při vážných partiích a naší propagaci. Rovněž budeme reprezentovat našeho sponzora SIMOPT Tábor. Soutěž budou hrát naše děti, které mají elo, 3. a 4. výkonnostní třídu. Doplnit soupisky můžeme ještě do 30. listopadu. Na soupisce jsou i rodiče dětí, které mají zájem si zahrát a pomoc dopravit děti na venkovní zápasy. Na soupisce je jeden host - Leona Odehnalová ze Sokola Tábor.   
 
1. kolo
 
ŠACHklub SIMOPT Tábor "B" - ŠACHklub SIMOPT Tábor "A"  4,5 : 0,5
1. Jan Žilavý - D. Šustr 1 : 0
2. Jan Rybín - Jan Svoboda 1/2
3. Ben Troják - M. Šustr 1 : 0
4. Dan Vlach - Švanda 1 : 0
5. Žilavá - Doležal 1 : 0
Družstvo ŠACHklubu SIMOPT Tábor "B" bylo na všech šachovnicích silnější, proto výsledek nepřekvapuje. Rozhodující bylo probrat po zápase hned všechny sehrané partie s účastníky a rozebrat chyby - někdy často tradiční.
 
6. kolo - Předehrávka
Sokol Tábor senioři - ŠACHklub SIMOPT Tábor "A"  4,5 : 0,5
1. Zabloudil - Říha  1 : 0
2. Procházka - Bednář 1 : 0
3. Severa - Doležalová 1 : 0
4. Kubásek - Knotek 1 : 0
5. Vaněk - Široký 1/2
 
I v tomto zápase byli soupeři na všech šachovnicích o hodně silnější.
 
2. kolo
 
Sokol Tábor Junioři - ŠACHklub SIMOPT Tábor "B"  
zápas byl odložen z důvodu účasti našich dětí na M-Čech H12-16 v Harrachově.
ŠACHklub SIMOPT Tábor "A" - mělo volný los.
 
 
3. kolo
 
ŠACHklub SIMOPT Tábor "A" - Sokol Tábor Junioři 3 : 2
Přestože k zápasu opět nenastoupila nejsilnější sestava, kluci si vedli velice dobře! Rychle vyhrál Petr Schachinger (2.šachovnice), který porazil elistu (1401), když mu chytil dámu. Krátce na to vyhrál Honza Svoboda (5. šachovnice), zde jsme bod čekali. Příjemně překvapil Dominik Šustr (4.šachovnice). V partii nejprve nastavili figuru, ale pak chytil soupeři dámu. Dominik pak dovedl partii a tím i zápas do vítězného konce. Dlouho se pak hrály partie na 1. a 3. šachovnici, obě jsme po boji prohráli - jak Honza Říha, tak Honza Motalík.  
 
ŠACHklub SIMOPT Tábor "B" - Silon Sezimovo Ústí  2,5 : 2,5
K zápasu nenastoupil Honza Žilavý a tak družstvo nebylo v základu. Velmi rychle ale vyhrál ing. Rybín (5.šachovnice), když dal soupeři na h7 mat. Pak nastal dlouhý boj na všech šachovnicích. Po téměř 3 hodinách skončila partie na 2.šachovnici, kde Ben Troják udržel remízu ve věžové koncovce. Nešťastně prohrál Danek Vlach (3.šachovnice), když stál velmi dobře a útočně, ale přehlédl vazbu, a tak figurka nenapadla dámu, ale přímo ji nastavil. Prohra hodně mrzela. Naopak velice dobře zahrál Michael Sovadina (4.šachovnice) a soupeře postupně přehrával a získal bod. Honzík Rybín (1.šachovnice) vzdoroval zkušenému Janu Mošničkovi dlouho a pozice byla remízová. Bohužel neznalost pozice a větší odvaha mu zabránila získat body pro družstvo a vítězství v zápase. Obrana, nebyl ten dobrý lék v partii, a tak prohrál.
 
Všichni mladí hráči, obou našich družstev, si zaslouží velkou pochvalu za přístup k partiím a soustředění se na partie. 
 
Za 14 dní to bude složitější, protože se hraje 1. liga a 3. divize v jeden den. Družstva pro 1. ligu i 3. divizi budou oslabena Zejména za družstvo "A" v 1.lize nastoupí mládí ze zadních pozic soupisky, rovněž za družstvo "B" nastoupí mladí nováčci.    
 
4. kolo
Spartak Soběslav "B"  - ŠACHklub SIMOPT Tábor "B" -  2,5 : 2,5
Jelikož se hrála i 1. liga podrobnosti moc neznáme. Přesto je to dobrý úspěch. Říkal jsem Honzíkovi Rybínovi, že má pozdravovat mého kamaráda Milana Mrňu a možná mu nechá remízu. Jak mi řekl - nepozdravoval, tak prohrál a zápas skončil remízou.
 
Silon Sezimovo Ústí "B"  - ŠACHklub SIMOPT Tábor "A" -  3 : 2
Poprvé nastoupila Leona Odehnalová, která po roce a půl si zahrála vážnou partii. Přeci jenom vysoká škola má přednost. Honzík Říha dal přednost honu - nic nám ale nestřelil. Hráči Silonu čekali dokonce v naší klubovně. Neuvědomili si, že v naší klubovně hraje jejich družstvo pouze 1. divizi. Zápas to byl zajímavý. Dost brzo jsme vedli 2 : 0 Vyhrál Martin Šustr nad Mošničkou ml., brácha Dominik nečekaně porazil Rudu Medka. Pak však prohrál Honza Motalík a Honza Svoboda. Takže rozhodovala partie na 1. šachovnici. Leona stála hodně dobře, snad i na výhru, ale problém s časem narůstal. V časové tísni vstoupila do matu, který soupeř viděl. Škoda!  
 
5. kolo
 
ŠACHklub SIMOPT Tábor "A" - Spartak Soběslav "B" 3 : 2
Základní sestavu letos asi nezažijeme, ale přesto kluci bojují. Po hodině hry vedeme 2 : 0 výhrou Dominika a Martina Šustrových. Pak prohrává Honza Motalík. Partie se mu dnes vůbec nepovedla. Hrál rychle a 4 špatné tahy během 9 tahů rozhodly. Matěj nabídl Podlešákovi remízu, kterou soupeř přijal. Zápas rozhodovala partie na 2. šachovnici. Přestože Vladimír Šourek vedl nad Petrem Schachingerem o pěšce, nabídl remízu a tím jsme vyhráli! Objektivně, byla by to koncovka na hodně dlouho. Družstvo "A" konečně bodově dotahuje družstvo "B".   
 
ŠACHklub SIMOPT Tábor "B" - Sokol Tábor Senioři  1,5 : 3,5
K zápasu nenastoupila základní sestava. Ben Troják včera oznámil, že musí "péci" na vánoce, Míša Sovadina onemocněl. Přesto to byl zajímavý zápas. Honza Žilavý se proti Františkovi Zabloudilovi snažil, ale zkušenost je zkušenost. Hrála se sicilská obrana. Dobře opět zahrál Honzík Rybín a po chybičce Dr. Budila se mu nabídla remíza, kterou soupeř přijal. Honzík byl viditelně spokojen. Danek Vlach umí rozehrát dobře partie. Dobře tlačil proti Jirkovi Severovi, ale chybička a ztráta figury rozhodla. Po zápase mi volal Jirka, že asi prohrál na čas. Nevšiml si, že naše partiáře (jsou dělány pro děti a mládežnický šach) jsou na 1. straně než na 30 tahů, a on si myslel, že nesplnil počet tahů. Na 4. šachovnici nastoupila, proti panu Kubáskovi, Anička Tůmová. Snažila se a vytěžila remízu. Panu Kubáskovi dokonce zazvonil mobil, který špatně na začátku vypnul. Soupeřka výhru nereklamovala a partie pokračovala. Naším cílem nejsou takovéto výhry, děti si chtějí pořádně zahrát. Velký boj se odehrával na poslední 5. šachovnici. Ing. Rybín bojoval s Frantou Vaňkem, který obětoval věž za útok. Zřejmě nevyšel, tak nabídl remízu, která byla přijata. Prohra nás nemrzí, všichni si báječně zahráli. Po téměř 3 hodinách je konec. Soupeři ocenili výkon mládí, ale v šachách na věku nezáleží.  
 
6. kolo
 
Spartak Sezimovo Ústí "B" - ŠACHklub SIMOPT Tábor "B" 3 : 2
Obě družstva nastoupila v různě kombinovaných sestavách. Výsledek je pro naše družstvo velice lichotivý. Zápas jsem neviděl, takže nelze komentovat jednotlivé partie.
 
Družstvo "A" mělo zápas předehraný.
 
7. kolo
 
ŠACHklub SIMOPT Tábor "A" - Spartak Sezimovo Ústí "B" 2 : 3
Zápas by se dal jednoduše popsat - "POZOR Táboráci mají jiné partiáře". K zápasu nastoupila opět po delší době Leona. Celkově naše sestava byla silná a tak jsem čekal že to bude dobrý souboj. Soupeř nebyl v nejsilnější sestavě, ale i tak měl k zápasu dobré hráče. Po hodině hry vedeme 1 : 0 výhrou Leony. Pak vyhrává Honza Svoboda na 5. šachovnici a vedemě 2 : 0. Tak jsem si říkal, ten zápas asi vyhrajeme vysoko. Bohužel. Nejprve si dobrou pozici zkazil Honza Rejthar, ale snaží se hrát dál. Honza Říha na 2. šachovnici v remízové pozici čeká a běží mu čas. Nevím, proč nechce hrát. Najednou ho soupeř upozornil, že mu spadl prapor. Honza říká, že má splněný počet tahů. Soupeř ho upozorňuje, že jich má teprve 30!!! V tomto momentu Honza zjišťuje, že naše partiáře mají na 1. straně pouze 30 tahů, a tak když otočil partiář, myslel, že má už 40 tahů. Chytá se za hlavu a mírný úsměv hovoří za vše. Na 4. šachovnici Honza Rejthar vzdává. V tom slyší - tvůj soupeř už 7 tahů rovněž stojí na prohru díky nesplnění počtu tahů. Nikdo z nich si to neuvědomil. Zbývá tedy poslední partie, kde Matěj Bednář stojí velmi dobře, a tak i nabízí remis. Soupeř nepřijal, tak se hraje dále. Bohužel od té doby Matěj hraje partii nepřesně, nenašel vyhrávající plán a partii prohrává. Celková prohra 2 : 3 hodně mrzí všechny.
 
Družstvo "B" má zápas přeložený.
 
 
8. kolo
 
ŠK Týn nad Vltavou - ŠACHklub SIMOPT Tábor "A" 3 : 2
ŠS Bechyně - ŠACHklub SIMOPT Tábor "B" 2 : 3
 
Obě družstva hrála dnes venku. Družstvo "A" (starší) jelo do Týna a družstvo "B" (mladší) do sousední Bechyně.
 
Mladší hráči nastoupili v základní sestavě a hned to bylo znát. Ráno ještě před odjezdem jistila sestavu Katka Žilavá, za což jí patří dík. Družstvo vyhrálo 3 : 2 - body zajistili: výhrou Jan Žilavý a Michael Sovadina, remízou Ben Troják a Dan Vlach. Jediný hráč Honza Rybín prohrál, ale se silnějším hráčem z našeho oddílu, hostujícím za Bechyni Vojtou Jandlem. Takže bylo to příjemné překvapení.
 
Starší hráči těsně prohráli 2 : 3. Lada Doležalová prohrála remízovou koncovku, Petr Schachinger prohrál pasivní hrou a Matěj Bednář rovněž dlouho držel v pohodě pozici na remis, ale chybou (přehlédnutí braní mimochodem) nakonec prohrál. Výhry zajistili Petr Knotek a Richard Široký.  
 
Mladší jsou v tabulce opět před staršíma.
 
Dohrávky:
Sokol Tábor Junioři  - ŠACHklub SIMOPT Tábor "B" - 3,5 : 1,5
ŠACHklub SIMOPT Tábor "B" - ŠK Týn nad Vltavou "B"  1,5 : 3,5
 
Naše nejmladší družstvo si v průběhu roku odložilo dva zápasy- první z důvodu účasti na M-Čech v Harrachově, druhý z účasti na turnaji v Praze. 
První zápas na Sokole jsme začali hrát už od 9,00 hod. Nejprve vyhrál ing. Roman Rybín nad Kudliče a vedli jsme 1 : 0. Záhy na to prohrává Beník s Radvanovským. Rozdíl v elu se projevil, Ben přestože měl bílé, nesehrál úvod dobře, a tak se trápil. Po 2 hodinách je stav 1 : 1, ale vidíme, že Danek Vlach má figuru a 3pěšce více a  Michael Sovadina stojí dobře. Danek však přehlíží jezdce. Nevadí, pěšcová převaha je jasná, ale je to věžová koncovka. Danek se v ní zamotal tak, že soupeř se štěstím remizuje. Na 1. šachovnici Honzíl Rybín vzdoruje silnému hráči Josefu Vackovi. Pozičně stojí špatně, úvod hrál ustrašeně, a tak je sevřený na 3 řadách. Pepa už začal hrát na krásu a blíží se mat. Honzík vzdává, těsně před matem. Michael přehlédl figuru a když měl možnost jí získat zpět, nevyužil toho. Partie končí i jeho prohrou. Zápas končí ve 12 hod. Rychle na oběd a od 13,30 hrajeme v naší klubovně proti Týnu.
 
Soupeř přijel v silné sestavě. Honzík Rybín celou partii (další 3 hodiny) vzdoruje Vahalovi a 2x nabízel remízu. Soupeř odmítal a postupně Honzíka přehrál. Ocenil jeho výkon výrokem "za 2 roky asi už budu s ním prohrávat". Na 2. šachovnici končí partie jako první. Beník nabídl soupeři remízu v podstatně lepší pozici - čtyř věžovce, kterou soupeř okamžitě přijal. Škoda. Pak si to dohráli a Beník vyhrál. ing. Rybím přehrává Honzu Strouhala. Říkáme si škoda remízy Beníka. Miša opět stojí zajímavě, ale po útoku v zahájení se uzavřel a trápí se s dokončením vývinu. Soupeř pronikl pěšcem na 7. řadu, ale dělá chybu a hrozí mu ztráta figury. Míša však výměnu nespočítal dobře, a tak figuru nezískal. Naopak soupeř získává pěšce a má v pěšcové koncovce 2 spojené volné. Poslední dohrává Danek Vlach s Janem Simonem. Honza kašle, měl by být raději v posteli. Z totálně minimálně remízové pozice nechal Danek soupeře vysmeknout a ten ho nakonec přehrál. Škoda.
Pro družstvo to byl poslední zápas letošní sezóny. V posledním kole mají kluci už volno. Výkony, které podávaly byly vynikající. Když hrají v základní sestavě mají velké šance. Uvidíme co příští sezónu. A jsem zvědav, zda mladší skončí před družstvem "A".