ŠACHklub Tábor

 

Zobrazit archív aktualit

TIP: Mezinárodní velikonoční turnaj 2019 - "O pohár Mistra Jana"

3. divize 2011_12

  • Místo konání akce: Jihočeský kraj
  • Datum konání akce: 01.10.2011
  • Začátek akce: 1.10.2011
  • Konec akce: 28.02.2012

Ročník 2011-12
Do letošního ročníku jsme nakonec postavili 4 družstva. Máme zájem o zapojení co nejvíce dětí do soutěže, aby si dobře zahrály.
Trochu nás překvapilo první rozlosování skupin, kde nejenže v termínu nebyly přihlášeny všechny družstva (zejména z Č. Budějovic), ale pak jsme byli přiřazeni i k družstvům z okresu Strakonice a Prachatice. Z tohoto důvodu jsme chtěli odhlásit dvě družstva ze soutěže. Pozměňovací návrh, který byl poté předložen, umožnil, aby se zapojily všechny naše družstva a byly i s hosty v jedné skupině.
Celá situace nás vedla mít připraveno několik variant soupisek. Na poslední chvilku jsme tam zařadili i hosty.
 
1.10.2011
Tak všechna naše družstva dnes rozehrála 3. divizi. Jelikož se soutěž střetává 2x s 1.ligou mládeže a 1x s mistrovstvím Čech v Harrachově, byli jsme nuceni předehrávat zápasy. Na druhou stranu, se alespoň naši hráči rozehrávají na další turnaje. Povinností hráčů bylo dnes nejen sehrát partie, ale i je vkládat do databáze. Alespoň se hráči učí, jak se dá i pracovat s partií. Všichni naši hráči na 1. šachovnici, kteří budou hrát proti mě, si budou moci zvolit zahájení a definovat prvních 5 tahů. To si dnes vyzkoušela Lada i Dominik. Oba mě potrápili, zvolili si agresivní zahájení (zejména Lada) a i když oba odešli od partie poraženi, mohli se poučit. 
Předehrávka 2. kolo:
ŠACHklub Tábor "A" - ŠACHklub Tábor "B" 5 : 0
Sice jsme nehráli v nejsilnější sestavě - Martin je na soustředění, Leona školní povinnosti a Honza s rodiči mimo Tábor - byla naše převaha výrazná a výsledek byl k tomu odpovídající. V družstvu "B" budou tuto sezónu převládat naše krásky. Na soupisce máme hned 4 dobré hráčky - Ladu, Kačku, Aničku a Radku. Kluci je doplňují a věřím, že se budou u nich cítit dobře. Po hodině hry skončila partie na 1. šachovnici a o cca 30 minut déle partie na 5. šachovnici. Na zbývajících šachovnicích se odehrávaly tuhé boje. Překvapením bylo, jak se Lukáš trápil s přehráním Radky, která ale partii nerozehrála dobře. Anička se proti Andree snažila a dlouho držela vyrovnanou partii. Rovněž Richard to neměl jednoduché proti Lukášovi. Všichni zaslouží pochvalu za bojovnost.        
Odehnal - Doležalová 1:0
Široký - Dolanský 1:0
Odehnalová - Tůmová 1:0
Novák - Kváčová 1:0
Bednář - Motalík 1:0
  
ŠACHklub Tábor "D" - ŠACHklub Tábor "C" 0 : 5
Výsledek je rovněž jednoznačný, ale tvrdý boj na 1. šachovnici zápas značně prodloužil. Na tento zápas byl rychle povolán Marek Kováč za což si zaslouží pochvalu, že byl ochoten rychle přijet a nenechal družstvo ve štychu. I jeho přístup mě stále více přesvědčuje, že začal mít o šachy velký zájem a styl hry se stále zlepšuje. Byla to jeho 1. vážná partie. Rovněž 1. vážnou partii absolvoval Radek Šímů. Martin zbytečně pokračuje v hraní rychlých partiích, a tak soupeř může čekat než na jeho chybu. Petr proti Benovi rovněž dlouho držel rovné pozice, ale pak nepochopitelná chyba byla tvrdě potrestaná.     
Šustr D. - Rybín 0:1
Šustr M. - Vlach 0:1
Švanda - Troják 0:1
Šíma - Humhal L. 0:1
Kováč - Humhal J. 0:1
 
Předehrávka 1.kola
ŠACHklub Tábor "A" - ŠACHklub Tábor "D" 5 : 0
Zápas se ihned začal hrát po dohrání dopoledních partií. Měl jednoznačný průběh, přeci jenom naši "začátečníci" už toho měli dost a síla jejich soupeřů je nikterak nemotivovala. Kupily se chyby, a tak partie rychle končily. Dominik se snažil hrát na mě útočně, ale chce to mít dobře připraveno. To se mu vymstilo.
Odehnal - Šustr D. 1:0
Široký - Šustr M. 1:0
Odehnalová - Švanda 1:0
Novák - Šima 1:0
Bednář - Kováč 1:0
 
ŠS Bechyně "C" - ŠACHklub Tábor "C" 1,5 : 3,5
Naši mladí hráči nejeli do Harrachova, tak se vydali do Bechyně. Výhra potěšila, i když uznáváme, že soupeř byl oslaben.  Honzík na jedničce prohrál, Danek na dvojce remizova. Závěr je však náš. Beník, Jirka a p. Rybín (řidič) vyhrávají. Blahopřeji, jen tak dál. 
 
Dohrávka 1. kolo:
ŠACHklub Tábor "B" - ŠK Týn nad Vltavou "B"  2 : 3
Kamarádi z Týna nám vyšli vstříc a přijeli k zápasu až v neděli. Mohl za ně hrát i Honza Simon, který u nás hostuje v 1. lize mládeže za družstvo "A" a ve Vlašimi hrál dobře a držel naše družstvo. Dost brzy jsme vedli 2 : 0. Vyhrál Honza Motalík a Honza Svoboda. Měli proti sobě rovnocené hráče, ale podařilo se jim je přehrát. Naopak partie se moc nevydařila Lukáškovi proti Láďovi Královi. Přesto se snažil stále soupeře lákat do léček a soupeř sám uznal jeho kvality. Danou variantu vídeňské hry se musí doučit. Petr Schachinger byl viditelně unaven ještě z dvou těžkých zápasů, které den předem hrál ve Vlašimi. Partie mu moc nesedla, a než se bránil. Nakonec se neubránil a soupeř prošel pěšcem k poli proměny. Nejtvrdší boj se odehrával mezi Katkou a Honzou na 1. šachovnici. I oni měli za sebou partie z Vlašimi. Katka 3 hodiny útočila na Honzu a jasně stála lépe (když ne na výhru). Honza nevěděl, kterou vazbu řešit dříve. Pak nepřesnost a nepochopení plánu hry u Katky znamenalo rychlý obrat. Katka se s tím nechtěla smířit, a tak protáhla zápas až do téměž 3 hodin odpoledne. Dlouhé přemýšlení nad prohranou pozicí si stále nechtěla uvědomit, až ji to Honza předvedl a "utekl" pěšci k poli proměny. Škoda, výhra v zápase byla na dosah, protože soupeř nepřijel v nejsilnější sestavě.
 
3.kolo:
ŠACHklub Tábor "B" - ŠACHklub Tábor "D" 3,5 : 1,5
Zápas rozhodly zadní šachovnice. Kačka remizovala na jedničce s Dominikem. Bohužel musela dostat vyčiněno, protože měla vyhranou pěšcovou koncovku a ona si ji zkazila. Je zase pravda, že partii rozehrál Dominik lépe. Míša Sovadina prohrál s Martinem Šustrem. Míša moc nehraje a je to znát. Petr Schachinger byl vyhraný během 10 minut, kdy Petr Švanda partii "odevzdal". Nejdéle hrála Anička Tůmová s Mírou Marešem. Nakonec Anička vyhrála. Na poslední šachovnici si Radka Kváčová poradila s Vítkum Růtou. Přestože Radka se k šachům vrátila po delší pauze, je vidět, že je nezapomněla.
 
ŠACHklub Tábor "C" - Sokol Tábor "D"  1,5 : 3,5
Pro naše hráče těžký soupeř - favorit soutěže. Nastoupila naše nejsilnější mladá sestava. Na některé hráče soupeře jsme se přímo připravovali. Zřejmě byla dobrá příprava Danka Vlacha, který vyhrál nad Františkem Vaňkem. Honzík Rybín na tréninku nevěděl proč prohrál s Jirkou Severou. Tak jsem mu to musel vysvětit, jak daroval soupeři vývinové tahy chybnou výměnou, které ho pak zničili. Lukáš Humhal remizoval s Markem Vybíralem. Trochu je to škoda, Lukáš umí více. Beník na Mílu Budila nemá, takže zde to bylo bez šancí. Jiřík Berka prohrál s p. Kubáskem. Zde jsme si naopak trochu věřili. Výsledek je ale spravedlivý.  
 
Spartak Soběslav "B" - ŠACHklub Tábor "A"  2 : 3
Naše nejsilnější družstvo si jelo pro výhru. Alespoň tak jsme si to říkali cestou. Lukáš na 5. šach. rychle vyhrál. Pak to vypadá nadějně. Pak drobné šoky. Se štěstím vyhrál Honza, ale naopak Richard prohrává svojí chybou. Leona se soupeřem hráli pomalu a dostali se do časovky. Zde soupeř přehlédl zisk věže a partie pokračuje po kontrole. Já jsme si partii nerozehrál optimálně, ale poté jsem získal iniciativu. Následovalo ale podcenění jednoho tahu a partei se otočila. Stál jsme na prohru, tak jsme musel něco vymyslet. Zvýšil jsme aktivitu až na pokraj velkého rizika, což asi soupeři zamotalo hlavu. Nakonec jsme v pohodě partii uhrál na remis. Přesto mě výsledek mrzí. Leona dovedla partii také k remíze. Vyhráli jsme a to je hlavní.  
 
4.kolo
ŠACHklub Tábor "B" - Spartak Soběslav "B"  0 : 5
Proti velmi silnému celku jsme postavili naopak velice slabou sestavu. Soupeři museli být v šoku, ale bohužel se hrála 1. liga mládeže a ta je pro nás prioritní. Takže řada hráčů hrála v jiné části města. Sestava se skládala z náhradníků a na 1. šachovnici se objevila Anička Tůmová (1250). Proti ní nastoupil silný hráč Vlasta Šlajs. Rovněž na druhé šachovnici proti Radce Kváčové (1250) nastoupil Andov Petkov (1795). A tak to bylo až po 4. šachovnici. Zatímco naši hráči měli max. 3.vt., soupeři měli ela. Pouze na 5. šachovnici byl rovnocený boj. Škoda, že tam p. Doležal neviděl vyhrávající tah - dvojůder a zisk věže. Naopak sice udělal jiný dvojúder, ale soupeř z toho vyšel na výhru. 
 
ŠACHklub Tábor "D" - Sokol Tábor "D" 0 : 5
I teto zápas byl procházkou rájem pro soupeře. Přesto chválím Vítka Růtu, za jeho snahu a parádní zápis partie i s časem u každého tahu. Honzu Maška, který trápil soupeře, který si myslel, že dává mat, ale dlouho mu to nešlo. Naopak tam hrozil pat. Vžýborně se dlouho držel Petr Švanda. Je vidět, že Petr když chce, začíná hrát vyrovnané partie i se silnějšími hráči. Kluci díky. Oni ví, že vše prohrají, ale snaží se a zejména schází se na zápasy. Příště dostanou šanci i jiní.
 
Silon Sez. Ústí "B" - ŠACHklub Tábor "C" 3 : 2

Tak Vás přátelé všechny zdravím! Poslední listopadová sobota šachové sezony 2011/2012 byla určena pro souboj týmů z popředí tabulky – přivítali jsme mladé šachové hráče ze ŠACHKLUBU Tábor „C“. Na tento zápas dostávají volno opory - Martin a také oba Pepíkové - Pepa Dundálek a Pepa Malířský. Zástupce také hrozí, že nebude, ale nakonec cestu za matkou uskuteční v pátek a potvrdí mi účast. Děkuji Rudolfe! Mně v pátek volá kamarád, že by chtěl, abych s ním jel do Stádlce na bažanty – dva dostanu a pokecáme. Nabídka je nesmírně lákavá a kdyby byla trochu lepší konstelace šachových hvězd, tak bych neváhal. Ale všimněte si, že povinnost zvítězila i když to kamarád nemohl pochopit a kapitán to i dnes také těžko chápe… Říkám to stejně jako Martin – podzimní soboty na  hraní šachu mi vůbec nesedí… Nakonec tedy nastupujeme ve slušné sestavě já, Rudolfové, Petr Hostaša a malý Míša. Soupeře do naší klubovny dopraví obětavé maminky Vlachová a Humhalová. Píšu soupisku a zjišťuji, že ze základní pětice soupeře chybí 1. a 3. deska – zkušení hráči Rybín a Troják, což nám nahrává do karet a začínám být optimistou…Ale! Zápas začíná a na 5. desce se nechává malý Míša strhnout soupeřem k přímo atomovému tempu a za 7 minut odtahá celou partii. Nejprve mu soupeř daruje jezdce a Míša má pozici vyhranou, ale o 2 tahy později soupeř ustoupí střelcem z d6 na c5, odkryje dráhu své dámě na d8 a Míša si nevšimne, že jeho nekrytá dáma d2 je napadena a v tom bleskovém tempu si ji nechá vzít a po několika tazích podlehne i matovému útoku. Partie je miniaturní a tak ji jako ilustraci hry ještě nevyzrálých hráčů uvedu na konci. Ve čtvrt na jedenáct tedy prohráváme 0- 1 a mně nezbývá než dát synkovi kapitánské pokarhanie – hlavně jsem zvýšil hlas za rychlost hry – a odvézt ho domů. Po příjezdu se mi všechny partie líbí – jen Ruda Novák se začíná dostávat pod tlak bílého. Ale domácí se dočkají vyrovnání – zařídí ho na 3. desce výborně hrající Ruda Medek. Ten získá v zahájení kvalitu a na rozdíl od malého Míšy dokáže výhodu s jistotou uplatnit. Je 11.31 hodin a Humhal Lukáš vzdává a tím je vyrovnáno 1-1. Gratuluji Rudolfe – krásný výkon!!! Uplyne rovná půlhodinka a domácí se dostávají do vedení. Zaslouží se o něj nejvíce nadšený hráč oddílu – Petr Hostaša. Petr hraje černými partii velmi dobře, poziční hrou si získá tlak na dámském křídle, kde si vytvoří i volného pěšce „a“ a během několika tahů může dávat mat. Jenže Petr to neudělá a rozhodne se soupeře Jakuba Humhala, který se nechce vzdát, zesměšnit a začíná mu konzumovat další materiál a zbytečně prodlužovat partii. Já nemám nic proti exhibicím, ale jako kapitán bych raději viděl rozumné šachy… Je 12.01 a vedeme 2- 1. A neuplyne ani celá čtvrthodinka a zápas rozhodne Zástupce. Ten vytvoří nejzajímavější partii zápasu, kterou má dokonce v jednom momentě při přesné hře bílého prohranou, ale skvěle se brání, podaří se mu vyměnit dámy a bez útoku bílému nezbývá než se vzdát. Skvěle odehraná obrana a zajímavé obraty znamenají, že partii uvádím jako nejzajímavější partii zápasu na konci i s poznámkami. Je 12.15 a vedeme 3- 2. A zbývá už jenom kapitán. Ten vyrukoval na hráče jménem Daniel Vlach s královským gambitem a stojí skvěle. Jenže soupeř se pořád dokáže bránit a povede se mu vyměnit dámy a otupit tlak. Kapitán má sice pěšce navíc, ale ve hře je dvojice věží a nestejní střelci. Černý nabízí remízu a kapitán odmítá. Hraje se pořád dál a bílý věří, že pozice černého někde povolí. Ale co se nestane!? Černý využije slabé chvilky kapitána, obětuje na d3 – to kapitán zahlédl, ale již v momentě, kdy prsty povolily stisk figurky o několik milimetrů - a získává pěšce. Vzhledem ke slabosti pěšce e4 je pozice černého lepší, ale ani v této pozici by se kapitán nespokojil s remízou a hrál by to až do úplného rozhodnutí – jak říká na krev. Jenže být přemotivován a v psychickém šoku není dobré pro další pokračování partie! A tak kapitán zcela přehlédne, že nechává zcela nekrytou věž na f1 a po jejím vzetí okamžitě vzdává. Musím pochválit vůdce černých Daniela Vlacha, který předvedl velmi dobrou obranu, taktický postřeh a jeho poziční oběť pěšce b5, aby oživil svého střelce byla neuvěřitelná. Řekl bych, že to nebude trvat dlouho a jeho jméno bude v šachovém světě jihočeského kraje vyslovováno s velkou úctou. Vzpomeňte si na tuto prorockou větu – třeba za 3 roky…. (Děkujeme za uznání od soupeře) Závěr partie uvádím pro ilustraci na konci. Tak jsme tedy zvítězili 3- 2 a jelikož nálada byla vynikající - vítězná, tak jsme po zápase s Rudou Novákem a Petrem Hostašou zašli do restauračního zařízení Spektrum, kde jsme provedli analýzu partií, popili pivečko a Petr se nám samou radostí z výhry trochu namazal. Ale je to správně – když oslava, tak pořádná!!! Bylo to příjemné zakončení úspěšného zápasu. Na závěr všem děkuji za účast, všem vítězům – Rudolfům a Petrovi – ještě jednou gratuluji a doufám, že nám jízda na vítězné vlně vydrží i v dalším zápase s dosud vedoucím týmem – samozřejmě v dosud neúplné tabulce, jak jinak, že – Sokolem Tábor. Všechny zdravím kapitánským pozdravem, Honza M.

 

Mošnička Michal 1000 (SILON Sez. Ústí „B“) – Zedník Matěj 1100 (ŠACHklub Tábor „C“)

1. Jf3 d5

2. d4 Jc6

3.g3 Jf6

4. Sg2 e6

5. 0-0 Sd6

6. Jc3 0-0

7. b3 e5

8. dxe5 Jxe5

9. Ja4 Jxf3

10. Sx3 Sg4

11. Sb2 Sxf3

12. exf3 Ve8

13. Ve1 Je4??? Kiks jako hrom! Copak koník může takhle skočit přímo na pole obsazené pěšcem?

14. fxe4 dxe4

15. Dd2 b5

16. Jc3 Sc5

17. Vf1??? V bleskovém tempu si bílý nevšiml, že má napadenou dámu.  Dxd2

18. Vd1??? A ke všemu ještě toto!!!  Dxf2+

19. Kh1 Df3mat.

 

Berka Jiří 1250 (ŠACHklub Tábor „C“) - Novák Rudolf 1599 (SILON Sez. Ústí „B“) 

1. e4 c5

2. Sc4 d6

3.d3 Jf6

4. Jc3 e6

5. Sg5 Se7

6. Jf3 a6

7. 0-0 0-0

8. Jd2 b5

9. Sb3 Jc6

10. f4 Db6

11. Kh1 Sb7

12. Df3 Dd8?! Proč? Lépe vyhnat střelce tahem h6, aby nevznikly hrozby a následné potíže.

13. Dg3 Jh5?! Zde bylo lepší Je8 a černý nemá problém!

14. Dh4 Sxg5

15. fxg5 g6 Všimněte si, jak tento tah téměř smrtelně oslabí postavení černého krále.

16. e5 Bílý jde za svým cílem – polem f6. …..Ale mohl zkusit možná nadějnější 16. g4 s dalším 17. Dh6 ….. Jxe5

17. Jce4 d5! Originální a velmi dobré řešení! Já bych u partie zahrál 17.....Sxe4, což by bylo slabší.

18. Jf6 Jxf6

19. gxf6 h5

20. Dg5 Kh7?! Lépe asi 20….Jg4 a po 21.h3 vzít dotěrného pěšce f6 tahem Jxf6.

21. Dxe5 c4 Ještě, že má černý tento tah!

22. Sxc4?? To je hrubá chyba! Správné bylo vzít pěšcem d3.  ….dxc4

23. Je4 cxd3

24. cxd3 Dxd3

25. Jg5 Kg8

26. Df4 Vfd8? Zajímavý druh chyby na téma zahrání špatnou věží. Na pole d8 měla jít věž a8, která nic nekryje!!!!

27. Jf3 A nyní černý nemá pole d2, jak se mylně domníval….Df5! V této pro černého prekérní situaci jasně nejlepší tah! A není lehké ho najít….

28. Jg5? Ale, ale…Tento tah téměř končí partii! Copak si mohu nechat vyměnit figuru, která mi tvoří útok? A přitom bílý má vyhranou pozici!!! Správné bylo 28.Dh6 Dxf6 29. Jg5 a černý je ztracen, protože díky slabému poli f7 – které je oslabeno tahem Vfd8 - se jeho pozice rozsype ……..Dxf4

29. Vxf4 Vd2

30. Je4 Vxb2?! Lépe zahrát Vd4, ale je to už jen kosmetická záležitost.

31. h3 Vd8 a bílý vzdal.
 
Mošnička Jan 1897 (SILON Sez. Ústí „B“) – Vlach Daniel 1288 (ŠACHklub Tábor „C“)
Pozice po 38. tahu bílého Kg1, Vb2, Vf2, Sd4, a5, d3, e4, d5, f6, g2 vs. Kh8, Vg5, Vc8, Sd7, a6, b7, b5, d6, f7, h5
 
38……  b4! Výborný poziční tah, který zesílí pozici černého díky rozehrání střelce d7.

39. Vxb4 Sb5

40. Vd2 Kh7

41. Vbb2?! Pochybný tah, který ztrácí čas – lépe Vb1. …..Kg6

42. Vb1 Přiznání omylu! Vc7

43. Kf2 Vc8

44. Vf1 Vc7 Černý nemá pořádně co hrát a bílý se chystá zaútočit na pěšce d6.

45. Sb2?? Blbost, kterou jsem zahlédl po milimetrovém puštění figury. Po původně zamýšleném tahu 45. Ke3 bylo vše v nejlepším pořádku.       …Sxd3!! Takticky pohotové!

46. Ke3??? Šachová slepota, aneb chyba plodí chybu!!! Po 46.Ve1 by stál černý lépe, ale byl by to těžký boj s otevřeným koncem. ……Sxf1 a bílý vzdal.
 
Dohrávka 4. kola:
ŠACHklub Tábor "A" - Spartak Sez. Ústí "B" 3,5 : 1,5
Tak jsme opět vyhráli. Opět jsme nehráli v základní sestavě. To se nám zatím nedaří a nebude to asi snadné. Naši hráči jsou značně vytíženi i za jiná družstva (extraliga a 1. liga), ale i vysokou školou a k tomu přípravou na zkoušky a zápočty.
Já jsme dnes jako jediný zklamal. Není se čemu divit. Přípravy na partie žádné, protože stále něco organizuji, ale zejména dnes i bolest zad mi to ztěžovala. Ale hrál jsme špatně, bez aktivity a nic jiného jsem si nezasloužil. Dnes nastoupil i Martin. Začátek v pohodě, soupeře k ničemu nepustil, ale potom jeho nepřesností mu soupeř "utekl z lopaty", tak remíza. Na dalších šachovnicích jsme vyhráli. Vždyť jsme také byli silnější na všech šachovnicích. Opustili jsme sice 1. místo v tabulce, ale máme stejný počet bodů se Sokolem Tábor a s družstvem Silonu. Naše vzájemné zápasy v příštím roce budou rozhodovat o postupu.       
 
5. kolo
ŠS Bechyně - ŠACHklub Tábor "A" 2,5 : 2,5
Do Bechyně jsme odjeli se zpoždění, protože jsme dávali dohomady družstvo a musel jsme zajíždět pro hráče. Naše družsvo bylo tentokráte hodně oslabeno. Honza Žilavý měl předvánoční koncert, Martin florbal, Lukáš nákup dárků vysokoškolačky se potřebovaly učit na zápočty. Takže jsme získali body na posledních dvou šachovnicích, které skončily velmi rychle. Na 2. a 3. jsme prohráli.  Já s Vojtou jsme to dali za remis v objektivně lepší pozici pro Vojtu, ale hrálo by se to zřejmě hodně dlouho, a jak bylo vidět, ani jeden z nás neměl chuť tam dlouho sedět. Takže taková přátelská remíza. 
    
Spartak Sezimovo Ústí "B" - ŠACHklub Tábor "B" 2,5 : 2,5
Naše družsvo se snažilo a dosáhlo na remízu. Vyhrál Lukáš Dolanský na 3. šachovnici, dále Anička Tůmová na 5. šachovnici. Remízu se silným hráčem si odnesla Kačka Žilavá na 2. šachovnici. Lada Doležalová prohrála na 1. šachovnici se silným Láďou Pytlíkem. Prohrál i MIchael Sovadina na 4. šachovnici. Výsledek těší. 
 
ŠACHklub Tábor "C" - ŠK Týn nad Vltavou "B" 0,5 : 4,5
Naši kluci měli silného soupeře - na všech šachovnicích to bylo o hodně. Takže se výsledku nelze divit. Vždy se udělala nějaká chybička a bylo po partii. Jediný, kdo zachránil čest byl Danek Vlach, který letos hraje ve vynikající formě. 
 
Spartak Soběslav "B" - ŠACHklub Tábor "D" 5 : 0
Tento výsledek se dal očekávat. Kromě 1.šachovnice, kde Dominik má elo, ostatní hráči mají 4.vt. Soupeři šak byli o hodně silnější.
 
6. kolo
 
ŠACHklub Tábor "A" - ŠACHklub Tábor "C"
Velký trénink. Opět jsem byl dohodnutý (jako s předcházejícími našima hráči) i s Honzíkem na zahájení, které si chce vyzkoušet. Nu, moc se mu to nepodařilo. Zatlačil jsme ho a figurky mu nehrály. Dokonce neuvažoval, že mu seberu věží jezdce a přijdu o věž. To ale bylo v rámci přípravy na závěrečný matový útok. Nejrychleji skončila partie Honzíka Žilavého s Beníkem Trojákem. Beník neudělal rošádu, tak útok na zadrženého krále v centu byla ukázková. Matěj Zedník hrál zbrkle proti Lukáši Novákovi, který si připadal jak na procházce po šachvnici. Takže o výsledku nebyl pochyb. Lukáš v klidu může odjíždět na hory se školou. Matěj raději i utekl před rozborem, aby nedostal vyčiněno (stejně ho to čeká). Richard Široký přehrál pana Rybína, jak sdělil, vcelku v klidu. Nejdéle trvala partie Martina Šourka s Danem Vlachem. Dan má z družstva "C" nejlepší výsledky, tak si Martin musel dát pozor. Nakonec i Martin vyhrál.     
 
ŠACHklub Tábor "B" - ŠS Bechyně "C"
Velké příjemné překvapení. Všichni hráči se snažili dodržovat pokyny, které jsme jim před zápasem říkal. Čekal jsem, že výsledek zápasu bude nejasný, ale šance na výhru bude. Přestože nehrála Lada (odjezd na hory se školou), podařilo se dát dobré družstvo dohromady. Ještě večer po sdělení předpovědi počasí, jsme psal do Krumlova, že pokud to nebude k tomu, nastoupí náhradník. Nakonec Lukáš Dolanský přijel. Zápas byl vyrovnaný. Dosti rychle hráli kluci na 5.šachovnici. Po zápase jsem jim při rozboru ukazoval, jak mohl Viktor hrát v různých částech partie lépe, a možná i na výhru. Ztráta pěšce v úvodu (u Viktora), díky jeho pasivní hře, Janu Motalíkovi hodně pomohla. Partie se však "převalovala", že o výhře pro Honzu jsem dlouho nebyl přesvědčen. Nakonec se mu to podařilo dotáhnout do vítězného konce. Anička dala remízu v 28. tahu. Po zápase jsem ji říkal , že to měla hrát dál. I když měla o pěšce méně, kterého ztratila zbytečně, mohla si koncovku vyzkoušet. Stála aktivněji a pěšce by získávala zpět. Když přišel Lukášek, že vyhrál, bylo jasné, že remízu už máme. Partii Lukáše si teprve přehraju. Je na něm vidět, že je rozehraný, hraje v pohodě a další bodík v sezóně družstev se v květnu bude dobře sčítat na elu. Když jsme viděl pozici Petra Schachingera, říkal jsme, že už zápas vyhrajeme. Na tréninku jsme Petrovi říkal "Bohouš býval výborný hráč, dnes už má šachy jako koníček, a když si dá pozor, bude hrát zodpovědně, má šanci na dobrý výsledek". Minule s Bohoušem Richard Široký prohrál. Bohumil v závěru partie přehlédl remízový tah a prohrál. Petr hrál dlouho a dobře. Bod si zaslouží za přístup k partii. Když byl výsledek jasný, Kačenka několikrát nabídla Vojtovi remízu. Asi to Vojtu "otravovalo", tak ji přijal. Zachoval se dobře, zápas byl rozhodnutý a kamarádi čekali na odjezd. Byl to dobrý kamarádský zápas. Kluků z Bechyně si vážím a považuji za velké kamarády. Příště třeba vyhrají zase oni.
         
ŠACHklub Tábor "D" - Silon Sezimovo Ústí "B"
To že naši hráči prohrají, jsme čekali. Zejména, když nehráli kluci Šustrovi, se dalo uvažovat i o prohře opět 0 : 5. To nevadilo. Družstvo do 3. divize jsme postavili  z důvodu - zvykat si na delší partie, hrát pomalu!!!! a zodpovědně. Kdo to nechce respektovat, neměl by za družstva hrát. A to je moment, že jsou hráči, kteří to nechtějí respektovat. Dnes to nerespektoval Jan Mašek, Petr Švanda a Radek Šíma. Honza už v 8.tahu dělá chybu a ztrácí čistého důležitého pěšce, v 9. tahu následuje ještě větší hrubá chyba a ztrácí figuru! Je po partii, už se než dohrává. Petr Nevoral mi přišel říci, aby partii vzdal, že se než trápí. Odpověď zní ne. Ať si co nejdéle uvědomuje, že bez figur se hrát nedá a musí si je hlídat a nad tahy přemýšlet. Petr Švanda zase už v 7. tahu nekorektně odevzdává střelce za 2 pěšce. Nerespektuje dál pravidlo, že když prohrávám, snažím se neměnit a v úvodu partie musí být prioritou vývin figur. Můžeme to na tréninku říkat stále a stále to hráči nerespektují. Radek Šíma zase v 12. tahu odenzdává zbytečně figuru za 2 pěšce. Přestože jsme mu říkal, že má i zapisovat spotřebovaný čas při každém tahu, nerespektuje to a hraje zbrkle celou partii. Když mohl partii otáčet ve svůj prospěch, zbrklost mu v tom brání. Pak v totálně prohrané partii nabízí remízu (kterou měl zakázanou nabízet), soupeř ji nesmyslně přijal. Radek je sice spokojen s výsledkem, který ale není důležitý. Důležitější je co předvedl na šachovnici a to byla katastrofa. Pro tyto 3 hráče platí, že s takovým přístupem a stylem hry nelze hrát za družstva, to budeme raději dávat přednost hráčům, kteří jsou ochotni respektovat pokyny a výsledek je až druhořadý. Pochvalu naopak zaslouží Mirek Mareš a Vítek Růta. Hráli pomaleji a vcelku se dlouho drželi. Vítek stál výborně, měl dokonce o pěšce více. Oba si zaslouží pochvalu za přístup k partii.
 
Dnes ještě připojuji komentář kapitána soupeřů, jak on viděl zápas:
Tak Vás přátelé šachu všechny zdravím poprvé v roce 2012! Druhá lednová sobota roku 2012 byla v III. JČD vyhrazena souboji družstev ŠACHKLUB Tábor „D“ – SILON Sezimovo Ústí „B“. Hrálo se na půdě soupeře v 8. ZŠ Tábor ulice Světlogorská – tedy tam , kde jsme loni hrávali domácí zápasy 1. divize. Vzhledem k dosavadním výsledkům domácích, kdy v soutěži vyhráli 1 partii, 1 partii dokázali remizovat a 23 partií prohráli nominuji z první pětky pouze kapitána a zástupce. Ostatní – Martin, Pepa Dundálek a Ruda Medek – mají kapitánské volno. Na 3. desku nominuji Petra Hostašu a teď zbystřete, protože na 4. desce přislíbil účast v zápase Petr Nevoral a já jsem MOOOC rád, že se mezi námi objevil. Na „pětce“ bude bránit černé figury malý Míša. Ráno mám ještě plno běhání – vyřizuji si rybářskou povolenku v Táboře – a tak přicházím s „vyplazeným jazykem“ s malým Míšou přesně v 10.00 hodin. Nestačím se divit, protože v klubovně, která není veliká, se tísní 6 družstev III. divize, tedy celých 60% družstev v soutěži. Kromě našeho zápasu se hraje ještě derby ŠACHKLUB Tábor „A“– ŠACHKLUB Tábor „C“ a družstvo Bechyně „C“ zavítalo na zápas proti ŠACHKLUBU Tábor „B“. Tedy lidí jako máku a místa nepříliš. S rozehráním partií jsem velmi spokojen. Bílí hrají španělku a to je podle mě pro bílého vždy malá výhoda, neboť jak říkal legendární mistr světa Bobby Fischer „španělská hra to je dojná kráva“. Černí se pustili do sicilské – kapitán, pevné leč trochu pasivní Philidorovy obrany - Petr Hostaša a malý Míša ač byl trénován na ruskou hru, tak se musí nakonec bránit vídeňské hře 1. e4 e5 2. Sc4 Jf6 3. Jc3.  Jako první uklidňuje naše řady pečlivý Petr Nevoral. Ve španělské hře s oblíbeným tahem d3 prvního mistra světa W. Steinitze – 3. Sb5 Jf6 4.d3 – nedá svému mladému soupeři nejmenší šanci a už v 10.43 skoruje a vedeme 1-0. Po zápase to Ruda říkal správně: „Petr ten Ti nic nedá – ten chybu neudělá“ A kapitánovi nezbývá než souhlasit a spokojeně přikyvovat….O 13 minut později tedy v 10.56 už je to 2-0, když zástupce ve španělské 3.Sb5 Sc5 rozehraje své figury natolik aktivně, že na černého se valí jedna hrozba za druhou a když nedocení odtažný šach Sd3xh7+ , kterým bílá dáma dobírá černou sokyni na d6, tak už není o co hrát. Snad jen o délku odporu a počet udělaných tahů…V tomto momentě je již vlastně hotovo, protože kapitán po sešněrování soupeře několika diagonálními a horizontálními vazbami vytěžil materiální výhodu a bojuje černými s dámou a bělopolným střelcem proti soupeřově věži. Leč přátelé pozor – i za této situace si lídr domácích jménem Švanda vytvoří matovou hrozbu díky matu na 8. řadě. Ale kapitán je však na výši situace – svíčková mu nezatemní mysl – a hrozbu eliminuje tahem Kf8. Následně svému soupeři klade malou jedovatou návnadu – pěšce e5 – kterou bílý spolkne a po tahu Da1+, kterým je šachován monarcha na c3 zinkasuje i poslední figuru soupeře. Pozice je zcela beznadějná, ale chlapec bojuje v duchu Benta Larsena dál. A tak poleví i pozornost kapitána a ani si neuvědomí, že má již matovou síť upředenu. V pozici bílý Ka4, b4, f3, g4 vs. černý Kf8, Dc3, Sb7, h6, g7, f7, c5 si bílý vzal 41. bxc5 a nyní mělo přijít Sc6 mat. Kapitánéééé!!! Ale nutno podotknout, že to byla jen kosmetická záležitost, protože chlapec vzdává o 3 tahy později. Chválím však Zástupce Rudolfa Nováka, že mat objevil a kapitána informoval. Je 11.02 a zápas je rozhodnut vedeme 3-0. Jdu se podívat na ostatní partie a zjišťuji, že by výsledek mohl být z říše snů - tedy 5-0. Petr má navíc věž v pěšcovce a malý Míša má navíc jezdce a volného pěšce v čtyřvěžové koncovce. Jdu před budovy školy a volám domů, zda nechtějí jít povzbudit Míšu při snaze zvítězit ve své první soutěžní partii. Odpovědí mi je veledůležitost svíčkové a tak rodinné povzbuzování nebude. Vracím se zpět do místnosti a co to nevidím –malý Míša se nechal od  svého soupeře jménem Šíma „ukecat“ na remízu. Je to od něj kamarádské, ale nevím, zda by to některé z přítomných dětí udělalo…..Nicméně i z remízy byla radost veliká, protože před partií se svého soupeře obával! Stav 3,5 – 0,5. No a nakonec vítězí Petr Hostaša. Soupeř jménem Vít Růta kladl houževnatý odpor, leč na Petra to nestačilo. Hrál zodpovědně a pozorně, nenechal se omámit ziskem dámy na g3, jak doporučoval Jarda Odehnal, což by znamenalo dát 2 lehké figury za věž a využil soupeřovu chybu, kdy bílý jezdec skočil na a7 a Petr ho odchytil. Výhodu i přes některé nepřesnosti vystupňoval až k převaze celé věže a tah před matem věží se bílý vzdal. Celkem tedy 4,5- 0,5 a vítězství v exkluzivním čase – ani ne v 11.30 hodin. Po vítězném zápase kapitán pozapomněl na svíčkovou a šlo se do restaurace „U Soudku“, kde se také děly věci…
 
Ty už není zapotřebí zveřejňovat.
 
Tak přátelé, doufám, že jste se na závěr pobavili a nezapomeňte na to, že příští sobotu 28.1.2012 máme DOMA zápas s družstvem ŠK Týn nad Vltavou „B“. A já doufám, že se nám povede zvítězit. Příští kolo je vůbec důležité – hrají spolu vedoucí týmy Sokol Tábor se Šachklubem  Tábor „A“ a situace v čele tabulky se může pěkně zamotat. Dokonce se v případě naší výhry a remíze našich konkurentů můžeme dostat na samostatné první místo v tabulce. Takže trénujte!!! Všechny zdravím, Honza M.
 
7.kolo - 28. ledna 2012
Sokol Tábor "D" - ŠACHklub Tábor "A"  1  : 4
Soupeř nám slabší sestavou umožnil zvýšit náskok v čele tabulky. Zápas měl 2 části: první rychlá - přestože zápas začal v 10 hodin, v 10,10 vedeme 1 : 0. Proti Lukášovi na 5. šachovnici nastoupil malý Kudlič. Nebyly to ani šachy, spíše rychlost ve sběru figurek. V 11,10 vedeme 2 : 0, když Leona na 3. šachovnici chytá soupeři dámu v 12 tahu. František přehlédl hrozbu a Leona plně využila. Pak teprve zápas začal. Po 3 hodinách výhru družstvu zajistil nemocný Honzík Žilavý na 4. šachovnici. Pana Kubáska postupně přehrával a tlačil. Nejprve získal věž za střelce a v závěru chytnul dámu. Vedeme 3 : 0 a je rozhodnuto. Já mám pěknou pozici, tlačím Luboše Otradovce, který má problém s vývinem. Bohužel přehlížím pěšce a pozice se mi hroutí. Luboš ještě mi dal malou šancičku, když jsem za dámu získal věž, střelce a jezdce. Bohužel ale postavení mého krále právě z důvodu toho ztraceného pěšce už nebylo dobré. Prohrávám a jsem na sebe trochu naštvaný. Ale jak říkal František Vaněk, kdyby prohráli 5 : 0, tak by si všichni mysleli, že to bylo kontumačně. Martin Šourek talčil hned od začátku a postupně Jirku Severu přehrává. Asi to mohl ukončit dříve, ale partie končí po 14,30 hodině. Jsme nyní kousek od postupu. V posledních dvou kolech nám stačí získat 3 body, tj. jeden zápas vyhrát.
  
ŠACHklub Tábor"C" - ŠACHklub Tábor "B" - derby  2,5 : 2,5
Rovněž zatím neznám podrobnosti, ale ráno nám maminka Jiříka Berky sděluje, že Jiřík onemocněl a tak rychlá záchrana v účasti tatínka Honzíka Rybína to řeší.
 
Spartak Sezimovo Ústí "B" - ŠACHklub Tábor "D"    5 : 0
Jednoznačný zápas, měli jsme drobné problémy se sestavou, ale Marek Kováč opět vypomohl. Za to mu děkuji, lépe řečeno jeho mamince.
 
8.kolo - 11.února 2012
ŠACHklub Tábor "A" - Silon Sezimovo Ústí "B" 3,5 : 1,5
Největším oříškem bylo v jaké sestavě hrát. Dost dopředu jsme věděli, že nebude Honzík Žilavý. Cestu na Slovensko nešlo odložit. Další nepříjemná zpráva přišla od Martina, školní lyžák. Ani Leonu jsem nepřesvědčil po vyčerpávajícím zkouškovém týdnu na vysoké. Věděli jsme, že Silonka nastoupí v nejsilnější sestavě a čekali jsme i útok na postup od Sokolu Tábor vzhledem k jejich dalším družstvům, které jsou na postup ve vyšších soutěžích. Poslední změnu v sestavě jsem provedl ráno před zápasem, kdy jsem odvolal Matěje (přeci jenom moc nehraje a není rozehraný) a požádal jsem o účast Andreu. 
Zápas jsme začali dobře. Asi nečekaně Petr Knotek (5. šachovnice) dost rychle vyhrál. Já jsem věřil, že Petr je schopen odehrát zodpovědnou partii. Věděli jsme jméno kdo proti němu nastoupí, a tak dostal pokyny jak to hrát. Ještě před zápasem jsem si říkal - pokud prohrát, je nutné udělat 2 body na skóre. Druhý bod, a v ten jsem plně věřil od začátku, přidal Lukáš Novák. Proto nastoupila i Andrejka, aby posunula Lukáše proti Rudolfu Medkovi. Lukáš získal postupně několik pěšců a soupeř mohl vzdávat. To už jsme věděli, že u vedlejšího stolu Sokol Tábor nevyhraje, protože naši mladí hráči měli v kapce 2,5 bodu. To byl ještě větší motor pro mě. Protože se mi letos některé partie moc nepovedli musel to někdo "odnést". Takže jsem udělal velkou přípravu na soupeře, trénoval taktiku a vyplatilo se. Nastoupil proti mě kamarád Martin Říha. I to jsem tušil, že postaví kluci ze Silonky silnou sestavu. Čekal jsem jiné zahájení, ale nečekaně brzo mi Martin daroval pěšce a začalo to být na jednu branku. Využíval jsem jeho zbytečných tahů, měl jsem jasně lepší vývin figur, naopak jsem mu zahnal krále do rohu a můj král šel do útoku. Další jeho nepřesnosti vedly ke ztrátě pěšce a nezadržitelný průchod mých pěšců na pole proměny. To už Martin vzdal. V tu chvíli jsme věděli, že jsme postoupili. Krátce po mě prohrává Richard. Velice jsem ho pochválil za plnění pokynů, jak má hrát proti Honzovi Mošničkovi. I zahájení jsme odhadli. Dokonce to byla velice zajímavá partie. Po ztrátě figury "narostly" Richardovi křídla a tvrdě vzdoroval. Konec zápasu byl na Andrejce, mohla ještě porazit soupeře, dokonce jak říkal 6x už to chtěl vzdát. Nakonec udělala nepřesnost a byla ráda, že soupeř nabídl remízu a ona ji přijala. 
Všem za dnešní výkon patří velký dík. Oslava postupu se bude konat o jarních prázdninách.
ŠACHklub Tábor "B" - Sokol Tábor "D" 3 : 2
I toto družstvo bylo oslabeno. Katka byla s rodiči na Slovensku. Trochu nás dostal Míša Sovadina. Dal soupeři cca 30 minut fóra. To se občas stane. Vzali jsme to s humorem. Z Krumlova přijíždí Lukášek a přivezl si sebou fanoušky - mamku, taťku, brášku. Nezbývá mu než vyhrát. Fanoušky je nutné si udržet. Vyhrál jako první a tak hned to byl pro soupeře první šok. Anička na 5.šachovnici vstupuje do pěšcové koncovky s pěšcem více. Dostává pokyn aby nabídla remízu. Soupeř s elem přijímá. Paráda. To bylo v době, kdy jasně na výhru stojí Petr Schachinger. Bylo vidět jak to soupeře Aničky nezajímalo. Petr v klidu dotáhl partii do vítězného konce. Paráda. Sokol ztrácí další body. Lada na 1. desce má těžkého soupeře Lukáše Krcha. Nic se neděje, vylepšuje jí průměrné elo, které půjde nahoru díky dobrému účinkování na olympiádě. Míša pak bojuje jak lev. Už vidím remízu. Každý by už jí nabízel, ale do konce u pana Kubáska je daleko. Michael dělá nepochopitelnou chybu. Šel do pěšcové koncovky, když neovládá kritická pole. Naštěstí koncovku nepochopil ani soupeř a Míšovi se daří dostat se králem pod pěšce a remizuje. Vydřené vítězství, ale zasloužené. I zde patří všem dík za bojovnost.    
ŠACHklub Tábor "D" - Týn nad Vltavou "B" 0 : 5
Tento zápas moc nesleduji, protože soupeř přijel v silné sestavě a tak výsledek je jasný předem. Přesto velmi si vážím přístupu k partii a odvedené hry u Jan Maška, Vítka Růty a Dominika Šustra. To jeho brácha si zase zahrál blicku. 39 tahů a spotřeba 9 minut v partii, kdy máte na 40 tahů 2 hodiny hovoří za vše. Rychle prohrál i Míra Mareš. I jeho jsem upozornil, že hrál zbytečně rychle.  
Spartak Soběslav "B" - ŠACHklub Tábor "C" 3 : 2
Dle informace i zde se kluci snažili. Remizoval Danek Vlach (2. šachovnice) a Ben Troják (3.šachovnice). Výhru přidal pan Rybín (5. šachovnice). Velice zajímavou pozici měl i Honzík Rybín (1. šachovnice), nakonec ztrácí figuru a prohrává. Honza letos hraje těžká utkání na 1.šachovnici, ale herně jde nahoru. Je to pro něho tvrdá škola. A to nejen pro něho. Zatím famózní výkon letos podává Dan. Předběžně mi vyhází, že mu půjde elo o 100 bodu vzhůru.
 
Závěr soutěže 9.kolo - 25. února 2012:
SK Týn nad Vltavou "B" - ŠACHklub Tábor "A" 3,5 : 1,5
Dnes asi nebylo počasí na šachovou hru, ale na procházku. Tak nějak jsme přistoupili k zápasu. Sestavu jsme měli dobrou, i soupeř postavil velmi silnou sestavu. Nejdříve skončil Martin, který v dobré pozici přehlédl, že mu soupeř chytí figuru. Pak jeho věže neměly velké šance proti věži a dvěma jezdcům s dost pěšci na obou stranách. Vyrovnání zařídil ještě Lukáš, i když mu to trvalo déle něž jsem očekával. Pro výhru si šel v klidu a jistě. Pak jsem skončil já, když jsem v rovnocenné pozici si nechal rovněž jednoduše sebrat figuru a bylo po partii. A naší prohru završil Matěj na 5. šachovnici, do třetice i on ztratil figuru. Honzík pak dostal pokyn k nabídce remízy v koncovce 4 věží.    
Silon Sezimovo Ústí "B" - ŠACHklub Tábor "B" 4 : 1
Naše družstvo jsme dávali dohromady ještě v pátek večer. Důvodem bylo, že nemohli hrát hráči na 1. - 4. místě soupisky. Lada D. atletické závody v Praze, Katka Ž. organizovala soutěž pro malé skautíky, Lukáš D. a Anička T. odjeli na turnaj do Říčan a Míša S. marodí. Velmi pěkného výsledku - remízu uhrála Radka Kváčová s Rudou Novákem - blahopřeji. Remízu uhrál i Honza Motalík. Ostatní prohráli. Nevadí, naše družstvo se stejně z 6. celkového místa nemohlo nikam pohnout.  
ŠS Bechyně "C" - ŠACHklub Tábor "D" 4 : 1
Ani v tomto zápase jsme si nedělali žádné iluze o vítězství. Naše družstvo prošlo tvrdou zkouškou, protože všechny zápasy letošní sezóny prohrálo. V Bechyni zaznamenal výhru jen Radek Šíma. Paráda. Letošní sezóna byla pro kluky jako tvrdý trénink.  
ŠACHklub Tábor "C" - Spartak Sezimovo Ústí "B"  3 : 2
Dnešní výhru si odneslo než naše družstvo "C", které hrálo na domácí půdě. Na předních šachovnicích kluci remizovali - Honzík R. i Dan V., Ben T. na 3. šachovnici vyhrál a vyhráli Lukáš H. na 5. šachovnici. Prohru zaznamenal než Jirka B. Kluci skončili celkově na 7. místě. Blahopřeji. Děkuji panu Rybínovi, za pomoc u tohoto družstva. Kluci tvoří výbornou partu.    

Ještě připravím hodnocení hráčů v jednotlivých družstvech.