ŠACHklub Tábor

 

Zobrazit archív aktualit

TIP: Svatováclavský turnaj 2020 v září - zde více

Celostátní přebor družstev škol 1. - 5. tříd

  • Místo konání akce: Malenovice
  • Datum konání akce: 20.04.2010
  • Začátek akce: 20.04.2010
  • Konec akce: 21.04.2010

Hodnocení zpracoval p. Troják:
Ben – vzhledem k elu soupeřů jsem neočekával žádné překvapivé výsledky na první šachovnici. Je Benův velký problém s tím, že se přizpůsobuje tempu a stylu soupeře, což se v tomto turnaji opět projevilo. Dokázal porážet a nebo remizovat s hráči, kteří měli elo nad 1600,  a naopak zahrát naprosto mimo svoji výkonnost s hráči, kteří by pro něj neměli být velkým problémem. Každopádně na Bena hráči , zejména beskydské školy, určitě nezapomenou a jeho výkon na první šachovnici byl dobrý. Také jeho přístup, při soupeřem nabídnuté remíze, kdy nejprve obešel šachovnice ostatních spoluhráčů a teprve poté se rozhodl, byl znakem toho, že si uvědomuje, že hraje za družstvo.

 

Danek na dvojce odvedl velký kus práce. Jeho hra byla výborná. Opět bojoval velmi často s nedostatkem času , což jej samozřejmě připravilo nejméně o dvě partie, ve kterých měl jasnou převahu. Velmi mne překvapil v jedné partii, ve které se ocitl ve vyloženě vyhrané pozici, ale bylo zcela evidentní, že mu nevyjde čas. Což samozřejmě viděl i soupeř ale Danek okamžitě zareagoval, přehodnotil svoji hru, táhl a z dokázal partii dohrát na remízu. Toto již je dle mého znakem dobrého hráče, skloubit taktiku a strategii a umět takto komplexně vyhodnotit situaci.

 

Honzík hrál také celý turnaj výborně, jen druhý den se již projevila trochu únava. Samozřejmě, že hrál s vědomím, že hlavní tíha a celkový výsledek bude v tomto turnaji záležet na výsledku třetí a čtvrté šachovnice. Je přemýšlivý hráč, takže jako Danek byl pod velkým tlakem, aby se vešel do daného časového limitu. Jediné, co mne trochu mrzí je, že se neradil se spoluhráči na remíze (což nedělal ani Danek), ale na druhé straně chápu, jaký tlak na psychiku kluků takovýto turnaj byl. U Honzíka se mi líbil jeho pravidelný dotaz po každém vylosování: „…kdy už budeme mít toho slabšího soupeře?“ Vždy jsem mu slíbil, že po tomto kole určitě. Honza měl vyloženě smůlu v jedné partii, kdy se z roztržitosti dotkl střelce, okamžitě věděl, že je zle, dosti dlouho přemýšlel nad možnými tahy, nakonec partii vzdal, nedalo se nic dělat.

 

Jiřík, Lukáš i Jakub hráli pěknou hru a odvedli pro družstvo velmi dobrý výkon. Jiří v první partii vyrobil chybu, ale nezpanikařil a okamžitě využil chyby soupeře. Jirka pokud zpomalí svou hru, tak bude pro každého silným soupeřem. V šesté partii došlo k nedorozumění s nasazením, proti Berezjukovi by byl lepší styl hry Lukáše, ale to se nedá nic dělat. Na kdyby se prostě nehraje, to si mohou říkat všichni, prostě je to sport. Je škoda, že se nepodařil někde vyšťourat ten jediný bod, který kluky dělil od bedny, ale myslím, že jejich umístnění bylo i tak výborné. Myslím si, že si soupeři z celé republiky již Tábor a žlutá trika ŠACHklubu pamatují. Jinak kluci se chovali výborně, nebyl žádný zásadní problém.

Přílohy dokumentu