ŠACHklub Tábor

 

Zobrazit archív aktualit

TIP: Svatováclavský turnaj 2020 v září - zde více

5. kolo 1. divize

  • Místo konání akce: Tábor - klubovna ŠACHklubu Tábor
  • Datum konání akce: 04.12.2016
  • Začátek akce: 10,00 hod.
  • Konec akce: 16,00 hod.

V neděli se uskutečnilo už 5. kolo 1. divize. Hráli jsme proti soupeři z DDM Písek. Název by nabízel úvahu, že proti nám nastoupí děti z DDM. Opak je pravdou. Toto družstvo je složeno jedině s dospělých a ještě s 5 hosty na soupisce. Někteří hosté jsou z oddílu Šachklub Písek, který odstoupil ze soutěže a další třeba z Prahy. Minulý zápas s DDM provázela dobrá směšná situace. Nejmenovaný jejich hráč si fotil naší klubovnu, zejména pomůcky pro malé a mladé hráče. Jak jsme se z ověřených zdrojů přímo z jejich klubu dozvěděli, chtěl podávat protest, že se „napovídá“. U nás poté když jsme se to dozvěděli vypukl velký smích a těšili jsme se na protest. I tentokráte když přijeli jeho spoluhráči se o tom zmínili. Také se tomu zasmáli. Hold hloupostem je dobré se jen smát.

K zápasu jako tradičně nastupujeme v různé sestavě. Divizi hrajeme pro radost, a tak střídáme hráče. V základu nikdy hrát nebudeme. Den před tím řada hráčů hráli 1. ligu mládeže, která má naší nejvyšší prioritu.  

Na 1. šachovnici vyhrál Pepa Šimeček na čas nad Romanem Grillem. Přestože, na začátku zápasu bylo hovořeno, že máme partiaře se zápisem na 1. straně pro 30 tahů, (dokonce i DDM přiznalo, že oni to mají také), hráč si to prý neuvědomil. Pozice byla lepší pro Pepu, ale složitá na výhru.

Na 2. šachovnici hrál Zdeněk Straka. Tradičně mírně pozdní příchod je už jeho tradicí. To u našich hráčů nepřichází v úvahu. Mladý hráči znají povinnost být v hrací místnosti nejpozději ¼ hodiny před začátkem zápasu. Zdenek podlehl Alexeji Šimečkovi, který hrál i rychle a dobře. Pan Šimeček je výborným lektorem i školení rozhodčích.

Na 3. šachovnici jsem hrál já s panem Bernáškem (elo 2050). V úvodu jsem jednu zápletku nevyřešil přesně a ztratil pěšce. Soupeř, ale v blokované pozici to nemohl dobře uplatnit a jeho stísněné figury neměly souhru. Pak jsme ale využil sílu jezdců, které pronikly do soupeřovy pozice a před matem či velkou ztrátou se soupeř vzdal. Partie ale byla velice zajímavá.

Na 4. šachovnici hrál Honza Rybín proti Janovskému. Honza už v zahájení získal pěšce, soupeř hrál gambit. Toho udržel i v průběhu partie, a tak soupeř nabídl remízu. Honzovi jsem ji povolil, ale jiný hráč by to určitě hrál dále. Remíza s hráčem o cca 300 elo bodů vyšším je radost.

Na 5. šachovnici hrála Anička Tůmová s Vojtou Růžičkou. Hrála se „Hra 2J“ a byla to velice zajímavá partie. Použijeme ji k výuce. I Anička přijala nabídku v podstatně lepší pozici. Byla ale unavená z předchozího dne, a i zde byl rozdíl cca 200 bodů pro soupeře. Kdyby šlo o nutnou výhru v zápase, jistě by to hrála na výhru. Dnes má dost zkušeností (hrála na ME a MS) z rozborů partií s reprezentačními trenéry.

Na 6. šachovnici hrál zase po dlouhé době Martin Šourek proti Filipu Hlavsovi. Filip mi prozradil, že byl „společensky“ unaven z předchozího dne. Takže remíza dost rychle, ani jsme neviděl co se hrálo. Martin nemá na šachy dnes moc času, VŠ má prioritu. Tak ho uvidíme snad zase příští rok.

Na 7. šachovnici hrál Petr Hostaša proti Jiřímu Landovi. Partie se hrála nejdéle a rozhodovala o výsledku zápasu. Petr byl za mnou a ptal se, zda může remizovat. Řekl jsem mu, že ano. Je pravdou, že když zahrál tah a nabídl remízu stál na výhru. Kdyby dokonce zahrál jiný tah, tak se soupeř mohl vzdávat hned. Nevadí.

Na 8. šachovnici hrál Petr Švanda proti Dominiku Bicanovi. Dominik jezdí i na naše turnaje a už jsme se domlouvali na účasti na námi pořádaném velikonočním turnaji. Petr měl možnost hrát buď 1.ligu mládeže nebo 1.divizi. Dle naší vzájemné domluvy se zvolila divize. Petr prohrál. Výkonnostní rozdíl byl velký, ale Petr hrál pomalu a zodpovědně.            

Přílohy dokumentu