ŠACHklub Tábor

 

Zobrazit archív aktualit

TIP: Svatováclavský turnaj 2020 v září - zde více

Mistrovství ČR 2012 mladší žáci

  • Místo konání akce: Olomouc
  • Datum konání akce: 15.06.2012
  • Začátek akce: 15.06.2012 15,00 hod.
  • Konec akce: 17.06.2012 15,00 hod.

Informace o průběhu Mistrovství ČR družstev mladších žáků
 
 To nejdůležitější – skončili jsme na 3. místě a je to náš historicky největší úspěch v soutěžích družstev. Tímto chci všem dětem, kteří se podílely na tomto výsledku moc poděkovat a popřát jim do dalších bojů za šachovnicí hodně dalších úspěchů. Věřím, že na to budou dlouho vzpomínat.
Jak se rodil náš úspěch? Ve čtvrtek přijel do Tábora Honzík Miesbauer a šel si do Sokola zahrát s Aničkou bleskový turnaj. Danek tam dohrával poslední partii Ferrova memoriálu a Maruška se tam přišla podívat. Do Olomouce jsme vyráželi hned v pátek ráno.
 
Málo kdo věděl, že ale hlavní sestava a doprava byla hodně ohrožena vlivem smutné rodinné události u Dolanských. Rozhodovali se na poslední chvilku, zda v téhle smutné chvilce se zúčastnit mistrovství. Lenka nakonec usoudila, že rozptýlení může být tím nejlepším lékem na bolest na srdci. Tímto jí velice děkuji a ještě jednou přeji upřímnou soustrast. Věřím, že i Lukášek bude na dědečka vzpomínat v dobrém a úspěch mu pomyslně věnuje na jeho památku. Proto nás dostihli až na obvyklé občerstvovací zastávce za Brnem.
 
Po příjezdu do Olomouce jsme se ubytovali a hned vzali děti na prohlídku „Vlastivědného muzea v Olomouci“, kde zejména stálá a nově otevřená expozice o přírodě Olomouckého kraje byla úchvatným zážitkem. Děti prolézaly jezevčí norou, „lovily“ ryby, pouštěli si různé zvuky zvířat, mohly šahat na různé exponáty, řešit soutěžní otázky a vidět řadu jiných zajímavostí. Strávili jsme tam něco přes hodinu a to jsme museli spěchat. Plně to všem, kdo zavítá do Olomouce, doporučujeme.
 
Po návratu jsem šel družstvo zaregistrovat do soutěže a předat naší soupisku. Měl jsem připravené 2 varianty. Kluci si sami rozhodli o jedné z nich. Budova university, kde se turnaj hrál nás okouzlila, ubytování fantastické a vlastně celé prostředí kolem dalo dětem bohaté vyžití volného času. Takovéto podmínky má málo kdo z organizátorů – hrací sály, kvalitní ubytování, rychlé stravování, parkování a volnočasové vyžití v jednom místě.
 
Přijeli jsme na turnaj s úkolem skončit do 13. místa a podílet se tak na zisku dalšího postupového místa pro družstvo z našeho kraje v roce 2013. Totéž jsem očekával i od krajského vítěze družstva QCC, ale u nich byl problém, že se musely obejít bez svého nejlepšího hráče Martina Nováka. Už tím, že jsme nakonec byli nasazeni jako č. 8 nás k tomu předurčovalo, že cíl by se měl splnit.
 
Turnaj zahájil za pořadatele Richard Biolek a Miroslav Hurta jako hlavní rozhodčí. Zahájení se konalo ve velkém vestibulu university, které bylo vyčleněno pro trenéry, rodiče a hráče na odpočinek a občerstvení.
 
Jak jsem viděl jednotlivá kola? Jen v krátkosti. Téměř celý turnaj jsme odehráli v základní sestavě. Podle pravidla „vítězné sestavy se nemění“. Jako loni jsme si půjčili Honzíka Miesbauera ze ŠACHklubu Písek a opět jsme mu dali 1. desku. Marušku jsme měli jako náhradníka za všechny, baviče a byla povýšená do funkce „živého maskota“. Petr Švanda jel do Olomouce, protože byl členem družstva, které v KP získalo 2. místo a postoupilo. On byl připraven kdykoliv nastoupit místo Dominika Šustra nebo jiného hráče roč. 2000-2002.
 
1.kolo a proti nám Sokol Postoupky. Zde dostává Petřík Lachout lekci začátečníka takovéhoto turnaje na celostátní úrovni. Jako jediný prohrál, protože hrál rychle, a myslel si, že lehce porazí hráčku 4.vt. Takže slzičky jsou na místě, ale dostává ponaučení, jak to chodí a nemusí z toho dělat vědu. Roli favorita jsme splnili.
 
2. kolo a proti nám hned favorit soutěže BŠS Frýdek Místek „A“!!! Soupeř s průměrným elem o 200 bodů vyšším na každé šachovnici něž mají naši hráči. Na jedné straně jsme rádi, že se s nimi potkáváme hned v úvodu, říkáme si „dostaneme kanára, ale alespoň nám budou pomáhat v pomocném hodnocení“. Přichází však šoky! Petřík Lachout přibíhá, že vyhrál a bere to jako samozřejmost. Nu porazit hráče z této vyhlášené šachové školy, mu říkáme, že je výborné. Další bod přináší Dan Vlach a koukáme, že se rodí první překvapení turnaje. Honza na 1. a Lukáš na 2. šachovnici udrží remízu a máme tu stav 3 : 3. Potkávají mě různí kamarádi jiných družstev a pasují nás na „černého koně turnaje“.
 
Jdeme na pokoje a večeři, po večeři „tvrdá příprava“ na druhý den v podobě fotbálku. Vždyť se nehraje než M-ČR v šachu, ale i ME ve fotbale. Ani nezjišťujeme, koho ráno máme za soupeře.
 
3. kolo a trochu šok, proti nám další družstvo BŠS Frýdek Místek tentokráte družstvo „B“ a opět družstvo nasazené před námi. Petr asi ví, jak hrát proti hráčům z Frýdku. Opět vyhrává! Anička dodává půlku a je to dobře rozehráno. Danek se stává stálicí a přidává bodík. Lukáš už vystrčil „drápky“ úplně a přináší rovněž bodík a Honza jistí zápas. Nedaří se Dominikovi, ale zatím to nevadí. Tak dávám rady jak dál. Vyhráváme 4 : 2 Ocitáme se na 4.místě.
 
4. kolo a 5.nasazený CHESS Most. Jestli jsme před turnajem říkal, že nám bude stačit střídat výhru s prohrou, tak Lenka mě opravuje – „co takhle výhra – remis – výhra – remis“? A je to tu. Všechny třetiny družstva se podílí na výsledku stejně. Honza prohrál, tak to Lukáš dohnal výhrou. 3. a 4. šachovnice remis (zřejmě pomohla domluva Dominikovi jak hrát), a Anička zase jistila nezdar Petra.  3 : 3 a bylo to. Jsme spokojeni.
 
5. kolo a hrajeme s družstvem slavného jména – Bohemians Praha. Jsou nasazeni jako 11. tak čekám tvrdý boj. Příjemný šok přidal Dominik a začíná si více věřit. Lukáš a Dan přehrávají své soupeře a Anička poráží kamarádku Majdu Kořenovou (mistryně ČR do 10 let dívek z r. 2011)! Remízu přidává Honza na první. Petřík zjišťuje, že to opravdu není procházka růžovým sadem. Stále se nemůže srovnat s čase – lépe řečeno hraje rychle a nehledá i lepší tahy. Družstvo je ale partou! Ocitáme se na 2. místě turnaje. Víme co to bude znamenat – mít stále těžké soupeře. Jdeme to zajíst a trochu si odpočinout.
 
V průběhu turnaje se provádí stále „tvrdá příprava na soupeře“ v podobě hraní karet – UNO – to jsme se naučil až od dětí. Tuto přípravu vedou „asistenti trenéra“ Lenka Dolanská a Josef Lachout.  Já přivítal, že tam pořadatelé připravili hřiště na RINGO, které jsme hrával za „mlada (cítím se stále mlád)“. To děti hodně chytlo a vím, že to budeme zřejmě hrát opět i na našem letním soustředění, protože ringo kroužky také máme.
 
S jídlem má trochu problém Honzík – to je náš vegetariánek. Objednal si než snídaně. Nu k večeři byly špagety a k snídani párek, k obědu zase maso. Chudák to zatím nikdy netrefil. Má ale zásobu z domova. Je však úmorné vedro, a tak nutíme alespoň děti pít. Stále chodím kupovat minerálky.
 
6. kolo 2222 ŠK Polabiny a další z favoritů (nasazený jako 3). Oni už nás nepodceňují (alespoň většina), protože po čtvrt hodině přihází vysmátý Lukáš, že porazil Pulpána. To byl zase menší šok. Pak už než Anička remizuje s hráčem o 100 elo bodů více. Ostatní prohrávají. Je to naše první prohra. Říkám si „loni jsme skončili na 7. místě a to jsme 4x vyhráli, 2x prohráli a 3x remizovali. Dnes už máme 3 výhry, 2 remízy a 1 prohru. Snad cíl splníme.
 
7. kolo a poslední partie dlouhého náročného dne co do partií a i vzhledem k tropickému počasí. Proti nám Lokomotiva Brno (nasazená o 10 míst za námi). Tak snad to bude klidný zápas. Bohužel opak je pravdou. Jdu se podívat jak to hrají a jsem v šoku. Informuji, že ten zápas nevidím dobře, Petr stojí na prohru s figurou méně, Anička a Dan zatím nejasně a spíše hůře, Dominik útočí, ale je stále bez vývinu, Lukáš se mi nelíbí a nic moc zatím ani Honza. Brzy přichází s pláčem Lukáš. Prohráváme 1 : 0. Naštěstí Anička hraje pěšcovku s pěšcem více, a tak jí věřím. Některé tahy, které ale provádí mě přivádí k šílenství. Asi si říká „proč to hrát jednoduše, když to jde hrát i složitě“. Celou dobu čekám, kdy se Petr vzdá nebo soupeřka ho porazí. Když vidím, že Dominik a Anička stojí na výhru, začínám věřit, že Dan a  Honza zachrání remízu zápasu nebo udrží těsnou výhru. Přichází Petr a v klidu oznamuje, že vyhrál. Přeslechl jsme. Vyhrál! Soupeřka nechala stát dámu a dal jí mat. Anička vyhrála, Dan vyhrává a i Honza to dotahuje do vítězství. Šok byl, že Dominik vyhranou partii prohrává. Přišlo mi to, že chce soupeřku shodit na čas. Ta, ale hraje dobře a když Dominik dělá hrubé chyby (přestože vede o 3 pěšce), chytá mu věž, pak nekorektně brzo Dominik obětuje jezdce za pěšce a ještě si zavírá věž, je po partii. Byla to lekce. Kdybych lehnul na EKG, asi by tam byl. Vyhráváme 4 : 2. Jsme na 4. místě a už věřím, že cíl splníme.
 
Po večeři opět tvrdá příprava – fotbálek proti QCC (prohráváme 3 : 2), pak kdo chtěl procházka a volno. Ani se nedíváme na fotbal a usínáme už v ve 22 hod. Chtěli jsme posedět s přáteli z Humpolce (jako den před tím), ale nějak nás to všechny zmohlo.
 
8. kolo a další nasazené družstvo před námi TJ Štefanydes Polička. Mají ambice na přední umístění. Téměř na všech šachovnicích jsou mírně lepší. Tentokráte nás „zadek“ nepodržel. Anička i Petr prohrává. Anička si vybírá horší den, je unavená a pokašlává. Stále se jí ptám, zda je jí dobře či nemá teplotu. Přeci jenom to horko a pití chlazených nápojů ne vždy jde k sobě. Přední šachovnice ale zabojovali. Lukáš vyhrál, Honza a Dominik remizovali. Zbyl boj na Danovi. Měl o figuru méně, ale vysoce aktivní hrou partii otočil v lepší pozici! Dokonce na vedlejším stole vrcholí boj mezi Mostem a OAZOU o medailové pozice. Most vyhrává a vykřikl radostí. Rozhodčí je mírní, že se stále hraje. Kluci se nám omlouvají a odchází se radovat mimo hrací prostor. Danka to nevyvedlo z míry a partii dovedl do výhry. Paráda. Remíza   3 : 3
 
9. kolo – cíl je splněn. Jsme na 5. místě a při případné prohře skončíme v první desítce. Dostáváme naše kamarády z OAZY, kteří jsou hodně zklamaní z prohry. Informují mě, že se jim otočili 3 partie. Já je zase informuji, že počítám s prohrou, tak poprvé na turnaji nechávám hrát náhradníka Petra (bez ela). Dlouho se bavím s paní Jelínkovou a Kristýnou Němcovou. Tak jim ulehčujeme pozici. OAZA je 2. nasazený celek a řadou výborných hráčů – sestry Němcovy, Filip Nový, Arsenij Anaškin atd. Nám k nim respekt a jsou to prima kamarádi. Koukáme, kolikátí skončí, když nad námi vyhrají 2. – 3.? Už jen sedíme a mastíme karty. Vidím, že Olda Vedral (jejich kapitán) kroutí hlavou a nelíbí se mu jak stojí. Přibíhá Petřík, že vyhrál nad Lukášem Jelínkem. Petr si zde vybral výhry nad zvučnými oddíly!  Anička prohrála s Kamilkou Němcovou. Přesto ji chválím. Přichází předposlední velký příjemný šok. Petr Švanda v prohrané pozici chytil Karince Němcové (mistryně ČR D10 z r. 2012) figuru a vyhrál. Ve sportu se říká „trenér vytáhl trumf - střídání se vyplatilo, hráč se odvděčil, že mohl nastoupit“. Další bodík přinesl Lukáš, který v přímém souboji, kdo bude nejlepší na 2. šachovnici prorazil Arsenije! A závěrečný šok připravil Honza Miesbauer, když porazil Filipa. Dan prohrál, ale družstvo vyhrálo 4 : 2!!!
Na děti z OAZY dopadl nezdar z předchozího kola, a asi to stále měly v hlavě a nedokázaly se plně soustředit. Přeju jim, aby co nejrychleji na to zapomněly.
 
Družstvo tvořili hráči:
Jan Miesbauer (elo 1692, průměrné elo soupeřů 1750, hrál na výkon 1775) – host našeho družstva - uhrál 5 bodů z 9
Lukáš Dolanský (1531 - 1590 - 1861) uhrál 7,5 z 9 
Dominik Šustr (1404 - 1449 - 1361) uhrál  3 z 8
Daniel Vlach (1386 - 1421 - 1593 ) uhrál 6,5 z 9
Petr Švanda ( 1250) - 1546 - ...) uhrál 1 z 1
Anna Tůmová (1285 - 1326 - 1369) uhrála 5 z 9
Petr Lachout (1250 - 1220 - 1177)
Po vyhlášení výsledků nám řada vedoucích oddílů blahopřála, rovněž přišly blahopřání od rodičů dětí, kteří to sledovali a dalších z našeho oddílu.
 
Poté jsme jeli do ZOO Olomouc, kde jsme trávili zbytek odpoledne a kochali se zvířátky. Až v podvečer jsme odjížděli domů. Než jsme vyjeli z Olomouce všichni už spali!!! Škoda, že Petr s tatínkem nemohli být s nám, museli se rychle vracet. Tak snad příště.