ŠACHklub Tábor

 

Zobrazit archív aktualit

TIP: Svatováclavský turnaj 2020 v září - zde více

M-ČR družstev mladších žáků Brno

  • Místo konání akce: Brno
  • Datum konání akce: 13.06.2014
  • Začátek akce: 13.06.2014
  • Konec akce: 15.06.2014

ŠSČR letos hledal pořadatele tohoto turnaje dost dlouho. Velký dík patří panu Hurtovi, který nakonec tento turnaj bude pořádat v Brně. Už několik let se pravidelně turnaje účastníme, protože se vždy probojujeme z KP. V poslední době díky našemu oddílu a oddílu QCC Č. Budějovice dokonce má náš kraj více postupových míst. Naše družstvo se před dvěma lety umístilo dokonce na 3. místě a loni jsme tento turnaj pořádali v Táboře. 
Letos máme problémy se sestavou co do složení hráčů. Výběr je široký, ale úroveň hráčů značně rozdílná. Jasno je v 1 týmu- Lukáš Dolanský. Mladším hráčem je David Hák, který přestoupil do našeho oddílu. Pak už je to otevřené. Další hráči budou jistě Martin Šustr a Petr Lachout. Dále se vybírá: přednost jsem dal Michalu Včelákovi, a zda to bude Jirka Přibyl či Marek Malimánek nebo Lukáš Oláh ještě zvažuji. Dívky Aneta Růžičková a Maruška Tůmová. 
Letos bude s námi velký fan klub - paní Háková, rodina Šustrova a možná dědeček Martina, tradičně Lenka Dolanská, paní Lachoutová, pan Včelák, paní Háková a paní Tůmová.

Hodnocení turnaje
Včera jsme se vrátili s dalším úspěchem. Tentokráte z Mistrovství ČR družstev mladších žáků, které se konalo v Brně. Hráči našeho oddílu už několik let patří ke špičce mládežnického šachu v republice.

Z Brna, kde se od pátku do neděle pořádalo mistrovství ml. žáků, jsme si sice přivezli až 12. místo z 28 nej týmů ČR, ale opět získali postupové místo pro kraj na rok 2015.

Po třech letech, kdy se družstvo ŠACHklubu Tábor umisťovalo v první desítce (před 2 lety dokonce na 3. místě) sice trochu propadlo, ale bylo nasazené jako 13. nejsilnější. Rovněž generační obměna hráčů je znát.

Začátek turnaje nebyl pro nás příznivý. Ve čtvrtek večer mi zavolala maminka Marka Malimánka, že omarodil, tak se sháněla náhrada. Hned kývl na nabídku Jirka Přibyl, čímž je zapotřebí mu poděkovat. To je velice pozitivní přístup pro klub. Ostatní ať si berou příklad.

Druhou drobnou "ránu" jsme obdrželi, když nemohl přijet na turnaj včas Lukáš Dolanský. Maminka musela být ještě v práci a překážky na trase neumožnily stíhat 1. kolo.

V 1.kole jsme nastoupili proti OAZE Praha, která dokonce nastoupila pouze v pěti. Přestože zápas byl rozehraný na výsledek 4 : 2 pro nás, dokázali ho naši hráči prohrát. Byl to šok. 

2. páteční kolo a soupeř z Jičína. Zde jsme vedli rychle 3 : 0. Pak ale i zde došlo k herním zkratům některých hráčů a byla z toho než remíza. Situace volá po "odvolání trenéra" nebo po vyhazovu některých hráčů. 

Sobota dopoledne:

3. kolo a derby s Veselím. Čekal jsme jinou sestavu soupeřů, tak jsem informoval některé hráče co mohou očekávat, ale moc to nepomohlo. Přesto konečně se daří a vyhráváme zápas 4 : 2. 

4. kolo a soupeřem je nám družstvo ze Světlé nad Sázavou. Trenér soupeře nám nabízí čestnou prohru. Po pěti minutách hry ji mohu v klidu přijímat. Jsem v šoku. Na 4 zadních šachovnicích jsme hned prohraní. Hráči se nesoustředili a hráli zbrkle. Pak už jen přichází šoky, když se 2 partie otočily v náš prospěch. Vyhráváme 4 : 2 a hráč soupeře na 3. šach. pláče. 

5. kolo jsme odehráli zodpovědně proti Hlinsku. Vyhráváme sice než 3,5 : 2,5, ale toto dopoledne se nám vydařilo. Přijíždí poslední hráč - lépe řečeno hráčka Maruška Tůmová, ale ještě nechce hrát. Odjíždí na návštěvu.   

Odpoledne:       

Po obědu jsme vyrazili na procházku. Šlo se 2x do kopce, 1x z kopce. Cílem byl brněnský hrad Špilberk. Výlet pěkný, ale asi náročný. 

6. kolo nás čekal nejsilnější soupeř - 2222 Polabiny. Výsledek nevypadá dobře, ale naši hráči bojovali a rozhodně mohli i překvapit. Vstup do zápasu famózně předvedl Jirka. To bylo asi i tím, že se na něho přijel podívat tatínek. Bohužel, ale někteří hráči partii nezvládli, i když vedli třeba o nějaký materiál.

7. kolo a čeká nás Frýdek Místek "C". Nejvyšší prohra v turnaji. Zde už ale pozoruji velké selhání některých hráčů a laxní přístup. Asi právě i procházka a náročnost turnaje dolehla na hráče. Ten zápas se hodně nevydařil. Ještě větší chyby než v předchozím zápase otáčely partie jednu za druhou. Raději bez komentáře.

Večer jsem musel promluvit k dětem trochu důrazněji, ale jek mi naši "fotbalisté" řekli u nich to bývá i horší. Cíl byl jasný. Udělat 4 body. Tak uvidíme v neděli.

Neděle dopoledne - poslední 2 kola před námi.

8. kolo a čeká nás silný celek Sokol Praha Kobylisy. Bohužel ne všichni se dostatečně věnují partii a někteří na soupeře výkonnostně nemají. Prohrává David, Martin i Petr. Svoji formu opět našel Jirka a snižuje, pak se otáčí partie ve prospěch Marušky a Lukáš remízovou pozici proměňuje v bod a je tu remíza. Paráda. vypadalo to hrozně.

9. kolo a zápas pravdy. Buď cíl splníme, nebo propadneme na konec 2. desítky. Čeká nás Plzeň. Všichni, které jsem do zápasu nominoval hráli dobře a patří jim dík za to, že k rozhodujícímu zápasu přistoupili dobře a svědomitě. Velice se mi líbila Aneta a David. 

Jak se komu dařilo a jak přispěl k výsledku:

Lukáš 7,5 bodů z 8 partií - elo má 1956 a hrál na výkon 1987 !!!

David 6 z 9, - 1448 - 1503 !!!

Martin 2 ze 7, 1306 - 1220 ??

Petr 0,5 ze 7, 1270 - 926 ???

Michal 0,5 ze 6, 1287 - 785 ????

Jiří 5 z 8, 1119 - 1273 !!!

Aneta 5 z 8, (1x konktumace) 1084 - 1142 !

Maruška 1 z 1, 1041 - nehodnoceno   

Příští rok už nebude moci hrát tuto soutěž: Lukáš Dolanský, Martin Šustr a Jiří Přibyl. Šance pro další adepty. Tak se snažte.