ŠACHklub Tábor

 

Zobrazit archív aktualit

TIP: Svatováclavský turnaj 2020 v září - zde více

Mistrovství ČR družstev ml. žáků 2016

  • Místo konání akce: Hradec Králové
  • Datum konání akce: 10.06.2016
  • Začátek akce: 10.června 2016
  • Konec akce: 12. června 2016

Od pátku do neděle proběhlo v Hradci Králové další ročník Mistrovství ČR družstev mladších žáků. Naše družstvo značně oslabené o 3 hráče bylo nasazeno jako 18., skončilo nakonec na výborném 15. místě a splnili jsme si výkonnostní cíl daný před turnajem. 

Co k našim hráčům:
Na turnaji mohli hrát hráči r. 2004, ale v našem družstvu žádný nebyl. Naopak jsme měli 1x hráčka r. 2008, 2x hráči r. 2007, 2x hráči r. 2006 3x hráči r. 2005. Tj. máme družstvo s perspektivou. Co nás může než mrzet, že účast z různých důvodů odřekli 3 hráči, kteří do družstva patřili. 
 
David Hák
byl jasnou jedničkou našeho týmu. Uhrál 6,5 bodů z 9 partií. A to ještě jednu partii, prohrál, protože se snažil zachránit zápas, i když mu soupeř nabízel remízu. Hrál zhruba na své ela, takže velká spokojenost.

Vašek Měřínský
uhrál 4 body z 9 partií. Průměr soupeřů byl blízký jeho elu, ale výkon nižší. Tolik čísla. Hned 1. partii v dobré pozici (i snad na výhru) prohrál na čas. Trochu šok. Další 2 partie, kde měl figuru více a měl matové útoky, dokázal prohrát tím, že si nechal sebrat zbytečně figury. Nedá se říci, že je obětoval. I v poslední partii jen remizoval s figurou více, když si neuvědomil, že soupeř najde věčný šachu. takže výkony trochu rozporuplné. Přesto vašek je bojovník a jeho místo č. 2 je jasné. 

Alex Chvojsík
dostal lekci na nejvyšší úrovni. Hrál 4 partie a žádný úspěch. Alexe omlouvá než to, že jsme ho dali výše z taktického důvodu před Anežku. Ale přístup k partii - spěch, nekoukání se na soupeřovy figurky je jeho hrubou chybou. Proto toho moc nesehrál. To si nejprve musí uvědomit.

Anežka Žilavá
Opora týmu. Uhrála 4,5 bodu z 9 partií. Průměr soupeřů měla o více jak 100 bodů vyšší a hrála na elo rovněž o více jak 100 bodů vyšší. Paráda. Pokud odstraní zbytečný strach ze soupeřů a vyhne se některým zbytečným chybám, které jí říkáme už déle, bude ještě lepší. Rozhodně patří i nadále do týmu. A protože dívka je povinná, drží si pevně tuto pozici a další dívky musí přesvědčit, že ji nahradí, nebo nahradí kluky. 

Jakub Jareš
Čekal jsem více. Měl sice průměr soupeřů o 150 bodů silnější, než je on, ale měl na to přidat min. o 1-1,5 bodu více. Proto hrál jen na elo o 100 bodů nižší než je jeho současné. Ze 6 partií uhrál než jeden bod. Chyby pramenily z toho, že nesledoval co mu hrozí. Musí pochopit, že soupeř má také plány a ty musí odhalit. Myslím, že zde se osvědčilo brát na tento turnaj min. dva mladší hráče. V další možné účasti bude mít těžkou pozici se udržet v družstvu "A" pokud se nebude zlepšovat. 

Dorotka Veverková
Dorotka si uhrála své. Průměr soupeřů měla o něco vyšší než je její elo, uhrála 3 body ze 6 partií a hrála na výkon o něco vyšší než je její elo. x hrála s černýma. Rozhodně musí zlepšit zahájení partie právě s touto barvou. Hodně se v tom trápila a některé partie vyhrála i když stála hůře či se ztrátou figur. V každém případě byla přínosem pro družstvo.
  
Nikola Zemanová
Nikolka si zpravila náladu po turnaji na Seči. Průměr soupeřů mírně horší než je její elo, a uhrála 3 body ze 7 partií. Proto i výkon o něco nižší než je její elo. Je škoda, že měla další 2 partie vyhrané a v jedné přehlédla mat a v druhé najednou ztratila figuru a partie se jí otočila. Nikolka ale hraje pomalu a uvážlivě, což je její velkou výhodou. Dobře si partie rozehrává. Rovněž u ní spokojenost s přístupem i výsledkem.
Adam Pistulka
Adam byl příjemným překvapením. Delší dobu jsem ho neviděl hrát a braj jsem ho jako náhradníka za Jakuba. Soupeři (průměr) o něco silnější, jeho výkon ale o 100 bodů vyšší než je jeho elo, takže paráda. Hraje stejně jak Nikča - pomalu a rozvážně. Začal si kontrolovat hrozby soupeře a to se mu vyplácí. 
            
Co se nám líbilo a co ne:
Pořadatel vytvořil v sobotu velice zajímavou pauzu mezi dopoledními a odpoledními koly. Bylo to přínosem a jistě i jiní organizátoři by si měli vzít z toho námět. Vždy zastávám názor, že pořadatel když už získává dotace od města, měl by dát i prostor účastníkům na jeho prohlídku. Další výhodou je i odpočinek dětí. Srovnejte např. se Sečí. Pamatuji, kdy mi i hráč v rámci MČech HD8 odmítl hrát 6 kolo jak byl unaven. Za to má od nás pořadatel velkou 1!!! 
Vstup do hracího prostoru jako to pořadatel už 2.rok praktikoval by měla být automatika u všech soutěží na této úrovni. Hodnotíme rovněž !!! Pořadatelé MČech či ČR by si měli vzít příklad. Pak nemusíme slyšet, jak rodiče či jiní vstupují do partií atd. 
Ubytování ale nic moc, toalety na chodbě už dnes se skoro nevidí. Nechápu podnikatele baru - ubytovna plná lidí a on má zavřeno. Já jedu za klientem i o víkendu či večer když zavolá. Zde je možné než pořadatelům doporučit informovat o akci takové podniky. Tento podnikatel byl hloupý. A to nemluvím o ME v kopané.     

Blahopřejeme medailistům - dětem z BŠS Frýdek-Místek "A" i "B" a třetímu družstvu 2222 Polabiny "A". Rovněž jsme rádi, že alespoň ŠA VŠTE Č. Budějovice se probojovala do první 13. a zajistila tak 2 postupová místa pro rok 2017 pro náš kraj. Naše družstvo bylo k tomuto cíli blízko, ale to už bychom považovali za zázrak. 

Dík patří všem dětem co nás reprezentovali - Davidu Hákovi, Václavu Měřínskému, Alexu Chvojsíkovi, Anežce Žilavé, Jakubu Jarešovi, Dorotce Veverkové, Nikolce Zemanové a Adamu Pistulkovi. Rovněž děkuji rodičům za doprovod a dovoz dětí tam ale zejména i zpět bez újmy na zdraví. 

Výsledky turnaje: