ŠACHklub Tábor

 

Zobrazit archív aktualit

TIP: Svatováclavský turnaj 2020 v září - zde více

M-ČR družstev mladších žáků 2017

  • Místo konání akce: Krnov
  • Datum konání akce: 16.06.2017
  • Začátek akce: 16.06.2017
  • Konec akce: 18.06.2017

Opět pojedeme na Mistrovství ČR družstev mladších žáků. Tentokráte jako krajský vítěz. ŠACHklub Tábor nechyběl na této akci od roku 2006. Oddíl vznikl v roce 2005 (září) a hned jsme se probojovali na toto mistrovství. Tato akce má u nás nejvyšší prioritu. 

Na mistrovství vyrazí sestava: 1. David Hák, 2. Matěj Záluský, 3. Vašek Měřínský, 4. Anežka Žilavá, 5. Kryštof Paštěka, 6. Dorotka Veverková, 7. Nikola Zemanová 8. Vojtěch Bican. 

Cíl je do 10. místa. Tak uvidíme, jak to hráči zvládnou.  


Hodnocení:
V první řadě musím konstatovat, že se nám cíl nepodařilo splnit. V konečném pořadí jsme na 14. místě, a tak jsme nezískali ani další postupové místo pro kraj do ročníku 2018. To bychom museli být do 13.místa!!! Bohužel ani QCC Č. Budějovice nevybojovalo další umístění pro náš kraj. 

Důvod nesplnění cíle vidím v některých slabších výkonech hráčů, ale i možná, že jsem ne optimálně poskládal sestavu. 

V každém případě byl turnaj velkým přínosem pro všechny a takováto akce by měla být motivací pro další hráče našeho oddílu. Rovněž by měly i oddíly a trenéři v našem kraji mít větší zájem o spolupráci na dobré reprezentaci postupujících oddílů na MČR. Vždyť např. 2222 Polabiny měli hráče z Vlašimi. A mohl bych uvádět další příklady. 

Pojďme na hodnocení vystoupení našich hráčů. 
Poděkování:
Předem všem hráčům děkuji za dobrou reprezentaci našeho oddílu, města a kraje. Rudovi Novákovi, Miloši Kratochvílovi za dopravu hráčů a všem včetně Veroniky Hákové za starostlivost o hráče.
Děkuji oddílu Sokol Tábor a Šachklub Písek za hostování hráčů, kterým jsme nabídli účast na této významné akci. Pokud oni postoupí budou mít i oni naši podporu. 

David Hák: 
jednoznačně opora týmu. 6 bodů z 9 partií na 1. šachovnici s průměrem hráčů 1643 je velmi dobrý. Ty 3 prohry ho mrzí. Ale Michaela Kureše měl poraženého, pouze přehlédl výhru, Anička Lhotská ho přehrála, s Adamem Švandou nemusel hrát na výhru (chtěli jsme nejlepší skóre) a mohl třeba v klidu remisovat. Díky paráda.

Matěj Záluský:
asi jsem ho dal moc vysoko. Uhrál 1,5 bodu z 5 partií průměr soupeřů 1542 (jeho elo 1316). Výsledek dobrý, ale hra byla zbytečně zbrklá a některé pozice nehrál přesně. Matěj je ale krajská naděje a jistě bude na akci vzpomínat. Dík za hostování a výsledek.

Vašek Měřínský:
rovněž i on byl oporou týmu. Uhrál rovněž 6 bodů z 9 partií. Ještě po 4. kole měl 100 %. Hrál na 3. a 4x na 2. šachovnici. Průměr soupeřů 1390 (Vaškovo elo 1385). Hrál zodpovědně, ale prohra na čas byla zbytečná. Je pravda, že zase některé partie náhodně vyhrál (3. a 4. kolo). Hrál na výkon o 100 bodů více. Se silnějšími hráči to byla dobrá konfrontace. Nutnost pro další práci je v rozšíření repertoáru zahájení. Díky, paráda.

Anežka Žilavá:
uhrála 3 body ze 7 partií. 4x hrála na 3.šachovnici. Průměr soupeřů 1384, její elo 1240. Hrála na výkon 1260. Tolik čísla. Anežka si musí více věřit, "nežebrat o remízy". Když hrála odvážně, hrála dobře. Sice stále měla na mysli materiál, místo útoku na krále a to se jí i vymstilo. Potřebuje u partie mít více klidu. Pouze jeden hráč měl nižší elo než ona. Asi to nevnímá a je zklamaná. patří jí ale dík. Dobrý výsledek.

Kryštof Paštěka:
Hrál na 4. a 5. šachovnici. Uhrál 3 body z 8 partií, průměr soupeřů 1303 (jeho elo 1150), hrál na výkon 1189, pouze 3 hráči měli nižší elo než on, z toho 2 partie vyhrál. Kryštof musí a musí začít hrát aktivnější hru. Nedostatky v koncovkách se odstraní, ale na psychice se nebát hrát útočně se musí pracovat. Potřebuje více hrát, zejména se silnějšími soupeři. Počítá zbytečné pozice, kde tahy jsou jasné. Je to důvod jeho nevyhranosti. Přesto patří dík za výkon.

Dorotka Veverková:
Hrála jen 4 partie na 5. šachovnici. Uhrála 1 bod. Průměr soupeřů 1237, její elo 1314. Pouze jeden hráč měl vyšší elo než ona. Hrála na výkon 1085. Zde považuji chybu u sebe, že jsem ji nenapsal za Nikolu. Nechal jsem se ovlivnit jejím elem, i když zastávám názor, že je nadhodnocené. Partie i ukázaly její slabiny. Je to dané nejen věkem. Věřím, že se z tohoto turnaje a nezdaru brzy oklepe.

Nikola Zemanová:
Uhrála 4 body ze 7 partií, průměr soupeřů 1190, její elo 1047, pouze 2 hráči měli nižší elo než ona. Nikča hrála svědomitě. Nepovedly se jí jen 2 partie, které nerozehrála dobře a dělala nepochopitelné chyby. Jinak ostatní výkony hry byly dobré. Hrála na výkon 1171 a to je o cca 130 bodů více. Ona hraje na elo kolem 1200. Je vidět, že se hodně zlepšila. Začala plnit a chápat hru některých pozic. Patřila k oporám družstva. Díky.

Vojtěch Bican:
Velký nováček družstva. Šachy hraje cca 6 měsíců a hned už na dvou velkých akcích - dvojice v Chrudimi a na MČR družstev. Dal jsem mu přednost před jinými hráči, protože vidím velký potenciál. Pokud se bude věnovat šachu, má budoucnost a doma zázemí. Uhrál sice 1,5 z 5 partií, ale abych pravdu řekl, čekal jsem dokonce nulu. Znám soutěž a nováčci nemají moc šancí, zejména, když jsme bojovali se zkušenými družstvy. Průměr jeho soupeřů 1264, jeho elo 1000!!!. Takže výkon 1090 je paráda. Když přidám jeho výkon v Chrudimi, zahrál dobře. Je asi sklamaný, že získal tak málo bodů, ale při téměř nulových znalostech byl výkon výborný. jeho velkým plusem je, že nehraje zbyrkle. To že ještě neprokoukne kombinace soupeřů brzy odstraní. Vojto díky a snaž se dál pracovat a vydrž.

Co na závěr. Říkali jsme si, že nám nepřál los. Koho jsme dostali:
Říčany - 1. nasazení - výsledek 2 : 4  
2222 Polabiny - 2. nasazení - výsledek 1,5 : 4,5
Lokomotiva Brno - 5. nasazený - výsledek 1,5 : 4,5 
Chotěboř - 6. nasazena - výsledek 3 : 3
OAZA Praha - 10. nasazení - výsledek 2 : 4 
Unichess Praha "B" - 17. nasazený - výsledek 4 : 2
QCC Č. Budějovice - 20. nasazení - výsledek 3,5 : 2,5
Světlá n.S. - 22. nasazený - výsledek 5 : 1 
Orlová - 27. nasazení - výsledek 3,5 : 2,5

Takže družstva nasazená na námi jsme porazili, s družstvy před námi jsme prohráli mimo Chotěboře. Věděl jsem, že je nutné získat 14. bodů. Bohužel jsme získali jen 13 bodů.  

Co nás zaskočilo?
Musel jsem 15 minut před zahájením hlásit sestavu, aniž bych znal soupeře. Proč asi mají družstva více hráčů? Sestava na zápas je i taktika. 

Zakončení "bez cen". Zde se předchozímu pořadateli nevyrovnali. Ale to mohlo být i tím, že měli menší čas na přípravu a možná nižší rozpočet. 

Co ale jistě mohli ovlivnit byla doprovodná hudba při vyhlašování vítězů. Ne nadarmo se to komentovalo jako pohřební hudba. Tak snad příště bude veselejší. 

Jinak ale zatím jednoznačně nejlepší zahájení turnaje (které jsme za 11 let absolvovali) v městském divadle. Nemělo to chybu a kdo nebyl či odešel o hodně přišel. Velké díky.