ŠACHklub Tábor

 

Zobrazit archív aktualit

TIP: Svatováclavský turnaj 2020 v září - zde více

Mistrovství ČR mladších žáků

  • Místo konání akce: Kyjov
  • Datum konání akce: 11.06.2010
  • Začátek akce: 11.06.2010
  • Konec akce: 13.05.2010

I letos se pokusíme uspět na této tradiční soutěži pro děti. Cíl je vybojovat další postupové místo pro náš kraj tj. skončit do 13. místa v turnaji, kde startuje 28 družstev.
 
Začíná Mistrovství ČR družstev ml.žáků v Kyjově:
Před týdnem skončil další ročník finále mistrovství ČR družstev mladších žáků. Přestože naše celkové 15. místo je dosavadním nejlepším umístěním (již pět let se pravidelně probojováváme do finále M-ČR), odjela naše výprava trochu zklamaná, že jsme nesplnili náš cíl být do 13. místa.
Před odjezdem jsme měli starost se zdravíčkem Filipa, ale náhrada za něho byla okamžitá v podobě Martina Šustra či Jonáška Havelky, kde rodiče reagovali velice rychle a pozitivně na naši žádost. Za to jim patří velký dík. Nakonec na mistrovstí jsem neodjel já, protože teploty stouply hodně vysoko a tak byla nutná návštěna nemocnice, odkud jsme turnaj sledoval mobilem či po internetových zprávách. Děkuji všem rodičům za providelné informace. Velice mě mrzí, že jsme se nemohl zúčastnit, protože v Kyjově je hezky a mají to dobře zozganizované.      
Družstvo hrálo v sestavě: Vojta Jandl, Jan Žilavý, Lukáš Novák, povinná dívka Lada Dolažalová, na 5. šachovnici se střídali Jan Rybín a Daniel Vlach a na 6. šachovnici hrál nejmaldší hráč host Filip Steinbauer. Do sestavy jsme měli možnost zařadit ještě další dobré hráče Benedikra Trojáka či Míšu Sovadinu. Situace v našem oddíle je po této stránce dobrá, že je konkurence. Klukům, kteří nejeli to budeme kompenzovat zase v jiné soutěži. Rovněž jsme měli nabídku z jiného oddílu na hráře s elem přes 1550.
Naše družstvo bylo nasazeno jako 12. tým soutěže z 28 družstev. To nám vytvořilo dobré podmínky pro vstup do turnaje. Turnaj se hraje 3 dny a je dosti náročný. To už známe. Čekáme, že to bude na houpačce, výhry a prohry se budou střídat. 
1. kole jsme hráli se Spartakem Ústí nad Labem - oddíl, který má širokou mládežnickou základnu. Přestože Vojta velice rychle prohrál neadekvátním přístupem k partii (15 tahů), celkově jsme vyhráli 4 : 2. Byl to dobrý start do turnaje.
2. kolo a hrajeme proti našim středočeským kamarádům Spartaku Vlašim. Spartak hraje dokonce extraligu mladšího dorostu a rovněž je to oddíl s dobrou prací s mládeží. Vlašim je nasazená s č.5. Vyhráváme opět 4 : 2 a to je fantastické! V zápase nám přálo hodně štěstí, Nela prohrála s Lukášem na čas. Takže páteční zápasy jsme zvládli a můžeme se těšit na další náročný den. V konečné tabulce přesto skončil Spartak před námi na 10.místě. Po tomto kole jsme na 5.místě!!!
Je sobota a nastupujeme k 3. kolu proti 3. nasazenému družstvu ŠK Lokomotiva Brno. Lada rychle prohrává - téměř šustrák. Stejný přístup jako u Vojty v 1. kole. To se právě vymstilo v celkovém výsledku. Prohráváme 3,5 : 2,5. Pozor. Lokomotiva skončila v turnaji na 3. místě dokonce před BŠS Frýdek Místek "A". takže žádná ostuda.
4. kolo a opět těžký soupeř ŠK Staré Město. Je to 1.nasazené družstvo!!! a v průměru o 300 elo bodů silnější na každé šachovnici. Dostáváme školu a zároveň "kanára". Prohra 6 : 0!!! Staré Město skončilo v turnaji na 2.místě. V celkovém hodnocení jsme na 13.místě a jdeme do boje znova.
Naším soupeřem pro 5.kolo je ORTEX Hradec Králové. Naši hráči zabojovali a vyhrávají 5 : 1. Opět se dostáváme na příznivou vlnu.
6. kolo a čekají nás naši velcí kamarádi z Náměště (nasazení jako 6.tým). Letos za ně hraje Aleš Krčil, který nám pomáhal loni v Sezemicích a letos hrál za nás na Seči při M-ČR dr.starších žáků. Aleš byl vyhlášen nejlepším hráčem na 3.šachovnici. Dá se říci, že jsme si rozdělili pole působění. První 3 desky vyhrává soupeř, mi vyhráváme další 3 desky. Remíza 3 : 3. To bereme. Náměšť skončila celkově až na 14.místě. I pro mě to bylo zklamání. 
Čeká nás poslední 7.kolo druhého dne. Soupeřem jsou hráči opět z Hradce Králového, tentokráte sokolíci. Vyhráváme 4 : 2 a opět jsme v celkovém umístění hodně vysoko - 6.místo!!! Tak snad by to mohlo vyjít do toho 13.místa. Další družstvo, které jsme porazili a přesto končí před námi na 13.místě.
Poslední den turnaje. Jsme připraveni si to rozdat s dalším družstevm. 8.kolo a soupeřem je TŽ Třinec. Každé moravské družstvo je silné. Tak uvidíme. Bohužel remizoval pouze Vojta a Honza Rybín vyhrál. Ostatní prohrávají a tak celkově prohráváme 4,5 : 1,5. Škoda, protože Třinec byl nasazen až za námi. Určitě hratelný soupeř, ale chybí větší soustředěnost. Lukáš nezvládá čas v partii a prohrává na čas, přestože je zde přidávací bonus 10 sek. To by se stávat nemělo! Spadli jsme na 9.místo. Naděje žije. Třinec končí celkově na 6. místě!!!
Poslední rozhodující 9.kolo. Soupež silný DDM Most "A". Je sice nasazen o jedno místo za námi, ale to nic neznamená. Most zde hraje podobně jako mi. Bude to kdo z koho. Prohráváme 4 : 2. Lukáš opětovně stejná chyba jako v předposledním kole. Končí i trápení Honzy Žilavého, který s velkou úlevou bere remízu. Pořadí bylo nekompromisní. Pád o dalších 6 míst!!! znamená celkové 15.místo. Přestože nejlepší umístění našeho oddílu je to pro nás zklamání.
Závěrečné shrnutí:
Výher - 4x
Remíza - 1x
Proher - 4x
Jak jsme se umisťovali po jednotlivých kolech? - 13, 5, 7, 13, 9, 7, 6, 9, 15. Názorná ukázka, že ve švýcaru je nutné v posledních kolech také vyhrávat.
Jak hráli naši hráči? Vojta hrál na 1. šachovnici - 2,5bodu z 9 partií, hrál na výkon 1550, což je vyšší než jeho elo. Honza Žilavý 2.šachovnice - 1,5/9, 1273 - slabý výkon. Lukáš Novák 3.šachovnice - 5/9, 1513 - výborný výkon a to mohl být na to i lépe. Lada Doležalová 4.šachovnice - 5/9 1338 - slabší výkon. Jan Rybín 5. šachovnice - 3/5, 1305 - solidní výkon, Daniel Vlach rovněž 5. šachovnice - 2/4, 1337 solidní výkon, Filip Steinbauer 6.šachovnice - 7/9!!! 1344 výborný výkon. Byl vyhlášen nejlepším hráčem zapsaným na 7.místě soupisky.
Vítězství v turnaji zopakovalo družstvo ŠK 2222Polabiny "A" , 2. místo ŠK Staré Město, 3. místo ŠK Lokomotiva Brno. Překvapením je až 4. místo BŠS Frýdek Místek. 
Před nám skončilo 7 družstev, se kterýma jsme hráli - ŠK Staré Město, Lokomotiva Brno, DDM Most "A", TŽ Třinec, Spartak Vlašim, Sokol Hradec Králové, ŠK Náměšť.
Hráli jsme  s družstvy ŠK Staré Město, Lokomotiva Brno, Spartak Vlašim, ŠK Náměšť, která byla nasazená v první šestce!!! a uhráli jsme s nima 4 body.         
Závěrem všem chci ještě jednou poděkovat za dosažený výsledek, za dobrou reprezentaci oddílu, města Tábor i sponzora SIMOPT Tábor. Věřím, že se nám podaří na toto prestižní mistrovství probojovat i příští rok a mít tak další pokus o umístění do 13. místa. 
                
  
 
 

Přílohy dokumentu