ŠACHklub Tábor

 

Zobrazit archív aktualit

TIP: Svatováclavský turnaj 2020 v září - zde více

Mistrovství ČR družstev starších žáků

  • Místo konání akce: Seč
  • Datum konání akce: 28.05.2010
  • Začátek akce: 28.května 2010
  • Konec akce: 30.května 2010

Naše družstvo předvedlo velice kompaktní a výborný výsledek na letošním turnaji šestičlenných družstev. Tradiční mistrovství ČR družstev st. žáků pořádá Sokol Zaječice. Letos jsme hráli ve velmi dobé sestavě - podle ela, bez jakéhokoliv taktizování jako to prováděla řada jiných družstev. Sestava byla - Martin Šourek, Aleš Krčil (host z Jiskry Humpolec, kde máme dlouhodobé nadstandartní přátelské vztahy), Honza Žilavý, Lukáš Novák, Petr Knotek a Katka Žilavá.
Naše družtvo bylo nasazeno jako 22. Protože to znamenalo nasazení v první polovině startovního pole, tak na úvod jsme hráli proti slabšímu celku, ale zvučného jména OAZA Praha "B"(nasazená 48.). Start se vydařil a výhra 5,5 : 0,5 hovořila za vše.
2. kole jsme se střetli už se známým celkem z 1. ligy Duras Brno (nasazeno 9.), a tak jsme okusili, jak chutná porážka ve steném poměru jako naše předcházející výhra. takže prohra 0,5 : 5,5.
3. kole jsme nastoupili k derby!!! Čekalo nás družstvo QCC České Budějovice (nasazeno 38.). Mohlo by se říci, že to bylo na jednu branku. Přesto tam byly zajímavé partie. Zejména partie kamarádek Katky s Jitkou se dostala do zajímavé pozice, kterou Jitka neřešila dobře. Najít ale nabízené tahy je o větších zkušenostech. Potom mě zaujala ještě partie Kryštofa, (celkově v turnaji patřil k nejlepším hráčům QCC se ziskem 6 bodů), který stál velice dobře proti Petru Knotkovi, ale jak se říká "zatmění na slunci". Kryštof sebral po dlouhé diagonále pěšce dámou, která ale hlídala napadenou věž. Takže věžička byla doma zadarmo. Vláďa Dušek ztratil jezdce, tak se hned vzdal. Nejdéle vzdoroval Míla Dušek. Bohužel Lukáš nedokázal v časové tísni 2 - 15 vteřin (hrálo se na přidávací čas 10 vteřin/tah) najít vyhrávající tahy a tak postavil bezradně pat. Uchránil tak QCC od "kanára" výsledek 5,5 : 0,5. Výhra nás opět posunula do hlavního sálu mezi elitu!
4. kolo a opět proti nám stálo silnější družstvo DDM Most "A" (nasazeno 19.). Opět ale hladká prohra 1 : 5. Toto utkání jsme moc nesledoval. Vyhrál Honza, který porazil silnějšího soupeře.
5. kolo. Soupeř Lokomotiva Brno "B" nasazení 34.). Věřili jsme ve výhru, ale jak to někdy bývá, realita je jiná. K selhání došlo na zadních šachovnicích. U Katky to byla hodně nervozní partie proti slabší soupeřce a to ji zradilo. Obdoba byla u Petra. Nakonec remíza 3 : 3.
6. poslední kolo večerní soboty. Protože naši hráči byli zklamaní z předchzího vystoupení, chtěli to odčinit. A odneslo to družstvo Nového Boru (nasazené 37.). Dostali "kanára" 6 : 0 !!! A šlo se na pokoje.
 
Podvečerní a večerní relax si všechny děti užívaly. Protože oddíl nakoupil branky na mimi fotbal, předvedli nám kluci, jak se zabavit. Hrací místností byl nejprve jejich pokoj a poté chodba hotelu. Končili celý zpocení, jako kdyby se sprchovali! Velice příjemně se zachovaly maminky, které raději do pokoje ani nešly. Užíval si to i Vojtík Šourek. Ve dvojičce hrál kamarád Vítek Růta a tak přijel na Seč s maminkou povzbuzovat. Sourozenci Šustrovi zase lítali kolem stolu na stolní tenis a jen Katka s kamarádkou Jitkou si na pokoji vyráběly ozdoby. Večer jsme se všichni z doprovodu sešli v místní hotelové restauraci na pivko a vínko a popovídali si společně s našimi kamarády z Náměště. Byl to velice příjemný večer.
 
Ráno to začalo nanovo a hráli jsme na hlavním sále. 7. kolo a soupeřem bylo družstvo 2222 ŠK Polabiny "B"(nasazeno 21.) Trochu nečekaná výhra proti dnes dominantnímu oddílu v Čechách. Aleš měl své zdravotní problémy, ale vyhrál na čas, rovněž se otočila partie Katky, která prohranou pozici vyhrála hrubou chybou soupeřky, a tak se zápas otočil. Byla to paráda!   Jsme na 15. místě! 
8. kolo čeká nás Desko Liberec (7.nasazený!) Hrajeme na 6. stole, sami si říkáme, co tu tak vysoko děláme. Kvalita soupeře se projevuje prohra 1 : 5. Čekáme, zda nám los přiřkne vhodného soupeře na poslední kolo. To se ale nestalo.
9. poslední kolo a silný celek Grygova s reprezentačním trenérem Richardem Biolkem st.. Grygov byl nasazen jako 11. Průběh vypadal na prohru. Katka však vyhrála, Petr prohrál. Vše ostatní je nejasné. Lukáš začal tlačit a jasně vylepšil pozici a stojí na výhru. Naopak Honza nestojí dobře. Říkáme si, že celková remíza by byl velký úspěch. Honza ale partii zachránil. Mezitím skončila remízou partie Aleše. Máme 3 body, což zajišťovalo remízu v zápase. Martin však stojí dobře ale vypadá to na jasnou remízu, což by znamenalo fantastický úspěch. Nekonal se!!! Martin se zahleděl do jasně remízové pozice a padá mu čas!?!? Sám je z toho v šoku. Krátce před tím trenér Grygova říká hráči, že musí hrát na výhru. Bohužel pro nás se mu to tímto způsobem podařilo.
Co toto zaváhání znamenalo? Mohli jsme skočit na 14. místě, skončili jsme na 25. místě. Diplomy pořadatel dával do 20. místa. Nevadí. Všehny hráče jsme velice pochválili!!! Byl to odvedený výborný výkon celého týmu. Martin uhrál 4,5 bodu , Aleš 6 bodů!!!, Honza 4 body, Lukáš 6 bodů!!!, Petr 4,5 bodu, Katka 5 bodů. Jasně je vidět, že v sestavě nebyla slabina. Patří všem velký dík.
       
Co nás trohu mrzelo? Dvě věci.
1. z důvodu velkého počtu hráčů na turnaji se kapacita ubytování zvýšila "přistýlkou" - matrací na zemi za stejnou cenu???
2. Přestože jsme podali řádnou přihlášku i do soutěže jednotlivců, na startovní listině jsme nebyl??? S hlavním rozhodčím jsme se poté dohodl, že nemá cenu to dopsat, musel by to znova přelosovat (což není problém), ale byl by lichý počet a to by někdo stál, což jsem nechtěl zapříčinit.
 
Přesto organizátorům panu Hájkovi a Česenkovi patří velký dík!!! Pravděpodobně pojedeme i příští rok. 
                  

Přílohy dokumentu