ŠACHklub Tábor

 

Zobrazit archív aktualit

TIP: Svatováclavský turnaj 2020 v září - zde více

M-ČR družstev starších žáků Seč 2015

  • Místo konání akce: Seč
  • Datum konání akce: 30.05.2015
  • Začátek akce: 9,00 hod.
  • Konec akce: 17,00 hod.

Krátké hodnocení naší účasti:
Letošní ročník nemůžeme brát jako úspěšný co do výsledků či co do účasti. Takové problémy jako letos jsme ještě neměli. Jsou objektivní důvody - odešel nám kvalitní ročník 1999 (Hoza, Jirka, Lad atd.), nemoc hráčů (Martina a Dominika), školní zájezdy do ciziny (Radek, Petr), rodinné (Vítek a další). Na druhé straně nám někteří hráči odmítli hrát - přehranost, u některých důvody neznáme. 

Takže nakonec v soutěži družstev jsme měli jen 5 hráčů a na poslední chvilku jsme získaly Rebeku Zlesákovou z PORG Praha. Rebece moc děkujeme, věříme, že to bylo pro ni přínosné a nezlobíme se za její výkony. Věříme, že se brzy zúčastní některé z našich akcí. Rádi ji nabízíme naše letní šachové soustředění. 

Hráčům jsme řekl, aby hráli na vlastní elo (zejména to platilo pro Lukáše DolanskéhoAničku Tůmovou). Je mi jasné, že pro oba to bylo zvláštní, hrát za družstvo bez ambic a vnímám jejich výdaje. Kdyby marodil Dominik dříve, zrušil bych účast celého družstva. Kdyby bylo více mladších hráčů, tak Lukáš s Aničkou mohli být doma, nebo hrát jednotlivce. To je určitě k zamyšlení pro příští ročník, protože v oddíle u družstev dochází ke generační obměně. 
Lukáš s Aničkou oba získali 7,5 bodu z 9 možných. K tomu není co dodat. Lukáš sice mírně na elu asi klesne, Aničce naopak elo mírně stoupne. Moc jim děkuji za postoj k družstvu a výkon. Byla to demonstrace k mladým hráčům, jak se mají stavět k reprezentaci oddílu a jak se má hrát. Oba jsme mohli nabídnout na hostování a jistě by po nich kde kdo sáhl. Některé věci už rozjednáváme.
Z dalších hráčů dobře zahrál Marek Malimánek. 5 bodů z 9 byl výborný výkon. Trochu jsme se zlobil na některé věci (např. dát remízu bez ohledu na výsledek družstva), ale to u mladých hráčů k učení. Partie si zapsal, je možné je rozebírat a poučit se.
Vašek Měřínský hrál pod svůj výkon. Na jedné straně dobré partie, 3 měl jasně vyhrané, ale prohrál je vlastní hrubou chybou. Těch hrubých chyb se vyskytlo moc a byly i u vyhraných partiích. Další chyby - dlouhé zmáčknutí hodin, provádění zápisu partie jen do chybného tahu ( a ten byl někdy brzy), atd.  
Michal Včelák - rovněž zaostal za svým výkonem. Vím, že jsem ho dal hodně vysoko. Trochu to byla taktika. Michal dokázal partie v klidu a dobře rozehrát. Bohužel se nevyhnul hrubým chybám ve střední hře i když vedl. Pochvalu zaslouží za zápis partií - bude se z čeho poučit. Škoda, že se bojí hrát na výhru v dobré pozici.  
Pro všechny to byla příprava na M-ČR družstev mladších žáků. Odhalilo nám to určité nedostatky, takže si k tomu něco řekneme. Přesto patří všem dík. Jistě to byla další zkušenost.

Dvojice:
Letos jen jedna dvojice. Na to nejsem zvyklý. Jan Sedlák a Nikolka Zemanová byli nasazeni jako 22., skončili 25. Beru to jako úspěch. Honza podal velmi-velmi dobrý výkon, věřím, že tím zapomněl na neúspěch při KP. Získal 5 bodů z 9. Elo mu půjde o dost vzhůru. Nikolka se trochu bála u některých partiích, ale 3 body byly dobré. 4 zápasy vyhráli, 4 prohráli a jeden remizovali. Tento turnaj můžeme jen doporučit pro příští rok dalším. Věřím, že příští rok pojede Adam Pistulka či Jakub Jareš. 

Jednotlivci:
Letos jsme v soutěži měli opět jen jednoho hráče, lépe řečeno hráčku. Lada si turnaj ráda zahrála. Tento turnaj vnímáme jako nabídku pro starší hráče, aby nekončili s šachama, naopak, aby se začali zapojovat do tréninků mladších. Rovněž jako utužení kolektivu oddílu.

Škoda, že se jiným oddílů - družstvům z našeho kraje nepodařilo navázat na poslední úspěchy našeho oddílu. Nikdo se nedostal do první desítky. Naše družstvo loni bylo 8. a dvojice 2.  
 
       

Přílohy dokumentu