ŠACHklub Tábor

 

Zobrazit archív aktualit

TIP: Svatováclavský turnaj 2020 v září - zde více

1.liga mladšího dorostu skupina JIH 2008/2009

  • Místo konání akce: Tábor - České Budějovice - Vlašim
  • Datum konání akce: 04.10.2008
  • Začátek akce: 4.10.2008
  • Konec akce: 26.4.2009

1.liga mladšího dorostu je připravena zahájit. V přílohách najdete naší sestavu družstva, dále pak i rozlosování, soupisky soupeřů. 

Los byl k nám příznivý, 2x hrajeme doma a pojedeme do Č.Budějovic a do Vlašimi.

Náš cíl - odehrát kvalitní zápasy se všemy družstvy, udržet se v 1.lize i pro příští sezónu. 

Naši soupeři:

QCC České Budějovice

Duras Brno "A"

Duras Brno "B"

Biomedica Říčany "B"

Biomedica Říčany "C"

Bohemians Praha

DDM Praha 6

ŠK Smíchov "A"

TJ Náměšť n.O.

TRW Autoelektronika Vlašim

ŠK Řevnice

Za favorita soutěže považujeme Duras Brno "A" tak uvidíme jak nám vyjde tip.

1.kolo

V sobotu a v neděli se odehrály první 3.kola 1.ligy mládeže skupiny Jih ročníku 2008/2009. Čekali nás první těžké zápasy. Družstva Brna a Českých Budějovic jsme přivítali v naší pěkné hrací místnosti, kterou máme pronajatou v Sezimově Ústí v kině Spektrum. Hráči mají na partii vždy 1 hodinu a 30 minut a ještě bonifikaci 30 sekun za provedený tah. Toto tempo je u mládeže běžné, ale řada našich hráčů to nevnímá.

ŠACHklub Tábor - ŠK Duras BVK Brno B    1,5  :  4,5

Před zápasem jsme si mysleli, že to bude souboj celků bojujících o sestup. Těsně před zápasem byla zveřejněna upravená soupiska Brna o ela a hned bylo jasné, kdo je favoritem. To nám nevadilo, cíle bylo odehrát dobré zápasy a přiučit se.

První skončil Petr Knotek. Zahájení sehrál ještě dobře, přestože hrál dané zahájení poprvé. Poté však přestal v partii dodržovat základní pravidla pro danou pozici.  Zejména nevěnuje dostatek času pozici, přehlíží špatným plánem figuru. Nadále však pokračuje zejména v rychlé hře a proto neřeší správně jeho možnosti. Soupeř o 3 roky mladší ho nadále vyučuje, a tak ani slzy v očích mu nepomáhají. Tahá pozici až do matu, ale bez náznaku nějakých protiakcí, spíše odevzdaně. Na konci partie mu zbývá ještě přes hodinu čas.   

Další končí Matěj Bednář. Sice remíza se silnějším hráčem, ale dávat partii za remízu v 15. tahu a za stavu výhodným pro soupeře, to bylo k družstvu nezodpovědné. Postavení ale také nic moc.

Přichází náš úspěch. Lukáš Novák dotáhl partii do vítězného konce. Není nutné to komentovat. Závěr partie sehrál dobře i za přispění soupeře.

Ještě se hrají 3 partie. Míša odmítá remízu, Tomáš stojí hůře a i Luboš na první šachovnice bojuje už než o remízu. Zázraky se konat zřejmě nebudou.

Končí Tomáš Rýc. K partii přistoupil nezodpovědně hned od začátku. První chybu dělá hned ve 4 tahu. Díky ne příliš dobré hře soupeře se dostává zpět do zápasu, ale další chybný propočet ve spěchu přichází v 20.tahu. Ztráta důležitého pěšce. Bohužel zapomíná na základy pro hru a rychle opět svojí zbrklostí strácí dalšího pěšce. Závěr partie už jenom jasně potvrdil nekoncentrovanost Tomáše na partii. Vše je založeno jeho zbrklou povahou nevhodnou pro šachy. Místo, aby zahrál dvojúder, umísťuje dámu tak, že dvojúder mu udělí soupeř.  Tomáš bleskově vstává od partie a současně pokládá krále. Co víc tomuto výkonu říci. Na hodinách mu zbývá 1 hodina a 17 minut - na co????.

Zbývající kluci bojovali o zázrak. Přesto končí Míša Sovadina. Při zahájení ztratil pěšce, když pozici řešil špatně. Od té doby se snaží jej získat zpět. Postupně se měnily figurky, až vznikla těžká dámská koncovka. Míša se snaží, soupeřka dobře odolává. Opakováním tahů nabízí i remízu, kterou Míša vždy posledním tahem odmítá. Nakonec neuhlídal výměnu dam a rychle mu soupeřka ukazuje, jak umí vyhrát pěšcovnu s pěšcem na víc. Přesto Míša zaslouží obdiv za snahu a dlouhé sezení u partie.

Nejdelší partii sehrál Luboš Otradovec na 1.šachovnici. Bohužel přehlédl nejprve jednoho a krátce na to druhého pěšce. Našel však zase léčku a získal střelce. Soupeř ho ale nedal zadarmo. Od tohoto okamžiku se soupež snaží prosadit pěšce a Luboš se snaživ vzdorovat. Dostal se však do časové tísně a nestíhá řešit vznikající problémy. Ani se nepokusil o nějaký protiúder a tak partii prohrává.

2.kolo

ŠK Duras BVK Brno A  - ŠACHklub Tábor    6  :  0

Jednoznačná záležitost zejména z důvodu síly soupeřů, ale zejména stejný problém jako v dopoledním zápase u Knotka a zejména Rýce. Názorně to dokládalo zjištění, že kolem 15 tahu našich hráčů měli spotřebu času okolo cca 5 minut a ve 3 partiích už figuru méně. Zřejmě to bude hlavní problém našich hráčů. Nechtějí si partii vysedět a přemýšlet nad možnostmi.

Na odpolední zápas byla povolána jiná sestava, kromě Míši. Máme zájem, aby všichni si zahráli. Na prvních dvou šachovnicích nastoupili hráči, kteří dokonce ráno hráli 3. divizi. Rovněž věkové složení máme hodně mladé oproti jiným družstvům.

3.kolo

QCC České Budějovice - ŠACHklub Tábor   5,5   :   0,5

 V neděli jsme zajížděli na zápas do Českých Budějovic. Přestože soupeř je výkonnostně lepší, derby je derby. I loni bylo derby mezi Sokolem Tábor a ŠACHklubem Tábor. Sokol byl favorit a přesto zápas nezvládl. Když jsme přijeli do hrací místnosti, zaskočili nás domácí, že nečekali složení naší sestavy. Nechali nás nejprve napsat sestavu a teprve se radili koho postaví. Samozřejmě, že postavili základní sestavu, což jsme čekali.

Naše problémy s vlivem využívání času na partii pokračují u některých hráčů.

První opět končí Petr Knotek. Nechal se nachytat na triviální léčku právě opět nevěnování se dostatečně partii. Charakteristické pro něho je, rezignace na další průběh partie.

Hned za ním končí Tomáš Rýc. Opět partii nezvládá. Když ztratil pěšce, pokračuje v partii neadekvátně k situaci na šachovnici.

Končí Matěj Bednář. Začátek měl téměř stejný jako Tomáš den předem. Chyba v úvodu, se projevila rychlou ztrátou jezdce a hra na jednu branku. Lucka Glaserová mu nedává šanci. Velice naivně odehraná partie.

Lukáš Novák nezopakoval výsledek proti Brnu. Nesehrál partii s Jirkou Brychem, který loni hostoval za nás, dobře. Přestože měl bílé, nechal se zatlačit vinou špatného pořadí vývinových tahů. Když vzda, někdo říkal, že to mohl ještě hrát. Až přijdou partie určitě se partie rozebere.

Lada Doležalová měla sebevědomí na rozdávání. Na partii se i těšila. Bohužel v partii přehlédla pěšce, a tak o varovnání materiálu začala bojovat. Když už to vypadalo, že toho dosáhne zvolila špatné pořadí braní figur a naopak figuru ztratila. Závěrem se snažila o nemožné.

Závěr vyřešil Luboš Otradovec s Ondřejem Hlaváčkem spokojeností s remízou téměř bez boje.              

Po třech kolech jsme se usídlili na posledním místě, ale další zápasy nás čekají a budeme čekat na naši chvilku. Zejména se budeme zamýšlet nad řešením využívání času.

Závěrečné soustředění:

Ve dnech 25.-26.4.2009 se konal poslední společný sraz v rámci soutěže 1. ligy mladšího dorostu mládeže. Všechna družstva se sjela do Vlašimi, kde sehrála poslední 4 kola. Našimi soupeři byli - v sobotu Biomedica Říčany "B", odpoledne jejich "C". V neděli jsme se střetli s družstvem Praha -Smíchov a turnaj jsme zakončili s Bohemians Praha.

Dobře jsme rozehráli úvodní zápas. Brzo jsme vedli 2 : 0, když nejprve Honza Rejthar vyhrál v miniaturce a poté dohrála Lada Doležalová, která přímo ničila soupeře na samou vazbu. Další partie vypadaly pro nás zajímavě. Zejména partie Lukáše Nováka. Hrál zablokovanou pozici s pěšcem více a měl koně proti pasivnímu střelci. Po výměně věží to šlo hrát na výhru. Skončlo to ale remízou. Ostatní partie skončily naší prohrou, ale kluci dobře bojovali. Prohráli jsme těsně 2,5 : 3,5.  Dá se říci, že tak jak hráli tento zápas, tak měli přistupovat ke všem po celou dobu soutěže.

Bohužel odpoledne už to vypustili a tak od "C" jsme prohráli 4 : 2. Velice rychle skončily partie Petra Knotka a Petra Schachingera. Obě skončily remízou. Bohužel Petr Knotek mi řekl, že na 1. šachovnici Petr Schachinger prohrál. Když teda přišla s porážkou Lada a Richard Široký, řekl jsme klukům, ať nabídnou remízu. Soupeři to přijali. Potom jsme se ale dozvěděl, že jsme teprve prohrávali 3 : 1 a Lukáš stál na výhru a Honza Rejthar stál zajímavě. Takže jsem to trochu prokaučoval.

Druhý den přijela jiná parta mimo Petra Knotka. Bohužel k zápasu ale nepřistupovali hráči dobře. Hráli najivně a tak jsme prohráli oba zápasy - 6 : 0 a 5,5 : 0,5. Někteří hráči bohužel neparří do této soutěže a jiní musí změnit přístup a využívat plně čas na partii. Nevadí, vše je zkušenost.    

Celkově boje družstev byly napínavé do posledního kola. Šlo totiž o postup do nejvyšší soutěže družstev mládeže – extraligy, ale bojovalo se i o záchranu a setrvání v 1. lize i pro další ročník. V letošní sezóně mohli hrát hráči ročníku 1993 a mladší včetně jedné povinné dívky a mladšího hráče ročníku 1996.

U ŠACHklubu Tábor bylo jasné hned na začátku soutěže po zveřejnění sestav, že je jedním z družstev, které sestoupí, u QCC České Budějovice se o tomto moc neuvažovalo vzhledem k síle sestavy. Realita, ale dopadla jinak. Tábor jako nejmladší a nejslabší celek skutečně skončil poslední a bude se muset pokusit o návrat v KP družstev 2009, QCC České Budějovice skončilo na 4. místě od konce, což v tuto chvíli znamená sestup. Jak to ale v posledních letech bývá, jelikož je tato soutěž i finančně náročná, budou Budějovice mít možnost v soutěži setrvat pro nepřihlášení se některých družstev do soutěže, ať již z finančních důvodů nebo z věkových důvodů. Obě družstva využily i hosty – hráče z oddílů našeho kraje. Bohužel v posledních letech tato družstva nepraktikují to co jiné družstva v soutěžích ať již v 1. lize či extralize, tj. přestupy hráčů elistů do družstev, které tyto soutěže hrají. QCC využil „služeb“ Jirky Brycha (Tatran Prachatice), ŠACHklub využil Luboše Otradovce (Sokol Tábor). Martin Šourek, byl sice napsaný na soupisce Tábora, ale jelikož naopak přestoupil ze ŠACHklubu do Klatov, kde hrál za Sokolve stejných termínech extraligu jako mladší hráč, tak se vůbec nezapojil.  

ŠACHklub Tábor, který dobře znal svoji situaci, už druhý rok v této soutěži střídá hráče, aby chápali jaký může mít tato soutěž přínos pro jejich výkonnostní růst. Proto se vystřídalo 13 hráčů z 19 hráčů na soupisce. Přestože byla tato soutěž zatím nad jejich síly, již se postupně rýsují hráči, kteří na to mají, aby i v budoucnu tuto soutěž hráli.

Přejme si, aby se náše družstvo do soutěže vrátilo. Mládežnickou základnu na to máme. Na druhé straně je to (jak říkal jeden trenér družstva, které bojovalo o postup), že sami hráči musí mít zájem tuto soutěž hrát a mít zájem bojovat o mety nejvyšší. Rovněž záleží na silné podpoře rodičů.