ŠACHklub Tábor

 

Zobrazit archív aktualit

TIP: Svatováclavský turnaj 2020 v září - zde více

Mistrovství ČR družstev mladších žáků 2009

  • Místo konání akce: Sezemice
  • Datum konání akce: 12.06.2009
  • Začátek akce: 12.06.2009
  • Konec akce: 14.06.2009

Vrátili jsme se z mistrovství ČR družstev mladších žáků

Od pátku do neděle probíhalo v Sedmicích na Pardubicku mistrovství České republiky družstev mladších žáků. Naše družstvo tam odjelo jako krajský vítěz. Turnaje se zúčastnilo 28 družstev -14 krajských vítězů, 13 družstev z krajů, která loni v Kyjově se umístila do třináctého místa  a jedno místo měl i pořadatel. Turnaje se zúčastnilo 190 hráčů (včetně náhradníků) a k tomu si připočtěte stejný počet doprovodu (možná i více) a jasně vidíte, o jak velkou akci šlo.  A tak jsme rádi, že jsme u toho byli.

Na turnaj jsme odjížděli s nadějí, že se nám podaří dostat se mezi první třináctku, aby příští rok tam byla dvě družstva z našeho kraje. Měli jsme i posilu z Humpolce Aleše Krčila. Co hrálo proti nám, je věk našich hráčů. Turnaje se mohli zúčastnit hráči ročníku 1997 a mladší (včetně dívky a min. jednoho hráče roč. 2000). Naše družstvo bylo složeno z hráčů ročníku 1998 a mladší. Takže si můžeme říci, že tato sestava se může objevit za rok opět.

V pátek odpoledne hned v 1. kole jsme narazili na pozdějšího vítěze ŠK 2222 Polabiny „A“. Prohra 6 : 0 („kanár“) nám nevadil, na rozehrání po cestě to bylo dobré. Soupeř byl jasně lepší. Chuť jsme si spravili hned v dalším kole, když jsme deklasovali ŠK Medvědí Zvole 5 : 1. A to jsme neposunuli Aleše na 1. šachovnici, jinak to mohlo možná být i výší rozdíl. Co nás ale mrzelo, že toto družstvo skončilo před námi. Večer jsme vzali děti do muzea Dr. Emila Holuba v Holicích, kde proběhl pořad Noc v muzeu cestovatele Dr. Emila Holuba.

Ráno v sobotu jsme si dávali za cíl získat ten den 9 bodů, což by znamenalo 3x vyhrát. Ve 3. kole jsme měli za soupeře Údlice. Tento tým byl už loni na 9. místě a hraje za ně vynikající hráč Kalužný. Zápas se pro nás vyvíjel dobře. Závěr byl však dramatický. Nakonec jsme prohráli těsně 3,5 : 2,5. Prohru zápasu na sebe vzala Lada, která v jasně lepší pozici s útokem zapomněla, že její král stojí v matové pasti a místo útoku stačilo věnovat jeden tah zajištění tohoto krále a hrála dál na výhru. Škoda. Tato prohra s družstvem trochu zamávala, že jsme další zápas se silnou Slávií Orlová „A“ prohráli 1,5 : 4,5. Potřebovali jsme se vzpamatovat, a tak před obědem jsme si jako „předkrm“ si dali slabší tým Chodov. Jasná výhra 6 : 0 a šlo se na oběd.

Odpoledne nás čekal opět silný celek z nejlepšího oddílu republiky – Frýdek Místek „B“. I zde to byl dramatický zápas, kde jsme sahali po remíze. Zde prohru zápasu na sebe bral Honza Žilavý, který jako Lada před tím, vyhranou pozici prohrál, protože začal spěchat a myslel si, že už to má vyhrané. Spěch se nevyplácí. I zde nás prohra 4 : 2 hodně mrzela. Abychom si zachovali nějakou naději na náš cíl, bylo nutné vítězit. To se nám podařilo nad celkem Biomedica Říčany v poměru 4 : 2.  Ten den jsme sice cíl nesplnili, ale hráli jsme proti silným celkům a bojovali jsme. To se cenilo.

V neděli jsme v zápase s DDM Most taktizovali. Soupeř si myslel, že na 2. šachovnici se utká Vykouk s Alešem, a tak se i zřejmě na nás připravovali. Evidentně jsme je zaskočili, když jsme nechali Míšu odpočívat a Aleš hrál 1. šachovnici. Lukáš se připravil na Vykouka a Honza Žilavý si připravil nové zahájení, kterým měl soupeře překvapit a zejména ho odpoutat od nějakých léček. Vše se nám podařilo. Když jsme rychle na zadních šachovnicích vyhráli a vedli 2 : 0, očekával se jednoznačný zápas. Mimo Honzíka Žilavého, který si sám chytil koně, to vypadalo na šachovnicích dobře. Aleš na 1. měl sice o dva pěšce méně, ale útok, tak jsem čekal, že něco tam bude, viděl jsem, že i min. jednoho pěšce může dobrat zpět. Lukáš vedl o koně, Honza Rybín hrál už na výhru. Říkal jsem si zápas vyjde a šel jsem na občerstvení. Po návratu jsem se nestačil divit. Prohrál Honza Žilavý (to se čekalo), rovněž prohrál Aleš Krčil a stav byl 2 : 2. Honza Rybín hrál vyhranou koncovku K+S+P proti K +3P, kde 2 pěšce držel střelec a pro jednoho si může dojít král. Svého pěšce má krytého. V tom ale Honza se začal snažit pěšcem projít a nakonec střelec neměl možnost hlídat pěšce na obou stranách a tak se zrodila nečekaná prohra. Lukáš bojoval alespoň o remízu v zápase. Nejenže nejprve vedl o jezdce a pěšce, ale nakonec ztratil své dvě lehké figury, když mohl získat soupeřovu věž, tak to neviděl a koncovku K+V+2P proti K+V+J završil, že si nechal dát vidličky. Prohra hodně mrzela. Honzík Rybín plakal přes 10 minut a v posledním kole nechtěl vůbec hrát. V posledním kole jsme nastoupili proti Desko Liberec. Vyhráli jsme 4,5 : 1,5 a skončili jsme na stejném místě kde jsme začínali – 17. místo.

 

Míša Sovadina (1250) odehrál 7 zápasů získal 1 bod. Průměr soupeřů měl ale 1573. Takže výsledek je dle našeho očekávání. Míša si velice dobře vedl s elisty, když s nimi držel vždy dlouho krok.  Aleš Krčil ziskem 5,5 bodu z 9 partií (61%) potvrdil svoji úlohu posily. Ten samý výsledek dosáhl Lukáš Novák. Oba se 2x posunuli o šachovnici dopředu, když Michael odpočíval. Honza Žilavý sehrál 6 partií a zisk 4 bodů byl rovněž výborný. Svou rychlou hrou se připravuje o další body. To je jeho největší slabina. Přesto si drží dlouhodobě dobrou výkonnost. Honza Rybín nás naopak trochu zklamal. Zisk 1 bodu z 5 partií bylo málo. Partie, ale ztrácel v koncovkách. Zde musíme popracovat. Danek Vlach sice uhrál 50% 4,5 bodu z 9 partií, ale zde jsme čekali více. Danek působil, jako když přijel na jakýkoliv jiný turnaj, kde si hraje pouze na sebe. Ve vyhrané pozici dokonce nabídl remízu, aniž by se někoho zeptal. Naštěstí si soupeř myslel, že to vyhraje on. Zahrál tah a prohrál – byla to stejně beznadějná situace. Tým držela Lada Doležalová. Získala 6 bodů z 9. partií. Loni v Kyjově měla více, ale to není podstatné. Je to hráčka do družstva. Byla jediná, která se občas šla projít a kouknout na své spoluhráče. Kdyby získala tu partii co měla pravděpodobně na výhru, mohla být nejúspěšnější dívkou turnaje. Jitka Jánská ji předstihla o půl bodu.               

 

Cíl jsme nesplnili, ale jsme velice spokojeni s celkovým vystoupením. Vždyť jsme hráli se 6 družstvy, nasazenými před námi, z toho 3 byly v první desítce. Čtyři naši soupeři skončily nakonec v první desítce a zahráli jsme si v vítězným družstvem. A zejména – toto složení družstva může hrát i příští rok. Všem dětem patří poděkování za dobrou reprezentaci oddílu.