ŠACHklub Tábor

 

Zobrazit archív aktualit

TIP: Mezinárodní velikonoční turnaj 2019 - "O pohár Mistra Jana"

Krajský přebor družstev mladších žáků

  • Místo konání akce: Sezimovo Ústí
  • Datum konání akce: 18.04.2009
  • Začátek akce: 9,00 hod.
  • Konec akce: cca 17,00 hod.

Opět i letos se sejdou v Sezimově Ústí mladší hráši. Uskuteční se zde 18. dubna 2009 krajský přebor družstev mladších žáků pro děti ročník 1997 a mladší. Povinností je mít v šestičlenném družstvu dívku a hráče ročníku 2000 či mladšího.

V posledních letech tento turnaj vyhrává jedině naše družstvo ŠACHklubu Tábor a zároveň reprezentuje Jihočeský kraj v celostátním finále. Loni mělo družstvo blízko vybojovat druhé postupové místo pro náš kraj.  

Najde ŠACHklub Tábor konkurenci? Určitě se dá čekat účast některých družstev ze ŠACHklubu České Budějovice, DDM Strakonice, DDM Prachatice, Třeboně, Nových Hradů, Kaplice či Křemže. Rovněž se může objevit i jiné družstvo třeba z nějaké školy.

Náš oddíl postaví zřejmě tři družstva. Naším cílem bude samozřejmě postup do celostátního finále. A předpokládaná sestava? - dívka Lada Doležalová, současný nejlepší hráč v H10 Dan Vlach, elista Lukáš Novák, krajský přeborník v H12 Michael Sovadina. Na zbývající dvě místa bude výběr z další řádky kvalitních našich hráčů - Ben Troják, Jan Rybím, Franta Koutenský, Richard Široký, Jirka Berka a další.

ŠACHklub Tábor kraloval

Včera se konal v Sezimově Ústí krajský přebor družstev mladších žáků. Favoritem soutěže byly naše dvě družstva ŠACHklubu Tábor (a tuto úlohu splnila). Turnaje se zúčastnilo nakonec 8 družstev z Tábora, Strakonic a Českých Budějovic. Náš oddíl postavil 6 družstev z toho 2 družstva pod názvem ŠACHklub Tábor, ostatní družstva byla pod názvy škol, kde máme šachovou školu.

Ze všech družstev, 5 družstev plně splňovala podmínky soutěže (tj. v družstvu musela být dívka a ještě k tomu mladší hráč ročník 2000). Tři naše družstva hrály pouze v pěti hráčích, když někteří hráči nedorazili – je to trochu škoda. Dá se říci, že se turnaje zúčastnila družstva z měst, kde se dnes pracuje s nejmladší kategorií šachistů. Přesto ještě mohly dorazit družstva z Bechyně, QCC CB, Kaplice, Vyššího Brodu atd. Zřejmě by neměly šanci na postup, ale určitě by to bylo zajímavé srovnání. Největší problém u této soutěže je pro oddíly mít právě dívku. Na startu mohly být děti ročníku 1997 a mladších. Pokud se na tuto podmínku podíváme blíže, zjistíme že se turnaje zúčastnili pouze čtyři hráči ročníku 1997, čímž je to dobrý pohled do příštích let. Toto je pro náš oddíl potěšující. To bylo i cílem proč jsme stavěli tolik družstev. A to nám chyběli ještě hráči, kteří mají např. 3. či 4. vt. Někteří byli omluveni pro účast v jiných sportech.      

ŠACHklub Tábor "A" ve složení - L. Novák, M. Sovadina, L. Doležalová, R. Široký, J. Žilavý a D. Vlach - suvereně vyhrálo, když družstvo ztratilo pouze dva partiové body. Všichni hráči byli zároveň nejlepšími hráči na jednotlivých šachovnicích. Na druhém místě skončila „reserva“ ŠACHklubu Tábor – béčko – v sestavě F. Koutenský, J. Rybín, R. Kváčová, B. Troják, V. Růta a M. Macek. I toto družstvo bylo dobře postaveno. Výsledky na jednotlivých šachovnicích znamenaly, že hráči byli druhými nejlepšími hráči, kromě Radky Kváčové, která se dělila o první místo s Ladou Doležalovou. O třetí místo se „praly“ tři družstva - DDM Strakonice, ŠS Helsinská Tábor a ŠACHklub České Budějovice. A právě v posledním kole se střetly družstva DDM Strakonic a  ŠŠ Helsinská Tábor. To družstvo, které by tento zápas vyhrálo by skončilo na 3. místě. A jak už to někdy chodí, když dva se perou, třetí se směje. Zápas skončil totiž remízou, a tím k třetímu místu obě družstva pomohla ŠACHklubu České Budějovice ve složení M. Novák, F. Steinbauer, M. Podlahová, F. Podlaha, T. Moravec a V. Šebor. Družstvo bylo silné zejména na 1.- 4. šachovnici.

Dá se říci, že žádné družstvo soupiskou netaktizovalo. Někteří hráči si uhráli vyšší výkonnostní třídu. Přejme si, aby naše postupující družstvo ŠACHklub Tábor skončil na mistrovství ČR do 13. místa a získal tak o jedno postupové místo více, pro náš kraj na r. 2010. Tento úspěch nám loni těsně unikl.

Pravděpodobná sestava pro mistrovství ČR bude:

Jisté místo: L. Novák, M. Sovadina,

Z dívek : L. Doležalová, náhradnice R. Kváčová  - možná pojedou obě

Ml. žáci:  D. Vlach náhradníci M. Macek, V. Růta, D. Šustr – pojede jen jeden

Další do sestavy: R. Široký, J. Žilavý,  J. Rybín, F. Koutenský,  

Budeme brát pouze 7 hráčů, máme ještě před sebou k určení celé sestavy následující turnaje: finále KP jednotlivců, O májového zajíce, KP v rapidu. Turnaj je až v červnu, dostatek času na vylepšení pozice v sestavě.