ŠACHklub Tábor

 

Zobrazit archív aktualit

TIP: Svatováclavský turnaj 2020 v září - zde více

Krajský přebor škol 2017

  • Místo konání akce: České Budějovice
  • Datum konání akce: 05.04.2017
  • Začátek akce: 9,00 hod.
  • Konec akce: 16.00 hod.

Na 4. dubna 2017 je prý naplánován "Krajský přebor družstev škol".  Zda to platí je otázkou, protože v původní termínu se turnaj nekonal. Co je příčinou nikdo neví.

Tak čekejme, snad se dočkáme.  

9. dubna 2017: 

Pohled na „Přebor škol 2017 – krajské kolo“:

Předem se sluší vždy pořadateli poděkovat, že se chopil akce. Kdo něco kdy organizoval ví, co je to za práci. 

Na druhé straně, by se ale měl každý poučit z nedostatků, které při této akci vznikaly v předchozích letech a snažit se jim předcházet.

Přebor škol – je nejpočetnější akcí v našem kraji. Nevyrovná se jí žádný OPEN (Tábor, Č. Budějovice atd.). Přebor je akce, kde si nejprve musíme odpovědět co od ní čekáme, a jak ji vnímáme. Já osobně tuto akci vnímám jako propagaci šachů, které se účastní podstatná část neregistrovaných hráčů, a tím pádem je to prezentace šachové organizace. Proto je pro mě rozhodující, jak se akce líbí zejména „nešachistům“ a doprovodu. Školy a doprovod budou rozhodovat o další účasti příští rok.

Problémy nelze na nikoho svalovat. Od nás se očekává kvalitní a zodpovědná práce a dodržení závazků, které jsme vydali v propozicích. Jestliže jsme manažeři organizace, je naší povinností závazkům dostát.

Info o počtech v předchozích letech.

                     Kat.A      Kat B       Kat C   Pořadatel

2013

16

17

16

QCC Č. Budějovice

2014

11

13

6

KM 

2015

13

12

11

KM

2016

18

20

15

KM

2017

16 

18

11

QCC Č. Budějovice 

 Rok 2017 doplním, až budou zveřejněné výsledky. Zveřejněno 9. 4. 2017 před půlnocí.

Tak se pojďme nad tím zamyslet:

Termín akce: byl plánován dle TK na březen. Neuskutečnil se. Pak KM (asi předseda) určila termín 4. 4. 2017. Po vydání propozic se turnaj překládá na 5. 4. 2017. Co se stalo? To si někdo nezjistil nějaké věci, které se běžně zjišťují a které jsou známé z webu? Mám informaci, že ZŠ Malšice (s Davidem Hákem) už středu nemohla akceptovat z důvodu jiné akce. Dobře to ještě není takový problém.

Propozice: Kromě běžných věcí, které řada hráčů nevnímá, je tam ale důležitý čas na partii 2 x 20 minut + 5 s/tah. Už definování přidávacího času, všichni víme, že je výhodný pro silné a přemýšlející hráče, a tím se dá říci i pro ně výhoda. Amatéři sice to nevnímají, a tak to není podstatné. 

Následuje ale hodně důležitá informace – časový harmonogram turnaje!!! Zde každý, kdo něco organizuje, si umí věci spočítat a děti také!!! Jestliže mám daný čas na partii to je cca 50 minut (s přidávacím časem dokonce těžko definovaný konec, tak jen odhaduji) + hlášení výsledků a nasazení, začneme se bavit o čase na 1 kolo = 1 hodina. Jestliže dle propozic turnaje má začít v 9,30 hod, pak + 7 kol (7 hodin) tak už mě vychází konec v 16,30. K tomu si dejme vyhlášení výsledků a reálný konec je v 17 hodin. Proč pořadatel píše předpokládaný konec do 16,00 hod. Neumí počítat??? 

Nevnímá, že školy informují rodiče o návratu z akce? Nevnímá, že hráči nejsou jen z okresního města, ale tam třeba dojíždí z nějaké obce? Nevnímá, že hráči bydlí na intrech a mají čas na večeři? Nevnímá, že učitelé jsou tam v pracovní době? Jak se k akci postaví za rok, když vidí jak dopadla? Volala mi maminka a hodně se rozčilovala, že se její syn vrátil domů až ve 20 hodin a ráno v 5,30 vstává, aby se vypravil a dojel do školy na 8 hodinu. Garantování konce turnaje je hlavní věc

Jestli se budeme chovat ke školám jinak, čekejme, že oni to dají najevo. Podívejte se na tabulku účasti. Stejně to dopadlo po organizování akce oddílem QCC konkrétně panem Ing. Havlíčkem v roce 2013. Od té doby se traduje výrok „Měli jsme oběd, ale ne večeři“. Tenkrát udělal stejné chyby a měl dokonce oběd. I tenkrát mi volali rodiče ve 20,00 kde jsou děti. Pak jsme bojovali za obnovení účasti družstev. Loni turnaj končil v 15,00 hod včetně předání cen.   

Prezence a počet organizátorů: Zde vidím další základní problém. V jednom či ve dvou se to prostě nedá dělat (nemyslím přítomné rozhodčí, kteří vždy pomáhali organizátorům na místě z řad vedoucích družstev). Někdo musí řešit prezenci a vybírat startovné, další sedí u PC a řeší drobnosti (vždyť podstatnou část má mít dopředu uděláno – přihlášky jsou předem), další se musí starat o materiál, hl. rozhodčí informuje amatéry o pravidlech, ředitel vítá družstva a zahájí turnaj atd. Jde o to mít TÝM. To vám potvrdí kluci ze Sokola, který organizují týdenní turnaj i jiní. Osobně zastávám názor, že "Přebor škol" není akce, na kterou je nutné vyhlašovat konkurs, ale měli by se na ní podílet členové KM či VV JčŠS. Rozhodně zpoždění zahájení 1. kola o 1,5 hodiny je spíše ostuda. 

Nepřihlášená družstva. Zde má pořadatel právo družstvo nepřijmout. Je to na něm. Je ale to i o zkušenostech. Všichni, kdo to známe víme, že na každý turnaj někdo přijde navíc a pořadatel s tím musí počítat (pokud nechce použít striktní vyhazov). Rozhodně by neměl někoho vyhodit a někoho přijmou.  Je to o chápání akce, zda je to propagace nebo ne. Rozhodně zapsání 2-3 týmů tj. 8-20 hráčů nemůže trvat déle jak 10-15 minut.

Co je nutné u této akce mít vždy na paměti je, že je to soutěž družstev!!! Tudíž jména hráčů jsou až na druhém místě a pořadatel to může řešit v průběhu turnaje. Pokud se chová k tomu jinak zadělává si na problém. Milan Durchan to může potvrdit. Stačí poučit družstva a zejména vedoucí před spuštěním 1. kola a není co řešit. I v minulosti vždy se našlo družstvo, kde si děti sedly jinak. Bylo to zejména u amatérů. Nikdy jsme z toho nedělali problém. Výsledek družstva byl hlavní. A postupující družstva vždy dodržely podmínky soutěže.

Co je pro pořadatele nejhorší je, když vinou zejména svých chyb (někdo si je nechce připustit), v průběhu turnaje změní tempo hry proti propozicím. Jestli pojímá turnaj jinak než propagační, pak by mohl čekat protest a možná i zrušení výsledků. Ptejme se i proč mění tempo? Něco nezvládl?

Takže, jak turnaj dopadl? Ano máme postupující a můžeme říci, to je hlavní. Kdo ale vidí, že byly kontumované výsledky za nedostavení se družstva k zápasu, ptejme se proč. Proč družstva odjela? Není to naše (JčŠS) ostuda? Konstatuji - JE!!!

Nezabývám se místností, osvětlením, prostorem, cenami atd. Slyším rozdílné názory a sám nedokáži posoudit. To je vždy problémem a rozhoduje si o tom pořadatel. To má více hledisek. Byla ale slíbena informace k akci "Šachy do škol". Zazněla tam? K vzniklé situaci asi NE. 

Nemohu si ale odpustit jednu poznámku. Proč si pořadatel stěžoval, že Odehnal poslal družstvo, které nebylo přihlášené. Odehnal není učitel či ředitel školy a o vyslání družstva nerozhodoval!!! Je to "Přebor škol"!!! Odehnal, ani ŠACHklub Tábor nebyl ani požádán o spolupráci.

ŠACHklub Tábor přesně řečeno Odehnal pouze školám doporučil akci a navrhl hráče, kteří chodí či chodili do ŠACHklubu, aby ředitelé nebo jím pověření učitelé měli usnadněnou práci. Dětem dával informace, co musí pro účast udělat. Na některých školách to dali za úkol hráčům.

Akci sledovali jak rodiče, prarodiče a hráči. Dovolte mi vybrat např. z sms: „Nikča hlásí organizační divočinu“, z jiné sms. „Je mi ho líto, že se v tom plácá“, z mailu hodnocení jednoho z vedoucích ZŠ: „jedním slovem katastrofa-nepřipravenost“ atd. Některé názory se nedají zveřejňovat.

V každém případě rozhodnutí ŠACHklubu lépe řečeno moje je následující: Pokud bude organizátorem samostatně Ing. Havlíček a budou zachovány stejné propozice i pro příště, nebudeme akci propagovat ani podporovat. Naopak budeme říkat „Akce na vlastní riziko problému“. Neponeseme vlastní jméno na „trh“, abychom byli kritizováni za neschopnost jiných.

ŠACHklub Tábor VV JčŠS doporučuje, aby se organizací zabýval a vyvodil z toho závěry.

Jen malá poznámka na závěr. Výsledky nejsou na webu JčŠS ani v neděli ve 22,00 hod. I to o něčem svědčí.