ŠACHklub Tábor

 

Zobrazit archív aktualit

TIP: Mezinárodní velikonoční turnaj 2019 - "O pohár Mistra Jana"

ZODM 2016

  • Místo konání akce: Chomutov
  • Datum konání akce: 17.01.2016
  • Začátek akce: 17.01.2016
  • Konec akce: 21.01.2016

Opět po 4 letech budou šachy zařazeny na akci "Zimní olympiáda mládeže 2016". Pořadatelem je město Chomutov ve spolupráci s Olympijským výborem ČR. 

Soutěž se bude hrát systémem 4 samostatných věkových kategorií - hráči roč. 2000-2002, roč. 2003-2004, roč. 2005a mladší a dívky 2000 a mladší. 

Náš kraj budou reprezentovat: 
Jan Miesbauer roč. 2001

Ladislav Nagy roč. 2003

Martina Šťastná roč. 2005

Anna Tůmová roč. 2001

Honza a Anička byli účastníky družstva i před 4-mi lety. 

Výsledky můžete sledovat zde:

Info z olympiády:
17. ledna - Začínám zpravodajství ze 7. ZODM

Cesta do Chomutova v pohodě. Z Č. Budějovic se vyjelo v 9,20 a v Táboře jsme doplnili výpravu v 10,15 hod. Cestou jedna zastávka za letištěm v Praze u benzínky na občerstvení a toaletu. V Chomutově jsme byli už ve 13 hodin. Jen co jsem vlezl do autobusu, Ládík mě nabízel sušenky.  Cestou hrál stále nějakou hru na mobilu až neměl na to dělat více fotek ze zahájení. I Marťa s Aňou také stále něco řešily. Jediný Honza byl v klidu. Nafasovali jsme svačiny, Marťa (přezdívkou smíšek) a Aňa si poslali u jednoho stánku přáníčko do nebe na balónku. S Ládíkem si pak dali i horkou čokoládu.

Úvodní ceremoniál byl parádní. Mohu srovnávat s Ostravou a myslím, že co do kulturního představení jednotlivých sportů bylo toto lepší, co do olympijských symbolů byla Ostrava lepší. Zábavou a myslím i zajímavou bylo zapalování olympijského ohně. Pochodeň zhasla, a tak se musela taktně zapálit znova. Moderátor to kulantně omluvil a zapálení sklidilo velký aplaus. Každý kraj se představil výpravou s vlajkonošem.  Tři kraje reprezentovali jen kluci hokejisté, mezi nimi i náš kraj. Škoda, že jsme neukázaly naše krásné dívky. A nemyslím jen ty naše šachové. Na závěr zpívala Ewa Farná a byla diskotéka.

V některých chvílích jsem byl jak šerpa, co nosí svačinu dětem. Občas jsem něco schytal balónkem od mládeže. Maskoti olympiády úžasný. Jen opět odjezd z koncertu dříve na ubytovnu.

Ubytování je vzdálené cca 20 minut (někde v lese), pokud napadne sníh, nevím, jak se budeme odsud dostávat. Pokoje pěkné, ale výprava nespí pohromadě. Já spím s trenérem Moravskoslezského kraje a jeho kluky, Anička spí s Aničkou Vítovou, Martina s jinýma holkama, jedině kluci spí spolu. Na hotelu jsme už vyzkoušeli bowling. Vyhrál – není důležité, 2. Ládík 3. Martinka a bramborovou medaili Anička. Zítra máme večer naplánovaný bazén.

Stravování dobré, pro Honzu jsme už vyjednali vegetariánskou stravu.

Parta dětí výborná. 

Řadu věcí se dočtete a shlédnete zde: 

http://odm.olympic.cz/

18. ledna 2016 2. den ZODM

Dobré ráno, asi ne přímo pro nás. Vstávalo se v 6,30 hod, od 6,45 byla snídaně a v 7,30 už jsem jeli busem do hrací místnosti. Zde jsme čekali až do 9,00 kdy bylo nakonec oficiální zahájení šachového turnaje. Partie se rozehrály v 9,45 hod. Takže se trochu více čekalo, z vojny to znáte - spěchá se, aby se čekalo, čeká se aby se spěchalo.

Na zítra už to bude ok. Budeme odjíždět do hrací místnosti v 9,00 a od 9,30 se bude hrát. Jinak místní divadlo, kde je hrací místnost je pěkné, trochu si děláme starost, jak se to tu bude vyvíjet, až začnou holky nad námi tancovat. V Ostravě se hrálo 3 patra nad sálem a bylo to slyšet. Tady hrajeme v přízemí a holky budou na sále v 1. patře. 

Družstvo je dobře naladěno. Ládík získává přezdívku "Brouk pytlík", protože se táhnul s báglíkem - protože si vzal dvoje kalhoty. Začal hrát v oteplovačkách, tak jsme mu říkal, že ať si je povolí, aby mu nebylo horko. Už za ním dorazil "fan klub".

Už šachisty z místnosti kde sedím vyhazují, tak jsme zvědav, kdy vyhodí mě. Zatím jsem v pohodě. Je to místnost pro novináře. 

V místnostech jsou kamery, takže můžete hráče vidět on line. Zde jsou on line partie i kamery: http://www.vippraktik.cz/online/online/odm/#/Intro 

Rovněž můžete sledovat stránky o ZODM zde: http://www.ukss.cz/  

Foto od Pavla Chrze: 

http://pavelchrz.rajce.idnes.cz/Olympiada_deti_a_mladeze_2016#16_1_olymp073.jpg

Foto ze zahájení (přestávka)

 2. kolo - odpoledne

Tak a jdeme opět do boje. Všichni hráli nejdéle, Ládík a Honza dokonce dohráli jako poslední a Anička s Martinou o něco dříve. Martinka jediná prohrála, přiznala, že tak v závěru Kh6 nevnímala. Jinak stála dobře, měla tam klidně asi jasnou remízu. Je v pohodě, tak věřím, že překvapí. Ládík mi řekl, že si myslel, že vyhraje, ale že tam přehlédl odpověď soupeře. Honza zase říkal, že nevěděl jak to vyhrát. Pro Honzu tempo turnaje může být i problém. Loni na našem velikonočním turnaji kdy se hrálo 60 min.+30s/tah mu nesedělo. Tak uvidíme, jak se s tím vyrovná. U dívek to byla trochu pohroma předních nasazených. Anička si věřila, se soupeřkou má dobrou bilanci a tak ji potvrdila. 

Láďa nás po obědu provedl centrem. Víme, kde bydlí babička, kde obědval s taťkou, kde je infocentrum, které jsme navštívili atd. Jinak nevím proč, ale Láďa chtěl zkoulovat Marťinku, ale stále trefoval mě. Asi bude muset seřídit mířidla, nebo ho vyválíme ve sněhu na ubytovně. 

Hlavní info: přijedeme domů už ze čtvrtka na pátek, kolem půlnoci. Sdělil nám to šéf naší výpravy. Zatímco jiné výpravy jsou tu do pátku, naše výprava odjede. Takže zřejmě děti neuvidí závěrečný disko program.  

O polední pauze jsme se byli podívat i na disko-tance. Holky nechápou šachy co je to za sport, my zase nechápeme vymývání mozků hudbou. Schodiště vyzdobily děti ze škol obrázky. Divadlo dopoledne navštívilo několik školek. Na šachy nešly. Škoda mohly povzbuzovat "Táhni, táhni, vezmi mu koně, vezmi mu dámu atd.

Děti Vás pozdravují a já také. Držte palce. Jinak v divadle je teplo, tak už všichni ví, co si vezmou zítra na sebe. Konečně i šachisté-trenéři mají své místo. Ostrava na co do hracího sálu a zázemí byla lepší. V jídelně jsem upozornil na kouření - bylo to nepříjemné a pro Honzu udělali veg. jídlo. 

19,00 hod. 

Tak jsme opět na hotelu a už po večeři. Před odjezdem se pořádně koulovalo. V 20 hod. jdeme do bazénu. 

K partiím není co říci, viděli jste na onlajnech. Martince jsem říkal, že moc tlačí na pilu a chce vyhrát, ale dělá zbytečné chyby. Neomezuje působnost figur a zapomíná kdo má ovládat sloupce. Láďa (i když jsem mu říkal, co soupeř hraje - info od taťky) zbytečně se bojí něčeho co je daleko a nabídl zbytečně brzy remízu. Takže příště bojovat. Aničku prohra hodně mrzela (slzičky na krajíčku), také to uspěchala a místo aktivity figur šla na zisk, ale za cenu otevření krále, což se jí vymstilo. Ten mat přehlédla. Honza to v pohodě dotáhl k vítězství. Takže věřme, že se začnou více soustředit na pozice. Martina musí zpomalit a více přemýšlet.

Favorit soutěže - družstvo Prahy

Zítra konečně snídaně až v 8,00, odjezd v 9,00 hod. Tak spánkový odpočinek přijde vhod.

3. den 19. ledna 

Dobré ráno, tak dnes byla ranní pohoda. Vstávalo se v 8,00 hod, a odjezd v 9,00 hod.

Včera jsme se vyřádili v bazénku, byl tam i protiproud, vířivka, saunička. Na pokojích si prý kecali dost dlouho. Já jsem poseděl s předsedy moravských krajů, a tak jsme si vyměnili zkušenosti. Z Moravskoslezkého kraje mám inspiraci k jedné naší činnosti, tak uvidíme. Rovněž se člověk dozvěděl další informace (zákulisní).

Marťa a Ládík jsou jak kočka a pes, stále se pošťuchují a dobře lumpačí, ale vše v pohodě.

Jaký je denní program? Ráno budíček, pak snídaně, já pak fasuji svačiny v sáčku a odjíždí se. Hned po příjezdu k divadlu se hraje. Na oběd chodíme zde v divadle do „Sklípku“, co je velice slušná restaurace, ale včera tam 2 dámy kouřily, tak jsem na to upozornil, že to v době oběda není vhodné. Tak uvidíme dnes. Vedle místnosti pro nás doprovod je místnost VIP, kam včera nikdo pořádně nechodil, takže tam pustila i děti a někdo i nafasoval zásoby na hotel. Večeře je už na hotelu. Domlouváme se i na programu zde v Chomutově a ladění dopravy. Večer je možné se napsat na bowling či bazén. Televize jsou na pokojích, internet je problém.

Tak držte palce, každý dnes chce z našich hráčů 1,5 bodu a Marťa chce také bodovat.  

4. den 20. ledna

Včera večer jsme zajeli hned po večeři se podívat na hokej. Hrál se zápas Prahy proti Královehradecku. Fandili jsme Hradci, pouze Anička fandila Praze, protože tam zná brankaře. Hradec vyhrál 3 : 1

Martinka už má první malou vlaštovku, když udržela remízu. Soupeřka Aničky se zase nechtěla vzdát i přes velkou převahu Aničky. U Ládíka jsme si chyby vysvětlili, tak věřím, že už je nebude dělat. 

Teď zase proběhla porada vedení výprav o dnešní programu a zítřejším zakončení. Zítra kolem 12 bude květinový ceremoniál zde v hrací místnosti, medaile se budou předávat na zimním stadiónu. 

Kvanta jídla - doporučuji příští týden diety. Je pravda, že ještě ani jednu svačinu, které fasuji děti nesnědly (včerejší mandarinky byly nějaké divné, několik se muselo vyhodit). Dnes fasovaly pitíčka a loupášek. Tak si vzaly k partiím. 

Ať počítám, jak počítám, do CB přijedou děti až asi kolem 1 hodiny ráno v pátek. 

   

Zde hrajeme - Chomutovské divadlo.

Jinak všichni se schodujeme, že nasazení podle ela je pro turnaj dosti zkreslené, hraje se spíše "větší" rapid 2 x 45 + 30s/tah. 

Začíná odpolední 6. kolo

Byli jsme se opět venku provětrat, padal zde hustě sníh, Ládík nás stále kouluje, udělali jsme několik foteček s ledovou dámou co stojí před budovou v parku. Já zatím přidávám přidávám fotečku nějakého "bezdomovce" schovaného v Kinder vajíčku. Hádejte jednou kdo to je.


Tak uhodli jste? Těm, kdo v tom tady chodí, nelze co závidět. Na cestu, lépe řečeno na schody nevidí, proto mají doprovod. Je v tom horko a docela těžké, i když je to z molitanu. 

Díky rychlému zásahu "super-pomocnému video-rozhodčímu" Rudy Černíka sedícímu na empajru v ČB se musely přehodit barvy u partie na 7. stole u nejmladších hráčů. To je parádní výkon funkce. Rudo dík. 

5. den - 21. ledna pro nás poslední

Včera večer jsme si opět zahráli bowling, ale Honzík se připravoval na partii s velkým P. Jde mu o zlato. S Ládíkem jsme projeli soupeře a i on si věří. Chce i srovnat skóre výher a proher. Marťa zase bojuje o vylepšení postavení. Anička má smůlu na los, těžko se bude hodně posouvat. Takže chce mít min. 50%. 

Včera jsem měl možnost si popovídat o činnosti KM a KTCM v Moravskoslezské kraji a vzájemně jsme to porovnávali. Dostal jsme i nějaké inspirace, které by mohly být i u nás. Činnost tam mají založenou na oddílech. Soutěžní akce dotují přibližně stejně. Mají jednotné čl. příspěvky na rozdíl od nás, ale průměrově stejné. Pro turnaje 7-mi kolové používají jako 1. pomocné hodnocení celý BH, což je jistě zajímavé. 

Rovněž jsme se zde předběžně dohodli (za ŠACHklub Tábor - není ale podmínkou) a paní Přibylovou na spolupráci na jedné významné akci v Praze k výročí Věry Menčíkové a výročí časopisu Čs. šach. Náš oddíl podpoří akci formou i "Živých šachů". Akce se plánuje na září.

Na závěr smůla. Honzík a Anička zbytečně prohráli, Láďík vyhrál, MarTina hrála na šachovnici, která nebyla on line. 

Hodnocení ZODM:

Jednotlivé hráče nebudu hodnotit, jsem spokojen, že se snažili a dobře reprezentovali. Samozřejmě že někdo může začít říkat, že tam měl být ten nebo onen, místo toto a toho, ale je nutné vnímat, že jsme se, stejně jako jiné kraje rozhodli sestavu dělat podle průměrného ela k září 2015 a podle toho to vyšlo. Dále už v říjnu 2015 se začaly řešit další věci, včetně oblečení, které rovněž bylo limitující. To že výkonnost u někoho stoupla, u jiného kleslo k 5. lednu 2016, je dáno i tím, že někdo hraje hodně, jiný málo. Jsem rád, že všichni přistupovali k partiím zodpovědně, děkuji panu Nagymu, že i zasílal podklady na soupeře a že řada lidí nám držela palce a povzbuzovala.

Co k organizaci. Můžeme než zástupcům Ústeckého šachu poděkovat, že se šachy na olympiádu dostaly. Věřme, že budou i na příští 2018 v Pardubickém kraji. Dnes není důležité řešit, zda byl model v Moravskoslezském kraji lepší, nebo model v Ústeckém kraji. Všechny mají své pro i proti. Takže ať svaz pomůže Pardubickému prosadit šachy a budeme jistě spokojeni.

Všem sportovcům z našeho kraje můžeme blahopřát, že o nich bylo slyšet a nikdo výrazně nezklamal. Jediné co mě osobně mrzí je, že náš kraj odjíždí už dnes, zatímco jiné kraje si užijí kulturní závěrečný program a jedou v klidu až ráno. Důvod mi není znám, ale pokud jsou to než ušetřené peníze za jednu noc, tak je to důvod trapný k dětem.

Děkujeme za sledování této stránky a těšíme se na Vás u další akce.     

Přílohy dokumentu