ŠACHklub Tábor

 

Zobrazit archív aktualit

TIP: KP v rapid šachu mládeže 27. června 2020 - Písek

KP družstev ml. žáků 2012

  • Místo konání akce: Tábor - ZŠ Zborovská Tábor
  • Datum konání akce: 21.04.2012
  • Začátek akce: 9,00 hod.
  • Konec akce: 17,00 hod.

Náš oddíl ŠACHklub Tábor bude pořadatelem krajského přeboru šestičlenných družstev mladších žáků. Družstva musí být složena z hráčů ročníku 2000 a mladších s podmínkami - povinná účast dívky a mladšího žáka. 
ŠACHklub Tábor bude obhajovat titul krajského přeborníka z roku 2011. Loni naše družstvo nejenže skončilo na 1. místě, ale i velmi dobře uspělo v celostátním finále. Obsadili jsme 7. místo!!! a vybojovali tak další postupové místo pro náš kraj. Takže letos na M-ČR postoupí družstva z 1. a 2. místa. 

Hodnocení našeho vystoupení:

V sobotu proběhl krajský přebor družstev mladších žáků. Pořadatelem byl náš oddíl – jako zatím tradičně, i když bych tuto velkou akci klidně někomu přepustil. Cílem našeho oddílu bylo postup na M-ČR z 2. místa. Nižší cíl byl dán vzhledem k velké obměně loňského velmi úspěšného družstva (7. místo v republice). Z tohoto družstva hráli jen 2 hráči – Lukáš Dolanský a Danek Vlach. Další hráči ještě nedosahují herních kvalit předcházející party.

Přesto tato nová parta ve složení Dominik Šustr, Lukáš Dolanský, Danek Vlach, Petr Švanda, Anička Tůmová a Petr Lachout mě velmi příjemně překvapila. To že bude dominovat Lukáš Dolanský na 2. šachovnici jsem čekal - 9 bodů z 9 partií!!! hovoří jasně. Šok  (velice příjemný) mi připravil Petr Lachout (6. šachovnice - roč. 2004) – stejný výsledek jako Lukáš!!! Svou jistotu si držel Danek Vlach 3.šachovnice se ziskem 7 bodů z 9, bylo rovněž výborné. Anička Tůmová na 5. šachovnici se pomalu blíží plně nahradit Ladu Doležalovou, která jako dívka držela vždy náš oddíl. Lada dělala loni na M-ČR kapitánku a měla svým přístupem velký podíl na výsledku. Anička získala také jako Danek 7 bodů z 9 partií. Paráda! Petr Švanda získal 6 bodů na 4. šachovnici a Dominik Šustr 4,5 bodu na 1. šachovnici. Považuji to za jejich dnešní maximum. Pro M-ČR bude sestava doplněna o hosta- kamaráda. Dětem jsem slíbil za postup na M-ČR návštěvu ZOO Olomouc, takže se mají na co těšit.

Družstvo „B“ skončilo na 4. místě. Určitě měli na to být o stupeň výše a odnést si medaile. Ale to musel být jiný přístup některých hráčů. Vyčítám jim zejména jejich zbrklost, která k šachům nepatří. V rozhodujícím zápase, kdy se mohli dostat na 3. místo selhali Radek a Honza. Radek, který měl vyhranou pozice (koncovku), se ale nesoustředil a byla z toho než remíza – pozice: B: Kg1, Pa4 a Pb3  Č: Kh3, Pg2, Pa5 a Pc5. Černý byl na tahu. Honza v lepší pozici nechal stát figuru. Oba měli spoustu času. Suvereně nejlepším hráčem týmu a hodně smutná po závěru byla Maruška Tůmová. Uhrála na 6. šachovnici 8 bodů z 9 partií!!! Porazil ji pouze Petr Lachout, ona zase naopak porazila Terezku Strnadovou z QCC, což bylo překvapení. Chtěla medaili – tak snad příště. Dostala alespoň zmrzlinový pohár. Prapor na zadních šachovnicích držel ještě Marek Kováč. Styl hry stále ještě nezměnil, ale on to snad pochopí na blížícím se KP jednotlivců. Získal na 5. šachovnici 6 bodů (hráči na 5. a 6. šachovnici získávali 2 body kontumačně, protože družstva QCC C a ŠACHklub Tábor C, hráli ve čtyřech). Radek Šíma na 4. šachovnici získal 5,5 bodu. Má na víc, ale dokud bude hrát zbrkle nebudou výraznější výsledky. Začínat s časem 20 minut a přidávacím časem 10 s/tah  a mít na konci od 18 do 23 minut hovoří za vše. Jan Mašek se snažil hrát chvilku pomalu a chvilku rychle. Dokonce si partie zapisoval – už chybí jen jejich rozbor. Ale vždy když o něco přišel, přestal zapisovat a partii hrál už než odevzdaně bez boje. To by neměl dělat. Pomalu hrál Vítek Růta na 2. šachovnici. Stejně jako Honza, oba získali než 3 body z 9 partií. Přesto na to jaký tam měli soupeře zahráli snad na svoje maximum, k jejich stylu a znalostem hry. Na 1. šachovnici jsem nominoval Martina Šustra jako hráče s 3. vt. Ale je pravda, že dnes už na tuto výkonnost nehraje. Dokonce byla doba, kdy běžně porážel svého staršího bratra. Dnes už s ním prohrává. 1.šachovnice byla těžká – hráči Novák Martin, Jan Miesbauer, Franta Liška, Dominik Rolínek atd., takže uhrál maximum. Takže vystoupení trochu rozčarované.

Družstvo „C“ se postavilo ze zájemců. Kdo přišel hrál. Tak se dá krátce mluvit o tomto družstvu. Bylo složeno pouze ze 4 hráčů a skončili na 9.-10. místě. Jediný Dominik Novotný nezískal žádný bod. Ale Dominik ročník 2005 si přišel než zahrát a na 2. šachovnici, kde hráli hráči s vyšší vt. a starší hráči nic jiného nemohl čekat. Neodradilo ho to a patří mu poděkování za statečnost. Jeho čas přijde. Ondra Čech na 3. šachovnici získal 2 body!!! To považuji za dobrý výsledek. I Ondra (roč. 2004) má před sebou šachovou budoucnost. Ještě ten klid do partií a bude to paráda. Tomáš Vaněk přišel a byl rázem kapitánem. Na 1. šachovnici si dobře zahrál, ale získal než 1 bod. Totéž získal Michal Kováč na 4. šachovnici. Toto družstvo mělo za úkol být sudým družstvem na turnaji, aby nikdo nemusel stát. Škoda, že někteří hráči měli zájem o soutěž, ale pak nepřišli.

 

Blahopřejeme vítězům a věřím, že na M-ČR naše družstvo neudělá ostudu. Pokusíme se umístit do 13. místa, což by opět znamenalo mít dvě postupová místa.