ŠACHklub Tábor

 

Zobrazit archív aktualit

TIP: Mezinárodní velikonoční turnaj 2019 - "O pohár Mistra Jana"

KP družstev st. žáků 2012

  • Místo konání akce: Tábor - Klubovna ŠACHklubu Tábor
  • Datum konání akce: 22.04.2012
  • Začátek akce: 9,00 hod.
  • Konec akce: 17,00 hod.

Náš oddíl ŠACHklub Tábor bude pořadatelem krajského přeboru šestičlenných družstev starších žáků. Družstva musí být složena z hráčů ročníku 1997 a mladších s podmínkami - povinná účast dívky (či super mladšího hráče r. 2002) a mladšího žáka. Vítězné družstvo postoupí do dlouhodobé soutěže 1. ligy mladšího dorostu pro sezónu 2012-13.
V 1. lize jsou z našeho kraje 4 týmy - 2x ŠACHklub Tábor a 2x QCC Č. Budějovice. Opět budeme obhajovat titul krajského přeborníka z roku 2011.

Hodnocení našeho vystoupení v KP družstev starších žáků

V neděli v naší klubovně proběhl KP družstev starších žáků o postup do dlouhodobé soutěže 1. ligy mladšího dorostu ročník 2012-13. 1. liga je prestižní mládežnická soutěž a řadou oddílů je vysoce hodnocena. A to už nemluvím o extralize, kde hraje většina nejlepší hráčů ČR. Bohužel v našem kraji na tuto soutěž výkonnostně a herně mají pouze 2 oddíly – QCC Č. Budějovice a náš oddíl. Obě města tuto soutěž hrají léta.

Náš oddíl má v této soutěži už několik sezón 2 družstva. Takže, jak k této soutěži přistupovat je pro nás vždy dilema. Soutěž má svoji náročnost organizační, finanční a zejména herní. V soutěži (1.lize) se vyskytuje minimum družstev, kde by na soupisce v základní sestavě byli hráči se 4. výkonnostní třídou. V letošním ročníku to byly pouze 2 družstva, které měli tyto hráče. Jinak hrají hráči, kteří mají elo a nebo min. 3. vt.  

Proto na jedné straně vždy diskutujeme, zda hrát na postup a mít tam 3. (hodně slabé) družstvo nebo pojmout KP jako další nabídku dětem sehrát turnaj i bez zájmu o postup. Je pravda, že někdy rozhodnutí silně ovlivňují sami hráči svým přístupem. A to si myslím, že se jasně projevilo v letošním KP.  

Družstvo „C“ jsme postavili z hráčů, kteří rozhodně měli bez větších problémů KP vyhrát (i k úctě k výkonnosti soupeřů). Pak jsme teprve chtěli řešit zda to přepustíme konkurenci. Co ale ovlivnilo jejich neúspěch ?

Do všech 3 družstev jsme nasadili volné hráče. Honzu Žilavého (dr.C), Lukáše Nováka (dr.D) a Ladu Doležalovou (dr.E). Jejich motivace na vítězství může být ale ovlivněno i úvahou, že oni mají své místo v sestavě „A“ jasné, a tak proč bojovat za další hráče.

Michal Sovadina (1.šach.) v posledních měsících hraje málo a na jeho výkonu je to vidět. Zřejmě šachy už u něho nejsou na 1. místě. Porazil než M. Šustr, jinak vše prohrál. To se ale dalo čekat. Jeho dalšími soupeři byli elisti Martin Novák a Lukáš Novák. Pak ale v družstvu byli hráči – náhradníci z družstva „A“ Lukáš Dolanský (šach. 3) a Dan Vlach (šach.4) a byli oporou družstva. Oba vše vyhráli. To je jejich přístup. Oni si spíše řekli přímo o zařazení do základních sestav buď v družstvu „A“  či „B“. Pro mě velké zklamání byl výkon Jirky Berky (šach.5). Když prohrál v 1. kole s Vítkem Růtou, bral jsem to jako zábavu a říkal jsme si „snad ho to probere, že se musí snažit“. Bohužel v 2.kole proti QCC si nechal hned v úvodu chytit lehce dámu a bylo po partii. Pak dostal už než lekci od mladšího hráče, jak tuto výhodu uplatňovat, a jak neumí on využívat nabídnutých možností. Anička Tůmová (šach.6) odehrála standard. Musel jsme jí ale vyčinit za hru proti hráči QCC, kdy porušila principy pro zahájení a pustila se do braní pěšců. Její výkon v koncovce ovlivnila i situace, kdy byla v silné časovce a chtěla na toaletu. To byl pro ni velký problém, ale i zkušenost, jak se musí hráč připravit na partii. Družstvo skončilo na 2. místě.

Družstvo „D“ jsem postavil rovněž z hráčů, kteří by mohli hrát za družstva, ale musí být vidět zájem. Jakub Humhal (šach.2) získal 2 remízy. Remizoval s Ladou, což je úspěch. Remízu dal i s M. Duškem v době, kdy zápas nebyl rozhodnutý. Zde se přímo projevilo, co je chybou řady našich hráčů – neznají stav zápasu a rozhodují si o remíze sami. Stále nevnímají, že za družstva se hraje jinak a musí být disciplína. Lukáš Humhal (šach.3) přišel na turnaj asi dospat. Alespoň dělal na mě takový dojem. Bez elánu. On je jedním z nich, kde vidím nezájem hrát jiné turnaje než on chce. Dokládá to, že se nechtěl účastnit ani vyhlášení a jen říkal, že musí rychle pryč. Dominik Šustr (šach.4) hrál na své dnešní maximum. On spíše střídá výkony. Vítek Růta (šach.5) on mě zase potěšil svým přístupem. Když vezmu v potaz, že v pondělí dělal zkoušky na gymnázium, tak to byl velmi dobrý výkon. Snad to bral jako přípravu na zkoušky a uspěl. Držím palce. Maruška Tůmová (šach.6) pokračovala v dobrém herním výkonu ze soboty. Dokonce měla partii proti své sestře vyhranou. Škoda, že neviděla chytání dámy. Družstvo skončilo na 3. místě.

Družstvo „E“ jsme postavili opět jen z principu, aby si děti mohly zahrát. V družstvu vynikla než Lada, která jasně přehrála soupeře z QCC a remizovala s Jakubem. V posledním kole prohrála s Honzou Žilavým, který po zpackané partii s M. Duškem, kdy byl i on strůjcem prohry nad QCC, si musel zpravit náladu. U ostatních výsledky hovoří jasně – M.Šustr, J. Mašek, M. Mareš a M. Houska nezískali ani půl bodu. R. Šíma získal půl bodu. Turnaj byl nad jejich síly. Spíše opět i ukázali, že umí hrát – pardon – tahat rychle figurkami.  

QCC Č. Budějovice postavily jen jedno družstvo. Měli motivaci. Jejich družstvo „B“ spadlo z 1. ligy, a tak se tam chtěli kluci vrátit. To se jim povedlo a to byl hlavní rozdíl mezi našimi družstvy a QCC. Pokud se opět naše obě družstva udrží v 1. lize, nebudeme asi KP příští rok hrát.