ŠACHklub Tábor

 

Zobrazit archív aktualit

TIP: Mezinárodní velikonoční turnaj 2019 - "O pohár Mistra Jana"

1.kvalif. turnaj KP H10,12,14 a16 roč. 2011-12

  • Místo konání akce: Bechyně - kulturní dům
  • Datum konání akce: 09.10.2011
  • Začátek akce: 9,30 hod.
  • Konec akce: 17,00 hod.

Začátek nové sezóny kvalifikačních turnajů o postup do finále KP mládeže v kategoriích H10 (2003-2004 a mladší), H12 (2001-2002), H14 (2000-1999) a H16 (1998-1997) se rozběhne v Bechyni.
 
Hodncení : V neděli 9. října 2011 v Bechyni začala nová sezóna turnajů jednotlivců. Hrál se 1. kvalifikační turnaj mládeže pro kategorie H10, H12, H14 a H16. 
 
Nejprve krátký komentář k organizaci turnaje. Turnaj měl své plusy a mínusy. Mezi největší plusy byla účast 103 hráčů, což je na první turnaj obdivující (dosavadní max. bylo 80 hráčů), ale je to odraz zvyšující se práce s mládeží v kraji. ¨Jinak nejpočetnější byl turnaj v Č. Budějovicích v r. 2010. Dalším velkým plusem bylo účast 18 dívek z toho 9 v nejmladší kategorii!!!
Mínusy vidím (a nejen já, jak mi potvrdili další z doprovodu) zejména v pozdním příjezdu hráčů QCC Č. Budějovice, kteří přijeli po uzavření prezence (dle propozic), což znamenalo okamžité velké zdržení turnajů. (Podobné to bylo i s účastí dětí při přeboru škol v únoru v CB, kdy „domácí“ přišli na poslední chvilku). Snad se příště dočkáme jiného přístupu. Považuji to za nevhodné k soupeřům, kteří jeli vlakem či auty a byli na turnaji už po půl deváté. Co to způsobilo? Zdržení pořadatelů při zápisu hráčů do PC, než se postavily soupravy a dodaly další stoly. Dalším problémem bylo, že nebyly do databáze dány vt. a ela, což ovlivnilo další zdržení turnaje při nasazení 1.kola. Takže se nakonec začalo v 10,30. Naše děti tam už 2 hodiny čekaly. Celé zpoždění byl pro nás signál, že nestihneme vlak zpět v 16,00. Zde mohu než poděkovat rodičům, které nám pomohli dopravit děti zpět. Zbytečně jsme platily částečně zpáteční vlakovou jízdenku a některé partie jsme ukončily, aby nejmladší děti mohly odjet vlakem. Jinak by čekaly až do 18,00 hod. Rovněž restaurace pořadatelům nevyšla nikterak vstříc. Zde lze jen doporučit snížit počet nabízených jídel na max.2 jídla. Škoda, že se nepoužíval více mikrofon, který tam byl připraven. Odchod na oběd byl trochu chaos, kategorie H12 měla ještě hrát, přesto někteří hráči odešli na oběd. Mezi nimi byly i naše děti. Následovala kontumace několika výsledků, což vlastně by mělo ovlivnit i  udělování vt. Celé zpoždění znamenalo, že se dokonce nekonala blesková partie u kat. H14, která měla rozhodovat o 3. místě.
Jinak si stále myslím, že někteří účastníci nevozí šachové soupravy (dle propozic), protože z našeho oddílu tam včera bylo 31 hráčů + jistíme oddíl ŠACHklub Č. Budějovice + 6 hráčů, tj. 19 souprav. Na plochu jsme dodali 26 souprav tj. pro 52 hráčů. Pak když se nějaké hodiny porouchají a je nutné je vyměnit, nikdo se k tomu nemá - nehlásí se pomoci. A to pořadatel tam měl 8 souprav (pro dalších 16 hráčů) a přitom pouze 5 hráčů.      
Přesto pořadatelům patří dík, že pomohli jeden z turnajů kvalifikace uspořádat. Je to poučení i pro ostatní další pořadatele – pozor letos určitě bude jezdit hodně dětí!
 
Kategorie H10:
Hrálo 34 dětí!!! V této kategorii jsme měli zastoupení 9-ti hráči, z toho 3 dívky. Když k tomu přidám, že další zatím zůstali doma, je do velmi dobrá účast. Příjemně překvapil Marek Kováč (8. místo), který si uhrál i 4. vt.. K jeho hře se vrátím na tréninku, ale celkově dobré. Další překvapení nám přichystala Maruška Tůmová, která byla celkově na 9. místě, ale z dívek nejlepší. Když k tomu přidám, že do kroužku nechodí (občas si zahraje jen s Aničkou), protože má gymnastiku a koně, je to paráda, že dosahuje takových výsledků. Pro nás to je než škoda, že šachy nejsou pro ni prioritní. Po turnaji měla od maminky za odměnu ovocný pohár. Petr Lachout splnil to co jsme si řekli – být do 10. místa. Všichni před ním jsou o rok starší hráči. Petr je náš talentík. Dalších 6 dětí jsou hráči, kteří začali hodit na šachy teprve od září a ročníky 2004-2005. To je naše další budoucnost. Pěkné šachy hrály obě dívky – Anetka i Adélka. Maminka Anetky se divila, kolik hodin strávila při turnaji nad šachama a ani neprotestovala. Bavilo jí to. Adélka zase brala soupeřům figurky, ale zapomínala, že jí také něco hrozí a partie zbytečně prohrávala i když vedla na materiál. Honzík sice z nich dopadl nejlépe, ale hra je zatím v začátcích. Přesto uhrál 3,5 budu! Daniel a Ondřej uhráli 3 body, ale i zde dojde brzy k výraznému zlepšení. Určitě máme na to mít ve finále 3 hráče z 10-ti.
 
Kategorie H12:
Hrálo 34 dětí! I v této kategorii jsme měli zastoupení 9-ti hráči. Lukáš Dolanský hrál v klidu pro nás na očekávaný výsledek. Přeci jenom jeho silnější stránkou jsou vážné partie, u rapidu mívá problém s časem. Utrpěl sice jednu prohru, kde byl v časovce, ale zase porazil 1. nasazeného. Škoda, že se nestřetnul s Honzíkem Miesbauerem. Martin Jinda skončil na 14. místě! což je potěšující, ale ta kontumace nemusela být. Určitě se ale tentokráte více soustředil a hned se výsledky dostavují. Anička měla dobrý vstup do turnaje – porazila Terezku, ale pak prohrála vyhranou pozici a to jí tentokráte hodně rozhodilo a byly vidět i slzičky. Podobně dopadla v poslední partii. Víme na čem zapracovat. S ostatníma hráči dáme řeč na tréninku. Kontumace nelze připouštět a je zapotřebí změnit přístup při partii. Do finále se určitě dostane Lukáš, uvidíme po M-Čech, možná začne hrát už kat. H14. V této kategorii je velký výkonnostní rozdíl.
Kategorie H14:
V kategorii startovalo 22 hráčů, z našeho oddílu 8 hráčů. Je vidět, že máme rovnoměrné zastoupení v jednotlivých kategoriích. Zde se nemusíme obávat, na finále má v pohodě 5 hráčů. Kluci to měli pod kontrolou, hráli co potřebovali. Přesto dobrý vstup do turnaje neměl Dominik, ani Ben (prohra v 2. kole nemusela být), je zapotřebí se plně soustředit hned od úvodu. Vyrovnanost hráčů naznačuje i pohled na tabulku, rozdíl 1 bod je mezi 1. a 7. hráčem. Vítěz ztratil 1,5 bodu. Kdo ale mile překvapil je Vojta, který na svém 1. startu hned si uhrál 4.vt a poznával vlastně turnaj. Jestliže budeme myslet, že určitě se zapojí další hráči, může ještě pomýšlet na finále i on, pokud se bude zlepšovat. Matěj si uhrál to své, šachy jsou pro něho než zábava, to lze říci i o Michalovi.
 
Kategorie H16:
V turnaji startovalo pouze 13 hráčů a 5 z našeho oddílu. Situace je o malinko lepší než loni, ale vzhledem k malému počtu hráčů ročník 1997 se to očekává. Zda bude ve finále 8 nebo 10 hráčů se teprve uvidí. Ve vyšší počet moc nedoufám. Den předem se dobře v Praze rozehráli Honza i Richard. A výsledek se hned dostavil. Honza ztratil pouze půl bodu. Lukáš hrál střídavě oblačno. Rozhodně prohra a remíza ve 4. a 5. kole neměla být, k situaci v posledním kole si musíme zopakovat pravidla. Míša se zase objevil po delší době za šachovnicí a turnaj mu vyšel. Totéž platí u Radky. Po roce se vrací k šachám, a tak se „zajíždí“. Zde je plná spokojenost.
 
Děkuji všem hráčům za účast, protože jsme byli největší výpravou – 31 hráčů. Děkuji rodičům za důvěru, že malý šachisté se vydali s námi bez rodičů a dalším rodičům a sourozencům za pomoc při přepravě dětí. Takže nám nezbývá, než povzbudit další malé šachisty, aby se nebáli a příště vyrazili s námi, a jinak trénovat na další turnaj.
 
Foto z turnaje později.