ŠACHklub Tábor

 

Zobrazit archív aktualit

TIP: Mezinárodní velikonoční turnaj 2019 - "O pohár Mistra Jana"

3. kontrolní turnaj

  • Místo konání akce: Tábor - Klubovna ŠACHklubu Tábor
  • Datum konání akce: 28.04.2012
  • Začátek akce: 9,00 hod.
  • Konec akce: 14,00 hod.

Třetí poslední kontrolní turnaj letošní sezóny 2011-12 pro hráče 4. výkonnostních tříd a začátečníků se uskuteční v sobotu 28. dubna 2012 opět v klubovně ŠACHklubu Tábor. Hráči se opět musí včas hlásit předem, vzhledem k omezené kapacitě klubovny.  

Info o turnaji a hodnocení hráčů:
Na turnaj přišlo 16 dětí. Konkurenci nám dělalo dnes počasí. Pro turnaj jsme připravili ceny a medaile. Další milé překvapení bylo od paní Lachoutové v podobě osvěžujících cen - nanuků. Turnaj se hrál systémem každý s každým se zápisem min. 24 tahů u kategorie "A". Dále se v této kategorii hrálo každé kolo povinné zahájení, které bylo vybráno ze 4 variant. Byly to zahájení, kde hned v úvodu se vyskytují léčky, oběti pěšců atd. Bylo zajímavé, jak se s tím hráči poperou. Nemusí pořád hrát nějaké popotahovačky a opakovačky. 
V kategorii "B" se hrálo tempem 2 x 15 minut systémem každý s každým a poté se skupina rozdělila na finále A a B.

Turnaj skupiny "A" vyhrál Petr Lachout. Turnajem prošel s jedním zaváháním. Nezvládl partii s Vítkem, jinak všechny hráče postupně přehrával. Jediný dosáhl na 3. vt. Protože si to uhrál již podruhé, tato výkonnostní třída mu bude zaevidována u ŠSČR. Oprávněně si jí za výkony v posledních týdnech zaslouží. Hraje pomalu a rozvážně, nedostatky jsou ve strategii hry v koncovkách, kdy se zbytečně složitě dostává k výhře. Jde zejména o umisťování figurek a honění se za figurkami, které stejně nedohnal. Druhé místo získal Vítek Růta. Tentokráte nesplnil normu 3. vt. - utekla o 0,5 bodu. Další možnost bude mít na turnaji Bambi v květnu. Vítek tvrdě narazil hned v první partii, kdy prohrál s nejmladším účastníkem turnaje Davidem Hákem. U Vítka se projevila neznalost daného zahájení a narazil na soustředěnou hru soupeře. Poté se z toho poučil a zaváhal až na konci turnaje s Honzou. Vítek výrazně za poslední rok změnil styl hry a je to hned znát na výkonech. Pomalá hra mu svědčí. Nutné doučit se zahájení a bude na dobré cestě výše. Pavel Motalík o bronzové medaili rozhodl až v posledním kole, kdy porazil zřejmě i unaveného Davida. Dlouho partie byla rovná, pak ale soupeře přehrál. Pavel býval velmi zbrklým hráčem a i z tohoto důvodu zanechal šachu. Přesto přišel na turnaj a předvedl, že se výrazně zklidnil. David Hák pojal turnaj jako trénink na finále KP H10. Je to talent. David hraje velmi pomalu a rozvážně. Vidí zajímavé kombinace, které právě "divoši" nemohou vidět a nebo si s nimi neumí poradit. Bylo zajímavé ho sledovat, když soupeř kombinací pohrozil průchodem do dámy. David se na delší dobu zamyslel a správné a jediné řešení nalezl. Je na něm znát, že řeší diagramy. Po 4.kole měl 4 body. "Načnul" ho až Ondra, a pak prohrál vše. Partie s Petrem byla ale bojovná. Partie máme zapsané, pokud bude mít zájem o rozbor předám trenérovi. Honza Balcárek si odnesl dobrý skalp Vítka. Vstup do turnaje dobrý, porazil hned Tomáše. Jeho stal hry je hrát na šustráky v jakémkoliv zahájení. Lépe řečeno tuto hrozbu se snaží postavit pokaždé. Bohužel silnější soupeři mu na to neskočí a pak trpí předčasným vývinem dámy. Ondra Lachout si přišel turnaj jen zahrát. Od nového školního roku se možná k šachu vrátí. Pokud ano, rádi ho uvítáme. Ze začátku byl ze zahájení mimo, ale postupně se znova do hry dostával. Trochu zklamání bylo dnes u výkonu Tomáše a Zuzanky. Bylo to ale dané i právě neznalostí zahájení. Se Zuzkou jsme hned po turnaji rozebrali některé partie. Bylo vidět, že praktikovala nevhodném braní a nevhodné šachování.

Turnaj "B" vyhrál Kryštof Doucha. Konečně se dostavil u něho úspěch. O tom, že Kryštof bude dobrý hráč vím, ale je to otázkou ještě času a tréninku. Hraje šachy pomalu s rozmyslem, ale hodně se ještě zaměřuje jen na své plány a nehledá další možnosti (většinou lepší). Přesto za svůj výkon si zaslouží přidělení 4.vt. Věřím, že ji na dalších turnajích zopakuje. Milé překvapení se zrodilo u Honzíka Rouse. Temperament se nezapře. Soupeřovi i radil, kam může uhnout, ale navrhoval tahy, byly pro něho dobré, nikoliv pro soupeře. Na turnajové pravidla si bude muset teprve zvykat. Dominik Novotný si myslel, že turnaj by měl asi vyhrát. Z bronzové medaile byl trochu smutný. Dominik je ale kluk, který rovněž hraje pomaleji a to je dobře. Herní chyby se u těchto mladých hráčů dají v pohodě odstraňovat rychle. Potěšující byl výkon Anetky. Má dobré rozehrání partie, ale pak přestane dávat pozor na figurky a klidně je ztrácí. Co musíme ale trénovat, je matování soupeřů. Klidně odevzdala věže místo, aby dala mat. Komplikovala si situace. Ostatní hráči musí hrát pomaleji a soustředit se. To je jim zatím cizí. Takto by se dala shrnout jejich hra. Přesto je nutné vidět, že v kat. "B" převládali ročníky 2005 a 2004. 
Všem děkuji za účast.

Všichni se mohou těšit na novou sezónu, kdy se připravuje otevřené mistrovství Táborska při zajímavém systému. Turnaje budou jednodenní a dvoudenní. Vše se dozví hráči v propozicích, které budou vydány v červnu. 
                  
    

Přílohy dokumentu