ŠACHklub Tábor

 

Zobrazit archív aktualit

TIP: Mezinárodní velikonoční turnaj 2019 - "O pohár Mistra Jana"

3.kvalif. turnaj KP H10,12,14 a16 roč. 2011-12

  • Místo konání akce: Tábor - ZŠ Zborovská - jídelna
  • Datum konání akce: 07.01.2012
  • Začátek akce: 7.1.2012 v 9,00 hod.
  • Konec akce: 7.1.2012 v 17,00 hod.

Další turnaj seriálu kvalifikací o postup do finále krajského přeboru mládeže v kategoriích H10, H12, H14 a H16 se bude konat v Táboře dne 7. ledna 2012. Turnaj proběhne v jídelně ZŠ Zborovská Tábor (vedle zimního stadionu).
 
ŠACHklub Tábor má připraveno ozvučení soutěže a ještě nový prvek. Součástí turnaje bude i doprovodná akce v podobě drobné prodejny šachového materiálu (knih, CD atd.) včetně bazaru šachového materiálu. Do této akce může přispět každý, kdo chce něco šachového prodat. Předání věci a cenu je nutné domluvit předem mailem či telefonem u ŠACHklubu Tábor.
 
Samozřejmě, že pro doprovod a hráče budeme mít připraven drobný bufet, kde budete moci zakoupit čaj, kávu a ňamky. 
 
4. 1. 2012
Již máme připraveny v PC všechny kategorie včetně dívčí. Je zapsáno cca 150 jmen. Pro urychlení, kdo z vás ví, že bude hrát jinou (starší) kategorii, než je jeho věk, dejte nám vědět.
 
U prezence budou hlavní oddíly informováni, kam mají umístit šachový materiál. Dodržujte pokyny pořadatelů.
 
Při turnaji budeme uplatňovat pravidla z mistrovství ČR, tj. v hracím prostoru budou pouze hráči, rozhodčí, doprovod, který bude zapisovat tahy partie - musí stát za vlastním hráčem. Ostatní rodiče či doprovod budou mít právo vstoupit do hracího prostoru než před zahájení partie, jinak hned budou opouštět hrací prostor a sednou si v předsálí. Předsálí je prosklenné, takže uvidíte na své ratolesti.
Vyhlašování výsledků se bude uskutečňovat hned po skončení posledního kola a přípravy cen v prostoru stupňů vítězů.
Průběžné výsledky budou vyvěšovány pro rodiče v přesálí, pro hráče budou promítány u rozhodčího stolku. Poslední zveřejněné průběžné pořadí bude po 5. kole, chceme zachovat regulérnost před domlouváním výsledků v posledních kolech.
 
V předsálí bude drobný bufet a bazarový prodej šachového vybavení i nových věcí. 
 
7. ledna 2012
 
V Táboře se konal 3. kvalifikační turnaj KP mládeže za historické rekordní účasti - 124 účastníků v 5 kategoriích. V samostatné kategorii dívek hrálo 13 účastnic, a je tu dána výzva, zda se to do budoucna nemůže stát oficiálním krajským mistrovstvím dívek. V kategorii H10 - startovalo 38 hráčů, což je samozřejmě rovněž historický rekord a to ještě dívky hrály zvlášť. V kategorii H12 se sešlo 30 hráčů (někteří postupující přešli do vyšší kategorie). V kategorii H14 hrálo 27 hráčů a v kategorii H16 byla zatím nejlepší účast sezóny - 16 hráčů.
    
Podrobnější hodnocení našich hráčů až zítra, protože do turnaje mi vstoupila nečekaně rodinná údálost, které má samozřejmě přednost a částečně ovlivnila i přípravu turnaje. Přesto patří velký dík všem, kteří se podíleli na přípravě, a zejména organizačním průběhu. Pokud se Vám námi organizovaný turnaj líbil, věřím, že zase přijedete někdy do Tábora.
Velice jsme rádi, že jsme mohli Vám představit naše stupně vítězů a pozvedlo to úroveň turnaje (jak jste nám někteří již v průběhu sdělili).
 
Vyšší výkonnostní třídy vím, že si uhrály dívky na 1.-3. místě. Ostatní bude dopočítáno běhěm krátké doby. 
 
8. ledna -  hodnocení turnaje a našich hráčů podle kategorií:
Kategorie dívky:
Když jsme uvažovali o zřízení této kategorie, vycházeli jsme z následujícího - říká se, "dívky mají hrát s hochy, aby se učily hrát ostřejší šachy". Ostřejší šachy také ale předvádí málo kluků. Zase je pravda, že holky se více bojí, a tak hrají hodně opatrné šachy a kluci je pak přehrávají. Řada dívek končí v zadní části tabulky (a to nejen na naší krajské úrovni). Dále, holky zajímá, jestli dopadla před jinou kamarádkou a ne před klukem. A nejhorší je, že v tomto jejich "pomyslném boji" se ani nestřetnou a o jejich vzájemném pořadí pak rozhodují jiní.  Proto jsme si řekli, že by holky mohly mít i více výher, aby jsme jim šachy neodradily. Očekával jsme optimisticky 6-8 dívek, kde gró měly tvořit dívky z našeho oddílu. Mé očekávání předčila účast. Asi to je správný směr. Silné hráčky mohou hrát s klukama, slabší se mohou rozehrávat v takovéto soutěži.
Potěšila mě Terezka Šímová (roč.2001 - 1.místo - dosud navštěvovala naše akce a občas i tréninky, jak jsme se dozvěděl, začíná spolupracovat i s oddílem ŠK Veselí n.L.), turnajem prošla velmi dobře. V poslední době výrazně zvýšila účast na šachových turnajích a hned se to projevilo na její hře. Totéž platí o Zuzce Hůnové (roč.2001 -3.místo). Byl to její 3. turnaj v krátké době a už si uhrála (jako Terezka) 4. výkonnostní třídu. Blahopřeji oběma. Maruška Tůmová (r.2003) skončila na 7. místě - přesně v prostředku. Výkonem měla určitě na víc, ale o reservách víme. Byla to dobrá konfrontace v tomto turnaji. Na 10. místě skončila Anetka Růžičková (r. 2005) a uhrála 3 body. Velice slušný výsledek. Poslední skončila Adélka Nerudová. Je to pro mě trochu překvapení. Adélka je nejpilnější v řešení šach. úkolů a aktivní, ale turnaj nevyšel. Musíme se podívat blíže na její hru. Věřím, že výsledek v turnaji jí neodradí.
 
H10:
V první desítce se nám umístili 2 hráči - Petr LachoutMarek Kováč. Oba ale měli rozdílný přístup. Zatímco Marek, přestože po 4 kolech měl plný počet bodů (a to chtěl po 2. kole domů), pak už než prohrával, Petr výsledky střídal a Marka o půl bodu předstihl. Marek totiž poslední 3 partie hrál opět ve spěchu což mu brání v lepším výsledku. Přesto si Marek drží možnou finálovou účast (zatím 6. místo), Petr se propracoval už na 2. náhradníka a to nehrál jeden turnaj. Oběma věřím, že se do finále dostanou. Matěj Kosobud byl na svém prvním velkém turnaji a beru to, že uspěl. Získal 3,5 bodu, což je 50%. Musí si ale uvědomit, že konkurence je velká a musí dosáhnout klidu u partií a hrát pomaleji. Na začátku 2.poloviny konečného pořadí se umístili (rovněž s 3,5 body) hned za sebou naše naděje - Dominik Novotný, Ondřej Čech Standa Škoch, kousek od nich byl (rovněž poprvé na takovémto velkém turnaji) Kryštof Doucha (uhrál 2,5 bodu). Čekal jsme více, ale asi atmosféra turnaje dolehla. On jinak hraje pěkné šachy. Tomáš Balcárek a Daniel Psota na více neměli, musí se začít více soustředit a hrát pomaleji. Zklamaní z výsledku určitě jsou (i já) Daniel Čechtický a Honzík Rous. Musíme se o tom pobavit.
Škoda, že se na turnaj nedostavili: Velen Kalina, Vláďa Polanský, jakub Baťha, Michal Včelák(onemocněl), Theodor Horecký, Vít Kocába, Matěje Letka či Honzík Houska. Někteří se asi ještě bojí, ale čím dříve získají zkušenost z turnaje, tím lepší. 
V kategorii H10 se pomalu vyjasňuje o postupujících, můj názor je, že šanci mají už než hráči do 12. místa a z toho 5 míst je už jistě obsazeno.  
Kategorie H10 byla velkou přehlídkou momentální úrovně šachu v našem kraji. Ještě nedávno hrálo tuto kategorii pár dětí. Dnešní počty (a ročníky) vnáší myšlenku zda nezřídit od příští sezóny (či na některém ze zbývajících kval. turnajů) samostanou kategorii H8!!! bez ohledu, že na M-Čech se nemusí postupovat, ale stačí se přihlásit. 
 
H12:
I v této kategorii se nám 2 hráči umístili do 10. místa. Lukáš Dolanský 3.místo a zisk 5,5 bodu. Po příjezdu z hor a úmavě je to velmi slušný výsledek. Martin Šustr 6. místo a zisk 4,5 bodu. Rovněž dobrý výsledek. Martin se konečně "vecpal" do možné finálové desítky. Věřím, že oba tam budou, mají na to. Kdo mile tentokráte potěšil byl Radek Šíma - 13. místo a 4 body!!! Sice na finále nemůže pomýšlet, ztráta je velká, ale náznak růstu výkonu může být slibná do budoucna. Možná bude v rodině derby a výkony mohou jít výše. Radku blahopřeji. 14. - 16. místo patří dívkám, které se nebojí bojovat s klukama a řadu z nich poráží. Tentokráte skončily holky v pořadí Anička Tůmová, Sylvie Matičková (ze Sokola Klatovy) a Terezka Strnadová (QCC Č. Budějovice). Anička sehrála turnaj dobře, přestává se ohlížet, kde jsou holky a stará se o hru. Hru vylepšuje a nebojí se bojovat. Potvrzuje to remíza s elistou Vojtěchem Sýkorou, kde jsem zahlédl pro ni výbornou pozici. Možná škoda, že koncovku nehála dále. Pozice dvou lehkých figur proti věži byla pro ni lepší. 18.-20. místo v pořadí Petr Dvořáček, Jan Balcárek a Vítek Růta. Petr a Vítek si uhráli to své i když stále čekám, že uhrají více, Honzík se odpoutává od zadních pozic a cpe se do středu tabulek. Zřejmě po uhrání si 4.vt. dostal větší sebedůvěru včetně klidu pro hru a hned je to znát. Všichni tři mají na to zvýšit výkony. Čekal jsem více u Jiříka Přibyla a Ondřeje Kohouta.
Na turnaji jsme postrádal Martina Jindu (jeden z možných adeptů o pokus probojovat se do finále), Míru Svačinu, Davida Taichmana či Ondřeje Hájka. 
Kategorie H12 má z velké části vyjasněno o postupujících do finále. O finále budou bojovat zřejmě už než hráči do 15. místa, ale zřejmě se bojuje už než o 3 místa.   
 
H14:
Tato kategorie je v "naší" režii. Na 1. - 7. místě se umístilo 6 našich hráčů - Dan Vlach vyhrál, za ním byl Ben Troják, pak Honza Rybín a Jiří Berka. 6. místo Petr Švanda a 7. místo uhrál Jan Mašek. Zatímco první 4 mají finále zajištěno, Petr a Honza mají ještě nějaké šance. Petr si uhrál dokonce 3. vt., Honzovi utekla o 0,5 bodu. Rovněž velice potěšil a potvrdil nadvládu našich hráčů 10. místěm Tomáš Vaněk. Dokonce skončil před elistami - Filipem Steinbauerem (elo 1500), který hrál vyšší kategorii a Dominikem Šustrem (1469). Dominik má postup jistý, takže si může už než zkoušet různá zahájení a přpravovat se na finále. Matěj Zedník a Michal Kováč nepřesvědčili.
Na turaji mi chyběli - Marek Herda, Vojta Prchlík, Honzík Váňa, Vojta Moravec a zejména Míra Mareš.    
V této kategorii je vyjasněno. 8 postupujících je jasných, a o 2 zbývající místa budou bojovat asi než 3 hráči.
 
H16:
Aby nebyl lichý počet, do této kategorie vstoupila Lada Doležalová. Rovněž doplnila holky na 3 účastnice. Vyhrál Honza Žilavý, 4. místo vybojoval Richard Široký a Lada skončila na 7. místě. V kategorii hráli i mladší hráči, kteří mají zajištěn postup. Martin Novák, Jan Miesbauer i Kryštof Nuc byli přínosem této kategorie. Patří jim poděkování, že zvedli úroveň kategorie.
Na turnaji mi chyběli - sourozenci Humhalovi, Lukáš Novák měl povinnosti v 2.divizi, Míša Sovadina jel pryč. 
Finále bude hrát zřejmě než 8 hráčů a i zde se dá říci, že 6 míst je už obsazeno. O poslední 2 místa bude bojovat max. 6 hráčů. Bude to spíše o tom, kdo se turnaje zúčastní a kdo ne.