ŠACHklub Tábor

 

Zobrazit archív aktualit

TIP: Mezinárodní velikonoční turnaj 2019 - "O pohár Mistra Jana"

4.kvalif. turnaj KP H10,12,14 a16 roč. 2011-12

  • Místo konání akce: České Budějovice
  • Datum konání akce: 18.02.2012
  • Začátek akce: 9,00 hod.
  • Konec akce: 17,00 hod.

Další turnaj seriálu KP - 4. kvalifikační turnaj pokračuje 18. února 2012 v Č. Budějovicích. Jelikož pořadatel chce s týdenním předstihem znát kdo se bude stravovat, nechávám na Vás. Kdo pojede, dejte mi vědět a zároveň požadavek na stravu.
 
19. února 2012

Včera se konal 4. kvalifikační turnaj KP mládeže pro kategorie H10-16. Součástí turnaje byl opět samostatný turnaj dívek. Pořadatel QCC Č. Budějovice nás přivítal v nových prostorech sálu ISŠ stavební. Rozhodně to bylo lepší než hrát ve školícím zařízení LOKO. Na turnaj přijelo 111 hráčů.

Vzhledem k počtu dětí se protáhlo přihlašování dětí, které trvalo až do 9,20 hod. K formě organizace se není zapotřebí moc vyjadřovat – nemusel jsem ani vozit šachy, pouze jsme zapůjčovali hodiny, sál by po stránce materiálu a značení perfektně připraven. Jiné věci si musí pořadatelé vyříkat sami. Co vadilo bylo větrání místnosti, hluk v sále a další drobnosti. Přesto jak stále říkám, vždy pořadatelům patří dík, že jsou ochotni se pustit do této velké akce. Náš oddíl může těšit, že jsme sklízeli pochvalu za pořádání turnaje v Táboře a jeho rychlý průběh.
 
Co byl pro většinu z nás šok bylo čekání na 3 hráče z Veselí n. L., kteří se dostavili až v 10,00 hod. Kvůli ním se čekalo (přes 100 dětí + doprovod) a zahájení kategorií H10 proběhlo v 10,00 , kategorie H12, H14 a Dívky zahájila v 10,10 a kategorie H16 až v 10,25!!!!!!!!!!!!! Že by se opozdivší hráči či zejména jejich vedoucí všem účastníkům omluvil, toho jsme se nedočkali. Zde se divím pořadatelům, že toto připustili. Přitom se to dalo řešit min. 2 způsoby. Nejúčinnější nepustit do turnaje – nedostavili se k prezenci dle propozic, nebo nasadit a zkontumovat v 1. kole. Toto není třeba diskutovat. Byla to nehoráznost.
 
Podívejme se na naší výpravu. Na turnaj odjeli hlavně hráči, kteří bojují o postupy nebo se to u nich bralo jako trénink. Vlakem vyrazila část už v 7,00 hod z Tábora (jasně je vidět, jaký máme přístup k turnaji a úctu k pořadateli), zbytek se dopravil auty. V hracím sále jsme byli první, krátce po 8 hodině. Od vlaku přišli do sálu před půl devátou. Dozor ve vlaku dělali Jakub Jinda, paní Kováčová a pan Čech. Patří jim velký dík. Největší fanklub měl asi Petr Lachout – maminka a 2 babičky či tety (nevím) ho hodně podporovaly. Už chybělo než hlasité fandění „Táhni, Táhni …“ či „Poraž ho, Poraž ho…“  Já jsem měl po dlouhé době možnost sledovat děti jak hrají, poradit před partií, pochválit i pokárat zejména za rychlou hru či špatné tahy. Byla možnost i promluvit s řadou lidí (i mimo náš oddíl). Nabídli jsme opět naše kalendáříky a zejména „Propozice letního šachového soustředění“, http://www.sachklub.cz/Letnitabor2012.html které budeme už po osmé pořádat a bude tam turnaj se zápočtem ne elo! Sklidili jsme i opět pochvalu za náš web, který řada rodičů pravidelně navštěvují a berou ho jako hlavní informační zdroj. Děkujeme. Domů jsme se vydávali kolem 17 hodiny. Naše výprava ještě zajela do ZOO Andrea, kde si děti mohly podržet hada Tkaničku a shlédnout raka (asi račici) Adélu. Dali jsme kávu a v 19,00 hod jsem vkročil doma do bytu.
 
Kategorie (samostatná) dívek:
Je vidět, že se náš nápad, který se poprvé zavedl v Táboře ujal. Jak jsem už psal minule je to k zamyšlení zřídit to oficiálně od příští sezóny. Věřím, že to bude podpořeno. Do turnaje vstoupily tentokráte pouze 2 naše hráčky. Bronzovou medaili si odvezla Maruška Tůmová a Zuzka Hůnová (minule byla 3.) skončila na 6. místě. Startovalo 11 dívek. Obě jsem pochválil, i když vstup do turnaje nebyl dobrý. Maruška potvrdila uhrání si 4. výkonnostní třídy z přeboru škol. Do turnaje ještě vstoupila jako 5.vt.
 
Kategorie H10:
Opět nejpočetnější kategorie – 37 účastníků. Sice rekord nepadl, ale letos na každém turnaji hrálo přes 30 hráčů. Je to velice potěšující, když vidíte, kolik dětí se nám do šachů zapojuje. Touto kategorií letos už prošlo 70 dětí a k tomu bychom měli ještě přičíst dívky.

Měli jsme tam zastoupení v podobě Marka Kováče, Petra Lachouta, Ondřeje Čecha a Dominika Novotného. Ostatní jsme „nechali“ doma, protože příští neděli chystáme kontrolní turnaj pro začátečníky u nás v Táboře.

Velice potěšil Petr Lachout svým 6.místem!!! Udělal rázný krok dostat se do finálové skupiny – je na 9. místě a vytlačil z ní našeho kamaráda Honzu Koláře ze ŠACHklubu Č. Budějovice. Další kdo šokoval svým výkonem byl Dominik Novotný – 8. místo!!! Dominik pomalu sklízí plody tréninku. Byl tak troufalí, že se zúčastnil M-Čech 2011 do 8 let, kde skončil poslední. Neodradilo ho to a bojuje. Může myslet hodně vysoko. Letos to na finále nevyjde, ale v současné době je na 2. místě z dětí, které patří do kategorie H8 (když budeme brát ročník 2005-2006). Příjemné překvapení udělal i Ondra Čech 13. místo. Poslední partie mu nevyšla. Nevadí. Jeho ale zatím největším soupeřem je jeho rychlost. Až ji porazí bude někde jinde. Marek Kováč si odbyl letošní nejhorší výsledek, který mu připsal pouze 2 body za 14. místo. Sice se drží ve finálové skupině, ale dokud nepochopí, že maminka a já mu dobře radíme, jak má hrát a co naopak nehrát nebude to jiné.
 
Kategorie H12
 Hrálo zde 28 hráčů, z toho opět 3 nejsilnější (a nejodvážnější) dívky kraje. Z našeho oddílu zde hrála Anička Tůmová, Martin Šustr a Martin Jinda. Výkonem potěšila pouze Anička. Nejen že skončila na 6.místě se ziskem 4,5 bodu a jedinou prohrou!, ale její partie měli zase lepší úroveň. Hraje pomalu s rozmyslem, nebojí se dostat pod časový tlak. Několik partií dohrávala jako poslední. Řadu partií jsme zapsal i její pozice, abychom si to mohli probrat. Jede na M-ČR a chce uspět dobrým výkonem. Zklamání je u Martina Šustra. Získal sice 4 body a 4 body do soutěže o postup do finále, ale jeho konkurenti více a Martin vypadl z finálové skupiny. Má na to se tam vrátit, ale je to o jiném výkonu a přístupu. I on neposlouchá maminku a trenéra, jak má hrát. Přesně problémy u Marka Kováče jsou i u něho a platí stejné závěry. Rovněž dobře nezahrál Martin Jinda. Získal pouze 2 body. Prohrál s 3 začátečníky 5.vt.. Lukáš Dolanský hrál jinou kategorii, protože má jistý postup.
 
Kategorie H14
 To je naše kategorie, a tak jsem se moc na ni nedíval. Sledovali ji zejména rodiče, ale s úsměvem, jak se naši kluci „perou“ o čelo. V kategorii startovalo 25 hráčů. Z našeho oddílu Dan Vlach, Ben Troják, Jan Rybín, Jiří Berka, Petr Švanda, Dominik Šustr, Tomáš Vaněk a Michal Kováč. Do kategorie vstoupil i Lukáš Dolanský. Jede na M-ČR, a tak potřeboval trénovat se silnějšími hráči, což mu H12 neposkytuje. Lukáš suvereně vyhrál 7 bodů ze 7 partií a všechny si ještě stačil zapisovat. 2. místo Ben Troják, 3. místo Jan Rybín oba 5 bodů a stejné pomocné 1. a 2. hodnocení. 4. – 7. místo obsadily další naši hráči v pořadí Dan Vlach, Petr Švanda, Jiří Berka a Dominik Šustr. Čelo turnaje jsme jasně opanovali. Velice důležité bylo umístění Petra, který se (zatím) posunul do finálové skupiny a svoji účast musí  v posledním turnaji potvrdit. Jsem rád, že kluci splnili moje očekávání. Tomáš Vaněk skončil na 21. místě se ziskem 3 bodů a poslední skončil Michal Kováč, který z partií nezískal ani bod. Michala je nutné brát jako doprovod bratra.
 
Kategorie H16
 Kategorie se stále potýká s malým počtem hráčů. Tentokráte jich hrálo pouze 10. Z našeho oddílu přijeli si turnaj zahrát než Honza Žilavý a Richard Široký. Opět nebyl Lukáš Novák, který malinko riskuje, aby se dostal do finále, ale dal přednost 2. divizi. Škoda, že opět nenastoupil Míša Sovadina. Zastavila ho nevolnost po příjezdu z hor. Tím už nemůže postoupit do finálové skupiny.  Vyhrál Honza Žilavý (letos už po čtvrté), na pomocné hodnocení před Martinem Novákem. Oba 6 bodů. 3. místo získal Richard Široký a potvrdil svoji stálou formu. V posledním turnaji může dojít poprvé k situaci, že se spojí kategorie H16 a 14, pro malý počet hráčů v kategorii H16.
 
Kdo si uhrál vyšší výkonnostní třídy?
H10: Dominik Novotný a Jan Bauer
H12: nikdo
H14: nikdo
H16: nikdo
Dívky: Horejšová Lucie, Meszárosová Alžběta a Marie Tůmová 
 
Je už téměř rozhodnuto. V kategorii H10 si to zřejmě rozdá už než 6 hráčů o 3 postupová místa. V kategorii H12 to vidím podobně, o 1 postupové místo si to rozdá 6 hráčů. V kategorii H14 si to rozdá 5 hráčů o 3 postupová místa. Tato kategorie je tak našlapaná, že postupující bude muset mít přes 50 bodů. V kategorii H16 se bojuje o max. 2 poslední místa a to si rozdají 4 hráči. Jsem zvědav, zda se některé dívce podaří proniknout do finálové skupiny. Přesto věřím, že do Veselí n. L., kde se bude konat poslední turnaj dne 23. března, přijede dost dětí a udrží se průměrná účast nad 100 hráči na turnaj.
 

Na turnaji se rodiče začali ptát, jak se hráči rozliší v pořadí, když mají stejný počet bodů.

Odpověď (jednoduchá) pro tyto rodiče:

Pokud mají hráči stejný počet bodů, rozhoduje několik pomocných hodnocení: 1. Střední Buchholz , 2. Buchholz , 3. počet výher

1. kritérium: Střední Buchholz – hráč sehraje 7 partií s protihráči. Bere jejich získané body v turnaji (tj. jeho soupeři v turnaji např. získali 6 bodů, 5 bodů, 4 body, 3body, 2body 1 bod a 0 bodů. Škrtne se nejlepší a nejhorší soupeř. Tj. hráč získal celkem 15 pomocných bodů.

2. kritérium: Buchholz stejné jako u 1. kritéria, ale neškrtá se nic, takže hráč má 21 pomocných bodů.

3. kritérium: vidíte přesně u kategorie H14. Podívejte se na hráče z 2. a 3. místa. Oba získali 5 bodů, oba mají shodu v 1. a 2. pomocném hodnocení. Když si kliknete na hráče, zjistíte, že Ben 5x vyhrál, Honza 4x vyhrál a 2x remizoval. Proto Ben byl na 2. místě.
 
Fotky budou až mi je někdo pošle.