ŠACHklub Tábor

 

Zobrazit archív aktualit

TIP: Mezinárodní velikonoční turnaj 2019 - "O pohár Mistra Jana"

5.kvalif. turnaj KP H10,12,14 a16 roč. 2011-12

  • Místo konání akce: Veselí n. L.
  • Datum konání akce: 24.03.2012
  • Začátek akce: 9,00 hod.
  • Konec akce: 17,00 hod.

Další poslední turnaj kvalifikace KP ročníku 2011- 12 se uskuteční ve Veselí nad Lužnicí.
 
Upraveno 11,00 dne 25. 3. 2012 !!!!
 
 
Krátké hodnocení naší výpravy:
 
Na turnaj odjeli hráči, kteří měli šance na postup či ještě museli potvrdit postup do finále. Dále hráči H10 a dívky. Nově poprvé na turnaji byl Michal Včelák a zejména Saša Kotsyba.

H10:
Velice jsem byl spokojen s vystoupením Petra Lachouta. Nejenže spomaluje hru, ale opět dosáhl lepšího výsledku než v předcházejících turnajích. Dokonce si uvědomil, že může hrát s kýmkoliv. Porazil Davida Háka, kterého se bál a hrál vyrovnanou partii i s Alešem Papáčkem. Marek Kováč zahál opět stejně. Má velké štěstí, že postoupil těsně do finále. Ale pokud nezmění přístup ke hře, předem si objednává ve finále poslední místo. Vždyť do finále postoupilo 8 hráčů, kteří se v některém z turnajů umístili na 1. - 3. místě. Nebudou tam slabí hráči a na šustrmaty neskočí. Ondra Čech opět bodoval, ale stále jeho největším protivníkem je jeho zbrklost. Mohl dávat maty, ale raději si rychle bral soupeřovi figurky, a tak ho dostal sám. Dominikovi Novotnému to dnes nevyšlo, ale má stále snahu a hlavně je stále v kategorii H8. Michal Včelák se zúčastnil poprvé, a tak věřím, že ne naposledy. Turnaj se mu jistě líbil a dědeček ho hodně povzbuzoval. On má šanci jít vzhůru rychle. Kdo se mi dnes líbil, byl Honza Kolář ze ŠACHklubu Č. Budějovice. Má svůj potenciál, a při klidné hře je schopen stát na stupních vítězů častěji. Trochu jinak i vnímat hru a bude mít ve finále velké ambice. 
 
H12
Letos to není naše parketa. Lukáš Dolanský hrál opět vyšší kategorii a dokonce si může vybrat kterou kategorii bude ve finále hrát. Pokud mohu předběžně doporučit, vzhledem k účasti na ME, hrál bych kat. H14, kde jsou silnější hráči a partie mu mohou více dát. Dlouho jsme si myslel, že dalším naším hráčem by mohl být Martin Šustr. Jeho vlastní přístup ke hře, mu zabrábnil hrát finále a šachy už jsou zřejmě u něho na jiné koleji. Naopak stále více se mezi kluky prosazuje Anička Tůmová a stává se rovnoceným soupeřem kluků. Dlouho se stále porovnávala s Terezkou a Michalkou a starala se o to, jestli bude před nima či za nima. Proto první dva turnaje dopadly pro ni špatně. Konečně pochopila, že šachy jsou o něčem jiném a dnes je úplně někde jinde. Holky končí za ní a kluci dostali z ní respekt. Hodně trénuje a hraje, hned se to projevilo. Už se těší na květen, kdy by jí mělo vyjít snad elo. Dostala se během 3 turnajů na místo náhradníka pro finále. Příjemně překvapil Radek Šíma. Po 5 kolech měl 3 body a turnaj dobře rozehraný. Pak ale 2 prohry a slzy byly na světě. Ale ví už jedno, má na to, aby se pravidelně umisťoval na bodech. Trochu je ale svázán uhráním si 3. vt. To může přijít samo, ale vede to přes dobrý přístup ke hře a ke klidu u partie.

H14
Kategorie, které letos kralujeme co do počtu postupujících. Hlavní úkol splněn. Hráči, kteří měli ambice postoupit postoupili. Spokojen jsme se všemi. Petr Švanda si udržel finále. Poučení - čím vyšší kategorie, tím větší nutnost hrát všechny turnaje. Raritou je, že Lukáš Dolanský si bude moci vybrat jakou kategorii bude hrát. Postoupil do finále v kategorii jak H12, tak v H14. Obdobně to má i Martin Novák (H14 a H16). Lukáš má tu výhodu, že hráči s účastí na M-ČR mají zřejmě přímo postup na M-Čech (musíme ověřit). Na závěrečný turnaj nepřijelo (jako v řadě dalších kategoriích) řada našich hráčů, kteří měli postup zajištěn.

H16
Zde jsme měli jen dva hráče. Šlo zejména o účast Lukáše Nováka, který neměl jistotu finále. Svým 2. místem ale jasně potvrdil, že do finále patří a bude patřit i mezi kandidáty na vítězství a postup na M-Čech. Honza si jel vyzkoušet svá zahájení. Pro oba i pro Vojtu Jandla byl turnaj i přípravou na Celostátní přebor škol, kde budou reprezentovat Gymnázium PdC Tábor.

Dívky
zde mě holky mile potěšily výkony. Zuzka Hůnová skončila na 4. místě a zejména Saša Kotsyba - naše nová členka - překvapila a zahrála slušně. skončila na 5. místě. Na šachy chodí teprve od ledna a byl to její 1. turnaj. U Marušky Tůmové jsem trochu viděl stejný výkon jako v Koutech. Hrála ale pomaleji, což je přínosem.

Kvalifikační turnaje nám ukázaly i kdo má právo hrát v hlavních družstvech za měsíc - KP ml. a starších žáků. S hráči, kteří spěchají, nemůžeme moc počítat. Musí se nejprve zamyslet nad svojí hrou. Hrát za družstvo vyžaduje úplně jinou zodpovědnost - nejen k partii, ale i k družstvu. Kvalitu máme u dívek a někteří mladší hráči si přímo říkají o nominaci. Věřím, že rodiče to podpoří.

Dále kvalifikace ukázaly i další věc a tou je možnost účasti na M-ČR hráčů do 8-mi let, tj pro hráče ročník 2004 a mladší. Kdo si zvolí účast v Malenovicích, náš oddíl to opět podpoří min. zaplacením startovného.

Na KM JčŠS jsme se předběžně zamýšleli i nadcházejícím ročníkem, kde se bude zvažovat rozdělit kategorii H10 o kategorii H8 (přestože není postupová), ale může to být přínosem zvykat si na turnaje a přilákat malé talentíky. Rovněž bude možnost zavést oficiální KP dívek. Vše je teprve ve stádiu uvažování. 

Finále:
Je nutné upozornit, že všichni, kdo chtějí hrát finále musí být registrovaní u ŠSČR. Z našeho oddílu jsou registrovaní všichni. Rovněž pořadatel umožní hrát doprovodné turnaje pouze v jeden den. Tím se stane ten den pro hráče, kteří nebudou mít zájem o tyto doprovodné aktivity, dnem volna. Předběžná dohoda je pondělí 7. května, protože v našem okrese jdou děti do školy a nemají ředitelské volno.