ŠACHklub Tábor

 

Zobrazit archív aktualit

TIP: Mezinárodní velikonoční turnaj 2019 - "O pohár Mistra Jana"

OPEN Klatovy

  • Místo konání akce: Klatovy
  • Datum konání akce: 04.07.2009
  • Začátek akce: 04.07.2009
  • Konec akce: 12.07.2009

http://www.sachy-klatovy.cz/

Sportovní hodnocení našeho vystoupení :

Filip Steinbauer – byl nejmladším účastníkem, za což obdržel i cenu, ze které měl radost. Byl to jeho první velký – dlouhý turnaj, kde se hrají praktické partie, kde je delší tempo. To bylo však pro Filipa největší překážkou. Temperamentní Filip od partií odbíhal, protože nevydržel sedět když soupeř nad tahy přemýšlel. Byla to pro něho škola. Přesto je nutné toto hodnotit pozitivně. Filip si bude muset uvědomit, že dobré šachy se hrají jinak a šachová hra je o přemýšlení. Sehrál 2 partie s elisty. Získal 1,5 budou a neskončil poslední. Je však nutné si uvědomit, že vlastně získal pouze půl bodu, protože bod získal od pána „odstoupila“, tj. byl lichým hráčem, proto stál a získal bod. Berme za úspěch, že vydržel u partie i přes jednu hodinu. Herní stránku není nehodnotím, ale partie se rozeberou.

Martin Novák – získal 2,5 bodu a skončil na 103. místě. I pro něho to byla škola šachu. Více si uvědomoval, že musí si partii vysedět a sehrál i řadu dobrých partiích. Sehrál 4 partie s elisty, ale bez zisku. Porazil Filipa, remizoval s Ladou, Macnerem a Brunovou. Přínosem jeho hry byla i přítomnost jeho maminky. I jeho partie se proberou, vždyť v některých stál dobře a nakonec je prohrál.

Lada Doležalová – zkušená hráčka. Byla nasazená na 90. místě a skončila na 75. místě . Cílem bylo odehrát co nejvíce partií s elisty. Sehrála s nima 8 partií, průměr soupeřů 1514 bodů a získala 3,5 bodu tj. 43%. To je dobrý výsledek. Její předvedená hra však už tak dobrá nebyla. Zejména úvod turnaje byl velice špatný, odevzdávání figurek zdarma. Závěrečná partie byla zase v jejím výborném podání. Lada měla herní výkyvy.  Partie budeme rozebírat a bude se muset zaměřit na zahájení.

Jan Žilavý – i u něho bylo cíle sehrát co nejvíce partií s elisty. Sehrál 7 partií s průměrem soupeřů 1503, a získal 3,5 bodu tj. 50%!!! Celkově získal 4,5 bodu, protože jednou byl lichým hráčem a za stání získal bod. Pro Honzu by těžký úvod, který ho i psychicky poznamenával. Sehrával dobré partie, které ale prohrával. Důvodem byla jeho rychlá hra. Získával figury, ale rovněž je pak ztrácel a prohrál. Jak se blížil konec turnaje, začal si stále více uvědomovat co mu říkáme. Závěr byl famózní – 3 partie a 3 výhry všechno s elisty. Honza byl nasazen na 106. místě a skončil na 64. místě. Pro nás byl skokanem turnaje.

Tomáš Rýc – byl nasazen na 72. místě a skončil na 48. místě, uhrál 4,5 bodu. Sehrál 8 partií s elisty při průměru 1758 a získal 3,5 bodu tj. 44%. Měl výborný vstup do turnaje (až na 1. partii) po 6. kole byl na 8. místě. V závěru turnaje to byl náš tradiční Tomáš – hrál rychle, trochu zřejmě podceňoval soupeře a tak přišly tři nuly. Přesto Tomáš celkově odehrál turnaj dobře a věříme, že si uvědomuje, že svoji hru musí zklidnit a výsledky se budou dostavovat.

Andrea Odehnalová (trenérka)- v Klatovech si jí daří. Byla nasazená 63. místě a skončila na 39. místě. Sehrála 9 partií s elisty s průměrem 1746 se ziskem 5 bodů tj. 56%. To bude znamenat slušný nárůst na elu. Měla velice dobrý vstup do turnaje. Hned v úvodu porazila silného soupeře a po 5. kole měla 3,5 bodu. Potom se projevila i únava (jak jsme se shodli) z hlídání temperamentního Filipa. Na výsledku to bylo hned znát 0,5 bodu ze 3 partií. V závěru však znova dokázala, že šachy umí a porazila soupeře s cca 300 bodů na elu více.

Mrzí jí, že nedosáhla na cenu v ženách, protože se dlouho pohybovala na 2. místě.

Martin Šourek – měl za úkol předvést jeho současnou výkonnost. Byl nasazen na 51. místě a skončil na 30. místě s 5 body. Sehrál 8 partií s elisty při průměr 1800 a ziskem 4 bodů tj. 50%!!! Vyhrál kategorii H14 ! Martin se s Tomášem hecovali, kdo z nich bude lepší a výrazně to pomohlo v jejich výkonu. Velice si cení výkonu proti Michalu Rozšafnému 1824 (Sokol Údlice), který přestoupil z ŠK Most za úplatu. Dá se říci, že turnaj sehrál dobře, některé partie ještě rozebereme a poučí se z nich. Má zájem hrát i FIDE OPEN Tábor.

Leona Odehnalová (trenérka) – i jí se v Klatovech daří. Když bývala mladší a slabší hráčkou pravidelně v první kole porážela silnější hráče. Letos dosáhla svého nejlepšího umístění na tomto turnaji. 6. místo se ziskem 6,5 bodu (nasazená na 43. místě), 1. v ženách !!! Sehrála 7 partií s elisty při průměru 1745 elo bodů. Zaváhala pouze v jedné partii, kde přehlédla tah, po kterém mohla myslet i na výhru, naopak, měla v 7. kole partii prohranou a když toho soupeř nevyužil mohla jí i vyhrát, ale nabídla remízu protože soupeř byl v silné časovce – bylo to sportovní gesto. V závěrečné partii byla pod tlakem, protože její malý cíl byl vyhrát alespoň ženy. Soupeřka ale vyhrála, a tak byla nucena také vyhrát. V koncovce měla J a 5P proti S+J+2P uplatnila volné pěšce proti lehkým figurám a po směnách byla blíže u soupeřových zbývajících pěšců a lehce vyhrála. Pokud by remizovala, skončila by až na 18. místě. Takto krutý může být švýcar.

Jaroslav Odehnal (trenér) – jako jediný jsem hrál turnaj A. Byl jsem nasazen na 44. místě a skončil na 31. místě průměr mých soupeřů byl 2141 fide elo bodů a získal jsem 5 bodů ! Turnaj se mi vydařil a sehrál jsme některé velice zajímavé partie a několik věžových koncovek, které trénuji a zřejmě umím, protože jsem získal v nich 2,5 bodu ze 4 partií. Velice zajímavou a poučnou partii jsem sehrál s Plischki Sebastian 2368 (Německo). Už se těším na rozbory.

Tento turnaj zařadíme do přípravy i příští rok, a tak věřím, že se zapojí více dětí. Krajským přeborníkům – Martinu Šourkovi a Janu Žilavému oddíl uhradil za odměnu i startovné. Tuto motivaci uplatníme i příští rok.

 

Přílohy dokumentu