ŠACHklub Tábor

 

Zobrazit archív aktualit

TIP: Mezinárodní velikonoční turnaj 2019 - "O pohár Mistra Jana"

OPEN Klatovy

  • Místo konání akce: Klatovy
  • Datum konání akce: 02.07.2011
  • Začátek akce: 02.07.2011 v 15,00 hod.
  • Konec akce: 10.07.2011 v 13,00 hod.

Tradiční pěkný turnaj u našich kamarádů s bohatým volnočasovým programem v Klatovech i v okolí. Náš oddíl to opět bude brát jako trénik na další sezónu, zejména na 1. ligu.
 
11. července 2011

Tak jsme se vrátili z velkého mezinárodního turnaje, který se konal v Klatovech. Byli jsme nejpočetnější výpravou, což nás těší. Jediná škoda byla, že se nepodařilo spát celé výpravě pohromadě na jednom patře či dokonce v jedné budově. Mladý kluci (Petr, Martin a Honza) spali na ubytovně zemědělky, rodina Šustrových v jiném patře s vchodem z jiné strany a kamarádi z Písku, kteří chtěli být s námi spali nakonec v ubytovně Beránek.

V průběhu turnaje jsme oslavili moje narozeniny a všem bych chtěl ještě jednou poděkovat za přání a dárky. Holky mě překvapily vlastní výrobou dortu, který pekly, když já hrál dlouhou partii a ony naopak asi partii urychlily. Rovněž byl i parádní dárek od dětí, který budu určitě nosit často.

Proběhly opět zajímavé výlety – na dobývání hradu Švihov, na hrad Klenová, do bazénu v Horažďovicích, někdo se zajel podívat do Plzně, někteří využili i kola a samozřejmě vyhlášená Klatovská pouť (kam se na ní hrabě Klokotná pouť v Táboře).

Letos se vyznamenali naši rybáři. Jeden den připravili rybářské hody pro naší velkou výpravu a všichni jsme se olizovali až za ušima.
 

Hlavní činností byla ale účast v turnaji.

Turnaj „A“ hráli dva hráči. Martin Šourek je i „skokanem“ naší výpravy. Byl nasazen na 88 místě a skončil na 46! Posun o 42 míst. Získal 4,5 bodu a hrál na výkon 2027.  V turnaji hráli než elisti, takže spíše se dívejme kolik kdo měl hráčů s elem nad 2000 a nad 2300. Martin měl 7 elistů nad 2000 a uhrál s nimi 3,5 bodu – paráda. Za celý turnaj poznal pouze 2 porážky. Jeho FIDE Elo půjde hodně nahoru.
jsem byl nasazený na 35. místě a skončil 52. Hrál jsme na výkon 2006. Zahrál jsme si v 6. kole s 1. nasazeným a několikanásobným vítězem tohoto turnaje s Petrem Neumanem. Rovněž partie s Oldou Vedralem (elo přes 2300) se mi líbila. Byly to ale jediné dvě prohry v turnaji. Na to, že jsme hrál po operaci ruky a s drobnými bolestmi (jednou i po návštěvě klatovské chirurgie) jsme spokojen. Na žádnou partii jsme se nepřipravoval a turnaj jsme si spíše užíval, dokonce jsme si zahrál 2x sicilský gambit, který hraju pro radost.
 
Turnaj „B“
Hrálo ho 12 hráčů z naší výpravy! Z toho 9 hráčů získalo 50 a vice procent bodů. Bohužel nikdo nedosáhl na žádnou cenu, ale nebylo k tomu daleko.
 
5,5 bodu získali: Lukáš Novák, Miloš Bezdíček a Andrea Odehnalová:

Lukáš Novák - nasazený jako 32. skončil na 26. místě – posun o 6 míst. Hrál na výkon 1578.  Hrál se 7 elisty s průměrem 1589 a získal 4 body. Hrál s jednou 3. vt. třídou, kterou porazil a jednou s 5.vt se kterou remizoval. Nepoznal porážku. Podal celkově výborný výkon.

Miloš Bezdíček – dědeček M. a D. Šustrových, z Brna - nasazený jako 22. skončil na 27. místě – pád o 5 míst. Hrál na výkon 1735.  Hrál s 9 elisty! s průměrem 1618 a získal 5,5 bodů. Ukázal, že v jeho věku umí hrát stále dobře šachy a jinak bylo vidět, že bydlí na Moravě, a tam jsou báječní lidé.

Andrea Odehnalová - nasazená jako 52. skončil na 31. místě – posun o 21 míst. Hrála na výkon 1501.  Hrála se 6 elisty s průměrem 1620 a získal 3,5 bodů. Hrál s jednou 4. vt. třídou, kterou porazil a 2x s 5.vt se kterýma získala 1 bod. Podal celkově dobrý výkon.
 
5 bodů získala – Leona Odehnalová
Leona Odehnalová - nasazená jako 30. skončil na 32. místě – propad o 2 místa. Měla nejblíže k cenám. Turnaj ji opět zastihl v dobré pohodě a znova ukázala, že je nebezpečnou hráčkou. Hrála na nejvyšší výkon z našich hráčů v „B“ turnaji 1831!. I ona jako Miloš hrála s 9 elisty s průměrem 1776 a získal 5 bodů. Prohrála až v posledním kole, což ji hodně mrzelo, protože nemusela. Řadu remízových partií měla vyhrané, ale bála se prohry na čas. Ohrožená byl a 1. partii, kde Katka Žilavá vedla o figuru, pak jí ale dala lekci z šachové psychologie a dlouhého sezení při partii a zápas se otočil. Sehrála dobrou partii s Jitkou Jánskou, porazila 1. nasazeného. Podal celkově výborný výkon. 
 
4,5 bodu získali – Honza Žilavý, Filip Steinbauer, Lukáš Dolanský, Dominik Šustr, Petr Knotek

Jan Žilavý - nasazený jako 62. skončil na 47. místě – posun o 15 míst. Hrál na výkon 1708!  Hrál s 8! elisty s průměrem 1773 a získal 3,5 bodu. Hrál s jednou s 5.vt kterou porazil. Patřil mezi hráče, který seděl u partie velmi dlouho. Některé partie, které remizoval nedokázal vyhrát i když vedl o pěšce. To byla škoda. Podal celkově výborný výkon.

Filip Steinbauer - nasazený jako 60. skončil na 52. místě – posun o 8 míst. Hrál na výkon 1544.  Hrál s 6 elisty s průměrem 1648 a získal 2 body. Hrál s 2x s 3. vt. třídou, které porazil a jednou s 5.vt se kterou remizoval.  Podal celkově dobrý výkon. Zúčastnil se i bleskového turnaje, který trval přes půlnoc. Dobře fungovala motivace od maminky.

Lukáš Dolanský - nasazený jako 63. skončil na 56. místě – posun o 7 míst. Hrál na výkon 1479.  Hrál s 5 elisty s průměrem 1725 a získal 1,5 bodu. Hrál 2x partii s 3. vt. třídou, které remizoval a 2x s 4.vt  které vyhrál. I on strávil hodně hodin za šachovnicí. Hrál řadu zajímavých pozic. Přestože byl pozičně prohraný v cca 2 partiích dokázal je zremizovat což je díky i jeho „vysezení“ partie. Musí se vyvarovat základním chybám v zahájení a často je vidět v jeho partiích, že má 2J proti 2S bez ohledu na pozici. Zda jde o jeho vkus či neznalost, kdy mít a hrát s jezdcem zaslouží pozornost. Podal celkově dobrý výkon.

Dominik Šustr - nasazený jako 89. skončil na 58. místě – posun o 31 míst! Hrál na výkon 1460.  Hrál se 7 elisty (jednoho nepočítáme – nedostavil se k partii) s průměrem 1574 a získal 2,5 bodu. Kontumační výhru nepočítáme. Hrál s jednou 5. vt. třídou, kterou porazil Podal celkově výborný výkon a pro mě byl největším pozitivním překvapením turnaje. Má už 9 partií na elo, takže se už může na něj brzo těšit. Škoda poslední partie, kde měl pohodovou remízu, ale nepozornost byla krutá. Tento typ chyb by se neměl už vyskytovat, zejména při dostatečném čase.

Petr Knotek - nasazený jako 73. skončil na 59. místě – posun o 14 míst. Hrál na výkon 1409.  Hrál se 5 elisty s průměrem 1658 a získal 1,5 bodu. Hrál 2x 3. vt. třídou, zisk 1 bodu, 1x s 4.vt a remis a jednou s 5.vt kterou porazil. Podal celkově dobrý výkon. Škoda, že kluci spali mimo, takže rozbory mohl provádět jen Martin.  Petra jsme našli věčně než v posteli spát. To byla zřejmě jeho hlavní příprava na soupeře. 
 
4,0 body získali Jan Rybín a Lada Doležalová.

Jan Rybín - nasazený jako 70. skončil na 76. místě – propad o 6 míst. Hrál na výkon 1409.  Hrál se 5 elisty s průměrem 1658 a získal 1,5 body. Hrál 2x 3. vt. třídou, zisk 1 bodu a jednou s 4.vt se kterou remizoval a 1x s 5.vt., kterou rovněž porazil. Podal celkově dobrý výkon, protože v průběhu turnaje trochu marodil a některé partie ani nechtěl hrát.

Lada Doležalová - nasazená jako 81. skončil na 77. místě – posun o 4 místa. Hrál na výkon 1381.  Hrál s 6 elisty s průměrem 1624 a získal 1 bod. Slabší neelisty porazila. Podal celkově dobrý výkon, ale k jejím zkušenostem to mohlo být lepší. Škoda, že všechny partie nehraje se zápalem a soustředěním jako předváděla na MČR družstev. Má rozhodně na víc. Holky by se měly více soustředit na partie, a až po partiích teprve „kecat“. 
 
3,5 bodu získala Kateřina Žilavá a Honza Simon, 2,5 bodu Jarda Kadlec a Anička Tůmová a 2 body Martin Šustr.
Honzovi turnaj nějak nevyšel, zejména závěr.

Katka po prohře v 1. kole měla trochu černou sérii, rozhodně partie chtějí hlubší rozbor a to je na ní, kdy zajde.

Anička je asi zklamaná, protože jí opět utekla 3.vt, i když hrála na výkon 1297 což je více jak 3.vt. Musí si jasně zvyknout na delší partie a chodit k partii, že ji jde vyhrát a více promýšlet tahy. Zbytečné chyby zejména někdy v úvodu jí nepomáhají. Řadu partií si dokáže rozehrát dobře, ale pak je to o zkušenostech, které teprve získává.
Jarda Kadlec byl na jeho prvním turnaji, takže získával zkušenosti. Přesto všichni zahráli na své možnosti.
 
Propadákem, alespoň pro mě byl výkon Martina Šustra. Připomínka – stále stejná – až se začne u partie soustředit a nebude hrát zbrkle přijdou výsledky. To že má 3. vt. nic neznamená hrál na výkon 966, což je horší než 5.vt. Zasloužil by si odebrat 3.vt. Když jsme přišel k jeho partii měl na hodinách 1:58 a zahráno přes 30 tahů! Tento jeho přístup ho nepustí do soutěže družstev.
 
Turnaj byl parádní, jedinou připomínku, kterou jsme sdělil pořadatelům je hra pod balkónem téměř v tmě. Zřejmě jiné uspořádání stolů (a nejen pod balkónem) by zřejmě mohla být ku prospěchu či zajistit si vlastní „zatemnění“ sluníčka v místnosti. Infocentrum nemá chybu a oddíl Sokola Klatovy má řadu výborných lidí, kteří tvoří partu, která umí uspořádat turnaj bez chyb.  
 
Tak zase za rok. A možná nás bude ještě více.

Přílohy dokumentu