ŠACHklub Tábor

 

Zobrazit archív aktualit

TIP: Mezinárodní velikonoční turnaj 2019 - "O pohár Mistra Jana"

FIDE OPEN Tábor

  • Místo konání akce: Tábor
  • Datum konání akce: 01.08.2010
  • Začátek akce: 1.srpna 2010
  • Konec akce: 8. srpna 2010

Tradiční turnaj v Táboře má letos velice slušné obsazení. Je to nejlépe obsazený otevřený tunaj v hisrorii nejen v Táboře, ale v celém kraji. Turnaje se zůčastní i někteří naši hráči z našeho oddílu.
 
 
Krátké postřehy z Fide open Tábor od Mgr. Doležala:  

a) škoda že bylo málo celkem dětí ( obecně i ze Šachlubu samotného) přínosem byl pro všechny od 3. VT turnaj byl - hratelných soupeřů bylo minimálně 30 !! hráčů je to turnaj, kde si děcka v domácím prostředí za minimálních nákladů otestují svoji výkonnost a mají šanci si uhrát solidní elo .
b) Martin Šourek - asi solidní výkon, přestože spokojen úplně nebyl -  ( celkově 99 z 131 ,nasazen 93, jeho  3,5 bodu byla hranice mezi slabšími hráči a solidním průměrem - hrál na 1766, průměr soupeřů 1845 .
c) slušný výkon i od Lady Doležalové, i když se nevyvarovala výkyvů, její 3 body po 9 zápasech . Všechny zápasy sehrála s elistama ( průměr soupeřu 1706, hrála na 1581, sedm u nich mělo fide elo  - podle předběžných propočtů by se po klatovském a táborském turnaji měla ze svého  Ela 1467 dostat na ELO 1511 a mělo by jí vyjít Fide ELO 1665. V turnaji zakončila na 117 místě, nasazená jako 121.
d) Richard Široký nečekaně uhrál v 1. kole remis s Omelkou z Bohnic ( elo 1981) a po několika prohrách se silnými soupeři si hladce poradil i s Honzou Žilavým, bohužel poslední 3 kola nemohl hrát - odjezd do zahraničí, jinak by si mohl své elo 1255 vylepšit. Hrál na 1603.
e) Honza Žilavý evidentně nebyl ve formě a chyběl mu elán a bojovnost, asi tomu napomohla i zlomená ruka. Přesto si zaslouží pochvalu za to že turnaj odehrál. Výkon na 1332 -  remiz s Králem z Týna, povinná výhra na sestrou Katkou ho zajisté neuspokojilo. Nečekané byly určitě prohry s Ríšou a Kryštofem Nucem z QCC. Snad příště. 
f) Katka Žilavá - určitě je dobře že do turnaje šla, odehrála několik zápasů solidně. Hrála klidně, dlouho, bojovala, nevzdávala a byla v pohodě. Bohužel se projevuje malá vyhranost, potřebovala by k růstu odehrát tak 15 turnajů za rok. Mnoho jednoduchých pozic - např. v posledním kole proti malému Švandovi z Poličky nedokázala vyřešit (stála jasně na výhru, ale neviděla jasný dvoutahový mat, zisk kvality ve výměnách atd. prospělo by určitě řešit matové diagramy (2 tahové) a diagramy na taktiku. Bod za odstup  a výkon 709. 
g) Ben Troják - bod za odstup a remiza s malým Švandou je po devíti kolech málo. Určitě čekal víc, ale turnaj opravdu nebyl žádný dýchánek . Ze 131 hráčů bylo 126 Elistů !! Ben zaslouží určitě pochvalu za přístup k partiím, žádné blicky ani rapidové úlety se nekonaly, byly to většinou 2 až 3 hodinové bitvy. Výkon na 1076. Určitě by prospělo víc turnajů v roce ( doprovodné Openy apod) a trochu potrénovat, rezervy a talent jsou velké.
Vladimír Doležal
 
S jeho hodnocením lze plně souhlasit a doplnil bych to ještě o názor, že by se turnaj měl rozšířit o turnaj "B" pro slabší hráče. Jistě by to přilákalo více hráčů slabší úrovně a více poučných partií pro děti. Je to předsudek, že je radost pro děti, když si mohou zahrát se silnými hráči. Opak je pravdou. Ne nadarmo do Klatov či Říčan jezdí více slabších hráčů. Každoročně totiž slyšíme i názor silných hráčů, kteří jsou " naštváni" že jim někdo kazí průměrné elo.  

Přílohy dokumentu