ŠACHklub Tábor

 

Zobrazit archív aktualit

TIP: Mezinárodní velikonoční turnaj 2019 - "O pohár Mistra Jana"

Pelhřimovský turnaj mládeže

  • Místo konání akce: Pelhřimov
  • Datum konání akce: 31.01.2009
  • Začátek akce: 8,30 hod
  • Konec akce: 16,00 hod.

Pelhřimovský turnaj potřetí.

31. leden 2009 se konal další z rapidových turnajů KP Vysočina.

Do  sportovní haly proti autobusové hale se sjelo 55 šachových nadějí od začátečníků po kvalitní elisty. A hraje se opět napříč kategoriemi švýcarem na 7 kol.

   Po tříbodové premiéře Lady v roce 2006, vítězství v kategorii D10 ze 4 dívek a 43.  místě z 61 hráčů  jsme se v roce 2007 KP v Pelhřimově nezúčastnili.

   V roce 2008 se na Pelhřimovský turnaj vyrazilo v obsazení Lada Doležalová, Lukáš Novák. Lukáš vybojoval před rokem s 5,5 body výtečné třetí místo (druhé v H10)  a Lada byla 27 s 3 body (druhá  v D10) ze 48 účastníků.

Po roce opět zajíždíme porovnat síly a změnit tradiční okoukané jihočeské tváře. Uvidíme kam jsme se za rok v přípravě posunuli a jak daleko jsou šachisté na Vysočině. Původně se mělo odcestovat ve třech (Lukáš, Lada a Matěj Bednář). Nakonec zbylo pouze tradiční duo kvalitních medailistů šachklubu Tábor.

Uvidíme.

Lukáš se opět nenechal zahambit a předváděl svůj dravý styl v předepsaném rapidovém tempu na 25 minut. Nakonec se ztrátou pouhých dvou bodů ze 7 partií končí na 10. místě, kdy před sebou má v podstatě  pouze elisty. Ovšem v kategorii je opět druhý za výborným Vítem Kratochvílem, který se stal celkovým vítězem letošního  turnaje. Takže stříbro. Vloni si celkové turnajové vítězství a vítězství v kategorii odnesl David Mičulka, který letos nedorazil. Snad se Lukáš dočká za rok.

Lada si počínala od počátku turnaje solidně a po 5 kolech měla cíl - získat konečně alespoň 4 body ze sedmi, těsně před sebou. V 6. kole narazila  na nadanou Aničku Nekolovou z Humpolce * 2000.

Ta by neměla být velkou překážkou. Přestože Anička hraje bojovně a nedělá velké chyby, ztrácí brzy tempo . Pár zbytečných tahů a  Lada útočnou hrou natlačí soupeřku do defenzivy a řeší vše neodvratitelným matem v rohu šachovnice. Čtyři body jsou v kapse a vítězsví v kategorii D10 kde je jen Anička a Lada je zajištěné.

Ale bojuje se i o úspěch celkový a také o  umístění mezi dalšími dívkami. Celkově se jich sešlo v turnaji 10.  Poslední kolo přiřkl Ladě los nejlepšího ze tří hráčů Sokola Tábor, kteří na turnaj dorazili-Luboše Otradovce ( ELO 1652). Pár tradičních rad - hraj pomalu, drž se, dávej pozor, snaž se. Lada se pouší odvážně do silného soupeře, ve vazbě Luboš přichází o koně, v další vazbě Lada mění koně za věž . To vše však probíhalo bez dohledů ( a nervů) otce. Když se po cca půlhodině vrací rodič z baru od presa ( snad páté turnajové kávy),  aby obhlédl zda již prohra Lady nastala nebo je nablízku, přichází ve chvíli kdy Lada stojí s černými na jasnou výhru : Dáma a dvě věže proti dámě a jedné věži. Po zkušenostech z mnoha takto vyhraně - prohraných  partií a s vědomím síly soupeře se dozor odebírá na chodbu aby nerušila domýšlel jak by to bylo fajn kdyby se opravdu podařilo vyhrát.

Napětí netrvá však úmorně dlouho. Po několika minutách jako prvý vychází Luboš, který tentokrát nezvládl zápas a  vzdal a pak spokojená Lada. Pět bodů tak  znamená nejen  deváté místo celkově,  ale i prvé místo ze všech dívek bez rozdílu věku. Pro sebevědomí, že se dá hrát s každým, je to pro ni další motivace.

A tak snad na závěr pořadí prvých deseti v turnaji :

1. Vít Kratochvíl   1706   *98      6,5 b       DDM Náměšť

2. Štěpán Seidl      1914   *95      6  b         Sokol Bedřichov

3. Martin Jána        1745   *94     5,5 b       H. Brod

4. Aleš Krčil          1302   *99      5,5 b      SVC Humpolec

5. Rudolf Zezula    1867   *95      5 b         Náměšť

6. Tomáš Košut      1377   *96      5 b         Náměšť

7. Petr Walek          1563   *96      5 b        Spartak . Třebíč

8. Radek Pazderka   1397   *93     5 b        Spartak Pelhřimov

9. Lada Doležalová  1250   *99      5 b       Šachklub Tábor

10.Lukáš Novák       1330    *98     5b         Šachklub Tábor

A ještě malá poznámka k soupeřům u prvé desítky.

Vít Kratochvíl   je mimo jiné vítěz  Čertovských šachů dvojic 2008 v Táboře a Táborské věže 2008.

Martin Jána   vyhrál  v Táboře turnaj O  Vánočního  kapra 2008. Tomáš Košut  účastník šachů čertovských.

A hlavně nadaný Aleš Krčil  je v Táboře jako doma ( 3. místo na Čertovských šachách, 3. místo  na Táborské věži, vítěz Bambi 2008 , druhé místo na Kapříkovi  atd.

 

Přílohy dokumentu