ŠACHklub Tábor

 

Zobrazit archív aktualit

TIP: Mezinárodní velikonoční turnaj 2019 - "O pohár Mistra Jana"

2. turnaj začátečníků a 4.vt.

  • Místo konání akce: Tábor - klubovna ŠACHklubu Tábor
  • Datum konání akce: 24.02.2013
  • Začátek akce: 8,30 hod.
  • Konec akce: 14,00 hod.

ŠACHklub Tábor má stále bohatou nabídku turnajů pro vlastní hráče, ale i kamarády z dalších oddílů. Důvodem je i rozšiřující se možnosti v podobě další vlastní klubovny. Již brzy budeme moci pořádat turnaje pro 46 hráčů v našich klubovnách. Minulý týden jsme zakoupili dalších 9 židlí a tím se mohla zprovoznit klubovna MATÍK. 
Proto zveme všechny zájemce na již 2. kontrolní turnaj. Proč jezdit daleko, když máme hodně dětí, které začaly hrát šachy a mají tak možnost hrát turnaje v místě bydliště! 
Hraje se v klubovně na Sídlišti nad Lužnicí - bývalá 8.ZŠ Tábor - vjezd před školu z ulice Vídeňské za oploceným hřištěm. 

Komentář k turnaji:
dnes se uskutečnil 2. kontrolní turnaj pro začátečníky. Když jsem přicházel ráno v 7 hodin do klubovny a viděl jsem "hory" sněhu před budovou, byl jsem zvědav, zda někdo dorazí. Vjet autem před klubovnu byl velký risk, zda se odtud pak dostane. Školník udělal alespoň úzké cestičky pro příchozí. Před 8,00 se dostavil Honza Míka. Dlouho jsme si s maminkou popovídali a báli se, že nikdo nepřijde. Nakonec vše nastalo před půl devátou. Do hrací místnosti dorazilo 21 hráčů!!! A to se ještě někteří omlouvali, že nemohou přijít a děti z Chýnova nedorazily zřejmě i z důvodu počasí. Předběžně jsem odhadl neúčast dalších min. 10 hráčů. Z toho řada silných hráčů 4.vt.  
Všechny jsme rozdělili do dvou skupin: První skupina mladší začátečníci ročník 2004-2006 (12 hráčů) a druhá skupina starší (9 hráčů) ročník 2003, hráči 4.vt a někteří mladší hráči - Honza Rous (2004), Vašek Měřínský a Dominik Novotný (oba 2005!!!).

Kategorie mladších:
hrála se systémem každý s každým na 2 x 15 minut. Bylo to pro hráče náročné, zejména udržet po celou dobu turnaje se soustředit. Aby hráči zpomalili hru, sdělili jsme jim, že budeme přidělovat trestné body pokud někdo prohraje na šustrmat či bude mít na hodinách málo spotřebovaného času. Pouze jedna partie skončila prohrou na čas a podařilo se to vítězi turnaje. Opravdu se řada hráčů snažila nespěchat a soustředit se. Partie byly zajímavé a prověřovaly dosavadní znalosti hráčů a i znalosti z pravidel. Na turnaj přišli kluci ze Sokola, ale považujeme je i za naše, protože prošli "Šachovou školičkou", kterou organizujeme už několik let. A výsledky hráčů se dostavují. 
Zaslouženě vyhrál David Zhukov se ziskem 9 bodů, před Viktorem Doležálkem a Igorem Jaškem- oba 8 bodů. V turnaji se vytvořila vyrovnaná skupina, protože mezi prvním a osmým hráčem byl rozdíl než 3 body!!! Řada těchto hráčů je ročník 2005, proto jim doporučujeme účast na M-ČR do 8 let, které proběhne v květnu ve Vyškově.

Kategorie starších:
hrála se rovněž systémem každý s každým na 2 x 20 minut a se zápisem 15 tahů. I zde to bylo náročné. Hráči se snažili, nespěchali a soustředili se. Partie byly rovněž zajímavé. 
Trochu šok nám přichystal výhrou v turnaji Vašek Měřínský. Ale když sledujete a zejména ho posloucháte, pochopíte, že v Táboře po Davidu Hákovi se rodí další velký talent. Chodil za mnou a běžně komentoval další partie, kde kdo udělal chybu, co kdo neviděl, proč on vyhrál partii atd.   Se stejným počtem bodů skončil na 2. místě Michal Mošnička a na 3. místě další starší hráč Roman Rác. Na 4. místě skončila Maruška Tůmová, jedna ze dvou dívek, které si přišly zahrát turnaj. Julča Měřínská hrála v mladší kategorii. I zde se v turnaji vytvořila vyrovnaná skupina, od 3.místa po sedmé - rozdíl 1,5 bodu!!! Hráčům ročník 2005 - Vaškovi a Dominikovi, rovněž doporučujeme účast na M-ČR do 8 let.   

Komu můžeme přidělit 4. vt.?
Michalu Mošničkovi a Romanu Rácovi - v dosavadních obou kontrolních turnajích splnili normy pro uhrání si 4.vt.
Honza Rous má splněný 1 bal.

Z mladších:
Matěj a Ondra Novák splnili už podruhé normu pro přidělení 4.vt. 
David Zhukov, Viktor Doležálek, Igor Jašek, Alex Chvojsík, Miroslav Nováček a Theodor Lapka splnili dnes poprvé normu pro 4.vt. z 1.turnaje vedeme v databázi Abdunazarova Saidova. 
Jelikož 1. turnaj se nehrál s hodinami, tak zatím u mladší kategorie nepřiděluji vyšší vt.