ŠACHklub Tábor

 

Zobrazit archív aktualit

TIP: Mezinárodní velikonoční turnaj 2019 - "O pohár Mistra Jana"

1.kvalifikační turnaj KP 12_13

  • Místo konání akce: Blatná
  • Datum konání akce: 14.10.2012
  • Začátek akce: 9,00 hod.
  • Konec akce: 17,00 hod.

Kvalifikační turnaje KP mládeže jsou nejvýznamnější akcí pro mládeže v našem kraji:
Letos pro děti ročník 1998 a mladší, rozděleni do kategorií: H16 (1998-1999), H14 (2000-2001), H12 (2002-2003) a H10 (2004-a mladší) samostatná kategorie dívek. Započítávají se 4 nejlepší výsledky a do finálového turnaje postupuje 16 nejlepších. Běžně se turnaje účastní 30 a více dětí v kategorii. Doporučuji všem, kteří mají 4.vt. a jsou ročník 2005 a starší. Na turnaje organizujeme většinou hromadný odjezd, proto potřebujeme i řidiče.

Blatná se vydařila
Na 1. kvalifikační turnaj neodjela nikterak velká výprava. Přesto můžeme být spokojeni.
Kategorie H10:
Vyhrál Petr Lachout z našeho oddílu, když postupně porážel všechny soupeře. Už před posledním kolem byl vítězem a tak se asi moc už nesoustředil v 7. kole a prohrál s Davidem Hákem. Petr Jinak přistoupil k turnaji zodpovědně a soustředěně. Další naši kluci v kategorii nezklamali, ale ani nepřekvapili. Na 7. místě skončil Dominik Novotný a na 13. místě skončil Ondřej Čech. Oba kluci se snažili, ale zbytečná jejich zbrklost jim nepřinesla ovoce.
V kategorii H12
jsme měli jednoho zástupce Tomáše Balcárka. Jelikož jsem dělal jako tradičně rozhodčího - běžně pomáhám pořadatelům - nemohl jsme sledovat jeho partie. Jak znám Tomáše, určitě vždy něco přehlédl a prohrál. Skončil předposlední.
V kategorii H14 
jsme měli největší zastoupení z naší výpravy. Lukáš Dolanský hrál vyšší kategorii a vůbec mu to nevadilo. Skončil na 2. místě za hostem z Plzně 1. nasazeným Martinem Simetem. Na 3. místě skončil Dominik Šustr a na 6. místě Anička Tůmová. Turnaj mu pěkně vyšel. Komu turnaj nevyšel byl Petr Švanda. Střetával se se silnějšími hráči S 3 elistami prohrál a ze zbývajících partií uhrál 3 body. Po této stránce je to dobré. Rovněž Honza Balcárek může být částečně spokojený, hrál s dvěma elisty a získal 0,5 bodu (Anička se v úvodní partii do toho zamotala, a tak musela dát remízu). Ze zbylých 4 partií uhrál 2 body. Hrál na výkon přes 1100. Turnaj se nevydařil Vítku Růtovi. Pouze získal v partiích 2 body a hrál pod výkonem jeho vt. Pod výkonem své vt. hrál i Radek Šíma, který rovněž uhrál v partiích pouze 2,5 bodu.
V kategorii H16
měli jsme 2 zástupce. Ondřej Lachout jako náš nováček (kdysi si uhrál 4.vt.) hrál na výkon přes 1250, takže se blíží svojí hrou k 3.vt. Turnaj byl dobře obsazen. Matěji Zedníkovi turnaj nevyšel, lépe řečeno výsledkem. Když jsem viděl jeho partii, jak měl poraženého (minimálně výrazně lépe stál) favorita soutěže P. Štěcha, byla škoda, že neviděl vyhrávající tah. Nevadí, bral zase zkušenosti. V každém případě se musí více soustředit a hrát pomaleji.
Dívky
i zde jsme měli dvě hráčky - Maruška Tůmová skončila na 3. místě a Zuzka Hůnová na 5. místě. Obě dobře hrály, Zuzka je zatím nerozehraná.
Řada našich hráčů - zejména Ti co to s výkony myslí vážně a chtějí se zlepšovat - partie sami od sebe zapisují, aby je mohli rozebírat. To se běžně vidí i u dalších hráčů. Za to je chválím. Dostal jsem i informaci o napovídání rodičů v jedné z kategorií. Takže zde budeme apelovat na pořadatele, aby se tomu bránilo. Rodiče nesmí vstupovat do partie ani napovídat. Nejlepší jsou rodiče, kteří si sednou a povídají si někde mimo dětí. V Táboře to řešíme radikálně - do prostoru, kde se hraje nikdo nemá přístup, pouze ten kdo partie zapisuje a to ještě musí stát za svým hráčem. 
Paní Pilná s panem Severinem a panem Veselým připravili turnaj důstojně a shodli jsme se na výrazném pokroku v pořádaní turnaje v Blatné. Sokolovna byla plně vyhovující.