ŠACHklub Tábor

 

Zobrazit archív aktualit

TIP: Mezinárodní velikonoční turnaj 2019 - "O pohár Mistra Jana"

2.kvalifikační turnaj KP 12_13

  • Místo konání akce: Písek
  • Datum konání akce: 16.12.2012
  • Začátek akce: 9,00 hod.
  • Konec akce: 17,00 hod.

Kvalifikační turnaje KP mládeže jsou nejvýznamnější akcí pro mládeže v našem kraji:
Letos pro děti ročník 1998 a mladší, rozděleni do kategorií: H16 (1998-1999), H14 (2000-2001), H12 (2002-2003) a H10 (2004-a mladší) samostatná kategorie dívek. Započítávají se 4 nejlepší výsledky a do finálového turnaje postupuje 16 nejlepších. Běžně se turnaje účastní 30 a více dětí v kategorii. Doporučuji všem, kteří mají 4.vt. a jsou ročník 2005 a starší. Na turnaje organizujeme většinou hromadný odjezd, proto potřebujeme i řidiče. 

2. kvalifikační turnaj se uskuteční v Písku dne 16. prosince 2012 (neděle). Doprava vlakem.

Komentář:
Na turnaj jsme vyrazili vzhledem k počasí hlavně vlakem. Pár odvážných řidičů to risklo po silnici. Do hrací místnosti jsme přišli -doklouzali v cca 9,40 hod. Cesta od vlaku byla o život. TS města asi v Písku nefungují. Bohužel řada našich hráčů zůstala doma (nemoc či jiný program, někteří hráči hráli den před turnajem 2.divizi atd.) i vzhledem k počasí, i autobusy MHD nejeli na čas, tak se mi někteří hráči i omluvili, že nestihli vlak. Pořadatel naplánoval registraci hráčů v rozporu s hlavními propozicemi, tak byl trochu rozruch.
Celková účast byla nižší než ve vzdálenější Blatné (1.turnaj) - o 6 hráčů, přitom se očekávala podstatně vyšší. Hlavní důvod vidím právě v předpovědi a skutečném počasí. 

Kategorie H10 
Kromě Petra Lachouta, který opět přesvědčil, že bude patřit k favoritům finále KP, mě příjemně překvapil nováček našeho oddílu Vašek Měřínský. Byla to jeho první účast na tomto turnaji a hned 3 body. Ostatní ani nezklamali, ale ani nepřekvapili. Stále stejná píseň - hraj pomaleji- se jim nevstřebala do hlavičky. David Hák z Tábora vyhrál suverénně 7 bodů ze 7 partií. Zde zahrál výborně i Sebík Placer ze ŠACHklubu Č. Budějovice. Protože jeho trenérka marodí, zastoupil jsme ji a dal několik rad. I on má na to hrát finále.   

Kategorie H12 
Příjemně překvapil Michal Včelák. 4 body a 9.místo bylo dobré. Věřím, že ještě promluví do postupů. Maruška Tůmová měla dobrý vstup do turnaje. Zlomila ji ale partie, kde měla o 2 věže více, ale prohrála na čas. Neuvědomila si, že kdyby soupeři sebrala i jeho pěšce, byla by alespoň remíza. Pláč ji srazil a pak to byla už bída. Zklamali Marek a Tomáš. Stejný přístup a stejné chyby. Dokud něco nezmění nemohou pomýšlet výše. Začátečnickou lekci dostal Mirek. S taťkou jsme nevěřili vlastním očím, kam pořád spěchá. Zatímco na kroužku hraje v klidu a pomalu, zde to nešlo!?!? Tak snad příště to bude lepší. V této kategorii mile překvapili hráči naší "českobudějovické odnože" - Honza Kolář a Michalka Lorencová. Zejména u Michalky to byl asi nejlepší dosavadní turnaj.  

Kategorie H14
Stále na předních šachovnicích hrála Anička Tůmová. Pouze Martin Novák ji dokázal porazit, když šla do nekorektní oběti věže. Některé remízy nemusela dávat a zkoušet hrát dál. Pouze poslední partie jí nevyšla. Vedla o věž, ale pak ji zbytečně ztratila a bylo po nadějích na stupně vítězů. Má jasný výkonnostní náskok před jinými dívkami, ale takové partie, kdy něco ztratí, jí hodně mrzí. Ještě doma na to stále myslela. Standard sehrál Dominik Šustr a určitě ve finále chybět nebude. Radek zahrál na své maximum, tudy ale cesta k vysněné 3.vt. nevede. I u něho platí co u jiných výše jmenovaných. Roman Rác byl rovněž nováčkem a také on dostal nováčkovskou daň. Na hodinách se snad ani jednou nedostal pod 20 minut vlastního času. 

Kategorie H16
Je pro Honzu Žilavého jen rozptýlení. I on je výkonnostně někde jinde než ostatní a tak jsme o jeho vítězství nepochyboval. Ondra i Matěj zahráli na své maximum. Matěj byl rád, že neskončil poslední. 

Kategorii dívek na tomto turnaji pořadatelé "neotevřeli".

Na turnaji panovaly i různé emoce, na které mám svůj názor. Věřím, že v Táboře budou hráči i doprovod spokojeni a připravíme pro ně dobrý turnaj. Turnaj je plánovaný na sobotu 19. ledna 2013. Dáváme přednost tomuto turnaji před 2. divizí. Zastáváme dlouhodobě názor, že pro děti a mládež je ideální sobota než neděle.

Co chystáme pro hráče na 3. kvalifikačním turnaji?
1) každý hráč obdrží od pořadatelů dárek s šachovou tématikou
2) první 3 hráči v kategoriích obdrží ceny 
3) v kategoriích hochů obdrží cenu pouze nejlepší dívka
4) v dívčí kategorii (kterou KM JčŠS určila) obdrží ceny všechny dívky, včetně pohárků pro první tři
5) Budou vyhlášeni nejlepší hráči do 8 let tj hráči 2006 a mladší
6) Dále ceny obdrží - nejmladší účastník turnaje, po jednom vylosovaný hráč v každé kategorii -mimo hráčů na stupních vítězů, a hráč na posledním místě jako cenu útěchy
7) Samozřejmě, že budeme mít turnaj ozvučen a pokusíme se i o některé novinky 

Pro rodiče a doprovod:
1) místo pro doprovod a rodiče k sezení a povídání si  
2) již tradiční občerstvovací bufet - káva, čaj, limo atd., různé ňamky, párky v rohlíku atd.
3) prodej šachové literatury a šachového materiálu
4) oběd opět v restauraci Milénium.
5) i u nás bude částečné omezení vstupu mezi hráče, které ale budou regulovat jednotliví rozhodčí jednotlivých skupin, kteří budou viditelně označení.
  
Přejeme Vám příjemné prožití svátků vánočních a dětem veselé prázdniny. Rádi se s Vámi setkáme i v novém roce 2013 u šachovnic.