ŠACHklub Tábor

 

Zobrazit archív aktualit

TIP: KP v rapid šachu mládeže 27. června 2020 - Písek

3.kvalifikační turnaj KP 12_13

  • Místo konání akce: Tábor - ZŠ Zborovská Tábor
  • Datum konání akce: 19.01.2013
  • Začátek akce: 9,00 hod.
  • Konec akce: 17,00 hod.

Kvalifikační turnaje KP mládeže jsou nejvýznamnější akcí pro mládeže v našem kraji:
Letos pro děti ročník 1998 a mladší, rozděleni do kategorií: H16 (1998-1999), H14 (2000-2001), H12 (2002-2003) a H10 (2004-a mladší) samostatná kategorie dívek. Započítávají se 4 nejlepší výsledky a do finálového turnaje postupuje 16 nejlepších. Běžně se turnaje účastní 30 a více dětí v kategorii. Doporučuji všem, kteří mají 4.vt. a jsou ročník 2005 a starší. Na turnaje organizujeme většinou hromadný odjezd, proto potřebujeme i řidiče. 

Loni byla v Táboře největší účast - 124 hráčů!!! 

Co chystáme pro hráče na 3. kvalifikačním turnaji?
1) každý hráč obdrží od pořadatelů dárek s šachovou tématikou
2) první 3 hráči v kategoriích obdrží ceny 
3) v kategoriích hochů obdrží cenu pouze nejlepší dívka
4) v dívčí kategorii (kterou KM JčŠS určila) obdrží ceny všechny dívky, včetně pohárků pro první tři
5) Budou vyhlášeni nejlepší hráči do 8 let tj hráči 2006 a mladší
6) Dále ceny obdrží - nejmladší účastník turnaje, po jednom vylosovaný hráč v každé kategorii -mimo hráčů na stupních vítězů, a hráč na posledním místě jako cenu útěchy
7) Samozřejmě, že budeme mít turnaj ozvučen a pokusíme se i o některé novinky 

Pro rodiče a doprovod:
1) místo pro doprovod a rodiče k sezení a povídání si  
2) již tradiční občerstvovací bufet - káva, čaj, limo atd., různé ňamky, párky v rohlíku atd.
3) prodej šachové literatury a šachového materiálu
4) oběd opět v restauraci Milénium.
5) i u nás bude částečné omezení vstupu mezi hráče, které ale budou regulovat jednotliví rozhodčí jednotlivých skupin, kteří budou viditelně označení.
  
Hodnocení turnaje a hry našich hráčů
Na turnaj přišlo 34 našich hráčů, někteří nemohli z důvodu nemoci (Maruška Tůmová, Ondra Čech, Petr Švanda a další) a někteří z důvodů školních lyžařských výletů (Jirka Berka, Jan Rybín, Dan Vlach, Míra Mareš atd.). Proč někteří nepřišli, musím teprve zjistit.

Za pomoc s přípravou, průběhem a závěrečným úklidem moc děkuji, Ladě Doležalové, Honzu Svobodovi, Aničce Tůmové, Kačce Žilavé, Honzu Motalíkovi, paní Tůmové a Růžičkové za obsluhu bufetu, a samozřejmě panu Doležalovi a mojí manželce Monice. Rovněž trenérům z Č. Budějovic Andree Odehnalové a Jardovi Kadlecovi za pomoc rozhodovat skupiny.

Již tradičně jsme připravili bufet, zejména pro doprovod, šachový bazar knih, které nám poskytli starší hráči Tábora, opět stupně vítězů, ozvučení turnaje a venkovní i vnitřní propagaci, do které stále investujeme.

Kategorie H10:
Turnaj suverénně vyhrál Petr Lachout. Spokojen jsem, že si i partie zapisoval. Příště si už zřejmě zahraje vyšší kategorii. Velmi potěšil výkon Dominika Novotného. Dokonce z ročníku 2005-6 byl na 3.místě. Hrál klidněji a hned to bylo znát. Příjemný šok mi připravil svým výkonem Alex Chvojsik. Uhrál 3,5 bodu, tj. 50 procent. Na to, že začal hrát od září, a až v posledních týdnech ho začali šachy bavit. Své si odehráli Honza Rous, Vašek Měřínský i Matěj Novák. Uhráli 3 body. Pro Matěje to byl první velký turnaj. Ostatní naši hráči se musí poučit z chyb, zejména hrát podstatně pomaleji, soustředit se na plány soupeřů a řešit stále diagramy.  V této kategorii mě zaujaly výkony hráčů ŠO Hraničář H. Stropnice. Tadeáš i Lucka hráli dobře.   

Kategorie H12:
Velmi dobře zahrál Jirka Přibyl. Zaostal pouze 0,5 bodu za 3.vt. Tak snad příště. Má na to, aby si ji uhrál. 11.místo Michala Včeláka hodnotím rovněž dobře, zejména potvrdil znova uhrání si 4.vt. v silnějším turnaji s delším časem.  Marek Kováč skončil na 13. místě, ale v jeho možnostech bylo i je uhrávat více bodů. Písnička stále stejná, pokud nezpomalí, nevyhne se chybám. Pro Tomáše Noska, Tomáše Balcárka, Míru Kotsybu a Lukáše Oláha platí stejné co u kluků v H10. Tomáš Nosek se zúčastnil poprvé šachového turnaje, takže nováčkovská daň je jasná. V této kategorii byli dva hráči účastníci M-Čech 2012 do 8 let. Mistr Čech Jakub Vojta a vicemistr Čech David Hák. Asi bez překvapení bylo jejich umístění na 2. resp. 3. místě. Předvedli pěkné výkony a starší hráči by se měli zamyslet nad svou hrou ve srovnání s oběma mladšími hráči.

Kategorie H14:
Přední místa dopadla podle ela, a tak mě těší, že Anička Tůmová se umístila mezi kluky na 2. místě. Od ní by si měli brát někteří kluci příklad, co se týče tréninku, tak i soustředění u partie. Příkladem může být i odpověď na dotaz, který jsem dostal ke konci posledního kola „Kdy už bude vyhlášení?“, odpověď – „podívej se, tamhle se stále ještě bojuje, zatímco ty tady už dlouho hraješ jen tak“. Konečně mohu výrazně pochválit výkon a výsledek Radka Šímy. Byl hodně motivován. Ke konci roku si v Pravoníně uhrál 3.vt, ale já jsem mu ji zatím neuznal. Důvod jsem mu řekl – krátké tempo a slabší hráči. Ale pokud na tomto turnaji udělá o 0,5 bodu méně než by měl 3.vt, tak mu ji přidělím. Výsledek snažení Radka se dostavil. Tentokráte jsem ho neviděl lítat venku či po chodbách, ale k partiím přistupoval zodpovědně. Blahopřeji mu. Má možná i na víc, ale ať se zamyslí, jaký byl odlišný přístup na předchozích turnajích a na tomto turnaji. Cílem může být nyní získat elo. První příležitostí může být doprovodný turnaj na M-ČR v Koutech o jarních prázdninách či probojovat se do finále KP. Ostatní - stejné věci jako u předchozích kategoriích u hráčů na konci tabulky. Co mě zaujalo, jak se čelo kategorie vyvíjelo jak na houpačce.

Kategorie H16:
Zaváhání favorita využil plně Honza Žilavý a se ztrátou pouze 0,5 bodů suveréne vyhrál. Lada Doležalová si v klidu „došla“ pro 3. místo díky zaváhání Bena Trojáka. Ben začal hrát až po obědě. Ondra Lachout dosáhl na 3.vt., ale je to i díky silným hráčům, kteří silně vylepšují průměr. Ondra ale svou hrou potvrzuje, že na ní hraje už delší dobu. Matěj Zedník neunesl neúspěch a nepřišel ani na vyhlášení.
     
Lada také potvrdila, že v každé kategorii jsou dívky, které jsou schopné rovnocenně bojovat s kluky. V H10 jde o Lucku Rolínkovou, v H12 jde o Michaelu Lorencovou, v H14 Annu Tůmovou a v H16 Ladu Doležalovou i Jitku Punčochářovou. Našli bychom i další hráčky.

Kategorie dívek:
Konečně se opět hrála kategorie dívek samostatně. Náš názor na ní je jasný. Oddíly by tuto kategorii měly podporovat účastí. Ano, možná to bude trvat než bude hodně kvalitní, ale pro dívčí šach je nepostradatelná. Kategorii vyhrála jasně Olexandra Kotsyba. Velice mě potěšil výkon Anetky Růžičkové. Nejenže si uhrála 4.vt., ale na sobě značně začala pracovat, zejména co do řešení diagramů. Zuzka Hůnová zahrála dle možností, ale nesmí spěchat. Má zájem jet s námi do Koutů a hrát kat.dívek. To by jí hodně prospělo. Držím palce všem dál.
   
Saša si jako cenu vybrala polštářek s šachovým logem, které jsme si nechali vyrobit v roce 2008. Od té doby jsme je dávali do cen pro vybrané turnaje a můžete je spatřit u dětí, které jedou na M-Čech či ČR, že si je vozí sebou. V této oblasti chystáme zase něco nového, co bude účelné a zajímavé pro děti jako cena.
 
Možná, že se nám všechno nepodařilo, ale opět si ceníme poděkování za turnaj a hodnocení jeho úrovně od trenérů z jiných oddílů. Přejeme všem hodně úspěchů v novém roce 2013.

Znova zveme všechny hráče na „Soustředění talentů“ do Hlavatců o velikonočních prázdninách.