ŠACHklub Tábor

 

Zobrazit archív aktualit

TIP: Mezinárodní velikonoční turnaj 2019 - "O pohár Mistra Jana"

4.kvalifikační turnaj KP 12_13

  • Místo konání akce: České Budějovice
  • Datum konání akce: 16.02.2013
  • Začátek akce: 9,00 hod.
  • Konec akce: 17,00 hod.

Kvalifikační turnaje KP mládeže jsou nejvýznamnější akcí pro mládeže v našem kraji:
Letos pro děti ročník 1998 a mladší, rozděleni do kategorií: H16 (1998-1999), H14 (2000-2001), H12 (2002-2003) a H10 (2004-a mladší) samostatná kategorie dívek. Započítávají se 4 nejlepší výsledky a do finálového turnaje postupuje 16 nejlepších. Běžně se turnaje účastní 30 a více dětí v kategorii. Doporučuji všem, kteří mají 4.vt. a jsou ročník 2005 a starší. Na turnaje organizujeme většinou hromadný odjezd, proto potřebujeme i řidiče. 

Upozorňujeme na vydané propozice. Zájemci si mohou koupit obědy, podmínka je přihlásit se o ně do pondělí 11.2.2013. Zajišťujte si objednávku sami.  

Komentář k turnaji:

Podrobněji až po informacích z turnaje od účastníků a doprovodu. Jelikož jsme hráli 2. divizi, bylo to po dlouhých letech, co jsem se nezúčastnil tohoto turnaje. Rovněž to byla i naše nejnižší účast na tomto turnaji v posledních letech. Důvodem byly hráčské povinnosti v 2. divizi, někteří neměli šanci už na postup proto jsme to nedoporučili, a za týden je čeká další turnaj námi pořádaný a samozřejmě i nemoc řady hráčů ovlivnila naší účast. 

Příjemně překvapil Dominik Šustr svým 3. místem. Škoda, že se další dívky nezapojily do kategorie dívek. Když pak vidíme jejich výsledky mezi kluky, trochu nechápeme, co si dokazují. Ať se nejprve pokusí vyhrát kategorii dívek, a pak ať hrají s kluky. Výborný výsledek dosáhly holky, které na to mají - Lucka Rolínková a Michalka Lorencová. Jsou to další dívky, které mají na to se poměřovat s kluky. David Hák opět ukázal, jakým je talentem.  

Naší výpravu dětí, které jely vlakem, jsem vypravoval už před sedmou hodinou ranní. Smůlu jsme si vybírali hned v úvodu, když nejmladší účastník se nedostavil v předstihu a já se musel vracet pro něho. Na nádraží jsme ale zažili šok v podobě paní pro výdej lístků, která nedokázala za 8 minut nám prodat hromadnou jízdenku pro 8 osob. Tak nám ujel vlak. Snažili jsme se rychle zjišťovat autobus, ale v sobotu je bez šancí. Takže jsem volal do Budějovic Andrejce, aby je nahlásila u prezence, že přijdou až na 1.kolo.   

Krátce po 9 hodině jsem dostal první informaci z Budějovic, že se tam hovoří, že náš oddíl neposlal přihlášku. 

Pan Jiří Havlíček a Jaroslav Odehnal si vyjasnili neúmyslný zádrhel u přihlášky pro 4. kval. turnaj v Č. Budějovicích, který způsobil pořadateli drobný problém. Přes rozdílné názory na některé problémy v mládežnickém šachu budou nadále vzájemně spolupracovat

Jediné co kdo může říci je, že přihláška odešla na konkrétní mail organizátora pana Havlíčka a ne na oddíl QCC. Přihlášku jsem odesílal při kroužku přesně v 15,38 minut. Dokonce se někteří přihlásili na obědy, takže i zde se dalo uvažovat, že přijedou. Přesto byli všichni naši hráči před 9. hodinou v hrací místnosti (mimo těch z vlaku, ale rovněž nahlášeni). Na přihlášce nebyl jen jeden hráč, který chodí na kroužek v Plané a o jeho účasti jsem se dozvěděl až z výsledků. 

Turnaj začal v 10 hodin.  

Kategorie H10:
Velmi potěšil Vašek Měřínský, který se probojoval do první desítky a uhrál si 4. vt. V současné době je i na postupovém místě pro finále, ale protože připravujeme velkou výpravu na Mistrovství ČR dětí do 8 let pro ročníky 2005 a mladší, zřejmě letos finále vypustí. Alex Chvojsík opět si připsal bod do hodnocení. Oba na šachy chodí teprve krátkou dobu. Honzíku Rousovi a Michalu Balounovi se moc nedařilo. Přesto Milan se turnajů účastní a sbírá zkušenosti. Sebastian Placer od Andrejky skončil na výborném 6. místě. Sebastian se hlásí na soustředění do Hlavatců, které budeme koncem března pořádat. Určitě se tam něco nového přiučí a bude ve finále konkurovat zkušenějším.

Kategorie H12:
V letošní sezóně to není naše doména. Lukáš Dolanský raději hraje o kategorii výše, protože by se zde zřejmě "nudil". Další naši hráči Michal Včelák a Jirka Přibyl nemohli jet. Takže se turnaje účastnili než hráči, kteří nemají moc šancí na postup, ale šachy chtějí hrát. Takže Marek Kováč a  Tomáš Balcárek si než zahráli. Rozhodně o úspěchu může hovořit oddíl ŠACHklubu Č. Budějovice, kde 3 hráči se umístili v první desítce a Michalce utekla 3.vt. o půl bodu. Dodatečná oprava: jelikož jsme zjistili, že jeden hráč měl špatně nahlášenou vt. při přepočtu Michalce vyšla 3.vt. Blahopřejeme.  

Kategorie H14:
Vystoupení v této kategorii můžeme hodnotit pozitivně. 3 hráči v první desítce je paráda. Dominikovi přálo štěstí, a tak se umístil i na 3. místě a potvrdil, že finále může hrát. Lukáš po zaváhání s Dominikem se dotáhl ke špičce. Dan jel na turnaj potvrdit jen možnost účasti ve finále. Petr jel na turnaj s pokusem něco udělat pro případnou účast ve finále, ale nepodařilo se mu to. Ono platí, že kdo chce do finále musí hrát co nejvíce turnajů a ještě bodovat. Radek, Honza a Roman si alespoň zahráli. Zde jsem dostal informaci, že někdo vstupoval nevhodně do partie - oční kontakt, což asi rozhodčí neregistroval. Ne nadarmo jsme zastánci, že v hracím prostoru nemají kromě hráčů nikdo co dělat. Takové jsou podmínky i u vyšších turnajů. Tato kategorie bude zajímavá až ve finále. Na žádost pořadatele byla navýšena na 18 hráčů ve finále. Ono spíše finále bude o tom, zda se podaří pořadateli získat na turnaj nejkvalitnější hráče, třeba i kteří mají zajištěn postup.  

Kategorie H16:
Nejnižší účast v letošním ročníku. Pozor - jo takto může dopadnout i finálový turnaj. Tato kategorie je slabší ke stavu členské základny v kraji. Do této kategorie je zapojeno 18 hráčů s velkým výkonnostním rozdílem. Z toho 8 našich hráčů. Silnější hráči ví, že pokud se účastní finálového turnaje, který by byl slabě obsazen, hrozí jim pád ela. Proto dají raději přednost silnějším turnajům v jiném termínu. Vždyť všichni už byli krajskými přeborníky, takže o žádný titul jim nejde. Osobně vidím, že 4 hráči se jistě finále nezúčastní. Protože se zřejmě nenaplní kvóta podle hlavních propozic, měla by KM JčŠS pak jednat o snížení účastníků ve finále.  
Honza si jel splnit povinnost účasti, aby zvažoval finále. 3. místo je dobré, pro něho rapidy moc nejsou.    

Dívky:
Kapitola sama o sobě složitá. Někteří trenéři si asi chtějí dokázat, že jejich dívky mají na to hrát s chlapci. Na to mají jen některé - konkrétně si myslím, že jde o Lucku Rolínkovou v kat. H10, Michalku Lorencovou v kat. H12, Aničku Tůmovou v kat. H14 a Ladu Doležalovou v kat. H16. Ostatní se pokoušejí s hochy hrát, ale dělají body zejména než se začátečníky. Takže nevím, co ty prohry jim v psychice přináší. Rovněž finále rozšířené na 16 dívek na návrh pořadatele je  pokus udělat pro dívky něco více, ale až samotný turnaj dá odpověď. Naše elistky daly jasně najevo, že nebudou hrát s žádnými hráčkami 4. vt. a začátečnicemi. Pořadateli finále, spíše navrhujeme udělat silný turnaj dívek. Kdyby se podařil turnaj za účasti - Tůmové A., Doležalové L., Kváčové R., Punčochářové J., Lorencové M., Šťasné M., Šímové T. a Kotsyba O. (a případné náhradnice - Stínková, Hůnová, Rolínková) s vhodným tempem a dobou turnaje, můžeto být přínosem. Přesto velice oceňuji, že i za malého počtu se turnaj v Č. Budějovicích konal. Tempo nekomentuji. 

Doplněk: díky našemu rychlému zveřejnění výsledků turnaje a průběžného pořadí na našem webu jsme měli rekordní přístup na našich stránkách.