ŠACHklub Tábor

 

Zobrazit archív aktualit

TIP: Mezinárodní velikonoční turnaj 2019 - "O pohár Mistra Jana"

2. kvalifikační turnaj v rapid šachu mládeže

  • Místo konání akce: České Budějovice
  • Datum konání akce: 14.12.2014
  • Začátek akce: 9,00 hod.
  • Konec akce: 17,00 hod.

Našel se pořadatel pro 2. kvalifikační turnaj. Sice to trvalo, ale je dobře, že je pořadatelem jeden z největších oddílů v kraji. Turnaj se uskuteční 14. prosince v Českých Budějovicích. Hráči nesmí zapomenou na přezůvky a přihlásit se do pátku 12. 12. 2014 do 12,00 hod. 
 
Z našeho oddílu budou na turnaj přihlášení hráči, které nominujeme na základě výsledků a a přístupu. Ostatní pokud budou mít zájem se přihlásí sami. Pro začátečníky a další je Pizza cup. 

Hodnocení turnaje a výkonů našich hráčů:
HD8 (14 hráčů)
V turnaji jsme měli 4 nominované hráče ze 14 soutěžících. Velmi dobrý výkon podal Kubík Jareš. Měl velkou šanci i na vítězství v turnaji. Ve třetím kole remizoval s pozdější vítězkou Adélkou Rolínkovou, které místo aby dal jednotahově mat, tak dal pat. Další partii v souboji s Adámkem prohrál opět ve vyhrané pozici. Celkové 5. místo je dobré. Adáme Pistulka skončil hned na 6. místě. Výkyvy v jeho výkonech - sledování tahů soupeře, je na čem pracovat. Martina Jiroudka a Martina Včeláka jsme chtěli vyzkoušet mezi jinou konkurencí. V každém případě musí zpomalit a více přemýšlet - zejména Martin J.

HD12 (22 hráčů)
Do této kategorie jsme nominovali 7 hráčů a u 4 jsem maximálně spokojen. Vašek Měřínský, Kryštof Paštěka, Dominik Novotný a Honza Sedlák zahráli na turnaji výborně. Všichni 4 byli mezi 1.-7. místem. Vašek mohl celý turnaj v pohodě vyhrát. Prohrál s Kryštofem vyhranou koncovku a musel jsem mu na tréninku vyčinit a ukázat jednoduché triky k výhře. Prohra v posledním kole byla špatným řešením tlaku soupeře, když rovněž měl podstatně lepší pozici. Díra na krále byla jediným problémem. A tu včas neřešil. Jeho největším problémem je spěch na výhru. Kryštof konečně přijel na turnaj a dokazuje co tvrdím, že pokud bude hrát častěji, bude brzy patřit ke špičce v kraji. Prohrál jen s 1. a 2. hráčem turnaje. Chybí mu více zkušeností. Dominik skončil na pěkném 5. místě. Prohrál než s 1. a 2. hráčem turnaje a přidal ještě jednu remízu. Včera jsem s ním prošel některé partie a i on musí zlepšit pozornost na soupeřovy figurky. Některé partie otočil z prohry na výhru. Honza odehrál turnaj dobře. I on brzy může patřit ke špičce. Hrál v klidu a proto ten dobrý výkon. Jeho čas přijde, kdy si šáhne pro medaile. Matyáš, David a Adam mě moc nepotěšili, ale 3 body byly zřejmě jejich momentální maxima. Je pravda, že končili dost brzo a pak tablet. To by si měli odpustit. Musíme se podívat i na partie z Pizza cupu a zjistit problémy. Když si vezmeme, že v této kategorii máme ještě Davida Háka, brzy budeme této kategorii vládnout a tvoří se dobré družstvo mladších hráčů, které by mohlo dosáhnout opět na medaile i v ČR. Je vidět i dobrá podpora rodičů, za což patří velký dík.

HD12 (17 hráčů)
Zde jsme měli 5 hráčů. V této kategorii je konkurence těžká. Výborného výsledku dosáhl Marek Malimánek. Hned v úvodu hrál s 1. nasazeným a pozdějším vítězem a pak prohrál poslední dvě partie s 2. a 3. hráčem turnaje. Přesto Marek je momentálně jediný z našich hráčů, kdo může bojovat o finálový postup. Michal Včelák 4 body je rovněž dobré. Má na to, aby dosahoval o trochu lepší výsledky. Matěj Paštěka. Zde platí to co u bratra - chybí častější účast a nevyhranost. Hráči v této kategorii mají víceleté zkušenosti, a tak to bude mít těžké. Má ale vlastnosti, které mu mohou se dotahovat ke špičce - hraje rozvážně, nespěchá. Lukáš Oláh a zejména Ondra Čech pro mě zklamání. Svojí hrou a přístupem k partii nemají šanci se dostat do základní sestavy pro soutěže družstev ml. žáků. Budou muset změnit přístup. 

HD14+16 (15 hráčů)
Zde jsme měli opět 5 hráčů. Po delší době obrovsky chválím Martina Šustra. Rapid je jeho parketa. Škoda, že jen pro rapid, potřeboval bych, aby to bylo i ve vážných partiích. Skončil hned za silnou trojicí dnešních nej hráčů kraje. Dominik si uhrál svoje, tak také spokojenost. David Hák patří do kategorie H10. Turnaj hrál na radu trenérů. Uhrál 50% což je dobré. Zahrál si se silnými soupeři. Matěj Zedník a Radek Šíma zklamali výsledkem. Partiím moc nedali, stále na tabletu. To rozhodně není dobrý přístup k turnaji. U obou se zákonitě projevuje i nižší účast na trénincích a vypadá to, že pomalu s šachama končí.

Krátce o turnaji:
Pořádat turnaje není jednoduché a už od 50 hráčů výše to dá zabrat. Zkušenosti organizátorů jsou důležité, protože musí předvídat co vše může být problémem. Dnes je i řada rodičů a doprovodu natož děti zvyklých na určitý standard. Jó kde jsou ty časy, když se např. v Zaječicích hrálo pod stany a v dešti. 

Z mého pohledu si pořadatel trochu zkomplikoval život tím, že přemístil stoly ze tříd do tělocvičny. Stojí to velké úsilí a ne vždy je to ku prospěchu. Kdyby raději využil třídy, každá kategorie by měla samostatnou třídu a byl by rozhodně klid. Pokud neměl možnost jiných prostor - např. jídelny, tělocvična nebyla dobrým nápadem. Děti jsou děti a dokáží udělat hluk i ve třídě, natož kde je sportovní prostředí. Stále zastávám názor, že kdo podcení i zázemí pro doprovod, musí počítat s diskusí i rodičů a doprovodu a tím je další ruch. Dnešní školní lavice nejsou zrovna ideální pro hráče - nedá se řádně sedět z obou stran. Jsou to maličkosti, ale ovlivňují kvalitu hry. To že nebyl oběd, byl pro mě šok. V propozicích nic nemusí být uváděno, ale je to ten standard, který děti a rodiče dnes očekávají. Automaty to neřeší. A zde byl další drobný problém. Protože škola byla zabezpečena tím, že vám automat. dveře musel někdo otevřít zevnitř, museli jste se s někým domlouvat, když jste šli ven (třeba pro jídlo dětem).
Turnaj začal s drobným zpožděním, což mě zarazilo, když proběhla prezence výborně a byla dobře připravená. Z naše oddílu jsme jednoho hráče dopisovali a 3 škrtali. Je to otázka chvilky. Kde byl problém nevím. Konec byl předpokládaný v propozicích v 16,00. Odjížděl jsem v 16,30 na jinou akci a ještě nedohrála kat. nejstarších a nebylo za námi vyhodnocení H12. Už u H8 museli naši hráči na vlak (odjížděl v 15,00), a tak v 14,30 odešly. Do té doby vyhlášení nebylo. Mrzelo mě to. Kategorie skončila totiž v 13,40 hod.  

Další věci - proč 6 kol u HD8 (SM by to zvládl nasadit) nebo proč zvoleno tempo s přidávacím časem (hl. propozice hovoří jinak) by nám musel říci pořadatel. Víme, ale že zejména mladší kategorie mají s tím velké problémy. Oni nevyužívají klasický čas bez přidávání natož s přidávacím časem. Dokonce se doporučuje mít pro HD8 analog. hodiny, které se učí ve škole. Je to věc názoru. Pořadatel měl v propozicích i vyhodnocování dívek zvlášť, ale nekonalo se. Tak ať si to řeší KM JčŠS. Pořadatelů je ale málo, a tak to skousněme. 

Pro nás jako pořadatele 3. turnaje je to poučení. V Táboře využijeme zavedenou místnost a to jídelnu ZŠ Zborovské, kde jsou dobré stoly (pouze pro nejmladší ročník není to 100% dobré), ale když tam obědvají, tak to splňuje normy. Výhodou je, že s materiálem se nemusíme tahat do schodů. Máme tam i zázemí pro rodiče s vlastním bufíčkem. Máme tam další výhodu a to dobré parkování aut. Kolem turnaje musí být vždy více organizátorů. Vždyť počítejte: 1x hl. rozhodčí, co kategorie to rozhodčí (ideál), 1x občerstvení, 1-2x prezence atd. Jsem rád, že mladí trenéři se do akcí zapojují a rodiče pomáhají. 

Tím pádem zveme všechny hráče i doprovod do Tábora na 3. kvalifikační turnaj dne 28. února 2015 - sobota!!!