ŠACHklub Tábor

 

Zobrazit archív aktualit

TIP: Mezinárodní velikonoční turnaj 2019 - "O pohár Mistra Jana"

2. kvalifikační turnaj KP v rapidu 2015-16

  • Místo konání akce: České Budějovice
  • Datum konání akce: 29.11.2015
  • Začátek akce: 9,00 hod.
  • Konec akce: 17,00 hod.

V Českých Budějovicích se v neděli konal 2. kvalifikační turnaj mládeže v rapid šachu. Děti sbíraly další body do tabulky o postup do finále, které bude v květnu v Českých Budějovicích.
Na turnaj vyrazila naše výprava početnější, než minule do Písku. Hrálo tam 24 našich dětí. Na turnaj hráče nominujeme, řadu začátečníků "necháváme "doma, aby si nejprve vyzkoušeli Pizza cup. 

V kategorii HD8 jsme vyzkoušeli 5 hráčů, nově hráli, Karel Hotový a Elenka Tuháčková. Už minule byla Esterka Měřínská a Nikolas Chvojsík či Šimon Čech. Už to, že neskončili na posledních místech mě potěšilo. Šimon, Nikolas a Karel získali 3 body a hned se přiblížil zisku 50%, což vždy považuji za úspěch. Elenka získala 2 body a ukázala klasiku. Nechtěla brát soupeři figurky a hrát na výhru, ale naopak ztrácela, a pak jí ty figurky chyběly. Esterka Měřínská se musí naučit maty dámou. Honila soupeře, ale na mat ne a ne přijít. V turnaji opět dominovala Dorotka, neztratil se ani Pepa. Další nováčky určitě uvidíme na dalším turnaji. 

V kategorii HD10 je přesně vidět naše strategie, vysílat dobré hráče, kteří se věnují šachu. Kryštof Paštěka skončil na 1. místě, a tak si odčinil minulé vystoupení, kdy z neznalosti pravidel se nechal od soupeře obamalutit a tím skončil na 4. místě místo na 2. místě. Pěkné 4. místo a výhrou v posledním kole nad Benem Chmelíkem mě potěšil Honza Sedlák. Pomalu ale jistě se projevuje individuální trénink. Myslím, že i umístění Adama Pistulky (13. místo) je možné brát za velmi dobré. Vždyť 4 body jsou nad průměrem. 

V kategorii HD12 nám medaile utekly mezi prsty. Vašek Měřínský skončil na 4. místě a Matěj Paštěka na 5. místě. Oba mají na to hrát finále. Takže jistě získají další body. Matěj kombinuje šachy a florbal (jako Kryštof), a tak pokud to skloubí, tak je ve finále máme možnost vidět. Stále se zlepšuje Matyáš Němeček. Už 4 body je další zlepšení. Věřím, že se brzy dotáhne na špičku a někdy cinkne medaile. Dominik Novotný po nemoci zatím nic moc, rovněž jsem čekal o 0,5 bodu více u holek. V turnaji hráli ještě další 3 hráči. Alex Chvojsík měl dobrý vstup, ale chtělo to nějaký bod ještě přidat. 

V kategorii HD14-18 startovali 4 naši hráči. Nejlépe dopadl Martin Šustr. Matěj Zedník je sběratel medailí v kategorii HD18 (opět zlatá), tentokráte byl sám.  

Řada dětí nám na poslední chvilku omarodila a některé jsem nechaal doma, protože den předem hráli 1. ligu ze které jsme se vrátili později večer. 


Foto od pana Nagyho zde. 

Zpestřením turnaje bylo předávání medailí od nejlepšího hráče ČR Davida Navary. Alespoň viděl svoji konkurenci, která ho bude za několik let porážet. Pak předávali medaile i velmistři Eliška Richtrová a Marek Vokáč. 

Prostředí bylo dobré, zázemí pro doprovod výborné. Asi bude dobré někdy vyzkoušet to co je běžné u vyšších soutěží - rodiče budou mimo hrací prostor. Kdo tam byl jistě ví, proč. Už samotný počet (a velký) dětí je pro pořadatele vždy problém. 

Děkuji všem rodičům, za dovoz dětí na turnaj, klukům za pomoc s naložením a návozem materiálu, kde nás požádal pořadatel o jištění vzhledem k očekávanému množství dětí.