ŠACHklub Tábor

 

Zobrazit archív aktualit

TIP: Mezinárodní velikonoční turnaj 2019 - "O pohár Mistra Jana"

3. kvalifikační turnaj KP 2016-17

  • Místo konání akce: Veselí nad Lužnicí
  • Datum konání akce: 15.01.2017
  • Začátek akce: 9,00 hod.
  • Konec akce: 17,00 hod.

Včera se hrál ve Veselí 3. kvalifikační turnaj. Samozřejmostí byla naše největší výprava 24 hráčů ze 75 účastníků tj. skoro 1/3. A to ještě někteří museli na florbal, několik se omluvilo z důvodu nemoci. Vždyť ještě i ráno volali či napsali sms. Výsledky se nějak zdržely, no co dělat. Tak alespoň drobné postřehy.

Kategorie HD8:
Reprezentovali nás: Vojta Hastrman (3,5 body), Lucie Žilavá (4 body) Matyas Chvojsík (4 bodu), Matěj Hála (3,5 bodu) Nela Martinkovičová (3 body), Maruška Pazderková (1,5 bodu), Albert Šimek (1,5 bodu) 
Velká pochvala za hru patří Vojtovi, začíná hrát pomaleji a hned je to znát. Až na jeho zahajování partií, kdy dával soupeřům zbytečně náskok. 1.tah Jf3 či Jf6 se ještě pro něho nehodí.
Další pochvala letí za Luckou a Matyasem. Oba získali 4 body. U Lucky jsem to trochu čekal, Matyas mě mile šokoval. Paráda. 
Kdo se poráží sám - vyhlašuji Matěje. Na jedné straně ho chválím, je to náš talent, což dokazuje znalostmi na tréninku. Až ale pochopí, že se musí hrát pomalu a sledovat čím mi soupeř hrozí pak bude na "bedně". Co je platné, že měl snad všechny soupeře poražené. Např: spustil pěšcovou lavinu tak nešikovně a spíše nepozorně, že postupně třeba přišel o všechny 4 pěšce zdarma, místo, aby došly společně do dámy. To, ale musel jistit, což nedělal. Měl o dámu více a stejně to nestačilo. Škoda, škoda ....
Maruška a Albert hráli takovou soutěž také poprvé, chybí větší soustředěnost a více hrát. Přesto chválím. Nela je zkušenější, ale pořád tam je dost chyb. Partie máme zapsané, je co rozebírat.
Lucie získala zlatou a Nela bronzovou medaili. Blahopřejeme. 
Výsledky:

Kategorie HD10:
Reprezentovali nás: Adam Pistulka (4 body), Nikolas Chvojsík (3,5 bodu), Adam Martinkovič (3,5 bodu), Martin Jiroudek (3 body), Markéta Mácová (3 body) Melisa Pecová (2,5 bodu), Ester Měřínská (2 body), 
Medaili se odvezla Markéta Mácová a dnes ji ukazovala ve škole. Blahopřejeme. 
Adam P. zahrál dobře, přesto je tam stále velká reserva v pochopení pozic. Nikolas dobré, ale čekal jsem trochu více. Adam M. hraje rovněž stále moc zbrkle. Martin je nejen zbrklý, ale nesoustředí se. Předvedl špatný výkon. Má figurku ve vazbě a je schopen s ní odejít a přijít o dámu. Příjemné překvapením je Markéta. Poprvé na turnaji a hned 3 body. Paráda. Melisa hraje dobře, ale přestože vede o materiál bere remízu. Musí odstranit strach z prohry. Esterka zase po delší době hrála. 
Výsledky zde:

Kategorie HD12:
Reprezentovali nás: Vašek Měřínský (6,5 bodu), Jan Sedlák (4 body), Matyáš Němeček (2,5 body), Alex Chvojsík, Anežka Žilavá, Julie Měřínský, Nikolka Zemanová (všichni 3 body),   
Kategorii suverénně vyhrál Vašek Měřínský 6,5 bodu ze 7 partií. Dal si pozor na všechny hlavní soupeře a zodpovědně. Dnes chválím. Honza výkon dobrý, ale pořád chybí výsledky se silnějšími hráči. Dokáže s nimi hrát, ale zbrklostí tam pak sekne chybu a je po naději. Zbytečně rezignuje po chybě na partii a nehledá jiné možnosti jak zkomplikovat pozici. Alex má jistě na víc. Nikolka paráda a to měla ještě jasnou remízu s Martinou i Benem. Neznalosti koncovek jí však nedovolily bodovat. Julča zahrála na své. Propadák ale Anežka. Neměla svůj den. Tak snad jindy se ukáže v lepším světle. Matyáš v současné době hraje málo a je to vidět. 
Takže medaile získali: Vašek zlatou, Nikolka bronzovou. Blahopřejeme.
Výsledky zde:

Kategorie HD14-18
Reprezentovali nás: Jan Rybín, Jirka Přibyl, Marek Malimánek. Všichni vezli medaile. Nemá cenu kategorii komentovat. Jsou lidé, kteří rapid neuznávají, a proto takový přístup. Pak se nelze divit, že o to mládež ztrácí zájem. Přitom HD14 budou hrát o postup na MČR, pro straší jsou na republikové úrovni také turnaje.  
Výsledky zde:

Samozřejmostí jsou už pozdější začátky turnaje. Je zajímavé, že jinde to funguje a dodržují se striktně propozice a začátek. Ona je zapotřebí větší přísnost na děti i rodiče. Jezdit na doraz by se nemělo trpět. 
Opět se u HD8 nerespektovaly nemožné tahy. V Písku se to dodržovalo - platil až 3 nemožný -, ale pak od 2. turnaje se to nepochopitelně zrušilo. Taková forma turnaje by měla být v kroužku či oddílech, ale na krajské úrovni by měla být snaha o  kvalitu. Rozhodčí pak zasahoval do partií - co hráč může hrát - což by neměl. Už samotný přidávací čas u HD8 a používání digitálů (kde jsou děti ze školek a 1. tříd, kde se teprve učí hodiny) je nesmysl. Děti čas nevnímají a že jsou tam schované nějaké vteřinky nevnímají a nedokáží ani pochopit. 
V kat. HD12 si dokonce u jednoho kola sedli hráči špatně (chyba hráčů i zejména rozhodčího, že to nezkontroloval) a když partii dohráli a hlásili výsledek, tak se to zjistilo a hráli znova. Takže zbytečné zdržení turnaje.